Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince. (oficiální text distributora)

Rychloskot

Tenhle film mi vyrazil dech. Příběh muže, který se chtěl být pro všechny zajímavý a nikoho nechtěl zklamat, až se z toho zbláznil. Navíc skvělé černobílé záběry, Woody přidaný do Hitlerova projevu i šlágry dvacátých let (Tanči tak, jako chameleon) mi doslova vyrazily dech. ()

Juuroo

Geniálna myšlienka a niekoľko perfektných „Allenovských“ vtipov. Je to medzi 4 a 5 hviezdičkami. Dole zaokrúhľujem najmä pre to, že natočil ešte lepšie filmy. Veľmi silné 4*. ()

pollstro

Dokumentární pojetí celého filmu o jednom významném lidském chameleonovi, dělá z tohoto filmu Woodyho Allena opravdu nečekaný a originální filmový zážitek, který je navíc svým satirickým, skoro až parodickým pojetím, velice jedinečné a ocenitelné filmové dílo, které se svojí formou obsahu, dokumentárních záběrů, zachování doby a různorodých druhů filmového vyprávění, stává skutečným filmovým unikátem. Snaha o přizpůsobení se okolí, za každou cenu se zalíbit, s sebou přináší ztrátu vlastní osobnosti, jejíž minulost nás v budoucnu pokaždé dožene. Technicky brilantně natočené a poskládané, s jasným podnětem a myšlenkou, ale pořád lehce zábavné. Zelig je přesně tou osobou, kterou chceme, aby byl. Stejně tak jako je Zelig přesně tím filmem, jakým sami chceme. "The Ku Klux Klan, who saw Zelig as a Jew, that could turn himself into a Negro and an Indian, saw him as a triple threat." ()

kunytopresto

Výborná komedie založena na brilantní režii a vynikajícím scénáři Woodyho Allena. Velmi zajímavě pojatá režie ve stylu  fiktivního dokumentu a rozhovory s lidmi, kteří Zeliga znali a vyprávějí jeho životní příběh. Zelig je ovšem fiktivní postava, kterou opět skvěle ztvárnil ještě mladý Woody Allen. S trochou nadsázky je  to takový Jára Cimrman po americku. ()

reiser

"Když se Dr. Henry Mayerson bezelstně zmiňuje o počasí, jaký je dnes ale hezký den, Zelig říká Dr. Mayersonovi, že s tím nesouhlasí, že je hezký den. Dr. Mayerson je zaražen silou Zeligova odsouzení."..............skutočne veľmi originálne dielo!!! ()

Atron

Nápad jistě zajímavý, ale po půlhodině už pro mě stereotypní s několika dobrými chvilkami - třeba ta s Hitlerem pobavila. Nadšení ostatních tady bohužel úplně nesdílím. ()

marti

Typickým prístupom Woodyho Allena je neustále striedanie vážnych vysvetlení nejakého problému s humorným alebo ironickým doplnením. Zelig je postavený na týchto typických postupoch plus na rozvinutí jednej myšlienky o človeku, ktorý sa vie nielen mentálne, ale aj fyzicky prispôsobovať spoločnosti, v ktorej sa práve pohybuje. Mix striedania vážneho s humorným je nielen tradičným znakom diel W.A., ale domnievam sa, že to takto aj prežíva a že toto je zdrojom jeho neuróz (ktoré úmyselne dáva najavo ako súčasť svojho imidžu), ako aj zdrojom jeho úspechu a slávy. Je to predobraz dnešných postmodernistických prístupov k realite. U máloktorého umelca ale vidíme takúto previazanosť vnútorného sveta s jeho umeleckými produktami. Ale späť k filmu. Na rozdiel od iných diel, usmial som sa raz (pri Hitlerovom prejave, keď si Zelig-Allen mával so svojou psychiatričkou), preto len za ***. ()

Signore

Mystifikační dokument, který ukázal Forrestovi, kudy běžet:). Geniální nápad, který ale podle mého názoru neutáhne celovečerní film. ()

Johgas

Dokonalý film, o touze někam patřit, nevyčnívat z davu a být milován. WA se evidentně inspiroval filmem Jára Cimrman ležící, spící.... Jára si zahrával s Ferdinandem, Leonard s Hitlerem, kterému zkazil jeho vtip o Polsku:-). Zajímavý komentář: (Z)denny, mortak. ()

carnacv

Tak tohle je velmi specifický typ humoru, a na ten musíte být naladěni. Vlastně se v tomto případě ani nejedná o klasický film jak ho známe, neboť prostě a jednoduše zde obrazová stránka pouze dotváří hlavní sílu mluveného slova. V mnoha momentech tak netřeba ani plátno sledovat, neboť záběry jsou nic neříkající a fádní. Osobně mi tento počin nic neříká. ()

foils

Allen měl v první polovině 80. let zřejmou snahu prozkoumat trochu jiné vody než ty, které mu přinesly věhlas. V Zeligovi autor svou schopnost být filmovým chameleonem dokonce tematizuje, ale aby toho nebylo příliš, současně se vrací k formě svých ranných děl Seber prachy a zmiz nebo Banáni. Tak trochu jiný Allen, a přesto stojící na klasických Woodyho vtípcích. Na rozdíl od lehce nemastných neslaných počinů typu Danny Rose z Broadwaye nebo Sex noci svatojánské zůstává Zelig docela zábavným dílkem. *** 1/2 (70 %) ()

Blady.Mery

Nemohla jsem se přestat smát. OK, jeho humor je silně nekorektní, ale na druhou stranu je nekorektní úplně ke všemu. Woody Allen je prostě mistr nadsázky a v tomhle filmu se teda rozhodně nezapřel! ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem