Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, se kterým se jedna z rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Balón však těsně před hranicí havaruje a východoněmecká tajná policie Stasi nalezne stopy po tomto jejich nezdařeném pokusu o útěk. Okamžitě se rozeběhne vyšetřování a pátrání. Obě rodiny pod velkým časovým tlakem shání materiál a vyrábí nový balón, ale každým dnem se okruh policejního pátrání kolem nich zužuje, hrozí jim odhalení a zatčení. Začíná další nebezpečný závod s časem a s policií v patách. Dostanou ještě šanci na druhý pokus? (CinemArt)

Rathalos

Nemecko sa opat vyznamenalo a natocilo vybornu dramu podla skutocnej udalosti,kde vyborne vykresluje situaciu v byvalej NDR,ktora bola rozdelena na slobodny zapad a socialisticky vychod,z coho vyplyvali velmi caste pokusy ludi o utek na druhu stranu,nemam co dodat,jasne plne hodnotenie...:-) ()

agassi68

Atmosféru a napätie to malo skutočne hollywoodske. Muzika to skvele dopĺňala a tak som si to užíval až do konca.. ()

BOURQUE

Dobre zvládnutý „true based“ snímok o tom, ako sa v roku 1979 pokúsili 2 rodiny pomocou balóna dostať sa do Západného Nemecka. V podstate celý film má vyrovnaný charakter a napätie sa postupne zvyšuje, ale ten tzv. „plus“ mi chýba (napr. absencia lepších a dynamickejších dialógov). Z hereckej stránky taký lepší priemer, ale bez výraznejších momentov (toto som hlavne postrácal na „temnej“ strane). Občas silnejšie nostalgické spomienky. P.S.: „Magnetofón nevidí, keď sa kývate s hlavou.“ Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

FeriusParfax

Kdo by řekl, že to bude tak napínavé? Tvůrci vás opravdu dokázali držet v neustálém napětí. Rodina chce, poněkud netradičně, utéct z východního Německa za svobodou. Na západ. Na první pokus se to však bohužel nepodaří. Sledujeme tu dvě linky: policii, kterak se snaží rozplést tu záhadu, kdo že by to chtěl opustit tak skvělou socialistickou zemičku a rodinu, která se nevzdává a zkouší svoji druhou šanci na svobodu. Dokonce i když si čtu tento můj komentář, tak by mě to nikdy ke zkouknutí nepřemluvilo. Opravdu ale nebudete litovat. Není tu jediné hluché místo a atmosféra práskačů, nedůvěry a strachu by se dala krájet. Film je natočen podle skutečné události. To mu samozřejmě dodává větší šmrnc. ()

Ema57

Velmi dobrý film. Příběh o kuriózním, ale v tomto případě naštěstí zdařilém útěku na Západ v balónu. Výborné herecké výkony a dobře vybrané typy. ()

TakeruDavis

Když jsem se včera díval v programu kina na co dnes jít, říkal jsem si, že film s názvem Balón bude celkem nuda, vhodná tak možná pro fanoušky létání. Ale rozhodl jsem prokliknout a přečíst si o co jde a hned jsem změnil názor. Film mě dokázal dostat do stavu, kdy jsem stejně jako hlavní postavy začínal mít pocit, že je někdo furt sleduje a každý druhý je práskač. Volby podívat se na tento film rozhodně nelituji a rád bych se někdy podíval do muzea na ten pravý balón. ()

caramell

Je to hodně dobrý. Ale. První polovina je výrazně lepší než ta druhá, ve které filmu docházel dech a síla. Obě od sebe dělí eskapáda v Berlíně, která se na závěr jeví jako úplně zbytečná a přetnula skvěle budovanou atmosféru první půlky. Ve snaze navázat zpět na první polovinu filmu popřípadě navodit osudovost, bylo do filmu přidáno mnoho záběrů a scén (Sen o Stasi, matení diváků střihem, že jsou už chyceni, psychicky hroutící se členové rodiny, lekací pes...). Na těch scénách je strašně vidět jejich samoúčelnost a prvoplánovitost a zkazilo mi to skvělý dojem z filmu. Být to o třicet minut kratší, vyjmout "drama" v Berlíně, tak by si film udržel kulervoucí atmosféru až do konce a výsledný dojem by byl vynikající. ()

