Mandolína kapitána Corelliho

Capitaine Corelli

Mandolína kapitána Corelliho

Drama / Romantický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2001, 121 min

Vždy si rád pozriem iný pohľad na vojnu, než ten klasický 'zákopový'. Môj výber podnietili aj dvaja obľúbenci z mojej Topky hercov a samozrejme meno na poste režiséra. Všetci môje uspokojenie však naplnili len do slabej polovice. Čo je totiž dôležitejšie na romanci, než romantické iskrenie a citové vžitie sa s postavami. Na tomto to totálne zlyháva. Nezachraňuje to ani žehliacich posledných tridsať minút, navyše ani Bale ani Cage sa mi do svojich rolí z pohľadu národnostného výzoru vôbec nehodili. 65%.(8.2.2008)

• F.man

Nic, vůbec nic. A to ještě asi můžu být rád, že neznám předlohu, protože bych podle všeho prskal ještě více. Dvě hvězdy protože když už nic tak jakousi kostru film alespoň má (díky knihy takže ani tady nic moc zásluha), a na Kefallénii a Penelope Cruz, se docela dobře kouká. Madden ale zabil snad úplně všechno a výsledkem je neuvěřitelně povrchní slátanina, která je mnohdy spíše k smíchu. Ono, mezi romantikou a kýčem je mnohdy hrozně tenká linie, kterou Madden suverejně přestřelil. A Cage jako italský milovník? O more mio! Bella bambina at two o'clock! (11.7.2011)

Obyvatelé malého řeckého ostrůvku už po staletí žijí stále stejným způsobem, a o okolní svět se nikterak nezajímají. Ale až do okamžiku, kdy se okolní svět, konkrétně italská armáda začne zajímat o ně, respektive o strategické pobřeží. Jednotka pod vedením kapitána Corelliho (Nicolas Cage) dostane za úkol obsadit a strážit město. Jenže Corelliho, stejně jako jeho muže, více než válka a zbraně zajímají hudební nástroje a zpěv. A tím si získají sympatie některých z vesničanů, kteří jim dokáží okupaci odpustit. Samotný Corelli si získává i srdce dcery místního doktora, Pelagii (Penélopu Cruz), což ale nelibě nese její snoubenec, Mandras (Christian Bale) ... Na tento film musí mít člověk náladu - jinak bude velmi zklamaný - což se mi stalo když jsem film viděl před lety poprvé. Čekal jsem válečné drama okořeněné trochou romantiky, a ono to je spíš naopak. Když ale máte náladu na romantiku, tak i přes strnulého Nicolase Cage (aka muž jednoho výrazu) film dopadne mnohem lépe. Krásné prostředí řeckého ostrůvku, Penelope Cruz i příjemná hudba Stephena Warbecka, to vše dělá z Mandolíny kapitána Corelliho příjemný romantický film, kde samotná válka je jen mráčkem na blankytném nebi lásky...(27.4.2011)

První hodinu jsem si myslel že hodnocení tady je děsně nespravedlivé. Ovšem druhá půle mu dává za pravdu. Jakmile dorazí Němci začne být snímek naprosto neukočírovatelný. John Madden, který má na svědomí Zamilovaného Shakespeara, totiž dokáže vložit spoustu citu do romantických scén, ale také dokonale pohřbít válečnou akci. Nicolas Cage slušný výkon a Penélope Cruz další odhalené scény.(23.11.2010)

• dr.horrible

Ak sa vám páčila kniha, nikdy nepozerajte tento film. Z Mandrasa urobili čisto zápornú (a slaboduchú) postavu, a z toho krásneho nostalgického konca, trapný americký happy end. A to ani nespomínam, že dopisy medzi Mandrasom a Pelagiou, ktoré boli asi tým najlepším na celej knihe, sa z filmu vytratili úplne. Výborná kniha, slabý film. Ps: Ak ste knihu nečítali, pripíšte si k môjmu hodnoteniu tak jeden a pol hviezdy.(29.1.2012)

• - Natáčelo se na řeckém ostrově Kefalonia. (xisp)

• - Nicolas Cage a Penelope Cruz spolu při natáčení prožili románek, který údajně vedl k rozhovoru s jeho tehdejší manželkou Patricií Arquette. (Edgerton)

• - Do role Pelagie byla zvažována Katie Holmes. (Neila__)