Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, se kterým se jedna z rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Balón však těsně před hranicí havaruje a východoněmecká tajná policie Stasi nalezne stopy po tomto jejich nezdařeném pokusu o útěk. Okamžitě se rozeběhne vyšetřování a pátrání. Obě rodiny pod velkým časovým tlakem shání materiál a vyrábí nový balón, ale každým dnem se okruh policejního pátrání kolem nich zužuje, hrozí jim odhalení a zatčení. Začíná další nebezpečný závod s časem a s policií v patách. Dostanou ještě šanci na druhý pokus? (Cinemart)

rigby

Až neuvěřitelná touha po svobodě popohání členy dvou rodin. Výborně natočený film sleduje jejich dramatické osudy. A je to napínavé už od začátku, od jejich prvního nevydařeného pokusu. Divákovi nezbývá nic jiného, než jim držet palce. A je to opravdu drama, protože v závěru jsem už ani nedoufal, že se jim to podaří. Ale náhoda a velký kus štěstí pomohly ke zdárnému cíli. Snad prožili spokojených deset let života v Západním Německu, než se zase spojilo dohromady. ()

moriero

Podle mého názoru absolutně nejnapínavější a nejvíc strhující film o překonání Železné opony. Byl jsem napnutý a unesený celých 120 minut. Jako fakt celých. Od první minuty. Největší zásluhu na tom má samozřejmě geniální casting. Rodině super sympatických Průměrňáků jste prostě museli fandit od prvního záběru kamery. Já vlastně ani nemám co vytknout. A to je u tak výživné stopáže fakt umění. Tolik emocí, tolik strachu... tolik smůly, jakou vám může naservírovat pouze reálný život. Moji dnešní hrdinové se jmenují: Mücke, Schuch a jako vždy démonický Kretschmann. Ale takto chválit bych mohl celý herecký ansámbl. Dávám 100%. Bez pardonu. ()

taibrek

príbeh rodiny, ktorý v tomto prípade dopadol dobre. Príbeh znázorňuje to čo musí dakedy človek spraviť, aby vybojoval svoje sny. V tomto prípade SLOBODU. Pohodový film, pri ktorom však budete cítiť napatie v každej scéne :) Pekná práca :) ()

fafejt001

DRŽEL jsem palce atˇ doletí . Na poprvé to nevyšlo , asi osudově , protože pak letěli všichni . Od poloviny to mělo větší spád a před odvahou všech zůčastněných smekám . Film , který stojí za to vidět , hlavně pro puboše a rozežranou mládež . Ale ti mají rádi jiný žánr . Ke své škodě . ()

Perunwit

Jedním slovem strhující. My, kteří jsme v socialistickém marastu prožili dětství, máme ještě dar vcítění se, před čím vlastně utíkali. Němci dnes mají na hranicích lítačky s plynulým tokem ilegálů - je smutné, jak chvíli jedni a potom druzí, tahají Evropu ode zdi, ke zdi a pořád jim to musíme žrát. ()

kolly13

Pro mladší ročníky výborný film o socialistické obraně svých občanů před útěkem za lepším. Podkresová hudba a napnutost hereckého výkonu drží diváka v napětí. Pro mne, který tuto dobu nesnáší a viděl nespočet snímků z této doby, to není nóvum, ale jen potvrzení správnosti odporu k myšlení a určitých aktech té doby. PS: obdivuju vůli a odvahu těch, kteří sloužili jako memento filmu. ()

Saxos

Premiéra mě minula a musím uznat, že by byla škoda nevidět. Z východního bloku se utíkalo i za použití spousty podomácku vyrobených technických zázraků. Za zmínku stojí třeba tzv. Král Dunaje. Nejdřiv do Rakouska přeplaval, potom už jako agent použival člun a ve finále si upravil potápěčský oblek pro zdolávání Dunaje chůzí po dně. Pak si tam chodil, jak pro rohlíky do pekárny. Mám dojem, že je o něm natočen dokument, ale název nevím a ani jsem neviděl. Těhle chodičů po dně bylo víc, ale většinou bezúspěšných - jen plné plíce vody. Klady: hodně dobové, všechno přizpůsobeno ukázce, jak se nám žilo v zemích, kde zítra již znamenalo včera; úplně neznámé herecké obsazení, ale rozhodně příjemné. Závěr: doporučuji, pěkné DDR. ()

