Zloděj

• USA Thief (více)

I zločinci mají svá pravidla. Americký režisér a producent Michael Mann (nar. 1943) se proslavil především v kriminálním žánru, a to jak v televizi (úspěšné seriály Miami Vice a Crime Story), tak i v tvorbě pro kina (především Nelítostný souboj s Alem Pacinem a Robertem De Nirem). Schopnost napsat přesvědčivé postavy, pohybující se za hranicí zákona, a cit pro atmosféru podsvětí v jeho rodném Chicagu osvědčil už ve své prvotině Zloděj (1981). Prvotřídní profesionální zloděj šperků Frank (James Caan) provozuje restauraci a obchod s auty, aby zakryl své nezákonné příjmy. Chce se oženit a zajistit do konce života, proto začne pracovat pro místního kmotra. Gangster mu zajistí potřebné zázemí i odbyt kradeného zboží, ale když chce Frank skončit, začnou se dít různé nepříjemnosti… Příběh samotářského zločince, který si chce založit rodinu, je od začátku odsouzen k nezdaru. Cítíme to z každého záběru, z temné atmosféry i z hudby skupiny Tangerine Dream. Frank je typickým neonoirovým hrdinou s vlastní stupnicí hodnot a velkým snem, který se nemůže splnit. Michael Mann svým debutem navázal nejen na domácí tradice filmu noir, ale Zloděj se svou melancholií blíží i francouzským snímkům žánru, jak je známe především z tvorby Jeana-Pierra Melvillea. Střídmý výkon Jamese Caana v titulní úloze tuto podobnost jen podtrhuje. V malé roli gangsterského poskoka ve filmu poprvé účinkoval Dennis Farina, kterého Mann objevil v řadách chicagské policie a který se v devadesátých letech stal známou televizní i filmovou hvězdou. (Česká televize)

aLPaC

Krásná oldschool osmdesátková kriminálka pro chlapy. Drsný James Caan, syntenzátorová hudba, noční město, neony, začínající Michael Mann. Kdo má "koule", musí tohle vidět. ()

Strike

Mannova příprava na pozdější pecky. Všechny jeho pozdější trademarky jsou zde, jen v light verzi. Plus výborný James Caan.7/10 ()

jane1106

Promakané dialogy, kvalitní hrdina a v oné roli skvělý Caan (žebrat mě o ruku, tak se fakt nenechám přemlouvat dvakrát.;)). Jediné, co tomu chybí je ta správná mannovská akce. Jinak už zde se projevil mimořádný režisérův cit pro hudební doprovod. Ten elektronický soundtrack od Tangerine Dream mi do filmu dost zapadl. ()

ink flo

Film na klasické téma "ještě jeden kšeftík a pak už budu hodnej gangster ve výslužbě a budu chodit na procházku s manželkou a dětmi". Rozjíždí se to dost pomalu, ale od druhé půlky to už dává, konec dost nekompromisní. Tangerine Dream soundtrack průměrnej. ()

strikeman

Jako Mannův první "plnotučný" snímek je Zloděj rozhodně povšimnutíhodný, nicméně ve srovnání s jeho následující tvorbou neobstojí. Typické rysy režisérova stylu jsou již patrné, ale chybí ještě větší kompaktnost, dynamika a tah na branku. Některé záběry jsou roztahané až běda a přitom zbytečně (např. u Leoneho mají takové záběry svou hloubku, osudovost, mrazí vás při nich v zádech - zde se nudíte). Vrcholné scény jsou pak nedotáhnuté či nevygradované (loupež, závěrečné zúčtování). James Caan je super, ale bere si celý příběh pro sebe a zbytek osazenstva působí spíš jako kulisy z béčkových filmů...60% ()

helloween93

Mann se zde teprve rozjíždí, ale docela ve velkém stylu. Máme tu příběh zloděje, který si žije na vysoké noze, když se však zaplete s mafií, není již cesty zpět. Je to dobrý krimi film, který i přes delší stopáž nenudí. Závěrečné zúčtování v domě je perfektní scéna se skvělou atmosférou. 4 hvězdy. ()

Raziel_cz

Úchvatná jízda. Doslova. A úchvatný hrdina. Taxi Driver se může jít klouzat, Caanův Frank je můj nový oblíbený filmový nihilista. K tomu Jim Belushi v nezvykle vážné roli, skvělý Robert Prosky a nejkrásněji natočené loupežte ever. On vůbec ten Mannův styl je tady jak z jiného světa. A finální akce? Lahoda. Takhle moc se mi nelíbilo ani Heat. Určitě nejednou zopáknu. ()

Kubeska

Tady se Michael Mann ještě zacvičoval na pozdější Nelítostný souboj, ale je to výborné, hlavně kamera a hudba a do toho se line chladná atmosféra. James Caan si zopakoval trošku svou postavu Sonnyho z Kmotra. ()

tranquill

Když chce zloděj skončit a začít žít normálním životem a je mu v tom bráněno, nezadá si s Paulem Kerseym... Ale bylo to takové rozvláčné a Caan není Bronson. ()

markotter

James Caan je v takovýchto rolích takřka bezchybný. Bezskrupulózní zloděj, pokud jde o jeho peníze i chladnokrevný vyděrač a zabiják, ale také chlap toužící po rodině. A mezi těmito polohami perfektně přeskakuje a je radost ho sledovat. Bez něj by film byl určitě horší, protože scénář zase tak slavný nebyl. V rámci urychlení děje se hodně stříhalo, někdy dle mého názoru na nepravých místech a přitom stačilo některé zbytečné scény vypustit - třeba celá dějová linie s Oklou byla úplně zbytečná. ()

dogma97

Tenhle syrový a poctivě detailní styl je podle mého gusta, ale za vysloveně iritující hudbu jednu hvězdu strhávám. ()

Rimland

Po nějakých pěti letech druhá projekce a podstatně lepší dojem. Zejména ta hudební složka, která mi prvně lezla na nervy, mi tentokrát přišla přímo skvělá. Nu což, člověku se to vnímání občas mění. Ale kratší stopáž by to stejně pořád sneslo, ne že ne. ()

Shitonit

Zloděj není špatný film, je to snímek poplatný své době, na jedno skousnutí to je fajn, já to zkusil podruhý a vcelku mě to sra....lo. ()

DonBraso

Tma,neony,silnice a James Caan.Vlastně tma jak v Collateral,kde mě přijde,že Mann miluje ty kontrasty.Zajímavá hudba,která místama mohla být někde jinde,ale budiž.Je to spíše poctivé drama o zlodějíčkovi,který se zaplete se šéfem gangu,který mu naprosí všechno a pak Frank zjistí,že to na něj byla bouda.Je to pomalejší,ale je to super.Pěkně udělaný začátek se všema těma střihama,hudbou a kamerou.Ta si drží standart tehdejší doby na maximum s celou tou atmosférou.Chvilka byla,kdy jsem si říkal,co kdyby to hrál Al Pacino,Caan mě přišel jak řidič ve hře Driver ,nemůžu si pomoct,viděl bych ho spíše ve filmu Driver z roku 1978.James Belushi moc prostoru nedostal,což je škoda,jeho plážový trika jsou prostě best a krásná Tuesday Weld podrthla tenhle snímek za velmi povedený a mě nezbyvá než si sednout na židly a sledovat jak se otevírá sejf. ()

Gortyna

Jedno velké klišé. Vyloupení bank zhruba v duchu Růžového pantera (na střechu Kalifornské banky se dostanete, jak se vám zlíbí). Kýč kombinovaný s budovatelským týdeníkem věnovaným svářečům. ()

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan