Proxima

• Francie Proxima (více)

Astronautka Sarah (Eva Green) se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi „Proxima" podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dcerku Stellu. Perfekcionistka Sarah se snaží v práci podávat stoprocentní a soustředěný výkon, s blížícím se odloučením je to však čím dál složitější. Strhující příběh matky a dcery má navzdory netradičnímu prostředí univerzální téma: hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou. (Aerofilms)

Renfield

Pocta matkám astronautkám? Pravděpodobně ano, ostatně právě v této linii funguje Proxima nejlépe. Společné scény Sarah a Stelly jsou velmi slušné, samozřejmě obzvlášť ty nejdramatičtější, přesto se za vrchol filmu považovat nedají. V některých momentech až dokumentárně pojatý výcvik, je totiž ještě o třídu výše. Možná je to karanténní samotou Sarah a výborným výkonem Evy Green, možná je to i přítomností taktéž výborného Matta Dillona. Rjúiči Sakamoto je sám o sobě jistotou, jeho dokonalá hudba sedne zase obzvlášť k dramatickým scénám výcviku. Více možností, každopádně příprava ono mateřství poráží, což zřejmě i vzhledem k závěrečným titulkům účelem nebylo. 70% ()

zelvicka.

Pro tu plejádu jazyků, pro tik na Evině čele a pro dobrosrdečného Rusa a věrnou bezednou butylku. Výcvik kosmonauta jako bonus. ()

Jaro_slav

First woman. Je to ciltilvý, pomalý, komorní, excelentně zahraný (od Evy Green se to čeká, ale ta malá holka tu svou část příběhu zvládá levou zadní), vesměs to působí realisticky (tj. poměrně nudně a ta jediná dramatická scéna je dost nevěrohodná) – a pointa vzniku filmu ukázaná v závěrečnejch titulcích mě skoro rozbulela. Asi už je ze mne fakt starej a vyměklej nerodič a zajímalo by mě, jak tenhle film vnímaj rodiče. Já ho vnímám přes 90 %. ()

Klara

Fajn, ale rozhodně od toho nečekejte nic světoborného. Čekala jsem mnohem více děje, film se docela táhne, není tam nic, co bych si dva týdny po zhlédnutí nějak extra pamatovala. O vesmíru a soukromém životě existuje spoustu lepších a povedenějších filmů. Když tenhle neuvidíte, asi o nic moc nepřijdete. ()

warrenur

Nenapadny a velmi ludsky pribeh astronautky. Viac-menej pokludna drama a sledovanie osudu od vybratia do posadky vesmirnej lode az po samotny start rakety. Moja oblubenkyna Evicka je symposka a dava i repliky vo francuzstine, nemcine a francuzstine. Inak, nedavno som pocuval diskusiu presne o space programoch tykajucich sa planety Mars. Realne to vyzera tak, ze tam poletia pocitace a umela inteligencia, minimalne v samotnych prvopociatkoch. Ono, clovek je tam prakticky vraj nielen zbytocny, ale brutalne navysuje naklady a riziko. Nehovoriac o 6tich mesiacoch cestovania tam, na Marse sa musi vyckat odletove okno a cas navratu. Vyjadrovali sa k tomu ludia z oboru, takze zrejme vedia, o com hovoria. Film vsak moze niekoho i nudit. Treba mat "vhodnu" naladu a nie prehnane ocakavania vidiac chytlavy poster. ()

Caine

Takovej spíš dokument a to se mi na tom právě líbí. Realistické a střízlivé (až na ten závěr) a hlavně uchopitelné a pochopitelné (hlavně ten závěr). Opět jeden z "ženských" filmů, který mě zaujal. Nejsem si jist, která herečka byla lepší - obě byly svým způsobem kouzelné. :-))) ()

FilmWave

Výborné - podmanivá atmosféra, dobří herci (jen můj oblíbenec Matt Dillon je trochu v jiném filmu) a citlivý příběh o skloubení práce a výchovy dítěte. Jen bych si přál víc scén bez dialogů jen s hudbou. ()

BOURQUE

Keby som to chcel zjednodušiť, tak povedal by som, že film A. Winocour má dve hlavné ciele. Tým prvým je aspoň trošku odhaliť z toho, že aký náročný je výcvik astronauta, v našom prípade astronautky (ona samozrejme sa musí snažiť viac, ako jej kolegovia). Tým druhým je zachytenie neľahkej periódy vzťahu matky a jej malej dcéry, v ktorej matka musí svoju dcéru (a sama sebe) pripraviť na to, že možno sa už nikdy viac nestretnú (prípad, keby sa matka nevrátila z viac ako ročnej vesmírnej cesty). Režisérka sa snaží mixovať / spojovať tieto dve rozdielne veci vo filme a ide jej to na slušnej úrovni. Film má pomalú dynamiku a celý príbeh pobeží bez nejakej akčnejšej scény. Technické vybavenie astronautov, používané pre ich výcvik, vidíme z blízkosti. Kľúčom filmu je Eva Green, ktorá je stále vo skvelej forme. (Poznámka: Na rôznych fórumoch som videl, že viacerí kritizovali jej obsadenie v tomto filme s tým, že na rolu astronautky sa nehodí a bola lepšia v pokračovaní filmu 300. Moja krátka a slušná odpoveď je, že sa hodila na obidve role a v obidvoch filmoch sa snažila s plnou silou prispieť k úspechu filmu.) V roli astronautky nie je zlá (jej snahu dobre predviesť náročné technické scény je vidieť), podobne ako v roli matky. Vo vedľajšej roli slušný performance M. Dilona. Film, na ktorý musíte mať tú správnu náladu a čas. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

