Operace Eichmann

• USA Operation Finale (více)

V roce 1960 získává ředitel izraelské tajné služby Mossad informaci, že se v Buenos Aires ukrývá nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann se svou rodinou. Eichmann je považován za architekta konečného řešení židovské otázky. Mossad získal informaci o Eichmannově pobytu od Sylvie Hermanové, židovské dívky, která se začala přáteli s Eichmannovým synem Klausem. Klaus je v kontaktu s Carlosem Fuldnerem, bývalým nacistou, který pomáhal v útěcích pohlavárů do Argentiny. Poté co je Eichmannova totožnost potvrzena pomocí fotografií, rozhodne Mossad o zahájení akce Eichmnannova zatčení. Do Argentiny je povoláno komando Mossadu pod vedením agenta Zvi Aharoniho. Členem týmu je i agent Peter Malkin, který se v minulosti neúspěšně pokoušel Eichmanna dopadnout, a Malkinova bývalá přítelkyně Dr. Hanna Elianová. Cílem operace je unést Eichmanna a převézt ho do Izraele, kde by měl být souzen za své válečné zločiny. Po seznámení s Buenos Aires se tým vydává do akce. Eichmann je zneškodněn a unesen do tajného domu Mossadu, kde se členové mise pokoušejí z Eichmanna získat podpis k souhlasu s jeho převozem do Izraele. Aharoni zkouší svou vyjednávací taktiku, ale je s jednáním neúspěšný. Peter začíná postupně vést s Eichmannem rozhovory, ve kterých se ho snaží přemluvit k podpisu, aby v Izraeli mohl sdělit pohled na události ze své pozice. Eichmann nakonec souhlasí. Pod maskou pilotů se skupina Mossadu spolu s léky ovlivněným Eichmannem vydává na letiště v Buenos Aires. Bývalí nacisté vzburcují policii a pokusí se zastavit odlet letadla. Díky Peterovi však nakonec letadlo odletí a Eichmann je před tribunálem v Izraeli odsouzen k trestu smrti. (TV Prima)

tranquill

"Poprvé v historii budeme soudit našeho kata!" Oproti jinému, ale televiznímu, filmu je tohle poválečné drama zpracováno mnohem silněji. A také psychologičtěji. ()

TomStrom

Já nevím, Kingsley druhého nejslavnějšího Adolfa Třetí říše zahrál výborně a místy ten film má i jakous takous atmosféru, ale nemůžu si pomoct, je to nuda, beztvárnost a hlavně to vypadá příliš sterilně a televizně, asi by to chtělo i pevnější režii. Je prostě poznat, že to točil netflix, protože to celé působí... tak nějak totálně netflixovsky. Na druhou stranu, tahle společnost přece natočila bezkonkurenční Narcos, tak nevím... holt už jsou teď produkčně asi za zenitem, netřeba si nic nalhávat. ()

rublik05

Vcelku příjemné obsazení, ovšem filmu škodí zejména zbytečně přestřelená stopáž a vcelku nudný děj. Takhle diváka absolutně nemá co vtáhnout do děje zbytečně natáhnutého na 2 hodiny. Eichmanna dopadnou v první půlce filmu, zbytek je už jenom o zdlouhavých dialozích, kde vítězí zejména dialogy mezi Isaacem a Kingsleym. Celkově film není zas tak špatně natočený, chybí mu ale nějaké drama a trochu větší tah na bránu. 6/10. ()

Klajondr

Operation Finale je film, ve kterém se dovídáte, jak proběhlo dopadení jedné z nejhorších nacistických osobností. Děj je sice hodně přikrášlen a zakčněn, ale za to se nikdy nezastaví. Jediné, k čemu mám výtku, je snaha autorů udělat z Eichmanna "krásnou" lidskou bytost, která přece taky chybuje. Je dobré si proto na konci uvědomit to hrozné číslo obětí. ()

mira.l

A nešlo to tak o dvacet, dvacet pět minut zkrátit?? Popravdě jsem to stáhnul asi jenom kvůli Mélanii Laurent. Nic tak mimořádného tady zase nedostala prostor předvést a ten zbytek? První asi půlhodinu jsem se v osobách a místech ztrácel natolik, že jsem musel oslovit tetičku Wiki, abych se trochu dostal do obrazu. Ani pak mě to nikterak nezaujalo. Odškrtnuto, smazáno. Tečka. ()

Brooks

Zbytočné zdramatizovanie už tak dramatickej udalosti v závere to pre mňa zabilo. Radšej by som tiché, nenápadné docudrama, ktoré sa drží faktov ako bolo Zero Dark Thirty, než hollywoodskou pozlátkou obalenú, väčšinovému divákovi prispôsobenú, žánrovú frašku. Remeslo solídne a Isaac a Kingsley dobre obsadení a dobre hrajúci, ale dialógom medzi nimi, ktoré mali byť hnacím motorom filmu, venuje režisér príliš málo pozornosti. Kvalitatívne na rovnakej úrovni ako dnes už zabudnutá Operácia Entebbe. ()

Blutarg

Čekal jsem více akce a trochu jiný film. Tohle je trochu psychologické drama a jinak dost nuda na to, jak by to mohlo být zajímavé. ()

Alan_Shearer

Tenhle film mel byt naprosto top, mely mi z nej puknout koule. Historicky mozna nejslozitejsi a nejpromakanejsi unos. Svym zpusobem naprosta drzost a naruseni suverenity ciziho statu, ale kurva do prdele, vsechna cest agentum Mosadu, pychy Svate zeme. Nedokazu si predstavit, jak moc psychicky narocny muselo byt absolvovani tyhle operace. No a tak nejak jsem cekal, ze filmovy zpracovani bude mnohem uveritelnejsi a vic wow. Nemyslim tak ani historickou autenticitu, vypravu ale spis preneseni pocitu na platno. Libil se mi Ben Kingsley, pusobil celkem duveryhodne a nektery sceny s nim po unosu byly silny. Architekt zla, clovek odpovedny za smrt milionu lidi a pak proste sedi v mistnosti a chce si povidat se svym unoscem o beznych picovinach. Skoda, ze se neustrihlo par zbytecnych rozprav a nevyobrazilo se deni v Izraeli po priletu z Argentiny.  No proste promrhana prilezitost natocit skvostnej film, tohle jde za reziserem. Ferovy a slusny 3* ()

Amonasr

Únos Eichmanna byl nepochybně majstrštyk Mossadu, jen jeho filmová podoba mi připadá v zájmu zvýšení filmového napětí a dramatičnosti hodně přitažená za vlasy a bohužel i podivně rozháraná a chaotická. Bůhví, jak to bylo doopravdy. Chybí mi také dopovězení dalšího osudu některých postav, například židovské divky Sylvie, pokud to tedy nebyla ryze smyšlená postava. ()

john.doe

Díky za každý podobný film, který zobrazuje dopadení a odsouzení těchto německých zrůd..dneska spíše vyniká glorifikace Němců, kteri bohužel páchají další zvěrstva na Evropě zvánim islámských imigrantů do EU. není se čemu divit že se Izrael brání zuby nehty proti novému světovému islámského fašismu ()

george82

Nebylo to špatné, ale čekal jsem trochu větší detail. Hodně mi tam chyběl detail procesu v Izraeli. Ale jinak tato témata by neměla být opomenuta. Už jen kvůli památce všech, kdo trpěli. ()

marek29

Chasing na Eichmana po jihoamericku. Duch 60. Let minulého století a musim říct, že 2h napětí.. Jednoznačně doporučuji tuto Netflix válečnou záležitost. ()

George8

Myslím si, že asi nejlepší verze o Adolfu Eichmannovi. Herecké výkony Oscara Isaaca a Bena Kingsleyho velmi dobré. Chválím!!! ()

tkey

Výborné obsazení a krásné nebinární zobrazení stokrát probíraného tématu. Ben jako vždy dobrý výkon. ()

DJ Kritik

Adolf Eichmann je tu ukázaný, ako človek, ktorý nemá všetko v hlave v poriadku a celá akcia je tak nejak v hmle. Ako to v skutočnosti bolo sa nedozvieme, ale toto spracovanie ma nenadchlo. ()