Tomas_PO

Nemecká dráma zo socialistického NDR, ktoré sa zjavne počas socializmu borilo s identickými problémami ako Československo. Všade eštebáci, eštebácki susedia a snaha udržať ľudí mimo slobody. A to inak nejde, ako ostatným drôtom a zbraňami. Napätie je výborné počas celého filmu, až do posledných chvíľ s nejasným výsledkom. Dopomáha tomu aj dramatická hudba. Neznámi nemeckí herci boli výborní, autentickí...úplne všetci. ()

hony23

Skvělé natočený napínač o rodince, která chtěla vyměnit socialistický blahobyt za imperialistické vykořisťování od buržoistů. A tak Dederón usedl k šicímu stroji a spíchl si luftbalón, aby jeho zpuchřelá a prasklá duše mohla konzumovat řízek v sósu s knedlíkem za železnou oponou. ()

Kozlowski8

Příběh dvou východoněmeckých rodin, které se v roce 1979 rozhodnou nevšedním způsobem překonat hranici do vytouženého svobodného světa. Originální a výborně natočený snímek, který udržuje diváka v napětí od začátku do konce a v němž je skvěle vykreslena atmosféra 70. let v totalitní NDR. 80 %. ()

ElisR

Fantastický film! Musím říct, že jsem se ke konci přistihla jak hlavním hrdinům držím palce, aby se jim to povedlo a za hranice, do svobodného světa, se dostali! Ten film měl všechno co mít měl! Již několikrát se ukázalo, že Německo má velký potenciál co se týče kinematografii ()

PTuranyi

Dobre natočená dráma rodiny snažiacej sa o útek z NDR do západného Nemecka. Produkcia sa úporne snaží vytvoriť napätie a celkom sa to darí, aj keď je občas tá snaha evidentná. Hlavne nesúvisiacimi prestrihmi paralelných dejov, takže vidíme hrdinov v zhone zošívať balón, strih - Stasi zvoní pri dverách, strih späť otvoria sa dvere a tam otec. Herci sú dobrí a celý čas im fandíte, teda okrem Stasi. Záver je trochu uponáhľaný, ale film ako celok dobre ilustruje náladu v NDR a mašinériu tajnej polície. Zároveň som nadobudol pocit, že let balónom nemusí byť veľmi bezpečná disciplína. 75% ()

Capri2016

Balón som chcela vidieť, lebo patrím k "Husákovým deťom", do veku 18 rokov som chytala rakúsku televíziu a rozhlas, ale moja noha nikdy nevkročila do Rakúska, ani na západ. Film skvelo vykreslil atmosféru 70 rokov, keď štátna bezpečnosť vo Východnom Nemecku aj u nás, kruto postihovala väzením každého kto sa postavil socialistickému zriadeniu. A pokus o útek na "Západ" bol vrchol prekročenia "socialistického poriadku" a preto sa kruto trestal. Hoci ja v Lamači som bola od Rakúska vzdialená možno menej ako 20 kilometrov, vo Východnom Nemecku ich delil od Západného Nemecka vysoký múr a tiež mnoho západných hraníc bolo v lesných oblastiach, čiže "Západ" bol ešte bližšie ako u nás v Bratislave. Keď som bola po revolúcii v Nemecku, videla som "Checkpoint Charlie" a tiež posledných pár metrov deliaceho múru. Zvláštny pocit. A o tejto neslobode, nemožnosti cestovať a tiež nemožnosti mať iný názor ako komunisti hovorí tento skvelý film "Balón", ktorý by si ako pripomenutie doby minulej mali pozrieť všetci, ktorí zažili socializmus, ale tiež dnešná mládež, ktorá sa narodila na "slobode", aby vedeli aká doba by sa nikdy nemala vrátiť, a aby si vedeli viac vážiť čo majú. ()

fikee

Jako thriller to funguje celých 120 minut, což je samo o sobě úspěch. Na druhou stranu je film trochu nevyrovnaný: výprava je skvělá, herecké výkony slušné, dunivé hollywoodské smyčce jsou naprosté klišé a režisér i kamera hrály na jistotu. ()

Mark1983

Musím konstatovat, že film mě docela mile překvapil, ač mu nechybí napínavý děj, a co se zpracování týče, tak to ani nevypadá jako by to zpracovali Němci, ač už jsem viděl určitou řadu německých filmů a tenhle patří mezi ty nejprofesionálněji natočené. To není Doktor z hor apod. ()