6 underground: Tajné operace

6 Underground

Six Underground

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2019, 127 min

Bay rulez them all! Tuctový příběh o týmu, který zlé kurvy zabíjí a pořádá puče ve vykořisťovaných zemích opatřili Wernick s Reesem nelineární vyprávěcí strukturou, deadpoolovským humorem a hustým gigantickým magnetem, který dostane prostor ve finálním aktu. Spousta krve, prostřelených hlav, nadávek a nádherných záběrů na krásné modelky v luxusní bayovské akci. Reynolds hraje Reynoldse a zbytek týmu je fajn obsazený, ale zapomatujete si jen čísla a hlášky. Backstory jsou rutinní. Mám pocit, že Bay chodí na stránky, ze kterých beru tapety na plochu a filmy pak točí na těch nejúžasnějších lokacích. Nečekal jsem, že se dostaneme tak daleko.(13.12.2019)

Úvodná 20-minútovka z Florencie je nabušené bayovské žraso jak sa patrí. To, čo nasleduje potom, je zmes adrenalínovej akcie á la Mission Impossible, CGI výbuchov, extrémneho parkúru, efektných headshotov, pochybnej politickej agendy a scenáristickej mizérie. Humor moc nefunguje a postavy (včetne zaporáka) nie sú veľmi zaujímavé. Ale jo, obrázky sú to pekné... Keď si však budem chcieť pripomenúť jaký vie byť Bay pašák, dám si radšej znova Pain and Gain.(14.12.2019)

Ale áno, dve hodiny utečú ako voda, každý záber je perfektne kompozične premyslený, občas zaznie aj vtipná hláška. Úvodná naháňačka vo Florencii vám dá hneď poznať, že Bay sa opäť poriadne odviazal a že sa nezastavíme až do konca. Len prečo sa, preboha, rieši svetový mier a zachraňovanie celej krajiny spod pazúrov diktátora? Akoby Michal po Bengházi stále trpel spasiteľským syndrómom a rozhodol sa, že nám bude po zvyšok kariéry kázať. Odhliadnuc od absolútne nereálne zrealizovaného puču, čisto v akčnom duchu a bez štipky logiky, je to proste stále skvelá zábava a možno sa k nej aj niekedy ešte vrátim. 70%(8.6.2020)

Dlouhou dobu tuším, že Bay na něčem jede, ale teď už mám jistotu. A navíc bych řekl, že si zvýšil dávky. Tenhle akční úlet opravdu těžko hodnotit. Úvodní devastace renesanční Florencie byla zajímavá, ale zajídaly se mi ty ,,drsné'' kecy hrdinů v autě. Celé to bylo dost přitažené za vlasy včetně těch všelijakých bouraček, kdy ostatní auta po kolizi s autem hrdinů vybuchovala jak v Kobře 11. Co beru za krok ku reálnosti byl fakt a pro někoho možná naopak brutální, že z rozpůlených aut vylétávali lidé což jsem doposud v tak hojné míře v žádném filmu neviděl. Když jsem byl seznámen s tajnou organizací pochopil jsem, že film se musí brát s rezervou. Proto také svržení vlády (SPOILER!) v Turkmenistánu jsem bral už spíše jako fór. Tedy doufám, že to byl fór. Trochu mne děsí, že to Bay myslel vážně a že to je přesně způsob jakým Amíci nastolují demokracii ve světě. Aby bylo jasno, já mám Amíky rád. Vysekali svět ze dvou válek a když světovej policajt, tak raději ten z USA než z Ruska či Číny, ale zavádět západní model demokracie do zemí, kde mají podle svého letopočtu teprve středověk (a také to tam tak vypadá) prostě nefunguje. Kaddáfí, Hussein a málem i Asad by mohli vyprávět a podívejme se jak to tam teď vypadá. O Afghanistánu nemluvě mimochodem až teď boys předají vládu Talibanu, je vymalováno a každá oběť tam byla marná... Docela se divím, že si bay nevymyslel nějako fiktivní zemi. Dřive to byly ty různé Vahýristány a Azbúrie aby se někdo necítil dotčen... Pak Roth fiknul Hostel na Slovensko a přestalo si mlžit. Docela bych se divil, kdyby Turkmenistán nevznesl nějakou připomínku k filmu v podobě nějakého posla opásaného výbušninami .. Film střídá zajímavé lokace a v tom dost bavil. Jinak ale hlavní partička hrdinů mi moc nesedla a nechtělo se mi věřit, že ty křehké kočičky jsou tak drsné zabijačky nejen stejně drsné ochranky diktátora. Netflix začíná mít problém v tom, že je při penězích a tak nechává šílence jako Bay aby se utrhli ze řetězu což jde na úkor kvality. Tohle na mně bylo zkrátka už moc přeakčnělé a barevné a ty slzičky na konci... Eh... Dávám za tři odřené magnety. * * *(1.3.2020)

• HellFire

Nechápu, o co se Bay snaží, ale vypadlo z toho něco tak nechutně generického, až se mi chtělo plakat. Vizuálně z blití, příběhově k pověšení. Neskutečně mi vadilo, že veškeré zvukové efekty jsou přímo importované z posledních několika Transformerů. Neustále jsem měl pocit, že se některé auto z placu změní na obřího robota.(16.12.2019)

• - V čase 0:08:00 při vyndávání kulky z břicha stříkne doktorce do oka krev a ne málo, v dalších střizích na sobě krev vůbec nemá a následně úplně jinde na tváři a to hned dvakrát jinak. (Ivoman)

• - Letadla útočící na nemocnici v Turgistánu jsou F-16. (DerfelCadarn)

• - Film se natáčel v USA v Los Angeles, dále pak diváky zanese do Itálie a také se část příběhu odehrává ve Spojených arabských emirátech. Natáčelo se od 30. července do 5. prosince 2018. (agentmiky)