Zelená kniha

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2018, 130 min

Skutočné filmové pohladenie...Konečne dostal Oscara film, ktorý ma skutočne nadchol a nemám výhrady, hoci blbé pripomienky na adresu akademikov, ktorí posledné roky odovzdávali Oscarov filmom, ktoré boli ledva priemerné by som mal...Mortensen a Ali si perfektne sadli a tešil som sa na každú ich spoločnú scénu, kde rozdielnosť ich názorov na všemožné témy vás jednoducho dostane. Raz salvou smiechu inokedy zamyslením nad danou situáciou...Nádherný film so všetkým, čo k dobrému filmu patrí. Užíval som si atmosféru 60-tych rokov, výborný soundtrack, skvelý príbeh, výborné herecké výkony a fantastické Mortensenove dopisy pre manželku...Tento film rozhodne stojí za váš čas a pripomenie prečo máme radi filmy. 100%.(20.6.2019)

9/10. Fenomenální. Po x-letech Oscarovka, která se nesnaží násilně ždímat emoce a nepoukazuje na ubulený sociální přesah, ale místo toho exceluje v bromance dvou aktérů, zábavném scénáři a v parádní feel-good atmosféře. Nehorázná pecka. Více: https://www.youtube.com/watch?v=Cz0UgF0tm6I(24.2.2019)

„OČEKÁVÁTE, ŽE PRO VÁS BUDE PRÁCE PRO ČERNOCHA PROBLEMATICKÁ?...“ /// Italská komunita v N.Y., Bronx, čmoudi a USA šedesátejch let. Teda hlavně „rasistickej“ jih. Tam má totiž namířeno Dr. Don Shirley, na klavírní turné. A bodyguarda mu dělá Tony „Zobano“, obdařenej schopností potírat problémy. Sice čmoudy moc nemusí, ale potřebuje prachy… Ftipnej námět. Vůbec, toho vtipu, na to, jak je to vážný téma, je tady celkem dost. Mezi Mortensenem a Alim chemie funguje parádně, a dialogy mezi „vobyčejným“ Italem a inteligentním černochem vytvářejí podobnou náladu, jako třeba ty v Nedotknutelných, ke kterejm má film pocitově blíž, než k nějakejm Osobním strážcům. Navíc se mi líbí, ta idea, která platila už za Hitlera - chceš se pomstít rasistům? V něčem vynikni! (Taková rada pro cigány…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy inspirovaný skutečností. 2.) O existenci Zelený knihy jsem neměl tucha. 3.) Thx za titule „tkimitkiy“.(23.2.2019)

• Morien

Rasismus je špatný, áno. Navzdory všemu, co se ve filmu "děje", mi celek připadal absolutně uneventful, pojmenovávám takto pro nemožnost najít adekvátní české slovo. Celý film plyne v jedné úrovni, nikde jsem se nedojala, nikde jsem se nezhrozila, nikde jsem nezadržela dech, nikde jsem nebyla ohromena silou hudby a vždycky jsem dokázala odhadnout, co se stane v další scéně a jak to všechno dopadne. Asi třikrát jsem se mírně zasmála, ale to je tak všechno. Jako příklad toho, jak strašně nemoderní, neosobitý a zbytečný mi film přišel bych uvedla scénku s pojídáním hot dogů. Jakože ano, teoreticky chápu, proč tam je, má pomoci představit a načrtnout Tonyho charakter a nastolit lehce zábavný tón filmu, ale je to natočeno nudně a bezkrevně a žádná další scéna ve zbytku filmu se k tomu neodkazuje. Kdyby tam nebyla, film bude úplně stejný, a reálně je tam nejspíš jenom proto, že Nick Vallelonga ji tam se zatlačením slzy přidal jako jednu ze svých vzpomínek na tátu. A kdybych si tady v profilu filmu nepřečetla, že se jedná o komedii, tak bych to sama asi nepoznala. (Viggovo pitvoření mě nechalo chladnou, Mahershala mi přišel zajímavější.)(2.3.2019)

Keď dať nejakému filmu s námetom rasizmu plný počet hviezd tak rozhodne tomuto. Priznávam, išiel som do toho s predsudkami, no veľmi som sa mýlil. Žiadne černošské vyplakávanie o nespravodlivosti ako je zvykom, žiadna žmýkačka citov... iba humorný nadhľad a dve postavičky, ktoré ma aleže sakramentsky bavili. Hlavne Tony Držka. Chudák herec, do filmu teda musel riadne pribrať. Ale ono sa mu to určite vyplatí, pretože na oscaroch sa filmu nejaká tá soška určite ujde. Prial by som mu tú hlavnú. Skrátka aj napriek hutnej téme veľká pohoda a kopec pozitivizmu, tak taký je ten film.(14.2.2019)

• - Když v  autě Tonyho (Viggo Mortensen) a Dona (Mahershala Ali) za deště zastaví policejní hlídka, tak má Tony stažené okénko dolů. Když vystupuje Tony z auta ven na déšt, tak je okénko opět vytažené nahoru (čas 1:25:30). (Záry)

• - Skladba, ktorú hrá Don Shirley (Mahershala Ali) v klube Orange Bird, je fragment z Chopinovej etudy, Op. 25 č. 11 a mol, ktorá nesie názov "Zimný Vietor". (lemonova)

• - Natáčalo sa predovšetkým v americkom štáte Louisiana a v meste New York. (MikaelSVK)