Mandolína kapitána Corelliho

Capitaine Corelli

Mandolína kapitána Corelliho

Drama / Romantický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2001, 121 min

Bože, bože, mala som chuť plakať! Aby ste ma pochopili - dávam tri hviezdičky len pre veľkú toleranciu k americkým filmárom, pretože takto zmrdanú knižnú predlohu som asi ešte nevidela!!! Pôvodný román od geniálneho Louisa de Berniéres patrí u mňa medzi knihami k špičke - a oni toto skvelé dielo vykastrovali, vyžmýkali, poutierali s ním chrontavú podlahu a potom z toho zvyšku natočili hlúpu sentimentálnu love-story!!! Ak je tu niekto, komu sa ten príbeh páčil, nech vie, že toto je len jeho kostra a ak chce vidieť, že za negrécky nevášnivou Penelope Cruz a šarmantnejším, ale príliš sentimentálnym Nicolasom Cageom a nevyužitým Christianom Baleom (a skvelou Irene Papas) sa ukrývajú oveľa zaujímavejšie románové postavy a košatý príbeh plný nielen lásky, ale aj reality, smútku a krvi - nech si radšej prečíta knihu!(25.2.2005)

• Enšpígl

Penelopičko soráč, ale tady se mě ze všeho nejvcí líbily ty užasný exteriéry. Ani se nedivím, že po uvedení filmu se na tyhle místa valily davy turistů, fakt nádhera. S příběhem už je to trošku horší, nevěřím, že by si holka tak lehce pustila k tělu okupanta, jasně láska dělá divy, ale právě tady jsem teda neviděl nic co by mělo Penelopičku tak nahlodat a zcela otočit, nebo mně chcete říct, že stačí zabrnkat na mandolínu a holky už roztahujou nohy ? Hmm, tak v tom případě to po dopsání komentáře zboží.cz jistí. Pokud jde o herecký výkony tak Niky i Pen už zahrály mnohem lépe. Nic proti sladkým filmům, ale bez kvalitního cukru dort nedáš.(13.10.2013)

Předem říkám, že jsem knižní předlohu neviděla ani z dálky, přestože ji lidé v mém okolí vychvalovali. Možná proto mě film vůbec nezklamal. Zajímavý příběh mě od začátku docela chytnul. Nenašla jsem tam žádná slepá místa, u nichž bych se nějakým způsobem nudila. Párkrát jsem se slušně zasmála, i když jde o téma velmi vážné. Herecké výkony krásné Penelope Cruz a "ztrápeného" Nicolase Cage byly... no, jak to říct. Přesně takové, jaké byste od nich očekávali. Tedy ne ohromující, ale slušné a nikterak neurážející. Christian Bale v roli nevzdělaného Řeka také nebyl špatný a John Hurt jako starostlivý Pelagiin otec byl vyloženě skvělý. Film podkreslovala příjemná ale (bohužel) nepříliš výrazná hudba. Rozhodně to nebyl špatný film a příjemně se mi na něj koukalo. A tu knižní předlohu si asi budu muset přečíst!(3.2.2008)

Průměrná romance, na které mě nejvíce zaujalo překrásné prostředí, do kterého je příběh zasazen. Myslím, že hodnocení, které zde na csfd snímek má je naprosto odpovídající. Z herců mě nejvíce zaujal legendární John Hurt v roli otce. Ostatní herci odvádějí své standartní výkony, ale nic čím by se mi nějak vryli do paměti nepředvedli. Nebojím se říct, že tohle je nejslabší snímek jaký John Madden natočil. Bohužel jsem už jen s ohledem na obsazení a režii čekal mnohem víc! Slabší tři hvězdičky, ale co vím jistě, že podruhé už bych to vidět nemusel...(1.1.2009)

Nebýt sexy Penélope Cruz a pěkného prostředí, asi bych se u této přeslazené love story zasazené do válečného prostředí unudil k smrti, nebo se zaučil žrát olivy. Naštěstí to mělo dramatickou zápletku, která občas tu a tam přinesla i svěží vítr do samotné atmosféry. Knihu jsem nikdy nečetl, takže nemůžu porovnávat, ale i tak to byla dost průměrná podívaná. Bohatě stačilo vidět jen jednou…(31.12.2019)

• - Do role Pelagie byla zvažována Katie Holmes. (Neila__)

• - V posledním záběru filmu Notting Hill si Hugh Grant čte Berniéresův román „Mandolína kapitána Corelliho“, který měl v plánu Roger Michell zfilmovat. Jelikož ho ale sklátil infarkt, nahradil ho režisér John Madden. (Aknah)

• - Námětem pro knihu i film byly události z 24. září 1943, kdy bylo popraveno 5 000 italských vojáků, kteří se po boji vzdali Němcům. Popravu nařídil sám Adolf Hitler a patří k nejhorším válečným zločinům druhé světové války, protože Němci postříleli neozbrojené válečné zajatce. (xisp)