Kefallénie je krásný řecký ostrov, kde lidé ctí tradice a váží si života. Píše se však rok 1940 a dokonce i sem se blíží krutá druhá světová válka. A dorazí krátce poté, kdy se Pelagia, dcera místního lékaře, i přes jeho námitky zasnoubí s mladým rybářem, který se záhy přihlásí do armády. V dubnu 1940 vstoupí do městečka Argostoli italská armáda, která si vybuduje tábor na mořském břehu. Doktor Jannis odmítne Correlliho ubytovat ve svém domě, nakonec však ustoupí pod podmínkou, že za jeho ubytování bude dostávat lékařský materiál. Correlli, který bydlí v pokoji Pelagie, se pokouší s dívkou sblížit, ta ho však odmítá. Poprvé dívka na nepřátelství zapomene, když jí Correlli zahraje na mandolínu. Nedokáže však pochopit, jak může hrát a zpívat, když jinde umírají lidé. Correllli se jí snaží vysvětlit, že i ve válce mají lidé právo na malé radosti a vyzná jí lásku. Zpočátku nevraživě přijímaní italští vojáci si po čase získají Řeky svými koncerty na náměstí a dokonce i nevraživost Pelagie ke Correllimu se pomalu a nenápadně mění v lásku. Do téměř idylického období zasáhne Mussoliniho porážka. (TV Nova)

Eva_Krejcova

Tehle film je romantický i když válečné filmy zrovna nemusím ale tohle je něco jíného jak píše Kleopatra moře slunce olivovníky.... je to pastva pro oči a ten ostrov co zvolili pro natáčení tak ten stojí za to. Sice Cage jako okupant tak to asi opravdu není ono je tak hodný a ušlechtilý že by spíš měl být jako ochránce lidí na tom ostrově. Penelope Cruz jako Pelagia byla moc fajn. ()

Bozvav

Krásný, romantický snímek, v němž se tvůrcům podařilo vyhnou klišovitému tokání a "veselým" koncům. Herecké výkony uvěřitelné, scenérie nádherné a celý příběh působí sympaticky. I když kladnost Nicolaovi postavy je poněkud nadnesená. Já si film užila a zato dávám 75%. ()

mala_kea

Romantické drama. Proč ne ? :) ale Nicolas Cage ? to už je trošku problém. Tyhle dvě věci si absolutně odporují. Ať Penelope dělá co chce, na víc jak 2 hvězdy film stejně nevytáhne, neboť film, ve kterém se 100 minut nic neděje a poslední válečná scéna vyřeší celý příběh, děkuji, ale tohoto už mám dost ()

Wolvie

Mně naprosto odporný slaďák,který nezachrání ani půvaby Penelope Cruz,ani zkušená režie Johna Maddena a už vůbec ne psí oči Nicolase Cage.Je to fajn obsazené,nejspíš solidně zafinancované,ale neskutečně hloupé a nudné.Knižní předlohu jsem nečetl,ale tohle si jistojistě nezasloužila. ()

GOREGASM

V Mandolíně kapitána Correliho je válka, o které slyšeli obyvatelé Kefallénie doposud jen z vyprávění, všeobjímající kulisou pro milostné vzplanutí mezi vesnickou dívkou s neodolatelným půvabem Penelope Cruz a Nicolasem Cagem v roli kapitána Corelliho. John Madden věnuje zmíněné love story prakticky celou stopáž, a přestože to mezi Penelope a Nicolasem jiskří, jejich sblížení nepůsobí věrohodně a mnohem organičtějším dojmem v konečném důsledku atakují divákovy smysly postavy Johna Hurta, nebo Christiana Balea. Postupná proměna ostrovní idylky v další válkou zdevastovanou pustinu se také nedá označit za zvládnutou, natož plynulou, a když přičteme obligátní happy end, začínáme balancovat na hraně průměrného hodnocení a to je v souvislosti s knižní předlohou hluboké zklamání. 50% ()

levente

Krásné, ale opravdu krásné exteriéry, ještě krásnější Penelope. Nikdo neříká, že to má s vynikající předlohou mnoho společného, ale film je to po celou dobu koukatelný. Historické reálie nám neznámého Řecka to připomene. Je to vtipné, milé. Co na tom, že kniha končí jinak a my se ve filmu dočkáme happy endu. Je to zajímavý film. ()

K.a.r.i.n

Nemůžu si pomoct, ale tohle byla naprosto průměrná (nebo možná spíš podrůměrná) romantická slátanina, která sice měla kopu známých tváří, ale... ale. Obsadit Cage do role typického Itala je spíš úsměvné, absolutně nulová chemie mezi dvěma hlavními protagonisty už je horší. A jako třešnička na dortu Cruze, krajně nesympatická herečka, kterou jsem nikdy neměla ráda. Postavy jsou jasně rozděleny na "ty hodné a ty zlé", čímž jsou spolehlivě zabité případné zvraty nebo nečekané vývoje postav. Co mi ale vadilo nejvíc (když nepočítám už zmíněnou Cruze), byl neúměrně natahovaný a nastavovaný konec - když už příběh dojde k jakž takž logickému závěru, zničehonic se vynoří nějaký dechberoucí dějový zvrat - aneb Nevíte, jak protáhnout film o pár minut navíc? Pusťte tam třeba zemětřesení, ať to dá aspoň na ty dvě hodiny... Celkem to ode mě bude za 3* s tím, že ta třetí hvězda je čistě za výkon Johna Hurta v roli Pelagiina otce, který jako jediný za něco stál. ()

GlamourCat odpad!

