Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Jaro_slav

"Nejpomalejší road-movie historie", jehož největší síla spočíva zřejmě ve vykreslení hlavního hrdiny: je to nevrlej dědek, kterej má jen občas "slabší" chvilky, kdy je na lidi milej. A právě ty jeho slabší chvilky jsou pečlivě natočenými a perfektně zahranými perlami, takže z filmu naštěstí není přeslazená limonáda. I takhle to dopadá, když magor natočí "normální" film: skvěle uvěřitelně. ()

laepus

Pokud bych měl nějaký film označit slovem "nejkrásnější", bude to právě tenhle. Nevěřím, že to točil Lynch a nikdy tomu neuvěřím. Je možné postavit film na Iowě v babím létě, sympatickém dědulovi, zahradní sekačce a pár epizodních roličkách? Jde. A funguje to. A přináší to neuvěřitelně dobrou náladu po celou dobu filmu - od první až do úplně poslední sekundy filmu. P.S. Jsem rád, že pětistý komentář mi vyšel právě na tenhle film. ()

Renfield

Lynch a Badalamenti? Ano! Pravděpodobně ten řekněme nejnormálnější (i když to slovo nemám rád) Lynch, ale poznávací znamení tu jsou, například poněkud zvláštní postavy... jenže, nejsou právě tohle skuteční lidé, mnozí takto žijí, přemýšlejí. Ale to vše je jen okrajové, tím nejdůležitějším je tu opravdu příběh Alvina Straighta, ten si jde i přes názory mnohých tvrdě za svým a takto by to mělo být. Příběh je to velice silný, vůbec v podání Davida Lynche se z něj stává hodně netradiční Road movie. A Angelo Badalamenti? Ten dokazuje, že mu nedělá problém i naprosto jiný žánr... hudba je opět výborná. Z hereckého obsazení samozřejmě zaujme především Alvin, tedy Richard Farnsworth který jakoby hrál sám sebe, snad životní role? Jisté je, že žel poslední. Ale dobře zahrané jsou i postavy "typických Američanů", které Alvin na své cestě potkává... zajímavá "sbírka" lidí a krátkých příběhů, dá se říci, od každého něco. David Lynch dokázal, že umí i dějově nenáročné lidské příběhy... dokonce bez červených závěsů :) 80% ()

aLPaC

Jeden z mála "normálních" snímků Davida Lynche. Vlastně možná i úplně jediný. A je věčná škoda, že si podobné scénáře nevybírá častěji. Režírovat totiž umí, o tom žádná. Road movie mám všeobecně rád, tak jsem se těšil na dobrodružství starého pána ke svému bratrovi. A moc se mi to líbilo. Krásná americká krajina, lyrická hudba, výborný Richard Farnsworth a pár zajímavých lidí, které cestou potká. Jednoznačně doporučuju. ()

Oralfabet

Nádherná Badalamentiho hudba, záběry polí zalitých sluncem, nezvykle jednoduchý, ale přesto vtahující příběh. Líbilo se mi to. Ani z poloviny ne tolik jako Blue Velvet nebo Mulholland Drive, ale stejně jsem rád, že Lynch takovýhle milý, (melancho)lidský příběh natočil, přijde mi to tak prostě správné. Závěr je prostý, ale perfektní, a když se ukázalo, že jeho bratr je Harry Dean Stanton, měl jsem pocit, že vše je přesně tak, jak má být. 8/10 ()

Emo-haunter

V jednoduchosti síla doopravdy je. Skromný, přímočarý a melancholický podzimní příběh o rodinných hodnotách a znovusetkání dvou starých pardálů. Příjemné pokoukání, kdy nám Lynch neukazuje pouze klasické sociologické prvky, ale také jeho lásku k přírodě, krajině a prostředí, tyto prvky jsou navíc dokresleny příjemnou country hudbou. Konečně si režisér odpočinul od svých psych, a zpracoval citově silné téma, a to je velmi dobře. Farnsworth to zahrál na jedničku. O to víc je silná skutečnost, že rok později tento herec zemřel vlastní rukou, vidíme zde tedy spoustu silné autenticity. 7,8/10 ()

MacGyver

Príbeh Alvina Straighta prebúdza silné emócie... Úprimnosť jeho výpovede, ľudskosť v najčírejšej fome, poznanie šialenej rýchlosti nášho bytia... Richard Farnsworth a Sissy Spacek sú vo svojich rolách FANTASTICKÍ!!! Takže vážme si život a chovajme úctu k starším...:) Pre Lyncha štýlovo naozaj netypické dielo, vrelo odporúčam zhliadnuť v originálnom znení. ()