Rockerman

Nezměrná touha po svobodě zvítězila! Vynikající drama, zajímavé od první do poslední minuty a další svědectví o zrůdnosti komunistického režimu. Dvě mladé rodiny podstoupily obrovské riziko a statečnost. Ani velké úsilí Stasi jim nezabránilo dostat se do svobodné země. ()

Mara97

Marně pátrám v paměti, jestli jsem někdy viděl lepší film z německé produkce. Ano, až tak skvělé to bylo! Film na nic nečeká, od první minuty se jde na věc, napětím jsem byl téměř přikován na své místo. Musím pochválit skvělou dynamickou kameru, moc hezky se na to dívalo - a při pohledu na další tvorbu kameramana Breuera se není čemu divit, když má za sebou již celou řadu dobrých filmů (Napola, Náš vůdce). Skvělý zážitek, jasných pět hvězd. Was für ein Aufwand. ()

Sala1

Filmy apelujúce na praktiky a realitu socializmu majú u mňa špeciálne miesto, asi práve preto, lebo sa nad tým celým viem poriadne spravodlivo rozhorčiť. Po únave z česko-slovenských jednoliatych snímok som vkladal do Balóna obrovskú nádej v túžbe vidieť nový prístup, novú filmárčinu pri tak jedinečnej a pozoruhodnej historickej udalosti. Film si však svojou produkciou výrazne dláždi cestu do multiplexov a k mainstreamovým divákom, čo má za následok škatuľkovú štruktúru, očakávateľné napredovanie, hollywoodsku presvedčivosť duniacej symfónie a vzlietajúcich vrtuľníkov a napríklad aj podivnej scény hrozivého sna. Snímka sa chce zapáčiť všetkým a v snahe o inteligenciu často servíruje jednotlivé zábery a sekvencie ako klamlivé, čo vás po chvíli začne poriadne otravovať. Vo filmovom jazyku ide o úbohé nadstavovanie napätia, ktorému korunujú aj napríklad pohľady ľudí. Znie to jednoducho, ale pokiaľ chce film vytvoriť podozrievavosť, neistotu, nahádže do záberu niekoľko zazerajúcich ľudí. Ja nehovorím proti tomu, bola taká doba (a čiastočne aj stále je), ale je to repetitívne a unavujúce. Scenáristicky film umne pracuje s napredovaním šitia balóna a na druhej strane prebiehajúceho vyšetrovania, neviem sa však ubrániť pocitu, že vyšetrovací tím mal prostriedky a už dávno by celú záhadu odhalil, ale nevadí, je to film. Postavy sú sympatické a držíte im palce, avšak podľa mňa iba preto lebo ide o rodinu. Samostatne by boli nepoužiteľné. Je škoda, že film končí (aspoň pre mňa) v priemerných vodách a to zväčša práve kvôli snahe byť väčším. ()

rivah

Zajímavý námět, ale poměrně nudně zpracovaný námět, slabší scénář, režie i herecké výkony.(max.50%) ()

