Mandolína kapitána Corelliho

Capitaine Corelli

Mandolína kapitána Corelliho

Drama / Romantický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2001, 121 min

Filmu jsem dlouho odolávala, ale děkuji Bohu, že jsem mu odolat nedokázala. Byla jsem velmi mile překvapena. Film z války nemusí být nutně od začátku do konce jenom o střílení a zabíjení. Neobjevuje se zde krveprolití jako v jiných filmech. Jistě, střelba se zde také objevuje, ale až v druhé polovině, kdy slouží jako vyústění událostí, ke kterým došlo. Italská jednotka se vzepře Němcům. Ze začátku zde válka působí jen jako jakýsi doplněk nebo prostředek k navození atmosféry a přiblížení doby. Nicolas Cage se sem opravdu moc nehodí. Jinak námět a všechno okolo bylo skvělé. Nádherná řecká příroda, malebné městečko a krásná hudba, která příběh dotvářela. Ideálně strávené dvě hodiny. Je zde pár scén, které mě dostaly-zbytečná poprava italských vojáků a zemětřesení.(18.12.2008)

• monolog

Doufal jsem v další romantický film, kterej by mě vzal za srdce a trošku mi ho zase jednou rozhýbal, když už to nejde v reálu, jenže se tak bohužel nestalo. Film měl na mnohem víc. Jenže mezi dvojicí to nejiskří. Prakticky jednoho dne si začnou vzájemně vyznávat nehynoucí lásku a já prostě nevím proč. Dramatické scény jsou předvídatelné, herci neměli pořádně co hrát. I ta jedna postava venkovského doktora v podání Johna Hurta nestojí za moc, protože kdykoliv promluví, pronáší pouze nějaká velevážená moudra. Tenhle film je po romantické stránce horší, než mnohá díla Danielle Steele (a tím její některá díla vůbec nechci hanit). Prostředí je hezké, ale nijak moc ho nevyužili. Režisér se prostě až moc soustředí na naprosto zbytečný a nezajímavý milenecký pár a žádná z postaviček okolo, které by při bližším pohledu mohly být zajímavé, tak nemá šanci vyniknout.(23.6.2008)

Byla jsem na tento film pozvána svým kamarádem novinářem, když se oficiálně a slavnostně otvíral Cinestar u nás ve městě. Větší "snobárnu" jsem snad ještě nezažila a asi už dlouho nezažiju. Tento film se tenkrát hrál ve všech sálech a musím přiznat, že ve mně zanechal velice hluboký dojem a silný zážitek. Při titulcích jsem ještě seděla zabořená v křesle a snažila jsem se vzpamatovat. Ať si myslí kdo chce co chce, dávám jednoznačně pět hvězdiček :-)(3.8.2012)

První hodinu jsem si myslel že hodnocení tady je děsně nespravedlivé. Ovšem druhá půle mu dává za pravdu. Jakmile dorazí Němci začne být snímek naprosto neukočírovatelný. John Madden, který má na svědomí Zamilovaného Shakespeara, totiž dokáže vložit spoustu citu do romantických scén, ale také dokonale pohřbít válečnou akci. Nicolas Cage slušný výkon a Penélope Cruz další odhalené scény.(23.11.2010)

• Ony

Předloha tohoto filmu je úchvatný román plný svérázných hrdinů, humoru, válečné krutosti, romantiky. Nechápu proč této knihy filmaři nevyužili naplno. Mohl to být opravdu trhák (v nejlepším slova smyslu), u kterého by se brečelo, smálo, nadávalo, snilo, . . . Takhle je to jen jakýsi výtah. Chybí mi tu plno mých oblíbených pasáží z knížky - třeba sběr hlemýžďů nebo některé scény z války. Taky Psipsinu jsem postrádala. Hvězdné obsazení filmu prostě někdy nestačí.(28.10.2005)

• - Do role Pelagie byla zvažována Katie Holmes. (Neila__)

• - Nicolas Cage a Penelope Cruz spolu při natáčení prožili románek, který údajně vedl k rozhovoru s jeho tehdejší manželkou Patricií Arquette. (Edgerton)

• - V posledním záběru filmu Notting Hill si Hugh Grant čte Berniéresův román „Mandolína kapitána Corelliho“, který měl v plánu Roger Michell zfilmovat. Jelikož ho ale sklátil infarkt, nahradil ho režisér John Madden. (Aknah)