Zloděj

• USA Thief (více)

I zločinci mají svá pravidla. Americký režisér a producent Michael Mann (nar. 1943) se proslavil především v kriminálním žánru, a to jak v televizi (úspěšné seriály Miami Vice a Crime Story), tak i v tvorbě pro kina (především Nelítostný souboj s Alem Pacinem a Robertem De Nirem). Schopnost napsat přesvědčivé postavy, pohybující se za hranicí zákona, a cit pro atmosféru podsvětí v jeho rodném Chicagu osvědčil už ve své prvotině Zloděj (1981). Prvotřídní profesionální zloděj šperků Frank (James Caan) provozuje restauraci a obchod s auty, aby zakryl své nezákonné příjmy. Chce se oženit a zajistit do konce života, proto začne pracovat pro místního kmotra. Gangster mu zajistí potřebné zázemí i odbyt kradeného zboží, ale když chce Frank skončit, začnou se dít různé nepříjemnosti… Příběh samotářského zločince, který si chce založit rodinu, je od začátku odsouzen k nezdaru. Cítíme to z každého záběru, z temné atmosféry i z hudby skupiny Tangerine Dream. Frank je typickým neonoirovým hrdinou s vlastní stupnicí hodnot a velkým snem, který se nemůže splnit. Michael Mann svým debutem navázal nejen na domácí tradice filmu noir, ale Zloděj se svou melancholií blíží i francouzským snímkům žánru, jak je známe především z tvorby Jeana-Pierra Melvillea. Střídmý výkon Jamese Caana v titulní úloze tuto podobnost jen podtrhuje. V malé roli gangsterského poskoka ve filmu poprvé účinkoval Dennis Farina, kterého Mann objevil v řadách chicagské policie a který se v devadesátých letech stal známou televizní i filmovou hvězdou. (Česká televize)

p.a.douch

Takže Caan když hraje drsňáka, tak je doopravdy drsnej. K tomu přidejme Weldovou, Belushiho, Farinu, Nelsona, Proskyho, v režijní sesli Manna a hudbu od Tangerine Dream a máme velmi dobrý film. Je vidět, že John Seybold psal z vlastních zkušeností. Příjemný překvapení. ()

buchannon

V komentáři na IMDB jsem četl, že Michael Mann je nejlepší žijící režisér (hlavně díky jeho asi nejlepšímu filmu "Nelítostný souboj" z roku 1995), s čímž tedy úplně nesouhlasím. Ale Zloděj, od kterého jsem příliš neočekával, mě příjemně překvapil. Mann zde příliš netlačí na pilu, každý záběr je natočen s precizností a hudba dobře podkresluje napětí ve filmu. Takto nějak si představuji hutný kvalitní krimi thriller. ()

Kosta

Scénář není nejsilnější devizou filmu, ale Mannova citlivost a přispůsobivost k aktuální dějové atmosféře, jak už nám tento režisér mnohokrát dokázal, si zaslouží mé plné uznání. ()

Bluerider

Výtečná existenciální kriminálka, která připomene francouzskou klasiku. James Caan exceluje, ale i obsazení dalších postav je kvalitní (Prosky, Belushi, Weld, "začátečník" Farina). Příběh muže žijícího za hranou zákona, který chce dohnat čas ztracený ve vězení a touží po rodinném štěstí, ale který je okolnostmi přinucen všechno hodit za hlavu, by byl působivý sám o sobě, ale Mannova režie mu dodává významnou přidanou hodnotu - noční scény, které se staly jeho trademarkem, práce s dialogy či absencí dialogů. Pozdější hity jako Heat nebo Collateral jsou sice propracovanější a celkově bohatší (více herců, více akce, složitější děj) ale Thief působí právě tou komorností. Je to film o jednom muži, jedné loupeži, jednom snu a jednom rozhodnutí. ()

gizi

Perfektní film, který diváka dostane už u úvodních titulků. A nepustí ho až do konce. Prostě lahůdka. 90% a moc nechybí na 5*, 2.8.2016. ()

