„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

hemul

Ak by všetky budovateľské filmy boli takéto, asi by som bol fanúšikom budovateľských filmov. Obľúbená hláška: "já mam fofry - večeře pak žena". ()

Berry

Skvělý Jirka Sovák v jedné z nejlepších českých komedií....Ale co myslíte, věděl by Hliník, který se ovšem odstěhoval do Humpolce, co je to vlasně ten hrdobec nebo by nás nepotěšil? ()

Zeek

Tenhle film si zaslouží jako jedinej tady na ČSFD 6*. Je to nejlepší český film všech, až po něm jsou ostatní. ()

RadimFišer

Naprosto standartní český film o tradiční české přísnosti, která podle mě odchází do neznáma. Nemám prostě rád, kdy si otec hraje na něco co není a sám dostává pětky. Většina se to snaží zamaskovat, možná to budu dělat taky, ale nevím jesli to není špatný nápad nejít příkladem a lhát. Nejvíce si vzpomínám na dovezení nového jeřábu, kdy si zkouší ten provinčník, jak se v něm asi bude cítit, ale kádrovec pan Sovák je mnohem oblíbenější, méně podlézavější a tak si ho lidé ve skutečnosti více váží, i když to jeho protivníkovi může přijít nefér. Pan Sovák je zde skvělým, ale mé touhy po kouzelníkovi z pohádky nenaplnil. Toto je tedy asi jeho druhá nejlepší role. Závěrem podle mého názoru tento film nepatří do 200. Jsou mnohem lepší a tajemnější i přes úctu k historio-filmografii. ()

Jabro

Film, který i když ho dávají po stoprvní ja se na něj opět s chutí podívám!!! Hujer je zkrátka nezapomenutelný: ":) přinesl jsem Vám švestičky! Ze zahrádky...:)" ()

El-Barto

Jeden z mála filmů, které se prostě neokoukají. Nejen, že se neokouká, ale pokaždé i výborně pobaví. Nepřekonatelná klasika, kterých je jen skromná hrstka. ()

J R C Pecuchet

Hodnotit tuhle komedii je jako nosit dříví do lesa. Řada hlášek z tohoto filmu zlidověla a kdybych je sem chtěl všechny napsat, nevešly by se. Za všechny snad jen jedna : " Kroupo puč mě kružítko, vidíš, že potřebuju, vobtáhni si pětikorunu !!! Je až neuvěřitelné, že v nejhorší době tzv. NORMALIZACE vznikaly takové perly Československé kinematografie. ()

Pidzey

Česká filmová klasika která se dá viděl pořád a pořád a pořád je to zábava. Hromada nezapomenutelných hlášek, vtipů a hereckých výkonů. Pro mě je však nejlepší scénou ta s rodičovským sdružením a Hujerovic rodinou „Hele Máňa…“ Jeden z nejlepších českých filmů. Takovéhle filmy už nikdy nikdo nenatočí. ()

CiPR

Geniální a jednoduchý nápad, který si získal mnoho fanoušků právě svým klasickým vtipem. "Hujer se odstehoval do Humpolce". Zase se zde sejdou hvězdy, jako je pan Sovák nebo dvojce Svěrák a Smoljak. Legendární scény, které vlastně tvoří celý film a které se i opakují dodnes.75%. ()

tradzedy

Neopakovateľný Jiří Sovák v "božskej komédii" :) Neexistuje pre mňa vydarenejšia, či herecky lepšie obsadenejšia. A, vážení, sejdeme se na hřbitově ;) ()

Everyone

"To je děsivě, děsivě špatný film. Svěráka a Smoljaka nemá rád...." o vkusu Václava Klause (Václav Klaus a jeho silné výroky, klasicky bez zdůvodnění. - Myslím, že při argumentaci bychom se zasmáli všichni.), aneb jak být za každou cenu kontroverzní. Mí občané mi rozumějí a já rozumím jim. Kdyby se ještě někdo nezasmál se Svěrákem a Smoljakem, tak mu třeba pan exprezident Humor pomůže http://www.youtube.com/watch?v=6MMa9y61jRE Smysl pro humor často vypovídá i o osobnosti. ___ On zůstane pořád tím gumákem z politické satiry 90. let. Ale nechme to uzavřít samotného Hujera http://www.youtube.com/watch?v=rkiqgjxehjY ()

Amper01

Už jsem viděl tolikrát, že už vlastně ani nevím, jestli se mi to ještě vůbec líbí. Už mě to naopak spíše nudí a milerád se když je to možné dalšímu shlédnutí vyhnu. ()

zdeny99

Spousta nezapomenutelných hlášek a herecký koncert všech zúčastněných udělal z Marečka kultovní komedii. I dnes po více jak 40 letech je to stále jedna z těch nejlepších. Smolják se Svěrákem to geniálně sepsali, režie se ujal Lipský a pod ním hrála většina tehdejších předních herců. [75987. hodnocení, 927. komentář, 89%, 42. nejlepší film, 210. nejoblíbenější film] ()

mls

Vynikajúce. Bohužial veľa gagov som počuľ už pred zhliadnutím tohto filmu a tak nedávam najvyššie hodnotenie. ()

derek007

Jednoduše můj nejoblíbenější český film všech dob. Exibice Jiřího Sováka. Na tohle se dá koukat do zbláznění. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám