Zelená kniha

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2018, 130 min

Inteligentné, zábavné a aj napriek pomerne jednoduchému a "otrepanému" motívu svieže. Je to presne ten typ filmu, ktorý diváka od začiatku chytí a "vypľuje" späť do reality až pri záverečných titulkoch s príjemný pocitom na duši až sa má chuť "tetelit blahem". Viggo Mortensen aj Mahershala Ali výborní. Plnokrvná feel good story.(28.1.2019)

V hlavní roli talianský Aragorn, který se chová jako kdyby byl neobjeveným synem De Nirova Jamese Conwaye? No to mi nemohlo ujít! Green Book je jedna velká pohodová jízda napříč jižními státy USA, která si bere do malíčku vážná témata ohledně tamějšího chování k černošské komunitě, ovšem zároveň si nechává dost místa na to, aby diváka fakt příjemně pobavila. Je to z velké části film o rasismu, ale necpe to divákovi vyloženě do chřtánu, což v dnešní době oceňuji. Vynikající scénář navíc posilňuje opravdu skvělý Mortensenův výkon, za který si tu nominaci víc než zaslouží. Podobně je na tom i Mahersala Ali, na kterého se už setsakramentsky těším ve třetí sérii True Detective. Dohromady tvoří zajímavou a sympatickou dvojku, která si sice ze začátku úplně nerozumí, ale postupem času si k sobě najdou cestu. Ano, zní to jako hrozný kýč. A vlastně i je. Ale je to tak hrozně příjemný, že to vlastně nevadí, obzvlášť i s ohledem na to, že to je podle skutečné události. Vtipné, zábavné, podmanivé. Plus slyšet mluvit Vigga tím typickým mafiánským dialektem, místo toho medového aragornovského hlasu, je prostě k nezaplacení. Lepší 4*(6.2.2019)

Obavy, že se bude jednat od další z antirasistických agitek, se ukázaly jako liché. Předsudky v podání bílé majority jsou samozřejmě přítomné, ale Farrelly místo aby tlačil na pilu je podává s lehkostí, což má ve finále mnohem větší dopad, než kdyby postavu Dona Shirleyho podroboval k opakujícímu se klanovému lynči. Každopádně hlavním motivem je vztah nesourodé dvojice, v tomto případě poněkud snobského černého hudebníka a jednoduššího italo-američana, kteří si přes počáteční odstup nakonec padnou do noty. Postavit film na Mortensenovi s Alim byl nápad za milion, protože oboum to báječně klape jak během odlehčených slovních přestřelek, tak ve chvílích, kdy dojde na vážnější věci. Pokud jsou tihle dva společně na scéně, tak se tu nenajde jediná slabší chvilka či zbytečná věta. Na konci, jakkoliv očekávaném, jsem se už jen spokojeně usmíval. Oscarový film. 95%(26.1.2019)

Příjemná vánoční pohádka. Tenhle typ dramedií, kdy jsou dva lidé z rozdílných společenských vrstev nuceni učit se jeden od druhého a přehodnotit své životní postoje, je zřejmě vždy sázkou na jistotu. Působí to celé sice dost přikrášleně a nějaké opravdové drama se za celý film nedostaví, ale zato je to veskrze pozitivní oddychovka se skvělým Viggo Mortensenem, jemuž bych tu třetí oscarovou nominaci už konečně přál proměnit.(7.2.2019)

Příjemný film, který si postupně odškrtává všechny situace, kterou mohou nastat, když běloch pracuje pro černocha v době, kdy rasismus byl běžnější součástí života. A jak se opět ukáže, tak rozdíly spojují a to i dvojici, která zdánlivě nemá nic společného. Viggo Mortensen i Mahershala Ali opět potvrzují, že sledovat jejich herecké výkony je zábava a všechna ta ocenění mě nepřekvapují. Možná jsem jen ke konci čekal větší drama či větší vyvrcholení, ale vlastně jsem spokojený, protože se na to koukalo dobře a pěkně to utíkalo.(7.2.2019)

• - Natáčalo sa predovšetkým v americkom štáte Louisiana a v meste New York. (MikaelSVK)

• - Scéna z vězení, kde intervenuje Robert Kennedy, se stala krátce před atentátem na Johna F. Kennedy. Don Shirley (Mahershala Ali) pak přerušil turné, aby se mohl účastnit pohřbu. (DerfelCadarn)

• - Podle spoluautora scénáře Nicka Vallelongy (syn Tony Lipa) se vše stalo tak, jak je popisováno ve filmu, ale ne během dvou měsíců. Don Shirley (Mahershala Ali) a Tony Lip (Viggo Mortensen) spolu na šnůře strávili asi rok a půl. (DerfelCadarn)