Moredogs

Paradny zažitok, skutočna atmosfera 80siatok, vyborna hudba, paradne spravene postavy a ta scena na plaži, to si zasluži hviezdu naviac, tak uvidime po dalšom kuknuti. ()

Cesty timem

Rád se na film podívám už pokolikáté. Na rozdíl tady od některých i kvůli hudbě, za kterou dávám hvězdu navíc. Někoho ta hudba možná rozčiluje, ale podle mne je výborná, k filmu se hodí, podtrhuje hlavně dramatické scény a patří velmi dobře k době vzniku filmu. Mám syntezátorovou hudbu rád a tady tato, opravdu experimentální, mne úplně dává chuť experimentovat a udělat něco nového (momentálně v elektronice) - prostě jsem naladěn :-) ()

Zupan_

Chlapácky film z drsného prostredia profesionálneho výkradania sejfov. Old school Mann v tej najlepšej forme zo všetkým čo ktonu patrí. Neóny, 80s feeling, nadupaný synth/rock soundtrack a Caan v životnej role zlodeja Franka. Film má veľmi silné momenty, či už ide o konverzáciu v kaviarni, autentický proces vypaľovania sejfu ,alebo akčné vyvrcholenie. ()

Sopholojong

V prvych zaberoch dazdom premoceneho Chicaga som mal pocit starsieho, osemdesiatkoveho Sedem, aby sa hned preskocilo na "heist" a mannovske trademarky - tazkotonazna hudba (tie syntaky tomu poriadne uberaju atmosferu), vypiplany zvuk, progresivna kamera (prechod otvorom do sejfu v uvode, hladiskove zabery), autenticke dobove kostymy, "chlapacke" (az buldocie) herectvo... ale aj natahovany strih (co u jeho majstrakov Posledny mohykan, alebo Heat nevadi, tu vsak hej), chladna rezia (zaverecna pomsta s vybuchom, ohnom a prestrelkami je ale zmaknuta vyborne), priamociarejsi scenar (nepotrebna linia Caan vs. Weld), ci depresivna, ciernocierna noc. Solidna debutantska praca zanieteneho tvorcu pred velkymi vecami, ktora vsak obsahovo mierne zostarla. Vyborny James Caan! Zlodejina za silne tri *. ()

JARDAHONDA

Strhující vizuálně oslnivé zlodějské drama, které v New West Magazine označil za " nejlepší svého druhu od Asfaltové džungle ", je dílem Michaela Manna. Zloděj natočený v deštivých ulicích Chicaga, zachycuje mrazivé napětí a lidské drama profesionálního zločinu do neuvěřitelně " realistických detailů... technoligie loupeže jako z Hvězdných válek " a předvádí dialogy s " řízností koktejlu z denaturovaného lihu ".. ()

Griffith

Děj je snad esence všech klišé krimi thrillerů z osmdesátých let, Frank je pramálo sympatická hlavní postava a někdy mi až pil krev a jeho seznamování se s blondýnou je úplné wtf, stejně jako spousta dialogů. Pravda je, že nejsem žádný osmdesátkový nostalgik, kdo však je, ten si film asi užije víc než já. Zpracované je to však solidně a příliš to nenudí, hádám, že na základě tohoto filmu dostal Mann nabídku na Červeného draka, a proto adaptaci Harrisovy knihy pojal spíš jako kriminálku než jako psychologický thriller. Rovněž tu jsou již vidět položené základy pro Mannovo nejslavnější dílo, Nelítostný souboj. [director's cut - 124 min] ()

Ruda.neck

Existenciální kriminální drama, to vždy šlo manníkovi nejlépe, dokonce se mi zdá, že většina jeho dalších, mnohem úspěšnějších filmů, jsou pouze různě rozpracované verze tohoto filmu. Dobrá hudba byla bohužel místy otravná, méně by bylo více. ()

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan