Mandolína kapitána Corelliho

Capitaine Corelli

Mandolína kapitána Corelliho

Drama / Romantický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2001, 121 min

Kniha Louise De Bernierese má velmi silný příběh a popis zvláštní situace, ve které se (dokonce několikrát) ocitají během války italské jednotky v Řecku, mě přinutil pořádně si projít řecké dějiny. Ze školy sice známe Athény a Spartu, ale co bylo potom, to je možná ještě zajímavější. A tohle Bernieres umí perfektně: spojit kvalifikovanou exkurzi do dějin, tvrdý život venkovanů a love story, kdy musíme těm dvěma závidět. No a film, jak už to většinou bývá, je jen takovou průměrnou ilustrací výborné literatury. 65%.(10.6.2009)

Zo začiatku by až človek mohol mať pocit, že kapitán Corelli a jeho talianski spolubojovníci idú obsadzovať grécku Kefalloniu hlasným spievaním a bombardovať ju budú husľovými kľúčami. Do konca sa nič nemení a divák dostáva skôr nasladnutú vojnovú romantiku, ako nejakú poctivú akciu. Som mierne sklamaný, lebo som si Mandolínu púšťal v domnení, že pôjde o vojnový film...(21.9.2009)

Obyvatelé malého řeckého ostrůvku už po staletí žijí stále stejným způsobem, a o okolní svět se nikterak nezajímají. Ale až do okamžiku, kdy se okolní svět, konkrétně italská armáda začne zajímat o ně, respektive o strategické pobřeží. Jednotka pod vedením kapitána Corelliho (Nicolas Cage) dostane za úkol obsadit a strážit město. Jenže Corelliho, stejně jako jeho muže, více než válka a zbraně zajímají hudební nástroje a zpěv. A tím si získají sympatie některých z vesničanů, kteří jim dokáží okupaci odpustit. Samotný Corelli si získává i srdce dcery místního doktora, Pelagii (Penélopu Cruz), což ale nelibě nese její snoubenec, Mandras (Christian Bale) ... Na tento film musí mít člověk náladu - jinak bude velmi zklamaný - což se mi stalo když jsem film viděl před lety poprvé. Čekal jsem válečné drama okořeněné trochou romantiky, a ono to je spíš naopak. Když ale máte náladu na romantiku, tak i přes strnulého Nicolase Cage (aka muž jednoho výrazu) film dopadne mnohem lépe. Krásné prostředí řeckého ostrůvku, Penelope Cruz i příjemná hudba Stephena Warbecka, to vše dělá z Mandolíny kapitána Corelliho příjemný romantický film, kde samotná válka je jen mráčkem na blankytném nebi lásky...(27.4.2011)

• Pohrobek

Už "slavná" knižní předloha mě navýsost zklamala a film můj názor jenom potvrdil. V knize samotné si alespoň počteme o životě na řeckých ostrovech, ve filmu však nezbylo nic koukatelného. Ještě tak bych se pousmál nad italskými parodiemi vojáků, jejichž vztah k řeckému obyvatelstvu je ale pochopitelně zobrazen naprosto zkresleně, když jsou zde vzkresleni jako takřka okupanti proti své vůli a nakonec horliví řečtí spojenci. Hlavní příběhtvořící milostný vztah je ale nesmyslný, trapný a neskutečný opravdu nebývalou mírou. Penélope Cruz podala výkon z těch nejhorších možných, plný křečovitých a neživotných póz, zajímavě kontrastující s Cageovým ledovým přístupem. Jeho dojemně jezevčí obličej vskutku dodává příběhu zdání věrohodnosti.(25.10.2004)

Filmu jsem dlouho odolávala, ale děkuji Bohu, že jsem mu odolat nedokázala. Byla jsem velmi mile překvapena. Film z války nemusí být nutně od začátku do konce jenom o střílení a zabíjení. Neobjevuje se zde krveprolití jako v jiných filmech. Jistě, střelba se zde také objevuje, ale až v druhé polovině, kdy slouží jako vyústění událostí, ke kterým došlo. Italská jednotka se vzepře Němcům. Ze začátku zde válka působí jen jako jakýsi doplněk nebo prostředek k navození atmosféry a přiblížení doby. Nicolas Cage se sem opravdu moc nehodí. Jinak námět a všechno okolo bylo skvělé. Nádherná řecká příroda, malebné městečko a krásná hudba, která příběh dotvářela. Ideálně strávené dvě hodiny. Je zde pár scén, které mě dostaly-zbytečná poprava italských vojáků a zemětřesení.(18.12.2008)

• - Námětem pro knihu i film byly události z 24. září 1943, kdy bylo popraveno 5 000 italských vojáků, kteří se po boji vzdali Němcům. Popravu nařídil sám Adolf Hitler a patří k nejhorším válečným zločinům druhé světové války, protože Němci postříleli neozbrojené válečné zajatce. (xisp)

• - V posledním záběru filmu Notting Hill si Hugh Grant čte Berniéresův román „Mandolína kapitána Corelliho“, který měl v plánu Roger Michell zfilmovat. Jelikož ho ale sklátil infarkt, nahradil ho režisér John Madden. (Aknah)

• - Do role Pelagie byla zvažována Katie Holmes. (Neila__)