Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

MirkaP

Dnes už kultovní komedie plná profláknutých hlášek. "Nebudeme se pouštět do větších akcí" používáme často ()

Tominni

Co dodat? Nestárnoucí klasika filmové komedie, kterou znám skoro nazpaměť a přesto se vždy znovu podívám. Životní role Luďka Soboty. Takže kdo by dnes ještě neznal nejlepší judistický oddíl STS Chvojkovice Brod, kdo by neznal docenta Chocholouška a nebo toho Donalda, co má slézt z toho lustru? ()

johnny01

Originální komedie s mnoha legendárními hláškami a scénami (např. opakování ceremoniálu), kde vyniká především doktor Chocholoušek. Ne příliš uvěřitelná je láska mezi hlavními postavami, rovněž konec filmu mohl být lepší. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 82,1% | Geniální Lipsko-Svěrákovsko-Smoljakovská situační komedie, která si i v prostředí strojíren za normalizace dovedla udržet svou vysokou úroveň a neobyčejnou inteligenci. Mistrovské gagy a plno hlášek jen neodvratitelně potvrzují kvalitu a nesmrtelný humor Jáchyma."Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje to pivo?" 90% ()

savatage

Luděk Sobota (dovolím si říct) v mé nejoblíbenější roli, ve které vévodí špičky České kinematografie. Kdo neviděl přichází o hodně, kdo viděl, ví o čem mluvím. "Neber úplatky, neber úplatky, nebo se zblázníš" doktor Chocholoušek, bude mít práci. ()

Mkartaylas56

Určitě jedna z nejpovedenějších českých komedií, která baví, není otravná, má chytlavý hudební doprovod a postavy v ní v čele s docentem Chocholouškem jsou taky skvělé. Za mě skvělých 85%. ()

Xpojntman

Tak pane Koudelka, vy jste u nás teprve týden, takže vám mzda dělá 305,50. Ale máte tu nějaké srážky: vysušení, vylovení, odbahnění? Tomu nerozumím… ()

brzozin

Fantastický, laskavý a inteligentní svěrákovský humor v legendární komedii z neveselých se dob, kdy se točily veselé filmy. ()

ostravak30

Další z těch nezapomenutelných legendárních komedií, které nestárnou. Těch hlášek, které zlidověly. Těch legendárních scének. Je to jeden z filmů, který jsem viděl stokrát a zase si ho nějaké sobotní nebo nedělní odpoledne pustím a stejně mě nikdy neomrzí. Tohle Smoljak se Svěrákem uměli a právem patří mezi nejlepší tvůrce komedií v naší historii. ()

Pitryx

Tak tento snímeček si pouštím minimálně jednou ročně. A pak znovu jako zvukovou kulisu k práci. A znovu a zase se u toho bavím a je mi dobře na duši. Takových komedií mělo být natočeno více. A samozřejmě, že některé hlášky občas využívám. Mám rád tento film a pan Sobota je v něm dokonalý. ()

Hawaj

Zjevení z mého dětství, které nikdy nevyprchalo a ani trochu nezestárlo. Excelentní podívaná s naprosto legendárníma hláškama a gagama. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let