6 underground: Tajné operace

6 Underground

Six Underground

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2019, 127 min

Zo začiatku som mal z toho trochu hokej - boli mŕtvi alebo nie? No postupne sa mi práve postup odhaľovania celého príbehu začal páčiť. Tej akcie ale bolo už miestami veľa. Napríklad hneď tá prvá - naháňačka s autami. Vyzeralo to dobre, no po pár minútach to už začalo nudiť. Privítal by som kratšie akčné scénky a radšej viac nápadov. Celkovo sa to však nepozeralo zle. Lepší priemer. 65/100(20.12.2019)

• Tom Hardy

Vzpomínáte si na dobu, kdy se všichni snažili napodobovat Bayův styl a byla to hrozná otrava? Tak tady se Míša zase snaží (bůh ví proč) připomínat střihem, záběrováním i skladbou pozdního Tonyho Scotta a... no víte, jak to s kopiemi bývá, ne? Cením Míšův pokus o návrat ke kořenům, kde se nebál jezdit po mrtvolách a napětí narušoval dvojicí šukajících krys. Jenže 6 underground nemá o moc víc než vztyčený prostředníček vůči poslední Bayově family-friendly tvorbě. Dějově je to jeden velký bordel, který se složitou střihovou skladbou snaží maskovat to, že tu moc k vyprávění není. Vlastně se dobrou třetinu filmu jen něco exponuje, což je téměř pekelná formule. Medailonky jednotlivých hrdinů nevýrazné a vůbec to má v rámci struktury až příliš společného s dějově podobně přebordeleným, a přitom vnitřně vyprázdněným Sebevražedným oddílem. Úvodní akce fajn, ale neustálé teleportace mezi lokacemi mi narušovaly její průběh. Navíc si pravidelně si dopřávám vzrušující jízdu s Roninem, oproti němuž je akce ve Florencii sice prosluněnější, ale prosta skutečného napětí. Ono se ostatně obtížně sžívá s postavami, které mají být v napjaté situaci, ale současně mají potřebu pořád něco hláškovat a tvářit se nad věcí (hlavně u Reynoldse to boří veškerý pokus o nějakou hloubku jeho hrdiny). Nejpřekvapivější je úvodní "náraz" ve stylu první Mission: Impossible. To byl fajn blafák. Ale pak už se jen únavně skáče tam a zase zpátky, představuje se plejáda nezajímavých postav a občas se Bay připomene v hezky nasnímané akci. I ta má ale rezervy - zrychlení střihem není u Baye nic nového (klipař klipařem zůstane), ale třeba v případě parkourových montáží to úplně ničí veškerý jejich potenciál (podobně jako u Jackieho Chana je v takové akci jediné smysluplné řešení nepřerušovaný celek). Herecky nejsympatičtější Mélanie Laurent a Ben Hardy. Obsahově nůďo s pár nápady. A formálně takové nijaké. Věřím, že Tony Scott by hrdinům (a vlastně i celku jako takovému) dodal styl, který by miliardářovu sebevražednou misi prodal. Míša to nedal. 50%(15.12.2019)

disclaimer: mám fakt ráda filmy Michaela Baye, hezký holky i rychlý auta, a rozhodně mi nevadí, že Bayova tvorba je hodně přes čáru (čáry jsou dobrý), a že čím víc explozí, tím víc Bay... ale tohle je fakt jak mokrej sen bílýho heterosexuálního muže, co má prachy, takže díky tomu může zachránit svět a přinýst blaho jedný diktaturou utlačovaný arabský zemi, protože jeho pravda je ta jediná správná. A je jedno, kolik lidí během toho (tentokrát fakt brutálně, a to mám vysoký standardy!) zabije a kolik světovejch památek zničí. No, a teď už nevim, jestli mluvim o Bayovi, postavě Ryana Reynoldse nebo Americe obecně..(14.12.2019)

Michael nikdy nezklame, každým filmem dokáže ohromit kvalitou. Příběh nekompromisně dokonalý, Herecký neskutečně povedené, parkour nebezpečně dokonalý a dech beroucí. Soundtrack opět dokonalý, bomba prostě. Musím tenhle film chválit od první minuty, akce byly šílené, těla roztrhané na každém kroku, výbuchy neměly v ničem chybu, promyšlenost příběhu dokonalá, magnety nejlepší, prostě Michael moc dobře ví jak natočit šílený film, plný akce a emoce, opět chválím jako vždy nenašel jsem nic ale nic u mě špatného, pastva pro oči na velké tv a aparatura jenom bere dech. Humor na svém místě jako vždy, špička film.(19.12.2019)

• dr.horrible

Najstupidnejší film roku. Michael Bay prišiel o posledné zbytky zdravého rozumu a natočil lobotómiu tak debilnú, že proti tomu aj Xander Cage zedol mensu. Scéna prevratu v mojom osobnom rebríčku filmovej naivity zaberá čestné miesto medzi Jennifer Lopez v Gigli a rozprávačom z Glen or Glenda. A tie akože tragické momenty umierajúcich detí po útokoch sarinom, sú tak na kopačku do tej jeho prekoksovanej hlavy. Jedna hviezda za lokácie a kameru, druhá pre Mélanie Laurent.(6.2.2020)

• - Michael Bay si pro některé kaskadérské kousky zvolil členy ze skupiny Storror. Běžně se kaskadéřině nevěnují a původně začínali pouze jako nadšenci parkouru a akrobacie. Dokonale však ovládli pohyb v městském prostředí, proslavili se na YouTube a stali se tak vhodnými kandidáty pro tyto role. (FullHaDes)

• - Ryan Reynolds dostal honorář 20 milionů amerických dolarů. (fanda124)

• - V čase 1:30:20 se One (Ryan Reynolds) ptá uneseného slovy z textu písničky Eminema „Lose yourself“. (Rosalie)