panPsax

Čekal jsem poloviční sci-fi o rodičovství z vesmíru a dostal jsem příběh o rodičovství za časů tréninku na vesmírný let. A s tím, co jsem viděl, jsem naprosto spokojený. Rozhodně film do kina. ()

Rockerman

Co je důležitější? Zúčastnit se ambiciózní a dlouhodobé mise do vesmíru nebo být dobrou matkou a zůstat doma se svou malou dcerou? Stejný problém řeší každá matka, která se rozhodla pro kariéru a nebývá proto často doma. Tím chci říct, že podobné téma lze natočit i držíc se při Zemi. ()

Hpatrik

Moc příjemně se dívá jak na Evu, tak na zákulisí přípravy kosmonautů. Hodně tomu pomáhá i natáčení pravděpodobně v reálných kulisách. Škoda ale že se film víc nesoustředí na technické detaily samotné přípravy, a drtivou většinu času věnuje pouze vztahu s její dcerou. Závěrečná "útěková" sekvence sice dodá filmu nějaké emoce, ale z pohledu reálného světa je přinejmenším úsměvná. ()

dalziel

Jaj Evka ,Evička,krásna si ako ružička, sladké pery máš, keď ma bozkávaš. Anyway .To si si po materskej vybrala teda pekný shit na comeback. Joj, ale som sklamaný. Mal som narychtovaných 5 ⭐⭐⭐⭐⭐ nuž ale keď to nejde tak to nejde. ()

Maximilianus

Film asi o tom, aké ťažké je byť ženou v mužskom svete, najmä keď je ešte aj matkou. Hlavne to bolo také komorné a celkom nudné. Ale Štart rakety sa mi páčil. 6,3/10. ()

Karmin

Krásně zahrané (hlavně respekt k malé holce), zajímavě vícejazyčné, věrohodně zobrazené do poslední hadičky, kterou si kde astronauti zapojují, a tlačítka, které kde mačkají, ať už v Evropě, v Moskvě nebo na Bajkonuru, ALE..... ...podle závěrečných titulků je film pocta astronautkám, které byly zároveň matkami. Jediné hloupé scénáristické rozhodnutí v závěru filmu totálně zboří celou iluzi věrohodnosti a z pocty je rázem výsměch jakékoli astronautské profesionalitě. Škoda. Pokud divák necílí přímo na vztah matka-dcera, ale "stačil" by mu vztah muž-rodina, pak film First Man je mnohem lepší volbou. ()

Tipko

Aj keď herečku E. Green neobľubujem za jej niektoré nie cnostné scény vo filmoch, musím uznať, že úlohu matky tu zvládla dobre. ()

Likan7

Zajímavým a drobrým dramaten by Proxima byla i v nějakém normálnějším prostředí. Film se ale točí kolem astronautky a její připravované roční cesty do vesmíru, takže mě často bavil i samotný, doufám, realističtější výcvik, než v jakémkoliv známějším filmu u kosmonautech. Sledovat problematický a pomalu se rozvíjející vztah mezi matkou a dítětem tu funguje dobře, Eva Green opět předvádí špičkový výkon. Jen škoda pomalejšího tempa a žádné eskalace. Prostě něčeho, čím by film byl filmovější... ()

rublik05

Psychologické drama o vztahu matka-dcera a o přípravě na odlet do vesmíru. Námět je sám o sobě velmi zajímavý, protože není moc filmů, které by se zabývaly psychikou samotných astronautů těsně před odletem. Chemie mezi ústředními postavami vcelku funguje, celkově hercům nelze moc co vyčíst, vesměs své role zvládli dobře. Co mě však velmi zklamalo, byl samotný děj. Tím nechci říct, že by emoce nefungovaly, popravdě má film hned několik dojemných a silně emotivních scén. Neoslovilo mě spíš pojetí snímku jako celku, kdy celý příběh začne po čase velmi nudit, chybí mu větší spád a časem omrzí i hlavní zápletka, tedy rodinné vztahy. Očekával jsem, že bude děj mnohem poutavější, bude mít plno zvratů nebo nějaký pořádný, dechberoucí závěr. Velkým plusem jsou však jednotlivé záběry, výborná kamera, skvěle zachycený výcvik. Že by však na mě dramatické scény nějak citově zapůsobily, nebo že bych si pamatoval nějaké silné momenty, to se říct nedá. Obyčejné, dobře natočený průměrné drama. 5/10. ()