Nemusím Penelope Cruz a nemusím Nicolase Cage, ale musím Johna Hurta, tak proto se dívám. Ale romantické příběhy s partyzány a čestnými vojáky? ()

ZackSawyer

Netradiční romance ve válkou zkoušeném Řecku, jedné vesnici, jeden opravdu pokorný a moudrý lékař-otec (mající pravdu, vize), mandolínoman narušitel Cage a nenápadný, hloupý, leč milující Bale a jedna Penelopka. Ale asi jsem čekal víc, bylo to takové nějaké umělé. ()

tranquill

"Někdy je lepší prohrát, než mít na rukách tolik krve..." Přežili takové množství útrap, že si zasloužili najít společné štěstí... Emotivní romantické válečné drama s vynikajícím výkonem Nicolase Cage. ()

Solly

Buď jsem ten film nepochopil, nebo to nefungovalo jak mělo. Motivace jednotlivých postav a jejich činů jsou nějak nepochopitelné. ()

Joski

Opäť som si po rokoch pozrel Mandolínu z matnými spomienkami na celkom dobre natočený film. A repette ma nesklamalo:-) Ostrov Kefallénia, aj keď v krušných časoch má neopakovateľne podmanivú atmosféru. Najlepšie vykreslená a perfektne zahratá Johnom Hurtom je postava "rozprávača" príbehu dedinského lekára Jannisa, ktorý za žiadných okolností (prírodnej či ľudskej katastrofy) neopustí svoj milovaný rodný ostrov. A múdru dcéru Pelagiu tu prekvapujúco Penelope Cruz hraje oveľa lepšie ako v súčastnych komerčákoch! Rozhodne je to jeden z lepšie natočených romantických filmov na podklade skutočných udalostí. ()

Acrobat

Ak by film skoncil 10 minut pred koncom bolo by to fajn. Takto je to prilis americke. To je jediny fakt ktory mi vadi, Film nie je zly, pre Maddena ide o najlepsi film, ale koniec mu nedokazem odpustit. ()

Tyna31

Vlastně se mi to docela líbilo, ALE...Penélope a Nicolas k sobě pasujou asi jako jamajčan k péřovce, o nějaké vášni nemůže být ani řeč. Příroda krásná, ovšem filmu prostě něco chybí. Asi jsem vadná,když tohle napíšu a dám 4*. ()

Adiemus

Málokdy mě obsazení rolí dokáže předem odradit od zhlédnutí filmu, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Nicolas Cage má k mé představě o Antoniovi Corellim asi tak daleko jako Česko ke standardní demokracii. Kdyby rozverného kapitána hrál například David Tenntant, joj, to by byla jiná... ()

Likan7

John Madden natočil skvělého Zamilovaného Shakespearea a tak jeho následující film byl z podobného ranku. Mandolína kapitána Corelliho má ale několik velkých zádrhelů, které Shakespeare neměl. Tak předně a hlavně tu je Nicolas Cage. V té době byl sice v top formě, takový ten klasický Cage jakého známe, jenže koho napadlo ho obsazovat do romantického filmu?! Cage je herecký poleno, který sneseme, když má dlouhý vlasy, padá na něj letadlo, zelený kuličky nebo má za pasem dvě zlatý pistole. Dejme tomu ještě ho sneseme, když řídí Eleanor s blonďatou Jolie vedle, jenže tady od něj chtějí hrát. A to je kámen úrazu. Cage má xicht pro romantické filmy asi jako tak jako je Bale Řek, casting tady fakt vede. A to jsem se minimálně v první polovině celkem bavil. Nádherná scenérie a atmosféra Řecka, funguje to. Dokonce to funguje i v rovině války. Kdyby film vynechal celou tuhle rádoby romantickou rovinu (Penélope se mi nelíbí a nikdy asi už nebude), tak udělali tvůrci jen dobře. Samozřejmě beru, že tu existuje jistá knižní předloha, takže spílat na tohle zase není úplně fér. Jenže já jsem divák a chci se bavit, a tady jsem se bavil jen občas a jinak sledoval prkenný herce a jejich osudy...PS - Nevím jak funguje konec v knize, ale tady je neskutečně wtf. Jeden z nejvíc fail konců, co jsem snad viděl. ()

Michell, Roger Michell

Michell, Roger Michell

19.07.2006

Zatímco miliony fanoušků nepřemožitelného agenta britské tajné služby s kódovým označením 007 čekají na debut Daniela Craiga v roli Jamese Bonda, který se světu představí v listopadu, producenti nové… (více)