Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, se kterým se jedna z rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Balón však těsně před hranicí havaruje a východoněmecká tajná policie Stasi nalezne stopy po tomto jejich nezdařeném pokusu o útěk. Okamžitě se rozeběhne vyšetřování a pátrání. Obě rodiny pod velkým časovým tlakem shání materiál a vyrábí nový balón, ale každým dnem se okruh policejního pátrání kolem nich zužuje, hrozí jim odhalení a zatčení. Začíná další nebezpečný závod s časem a s policií v patách. Dostanou ještě šanci na druhý pokus? (CinemArt)

Jardatekk

Další z filmů u kterých nebudute vnímat čas a budete vtáhnuti do děje. Moc jsem těm dvěma rodinám fandil a zároveň si uvědomoval to, že něco podobného asi zážívala spousta lidí tady. Utéct bylo asi prakticky nemožné a o to víc je unikátní tenhle fim. Musím říci, že tenkrát těm soudruhům komunistům neušlo vůbec nic a jsem rád, že jsem v té době byl jen velmi malý a svět jsem tady začal v nímat až po revoluci. No nemám ty soudruhy rád a nikdy mít nebudu, ale tenhle film byl parádní :) ()

Labacan

Doba vykreslená dobre, námet zvolený výborne, ale jeho prevedenie pre mňa zbytočne rozvláčne... 30 minút dole a dám tri ***... ()

Tezuka

Tak tohle soudruzi z NDR vymysleli bravurně. Já jsem doslova nadšen z toho, co dokázali naší neoblíbení západní sousedi naservírovat světovému filmu. Při sledování takhle dobře natočeného filmu si musím pokládat otázku, proč všichni kolem nás dokáží natáčet takové kvalitní filmy, zatímco u nás se točí samé béčkové voloviny s nezáživnou tematikou a okoukanými herci. Balón je film zobrazující skutečnou událost, která se odehrála v roce 1979, kdy se dvě rodiny z tehdejší komunistické NDR rozhodly, že přeletí těžce střeženou a opevněnou hranici do západní kapitalistické SRN a začnou tam nový "svobodný" život. Jenomže postavit takový balón není jen tak, takže jsou neustále konfrontováni se zvědavostí sousedů, prodavaček, učitelek apod. Sehnat potřebné množství materiálu k sešití balónu se už ukázalo být jako problematická a nebezpečná hra, protože stačí sebemenší podezření a hned máte za prdelí tajnou polici Stasi, která si tvrdě vyšlápla na každého, kdo vykazoval jakékoliv podezřelé aktivity. Vřele doporučuji každému zhlédnout, protože film táhne do děje, absolutně nenudí a neobsahuje žádné zbytečné fillery, které by odváděly pozornost. Napětí vám postupně začne vstupovat až do morku kostí s tím jak se nebezpečí odhalení roste. Je k zamyšlení, jestli by dnes lidé byli ochotni riskovat své životy a zejména životy svých dětí, jen kvůli tomu, aby mohli okusit trochu toho kapitalismu, který je dnes už tak všudepřítomný a častokrát k lidem bezohledný. Touha po svobodě a lepším životě v tomto případě byla asi silnější, avšak já osobně bych takhle život malého dítěte neohrozil. O tom, jestli se to těmto rodinám vyplatilo nebo ne říkat nebudu, nýbrž to už je na vás, abyste to zjistili. ()

barbarossa

Když si chci "užít" film ze socialismu, tak se mi osvědčilo sáhnout po německém. Od tohoto filmu jsem zrovna moc nečekal, ale bylo to napětí od začátku až do konce. ()

vinducha

Odhodlání nevzdat se , a ta pověstná troška štěstíčka tam taky nakonec nechyběla , naši sousedi za 5 , na ten film bych šel i do kina , což je u mě jinak docela nepravděpodobné. ()

