Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

BisiJoker

Určitě jedna z nejlepších Českých komedií.Nezapomenutelný zážitek a je to poprvé co mě film plný přiblblích náhod bavil bohužel to bylo taky naposled. ()

Bumerang

Humor pánů Svěráka a Smoljaka je mile absurdně inteligentní. Vždy mě ale brutálně deptalo šedivé prostředí socialismu sedmdesátých let, která dává tomuhle filmu takový podivně dusivý podtext. Nevím proč, cítím ho tam. ()

honzic

Suprový komediální film se Sobotou, Vančurovou, Ferbasovou, Dvořákem či Lipským a S+S se nedá zapomenout a kvalitou se vyrovná Kulovému blesku i Vrchní prchni. Hodnocení: 80 % ()

gotham

Tak jsem konečně viděl ten obří českej kult, a byla to teda pěkná haluz, přesně jak jsem očekával. Opravdu mi nepřijde vtipné, když ze sebe někdo dělá dementa (navíc dost inteligentní člověk), ale zase na druhou stranu pochvala pro scénáristy, takových hlášek v jednom filmu, to se opravdu nevidí. S Marečkem se to z mého pohledu absolutně nedá srovnat, tam to byl inteligentní český humor, tady trapný český humor. 30% ()

route60

Judo v podáni hlavního hrdiny je děs ale Jáchyme hoď ho do stroje nemá chybu, Luděk Sobota byl výborný komik škoda že později dělal ve filmech ze sebe jen šaška, chytrý humor od Cimrmanu na který je radost se koukat. ()

Neklan006

I po x-tém shlédnutí objevím vždy něco nového - teď třeba milostivou paní, co koketuje s Dvořákem v autoservisu a její boží smích "UaUachacha" ()

Kennedy_R

Jašito, Jašito, už to máš ušito, aneb já vám zapálím Koudelku. Mohu si to pustit stokrát a stále se u toho směju na plné kolo. Luděk Sobota ve své životní nejbláznivější roli. Vivat Oldřich Lipský. ()

Stanmi

František Koudelka (Luděk Sobota) vyzbrojený kondiciogramem, ve kterém má zaznačeny své šťástné a kritické dny, se vydává ucházet o zaměstnání do hlavního města, kde najde nejen práci, ale také lásku... Legendární komedii o nesmělém mladíkovi z dílny Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka, ke kterým se připojil také slavný komediální režisér a scénarista Oldřich Lipský, asi nemá cenu dlouze představovat. Luděk Sobota zde ztvárnil svou klasickou hereckou polohu nesmělého zmatkáře, kterou však vybrousil takřka k dokonalosti. Ale i ostatní herci, ať už je to Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Václav Lohniský nebo Josef Dvořák podávají spolu s ostatními herci kvalitní výkony. Přidejme k tomu vtipné hlášky, gagy a situace a máme tu jednu z nejslavnějších československých komedií všech dob. ()

Meow86

"Film se měl původně jmenovat jinak. A oni to nakonec přejmenovali podle Jáchyma," potvrzuje bývalý místní kronikář Miroslav Fíla. Sám se natáčení v Oslově účastnil. Němou roli Jáchyma, který hodil Koudelkovy údaje do bizarního stroje, zahrál člen Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner. Byl to jeden z jeho prvních úkolů před kamerou. (iDNES) "A každýmu z nich jsem tady na tý točně říkal: Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš, ale je to marný, je to marný, je to marný..." 90% ()

ZHODNOTITEL

100% komedie s úžasným scénářem. Myslím, že to dokonce byla filmová prvotina Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Navíc s hromadou hlášek, které zůstávají i dnes. ()

Luswani

Myslím, že kdybych se někoho zeptal, kdo hrál Jáchyma ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, většina lidí by asi nevěděla. Ono je taky zvláštní pojmenovat film po někom, kdo se v tom filmu mihne na pár sekund a ještě neřekne ani jedno slovo. (Kdyby náhodou někdo stále nevěděl, je to Petr Brukner.) Jinak co se týče samotného filmu, i když je plný známých hlášek a vtipných situací, nepatří k úplné špičce dua Svěrák/Smoljak. Jejich rukopis je tady sice patrný, ale na můj vkus je tam až příliš přehnaných situací a takového pitvoření a přepáleného vtípkování. Až moc to tlačí na pilu. Navíc mi není úplně sympatická dějová linka s Věrou Ferbasovou a psem Gregorem. Každopádně to beru jako takový rozjezdový film úspěšné dvojice a to hlavní a mnohem lepší natočili až později. 80% ()

mkee

Jedna z popredných, nezabudnuteľných československých komédií. A MUST-SEE. Netreba sa nechať odradiť starším ročníkom. Naopak - skôr by sa mohla súčasná tvorba, aspoň v prípade komédií, inšpirovať tou niekdajšou. Nejde tu totiž o nostalgiu, ale o EVERGREEN. ()

Cibulka_C

Absolutní špička českého humoru. 🔝 Tohle se pánům Svěrákovi a Smoljakovi povedlo. Ačkoliv to někomu může přijít jako pitomá česká komedie, která je prostě jen trapně vtipná, ✨MUŽE SE JÍT ROVNOU ZAHRABAT✨. Jedna z nejlepších českých komedií, která je plná humoru, děje, zápletek a je na úrovni, i když v ní hraje Luděk Sobota. Tolik hlášek („Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás!“) nebo vtipných scén (například jak Béďa uklouzne za jakémsi černém oleji z auta či co to bylo)... Tento snímek určitě nepochopí někdo, kdo není Čech a nějak se nedostal do našeho humoru. 👉🏻 (občas se to týká i některých Čechů 🥲) Film bych srovnala asi jen s „Marečku, podejte mi pero!“, protože je v podobném stylu natočený. Luděk Sobota mě neuvěřitelně překvapil a navždy pro mě zůstane Františkem Koudelkou, stejně jako Václav Lohniský Chocholouškem. Skvělé herecké výkony, skvělá režie, skvělý scénář a úžasné a nikdy nestárnoucí hlášky. Oldřich Lipský zase zabodoval. 👀 Rozhodně doporučuju! ()

Simako

Bravo, Bravo, Bravo....Nemůžu jinak. Na tomhle filmu jsem úplně ujetej!!! Tohle se dvojici Smolijak- Svěrák opravdu povedlo!! Takže páni politici: "Neberte úplatky, neberte úplatky nebo se z toho zblázníte!!" jako já!!! ()

FrankieSS

Luděk sobota je hodně dobrý herec a postavu plachého, přitroublého hlupáka, který k sobě přitahuje jednu katastrofu za druhou, zahrál lépe než skvěle. Film je opět plný kýčovitých a neuskutečnitelných scén, které mají naprosto úžasné zpracování a vtipnost, která je typická jen pro komedie hlavně ze 70. let. Žádná postava z filmu není jen tak ledajaká a je vidět, že scénář byl psán opravdu s velkou pečlivostí. Všechny důležitější postavy filmu jsou jasně charakterizovány typickými vlastnostmi, které bývají vždy v jistém slova smyslu bláznivými, ale přitom zůstávají tak jak si je, mnoho lidí představuje. Bláznivý psychiatr docent Chocholoušek, podnikový psycholog, hrdý automobilový závodník, který trvá na opakování ceremoniálu, tetička - stará panna, žárlivý výčepní, Arnošt - Arnošt, ... Podle mého názoru další z jedinečných komedií ze 70. let, která nás baví situačním humorem typickým pro tato léta. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let