Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Flego

David Lynch nám netradične ponúkol nádherný príbeh odpustenia a ľudského uvedomenia si samého seba. Starý Alvin sa vracia k svojmu chorému bratovi, aby ho ešte zastihol medzi živými a jeho jazda sekačkou naprieč Štátmi je nádhernou oslavou života a zmúdrenia. Richard Farnsworth na sklonku vlastného života prejavil neuveriteľný cit pre svoju postavu. ()

Jinny

Alvin je snad jediná postava, kterou měl Lynch rád - takže tohohle skroro pohádkového dědečka si musíte zamilovat. Pěkný film, ale podobný by svedl každý schopnější nezávislý režisér. "Úlet" Davida Lynche nebudu hodnotit výš, než jaké jsou jeho kvality. Co na tom, že režisér je známý a že svoje řemeslo ovládá? ()

poz3n

Vím, že budu mnohými ve svém okolí kamenován. Váhal jsem mezi 4 a 5, nakonec to nechám takhle. Příběh Alvina Straighta je ohromně dojemný a pro dnešní staré lidi jistě i silně motivující. Klobouk dolů před Richardem Farnsworthem. Mám rád filmy, kde nejsou záporáci a kde se dokážeme podívat do nitra obyčejného člověka. Krásný film, který musí oslovit snad každého. 8/10 ()

honajz

Příběh Alvina Straighta je Lynchovým vybočením z řady temných postmoderních balad a kriminálních šarád. Film vznikl podle skutečné události a je realistickým popisem neobvyklé cesty amerického důchodce z malého městečka za vzdáleným bratrem, se kterým se před lety rozešel. Lynch do chronologicky pojatého putování vkládá laskavě ironický nadhled a suchý humor, čímž postavy příběhu ještě více zlidšťuje. U pravověrných Lynchových příznivců vzbudil film rozpaky, patří však k tomu nejlepšímu, co v americké kinematografii 90. let vzniklo. Všímá si všedních starostí obyčejných lidí, pohlíží na jejich osudy pozitivně a vyjadřuje se umělecky vybroušeným stylem. Představitel Alvina Straighta bývalý hollywoodský kaskadér Richard Farnsworth byl za svůj výkon nominován na Oscara. Třiasedmdesátiletý důchodce Alvin Straight žije v městečku Laurens v Iowě se svou dcerou Rose. Dostane vzkaz, že bratr Lyle, se kterým již řadu let nemluví, byl stižen mozkovou mrtvicí. Alvin má potíže s kyčelními klouby a chodí jen o holi, rozhodne se ale Lylea navštívit. Řidičský průkaz nemá, Rose rovněž ne, veřejná doprava je pro něho drahá, Alvin se rozhodne jet na svém zahradním traktůrku a nocovat v přívěsu. Způsobí tím pozdvižení v městečku i na silnici. Po různých potížích nabere jeho putování plynulé tempo zhruba deseti mil denně. Cestou potkává různé lidi, před očima mu vzniká obraz obyvatel amerického venkova. Nakonec je již blízko svého cíle... Richard Farnworth v postavě Alvina Straighta vystihl umírněnou moudrost stáří, která byla vykoupena léty životních zkoušek a omylů. Úsporným stylem s minimem slov přiměje diváka, aby se s ním po celý film ztotožnil. Sissy Spaceková se jako Alvinova dcera Rose objevuje pouze v první části filmu. Postava matky, které úřední moc odebrala po nešťastném požáru děti a ona je z tohoto traumatu mírně pomatená, patří ve filmografii Spacekové k vrcholným výkonům. Není však pouhou exhibicí, slouží k charakterizování Alvinova rodiného zázemí. Lynch dosahuje silného účinku minimálními prostředky (za noční bouřky Rose a Alvin mlčky pozorují blesky na obloze). Vyprávění je strukturováno do klasické road movie, v uzavřených epizodách se projevují charaktery místního obyvatelstva i stránky americké národní povahy. Struktura vyprávění tak v jistém smyslu připomíná Toulky s Charliem od Johna Steinbecka. Alvinova jízda na traktůrku po hlavní silnici je cosi neobvyklého, přináší problémy ostatním řidičům, především je ale zkouškou odolnosti a odvahy jeho samého. Záměrně, neboť Alvin Straight chce během putování vzpomínat a bilancovat vlastní život. Původní název filmu v angličtině je nepřeložitelnou slovní hříčkou (straight = přímý). Alvin se během cesty ukáže být přímým člověkem, který svým příkladem vytrvalosti a pokory ovlivňuje chování ostatních lidí. Tyto situace jsou náležitě vyzdvihnuty, vzhledem k obvyklému americkému vkusu však nepřekračují míru věrohodnosti. Z útržků rozhovorů postupně vyplývá obraz Alvinova víceméně obyčejného života, ve kterém bylo i mnoho promarněného. Lynchova citlivá režie dbá na detaily i jejich podřízení celku. Z výpravných válečných filmů posledních let se nedozvíme o válce tolik podstatného, jako z jedné nenápadné scény: Zatímco mu opravují poškozenou převodovku, posedí Alvin v tiché hospůdce se svým vrstevníkem; oba staří muži si s dojetím svěřují své šokující zážitky z války, které je poznamenaly na celý život. Jindy Lynch neváhá ukázat groteskní absurdnosti života (automobilistka srážející na silnici jeleny). Excelentnímu Harrymu Deanu Stantonovi v roli Alvinova bratra pak v závěru filmu k vyjádření citů stačí jen pár slov a pohledů. Příběh Alvina Straighta patří k vzácně vyváženým snímkům, kde jednotlivé složky optimálně spolupracují a přispívají k vyzdvižení hlavní myšlenky. Pozornost zaslouží výtvarně čistá širokoúhlá kamera Freddieho Francise, střih spoluautorky scénáře Mary Sweeneyové a výrazná, přitom však vkusná a nevtíravá hudba Lynchova stálého spolupracovníka Angela Badalamentiho. Davidu Lynchovi se podařilo vytvořit umělecké dílo, které neobvyklým příběhem upoutá filmové publikum a svou hlubší myšlenkovou náplní osloví jeho vnímavější část. () (méně) (více)