Pedro

Jeden ze dvou Lynchových "nelynchovských" filmů (vlastně tří, pokud počítáme i Dunu). Oproti Slonímu muži, kde podle mě mistr šlápl vedle, nemám tomuhle filmu v podstatě co vytknout. Přesto jsem k němu ale zpočátku přistupoval se značnou nedůvěrou - kdyby jej režíroval někdo jiný, asi bych se na film s podobným námětem jen těžko podíval. O to větší bylo mé překvapení, že je mě takový film schopen uchvátit. Osobně to přičítám na vrub právě režisérovi - jsem totiž přesvědčen, že kdyby podobný přímočaře krásný a dojemně lidský příběh zpracoval v podstatě kdokoliv jiný, měli bychom co do činění s naprosto nechutným kýčem. Takový dojem já v tomto případě ale ani v nejmenším nemám, naopak... Oproti jiným Lynchovým filmům, které jsou po téměř všech stránkách jedním slovem temné, je tenhle doslova i obrazně prozářen sluncem - sluncem, před kterým divák možná přivírá oči, ale ne snad proto, že by se nudil (a to i přesto, že se děj odvíjí opravdu velmi pomalu), ale proto, aby se nechal pozvolna zmocňovat pocitem, že na světě je vlastně docela hezky, a to i navzdory tomu, že se nás režisér ve svých ostatních filmech obvykle snaží přesvědčit o opaku. Osobně se domnívám, že tenhle film může nechat chladným snad jen ještě většího cynika, než jsem já (a to už je co říct :-) ). ()

no2

10/10 - Krása nesmírná! Mám rád filmy Davida Lynche a dva z nich až tak, že se dostaly do mé desítky nejoblíbenějších filmů - Blue Velvet a The Straight Story. Každý film je jiný, ale oba jsou nezapomenutelné /tedy co se týče filmů tohoto režiséra, je jich nezapomenutelných samozřejmě víc ;-) / - jak o třináct let mladší psycho krimithriller, tak i toto "Babí léto po americku" (tento příměr je třeba brát s rezervou, vždyť Příběh Alvina Straighta je o dva roky starší než zmíněný český film). Kdybych se měl ale nakonec přece jen (s nožem pod krkem) rozhodnout, který z nich je mi bližší, tak bych si asi vybral ten, který končí koncem z nejnádhernějších - SPOILER - smířením dvou starých, na sebe pohněvaných bratrů. "... A smrti již nebude, ani žalu ani nářku ani bolesti už nebude - neboť co bylo, pominulo." /Zj 21,4/ ()

Jendus

Asi sem mekota, ale pribeh o dedovi, ktery chce na sklonku zivota navstivit sveho bratra, s nimz se nekolik let nevidel, me zcela dostal.Nebudu vymyslet zdlouhavou kritiku a jednoduse reknu PUSOBIVY! Jizda na zahradnim trakturku je super... ()

bidja

Musím dopředu přiznat, že natočit tento film někdo jiný než Lynch se svojí pověstí, tak bych asi film nikdy neviděl. To očekávání mi dovolilo přečkat slabší chvilky a na konci konstatovat. Bylo zvláštní a poučné. ()

zdenur

Tři nebo čtyři? Skvělí herci, příběh, nádherná atmosféra, příroda, hudba.. ale strašně se to vleklo. A aby ne. 600km při osmi za hodinu. ()

Tominecek

Americké nezávislé léto v České Televizi - ocenění ELSA 2002 v kategorii "Zahraniční pořad dramatický (hraný)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

neneka

On the road... trochu jinak. Krásný příběh, Richard Farnsworth si vaše srdce získá brzy... a každému jen doporučuji. Je to nádherně lidské pokoukání. ()

Furmi

Nedávno som k jednému snímku napísal že skĺbiť drama, dej na zamyslenie sa a humor, chce veľký kus talentu. Ale tiež som napísal že vo filmoch Davida Lyncha nevidím nič umeleckého. Ale už druhykrát som sa presvedčil že Lynch vie dokonale vkusne zahrať na city a do toho ešte vložiť vlastný prejav a humor. Mýlil som sa, David Lynch je veľmi talentovaný režisér kde to tu v Príbehu Alvina Straighta ako i v Sloniom Mužovi až dáva stopercentne najavo. Som ohromený ako dokázal natočiť takto citlivý a pritom negýčový snímok. 88% ()

camper

Na lepší hodnocení to bohužel nevidím. Já od filmu chci, aby měl příběh (což tenhle nepochybně nějaký měl), ale hlavně aby běhal a to u tohoto filmu moc nebylo.... Je pravda, že to co Alvin udělal kvůli svému bratru je dost síla, ale mě já opravdu potořebuju, aby se ve filmu dělo něco víc, než jen, že si starý dědula sedne na sekačku a jede 510 mil za svým bratrem. ()

Chipešek

Poněkud prošedivělá verze Into the Wild s happy endem. Moc příjemný a překvapivě, "nelynchovsky" normální, civilní film, co má srdce a krásnou tklivou hudbu. ()

crozet

Jasně, všichni si budeme povídat o tom, jak je možné, že Lynch natočil i civilní snímek - protože všichni zoufale bojujeme o orientaci ve světě a on si najednou ten Lynch přijde a její významnou součást (tedy interpretaci sebe sama) nám rozfouká jako záchod z karet.. Tuto epopej bychom mohli pominout a věnovat se obsahu. Tedy: kdo má bráchu, závěrečné záběry tohoto "roadmovie pro starší školy" mu jej jistě sytým způsobem připomenou. Bratři, neváhejte. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti