6 underground: Tajné operace

6 Underground

Six Underground

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2019, 127 min

Michael Bay je späť vo svojom, všetko tu vybuchuje, lieta do luftu, hlaškuje sa tu, presne vtedy keď sa nestrieľa, pretože zrejme menia zásobník a predovšetkým je to neskutočná nadupaná zábava, plná cool spomalovačiek, ktorú nám Bay predvádzal a ponúkol už v Bad Boys. No tu je to ešte o chlp väčšia divočina (zrejme to bude duom scenáristov, čo majú na svedomí Deadpoola). Hudba ma tiež skvelé načasovanie a Bishop Briggs a ich White Flag tu výborne sedí, pustite si to. Ale chápem ak to niekoho nebavilo. Ja som v niektorých momentoch k*****y bavil. 75% - 4*(5.1.2020)

Přesně tohle jsem po Bad Boys 2 čekal. Ti byli lautr to samé, ale víc si hráli na "normální filmové vyprávění", přičemž na to ani omylem neměli, jen byli ještě utahanější. A u Pain & Gain to bylo všechno ještě horší, tam ta zábavná rovina Bayhemu chyběla skoro úplně. A nic jiného než Bayhem tohle není, krystalicky čistý, nekompromisní, ze řetězu urvané naplnění snu toho naspeedovaného puberťáka který v Bayovi pořád je, a teď konečně může zahodit hračky pro děti a užít si 18+ odvaz. Tady už si Bay na nic nehraje, rozhodně ne na to že točí film - ne v takovém smyslu jaký by chtěl ten obligátní Scorsese. Ten když o Marvelovkách řekl že nejsou filmy, ale zábavními parky, tak tady i to označení za zábavní park by naznačovalo mnohem víc koherence a smyslu, tohle už je čistokrevné, vizuálně vymazlené a do superdrahých kulis zasazené Demolition Derby. Takové to pravé americké, kde se v mezičase mezi ničením všeho jen rychle zakousne biftek, zalije pivem, a na konci z toho možná bude všem trochu šoufl, ale stejně si to užijí. Jo, bylo by bezva dostat od Baye další Skálu, ale to byla anomálie která se nikdy nemůže zopakovat. Tak jako Shyamalan už nenatočí dalšího Vyvoleného, Harlin další Die Hard a Besson dalšího Leona. A po letech kdy jsme mu museli trpět ty robíky postavené na prodeji hraček pro děti, jsem za tenhle nekompromisní návrat k jinak už dost chudému žánru dost rád. I když je nekompromisní až moc. 8/10(16.12.2019)

• honajz

Čeho je moc, toho je příliš. Znamená to, že i toho nejlepšího má být pomálu, jinak se vám to přejí. V tomto filmu je všeho moc: moc výbuchů, moc zběsilých střihů, moc nadupané hudby, moc product placement reklamy, moc snahy být další Expandables, moc amatérismu na to, jak propracované ty akce mají být, moc popkulturních odkazů... Jen hlášek je zde minimum, vlastně mne zde pobavila jen jedna - Vidím mrtvé lidi. Jinak historka jak z učebnice levicových revolucionářů jihoamerických zemí, vlastně ještě taková plošší a pohádkovější. Jako je fakt, že rozpočet na všechny ty bombastické triky je znát (i když třeba v tom italském muzeu z toho křič modré plátno jak o život), a tak třeba ta úvodní dvacetiminutovka je skutečně akční, byť ne moc přehlednou jízdou (a často se tam na malém plácku motají kolem sebe třikrát dokola a znovu). Film navíc střídá i žánrové roviny - není pak ani akční, ani parodií, ani akční komedií, ani buddy movie, ani bondovkou... od všeho má trochu a celkově nic. Až je to celé jen velká nuda o ničem. Asi nejlíp to ve svém komentáři popsal Pete. Btw, tenhle film je další jasnou ukázkou, že když má filmař moc peněz a může si dovolit skoro vše, že z toho zblbne a natočí přeplácanou blbost.(17.1.2020)

• johnn333

Letošní Sebevražedný oddíl. Asi se nějak muselo stát, že po auteurech typu Scorseseho a Coenů dal Netflix desítky milionů a volnou ruku i Michaelu Bayovi... a vznikla z řetězu utržená střihová montáž, kde na sebe nic nenavazuje a nic nedává smysl, zato se ještě někdy v 70. minutě (!) vysvětluje, co je ústřední sebranka zač a čeho chce dosáhnout. Je to vlastně jedna nekonečná expozice, při níž vůbec nelze poznat, na co se soustředit a čemu věnovat pozornost. Je to zběsilé, zároveň děsně anachronické a ve své hrdé tuposti ve vztahu k zápletce s diktátorem asi tak "citlivé" jako ta reklama na Pepsi s Kendall Jenner, v níž topmodelka podává demonstrujícím osvěžující nápoj. Já bych potřeboval spíš něco tvrdšího.(14.12.2019)

„To byli Apollón a Dafné!" „Davida né! Davida né!" Florencie, děsivé výkřiky a šílená jízda za doprovodu Orffovy Carminy Burany jsou součástí úvodní dvacetiminutové akční scény, která bere dech. Pak se tempo zmírní, aby postupně opět nabralo rychlost, i když úvodní sekvence už překonána není. Akční příběh o honu na diktátora nemá nic originálního ani převratného, přesto jako napínavé dobrodružství funguje, tedy pokud se jím necháte strhnout. Černý humor typu „Byl to padouch?" či padajících jeptišek na kolech střídají válečné záběry, kdy snímek zvážní. Smrtící plyny (sarin, soman) a pokyn diktátora v autě před davem lidí :„Přes ně, už to není můj národ!" působí mrazivě. A samozřejmě odkazy třeba na Croosovy vše opět odlehčí. Pokud člověk nehledá intelektuální snímek, nýbrž oddechovou jízdu bez pravidel, pak není co řešit. Já si ji užil.(6.1.2020)

• - Během honičky v Itálii, kdy Čtyřka (Ben Hardy) skáče z jedné budovy na druhou, jde jasně vidět obličej kaskadéra. Kaskadérův obličej jde vidět ve více scénách. (mikki089)

• - Počas úvodnej naháňačky si môžete všimnúť jednu zaujímavú vec. Počas záberov z diaľky na zelené auto má vždy všetky okná zatiahnuté, ale pri detailných záberoch z tých okien vytŕčajú postavy a strieľajú po protivníkoch, alebo ich majú stiahnuté a neskôr opäť vytiahnuté. (Johnny.ARN)

• - Postava Čtyřky je mistrem parkurového skákání. Právě o parkurové prvky filmu se postarala britská parkurová skupina Storror, se kterou Ben Hardy trénoval. Benův hlavní kaskadér Drew Taylor je člen této skupiny. (mikki089)