eraserhead666

„Nejhorší na stáří je, že si vzpomínáš na své mládí.“ David Lynch je můj nejoblíbenější režisér a na jeho tvorbu nedám dopusit. Přesto jsem zřejmě podlehl hlasům a názorům ostatních o obyčejnosti snímku a Příběhu Alvina Straighta se tak nějak dlouho vyhýbal. Nakonec jsem si ho pustil hlavně proto, abych si z Lynchova seznamu odškrtl další položku. JÁ VŮL!!!!!!! Davide promiň a odpusť, že jsem si opovážil o tobě pochybovat. Pokorně se omlouvám a kaju ze svých hříchů. Lynch svými filmy často šokuje a mnoho lidí je považuje za nenormální (stejně jako Lynche samotného). Nejinak je tomu i u tohoto filmu – Lynch opět šokuje tím, že natočil úplně normální civilní a vpodstatě komorní film, na první pohled oproštěný od jeho klasických propriet (záhad, úchylností, bizarností, mystéria). I když i zde si to neodpustil a vložil do filmu scénu s jeho jasným rukopisem. Mám na mysli řidičku a srnce, vynikající scéna. Příběh Alvina Straighta je nejlepší a nejpoetičtější road movie, co jsem kdy viděl. Naprosto vynikající výkon Sissy Spacek (což je herečka, která mě nikdy moc nebrala), o Richardu Farnsworthovi netřeba mluvit, to je prostě herecký koncert. Samozřejmě nechybí hudba Angela Badalamentiho, zcela sednoucí a podporující vyznění a ducha Lynchovy tvorby. Lynch a Badalamenti jsou neskutečně spřízněni a Badalamentiho hudba v Lynchových filmech není jen hudební doprovod, je součástí celku, na jehož utváření se spolupodílí. Nejinak je tomu i zde, skvěle se hodí k záběrům a ději. Nikdy bych si nepomyslel, že takřka dvě hodiny sledovat starého dědka jak kamsi jede na sekačce, může být tak duchaplné, dojemné, emotivní a zajímavé. Alvin Straight, ač je dost umíněný a tvrdohlavý, vlévá život a energii do žil, ukazuje, že stáří, se všemi svými zdravotními problémy, nemusí být zase tak špatné. Devět let jsem neviděl svého bratra, nerozešli jsme se zrovna v dobrém. I díky tomuhle filmu jsem pochopil, že je čas to změnit. Dělí nás přes 500 km, nepučil by jste mi někdo sekačku? Davide, díky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

AlfaNumerO

Čím jsem starší (33 v době psaní), tím víc si vážím filmů, které dokáží být něčím inspirativní, mají nějakou hloubku, nesou poselství. Příběh Alvina Straigtha mezi ně bezesporu patří. Děkuji za něj. 84% ()