Sopholojong

Poriadny retro nervak. Tentoraz nezvycajna historka o "plachnuti" zo srdca (prehniteho) komunistickeho Nemecka. Balonom na vecne casy. Vyborny, kniraty Stazi-estebak Kretschmann si to svojou demonickou charizmou absolutne kradne pre seba. Pri scene ako posedenie so zlyhajucimi vojakmi a celej zaverecnej utekovej prenasledovacke som si skoro obhryzol vsetky nechty, aj ked si ich neobhryzam. Silne styri balony. ()

Aranel

Nebýt první půlky, která mi připadala poněkud utahaná a pomalá, dám 5 hvězdiček. Vydržte a nebojte se, že v hotelu Město Berlín budou sedět a čekat na pána z Ameriky do konce filmu. ()

Sa.sa

Kvalitně natočený film dle skutečnosti... Musela to být zatracená práce ušít ten balón, jen tak na domácím šicím stroji... Jinak to řešení bylo super a naštěstí měli zatracený štěstí, ale to k tomu patří... ()

Konopilka

Tento film prosím v prime time v každé tv s celoplošným vysíláním nejméně 1x ročně. Šlo by to?  Pro všechny ty, kteří tak zapáleně vzývají staré zlaté časy. ()

DrifterSoul

Síla tohohle filmu spočívá ve věrohodném vykreslení praktik totalitního režimu v DDR (u nás byl systém přece jen trochu laxnější).  Vlastní akce v balonu už nebyly tolik přesvědčivé, ovšem i tak plné napětí a strhující.   Tenhle skvělý filmeček by měl být "povinnou literaturou" pro všechny teenagery školou povinné . Aby si měli možnost uvědomit, že způsob, jakým dnes v Evropě křižujeme hranice, nebyl a nemusí zas třeba někdy být  samozřejmostí. ()

gizi

Dobrý námět, ale jeho zpracování hodně slabé, snad až tak poslední třetina trochu ušla. Jakoby to natočili východní Němci. 55-65%. ()

motyka52

To je tak super pocit, když úplně náhodou natrefíš na film, který tě přišpendlí k obrazovce a až do konce nepustí. Balón takový je. Jedna z nejlepších věcí, co jsem za poslední roky viděl. Byl jsem napjatej jako kšandy prakticky celou dobu. Skvěle budovaná atmosféra. Ať jdou všechny režimy, které drží své občany pod zámkem, do prdele! ()

Feacher

Moc hezky udělaný snímek, jemná práce se střihem i atmosférou vytvářejí dokonalý zážitek. Čas jsem jako divák vůbec nesledoval a vůbec mi to nepřišlo, že to má 2 hodiny. Skvělý, životem napsaný příběh a dobře zahrané všechny jednotlivé role. Dávám parádu! 5* ()

Pignon

Dobře udělaná dobovka. Vše ve mně oživilo tu všeobjímající atmosféru strachu, stupidity a fízlování té doby. Navíc gradace tempa a napětí je ve snímku velmi dobrá. A kdo by nefandil těm ztřeštěným snílkům, kteří z toho východoněmeckého koncentráku chtěli pláchnout?! ()

JaHo

Děj byl velmi napínavý, ne ale až tak, jako třeba ve filmu Argo. Snímek dle mého názoru příliš málo podtrhuje jak špatně se na východ od opony v 80. letech žilo. Díky tomu jsem se nedokázal vcítit do životů hlavních hrdinů. Rozhodně však doporučuji film vidět. 70% ()

TD.

Film perfektně vystihuje tehdejší situaci a nechává diváka pořád v napětí. Jen by to pro příště chtělo lepší název ()

Vaelor

Zatímco jedni si v klidu žili a nic jim nechybělo, druzí se tak dusili, že dokázali riskovat všechno, obětovat všechno, s nejistým výsledkem a budoucností. Je neuvěřitelný, sledovat, co lidé zkusili, aby se dostali přes plot. Skvěle to odsejpá, příjemné obsazení a výborná gradace. Druhý německý film, s podobným tématem, pro který mám jen slova chvály. ()