junxi91

Jo, Německá demokratická republika, to byl další z mnoha rájů míru a socialismu, řízený hlavami pomazanými v čele s nejvyšším soudruhem Honeckerem. V tomto německém socialistickém ráji chtěli všichni žít a prožívat plnohodnotné svobodné životy, proto se jich také tisíce pokusily o útěk na Západ a stovky za to zaplatily životem. Utéct chtěly také dvě obyčejné rodinky, a pro svůj plán si vybrali horkovzdušný balón. Film se odehrává v městě Possneck v Durynsku v roce 1979. Rodiny Strelzyk a Wetzel mají odvážný plán - chtějí utéct do západního Německa ve vlastnoručně vyrobeném horkovzdušném balónu. Günteru Wetzelovi se zdá balón pro osm lidí příliš malý a větrné podmínky nejsou perfektní - severní vítr fouká jen vzácně. A tak se pokusí uniknout pouze Doris a Peter Strelzykovi se svými dvěma syny. Jeden z nich, Frank, se zamiloval do krásné sousedky Kláry Baumannové, což je dcera Erika Baumanna, pracovníka Stasi, milého týpka, který rád cestuje. Frank napíše Kláře dopis na rozloučenou a je čas vyrazit "kempovat". Rodina v noci zabalí balón a další příslušenství do přívěsu, jedou do lesa a odtud vzlétnou. Dostanou se až do výšky 2 km, takže je pohraničníci nejspíše nevidí. Bohužel, díky vlhkosti v oblacích tkanina ztěžkne a pošle balón dolů. A potrubí od plynových hořáků zamrzne a ucpe se. Rodinka tedy spadne jen pár desítek metrů od ostnatých drátů, bohužel na té špatné straně. Nikdo není zraněn, a tak se vrátí ke svému autu a zničí (skoro) všechny důkazy. Budou se snažit předstírat, že se nic nestalo. Opuštěný balon je další den nalezen Stasi pod vedením podplukovníka Seidela, fanatického komunisty, který tuto věc bere osobně. Zahájí rozsáhlé vyšetřování okolí místa, a pohraničníci dostanou kartáč za to, že neberou svůj úkol dostatečně vážně, že si balónu všimli, ale neřešili ho. Vyšetřovatelům se povede zjistit, z jakého místa mohl balón startovat. Několik příštích týdnů žijí obě rodiny ve strachu, že by je mohla Stasi najít, a hlavně Doris se bojí, jelikož v lese ztratila léky, díky kterým může být s pomocí lékařů spolehlivě prozrazena. Petr se chce pokusit o útěk znovu, a to přes americkou ambasádu ve východním Berlíně. Chtějí předat americkým turistům lístek se vzkazem, že potřebují pomoc, v krabičce od cigaret, ale to nevyjde. A tak Peter přesvědčí Güntera, že by se mohli znovu pokusit utéct balónem. Strelzykovi se pokusí koupit v obchodě s textiliemi 200 metrů tkaniny pro balón, ale jsou při tom málem odhaleni, a tak musí nakupovat opatrně, po malých množstvích. Každý večer a noc tráví rodina u šicího stroje, aby kusy látky spojili. Seidel ovšem také nelení a rychle dává dohromady stopy, které rodinu spojují s útěkem. Je to hra o čas, zda se povede rodině utéct dříve, než je precizní nástupce gestapa jménem Stasi najde. Napětí se dalo krájet, Seidel se postupně dostává blíže a blíže k rodině Strelzykových, zatímco ti šijí ve sklepě ostošest. Chudák Frank se musí vzdát své krásné Kláry, ale aspoň se jí pokusí vzít s sebou. Konec byl dost vyhrocený a já si do poslední chvíle myslel, že jim to nevyjde... () (méně) (více)

Inozuka

Když jsem byl v muzeu na Check-point Charlie v Berlíně, doslova jsem žasl nad metodami, jakými se Němci snažili dostat z totalitního NDR na svobodu. Člověk je vynalézavý, zvlášť když je pod tlakem. Balón je příběhem jednoho takového pokusu a je naprosto skvělý. Pěkně dávkované napětí, vykreslené postavy i přesně zachycený marasmus socialistického ráje. ()

pushover

Výborně vystižená doba socialistického německa a povedená dějová gradace. Snad jen hudba místy zbytečně tlačí na pilu a téměř hollywoodský závěr kazí dojem. ()

Marty7CZ

Pro mě bezprecedentní napínavý "NĚMECKÝ" drama! Naprostá filmová senzace, navíc s německým puncem... Šílená doba, vynikající režie, bravurni hudba, skvělý herecky výkony, OBROVSKÝ PŘEKVAPENÍ! 80% ()

vox_populi

remeselne dobre nakrútený film s dôrazom na dobovú výpravu, slušné herecké výkony a sympaticky vygradovanú dejovú líniu...tým výpočet pozitív končí a nastupuje silná tendenčnosť liberálno-politickej agitky...a možno v blízkej budúcnosti vznikne film o podobnom úteku nemeckej rodiny z islamskej enklávy Moslimrepublik Deutschland ()