Drolin

Zde nelze nic vytknout. Krásné skoro dvě hodiny pohledu na krajinu Iowy a Wisconsinu za doprovodu hudby Badalamentiho. ()

veru_needy

David Lynch je opravdu zvláštní režisér. Nechápu jak může režisér, který natáční drsné mysteriózní thrillery natočit tak pomalý, milý a citlivý road movie. Film pojednává o staříkovi, který se rozhodne vydat se na vzdálenou cestu za svým bratrem, který je po těžké mrtvici. To by možná nebylo nic neobvyklého, avšak stařík se rozhodne vydat na cestu na malém zahradním traktůrku. Po cestě potkává různé zajímavé i úplně obyčejné postavy, kterým vypráví své různé životní osudy. Film je pomalý stejně jako staříkův dopravdní prostředek. Přesně tento styl příběhu mi ale velice vyhovuje a málokdy se stalo, že bych se nějak výrazně nudila. Richard Farnsworth v hlavní roli je naprosto přirozený a filmem nás provází působivá kamera a skvěle padnoucí hudba. Snímek je plný nejjemnějšího lidského citu, lidskosti bez patosu a kopy životních mouder jednoho starého, životem poznamenaného člověka, co hledá usmíření u bratra. - "Did you ride that thing all the way out here to see me?" ()

ScarPoul

Príbeh Alvina Straighta je krásne minimalistickým filmom. Po nejednoznačných, pocitovo zvrátených dielach, prichádza Lynch z úprimným filmom, o človeku, ktorý sa rozhodol dať posledné zbohom bratovi, z ktorým desať rokov nehovoril. Celá táto jeho strastiplná cesta je plná rôznorodých postavičiek a amerických kukuričných polí, popri ktorých neúnavne cestuje Alvin na svojom záhradnom traktore. Čo robí ale tento film takým príjemným sú postavy. Herecké výkony doslova prebíjajú poslabší príbeh, ktorý naozaj stavia na svojej jednoduchosti. Či už je to herecký prejav Farnswortha, ktorý počas cesty spomína a hovorí múdrosti z takým pokojom až to vyráža dych, alebo Spacek, ktorá je roztomilá, tragická a zábavná zároveň. David Lynch dokázal vytvoriť naozaj pekný príbeh, ktorý síce nie je taký silný ako sloní muž, ale svojou emotívnosťou, ľahkosťou a úprimnosťou nemá k nemu ďaleko. Rozhodne si tento film budem pamätať ako pomalý filmík zo silným posolstvom, ktorý ako sa Alvinova cesta zberala ku koncu, ma dokázal dojímať, rôznym a nevšedným spôsobom. ()

Genero

Ty skotské střiky a elektrošoky soudci Lynchovi evidentně prospěly a jako muž dobré mysli dokázal natočit dokonce i normální koukatelné drama, ve kterém nehraje vůbec žádný Nicolas Cage v saku z hadí kůže, tančící trpaslík nebo psychopat s kyslíkovou maskou na ksichtě. Jen plesnivý dědek, který jede šest neděl na sekačce navštívit ještě plesnivějšího dědka. Nesmírně hezký a inspirativní příběh. Také jsem chtěl jednou přičichnout k dobrodružství a usedl za volant zahradního traktůrku. A ono když si to pak ženete pět kilometrů v hodině po okresce a sympatický cigoš ze stodváci se vás z okénka vozu zvědavě táže Co tady zacláníš, ty kretenskej čuráku?, a vy mu rozverným hlasem odpovíte Vyhul mi, ty zasraná briketo!, hned si připadáte jako v nějakém milém, lidsky hřejivém filmu. ()

BrooksW.Here

Veľmi pokojný a pomalý road-movie, ktorý môže zo začiatku pripadať veľmi unavujúci hlavne svojim tempom, no ak ho dopozeráte až do konca, tak zistíte, že naozaj všetko má svoj čas a my sa nemusíme nikam náhliť, aby sme to stihli... V dnešnej uponáhľanej dobe je to naozaj krásny pocit nájsť takýto film. ()

rawen

Film pomalý jako sekačka na trávu - trošku jsem usínal, ale bylo to asi mým aktuálním rozpoložením. Lynch naštěstí všechno obalil příjemnou lidskostí, hřejivostí, nenásilností - takže mám z toho dobrý pocit. Skvělý herecký výkon hlavního hrdiny! 7/10 ()

maseer2

a pak že David Lynch neumí natočit normální film! ... krásný lidský příběh o starém chlapíkovi, který se na sekačce vydává za svým bratrem s cílem usmířit se:) klobouk dolů.. ()

BoPo

Zdá sa mi že ľudia za tým vidia viac, než to v skutočnosti je. Meno Lynch pôsobí ako magnet na železo. Ja som jeho pôsobeniu tentoraz úspešne odolal. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti