Zloděj

• USA Thief (více)

I zločinci mají svá pravidla. Americký režisér a producent Michael Mann (nar. 1943) se proslavil především v kriminálním žánru, a to jak v televizi (úspěšné seriály Miami Vice a Crime Story), tak i v tvorbě pro kina (především Nelítostný souboj s Alem Pacinem a Robertem De Nirem). Schopnost napsat přesvědčivé postavy, pohybující se za hranicí zákona, a cit pro atmosféru podsvětí v jeho rodném Chicagu osvědčil už ve své prvotině Zloděj (1981). Prvotřídní profesionální zloděj šperků Frank (James Caan) provozuje restauraci a obchod s auty, aby zakryl své nezákonné příjmy. Chce se oženit a zajistit do konce života, proto začne pracovat pro místního kmotra. Gangster mu zajistí potřebné zázemí i odbyt kradeného zboží, ale když chce Frank skončit, začnou se dít různé nepříjemnosti… Příběh samotářského zločince, který si chce založit rodinu, je od začátku odsouzen k nezdaru. Cítíme to z každého záběru, z temné atmosféry i z hudby skupiny Tangerine Dream. Frank je typickým neonoirovým hrdinou s vlastní stupnicí hodnot a velkým snem, který se nemůže splnit. Michael Mann svým debutem navázal nejen na domácí tradice filmu noir, ale Zloděj se svou melancholií blíží i francouzským snímkům žánru, jak je známe především z tvorby Jeana-Pierra Melvillea. Střídmý výkon Jamese Caana v titulní úloze tuto podobnost jen podtrhuje. V malé roli gangsterského poskoka ve filmu poprvé účinkoval Dennis Farina, kterého Mann objevil v řadách chicagské policie a který se v devadesátých letech stal známou televizní i filmovou hvězdou. (Česká televize)

C0r0ner

Mannova prvotina se vyznačuje stejně profesionálním přístupem k filmařině jako zbytek kariéry, nicméně příběh jako takový za moc nestojí. Já jsem nikdy obecně příliš neměl rád filmy o gangsterech a ani Zloděj není výjimkou, protože si myslím, že takoví lidé patří do vězení a ne do filmu. Na Caana ale byla radost pohledět. 55% ()

zette

Ten pribeh je od zacatku neverohodny, coz mu dost skodi. A je to skoda, protoze hlavni postava je zajimava. Co ovsem stoji za mimoradnou zminku, je hudba a celkove zpracovani, vcetne dobre atmosfery. Bohuzel to dej tahne jenom do prumeru. ()

c.tucker

Další z Mannových filmů, které jsou zajímavé a napěchované. Hudba se mi líbila, i když si na ní někdo stěžuje, hlavně po loupeži při cigárku a přechod na pláž. Jimmy Caan výbornej. Klasická stará škola v podání Mika, ještě sice má nějaké hrany, ale tenhle pán je dokázal v dalších filmech obrousit. ()

SeanLSD

Keby nebol hlavný hrdina chuj, ktorého debilne nerozvážne, necitlivé a naivné chovanie v rozpore s profesionalitou v "remesle" ho pripravilo o všetky moje sympatie, mohol tento atmosférický a pozorne zrežírovaný debut Michaela Manna v produkcií začínajúceho Jerryho Bruckheimera dopadnúť omnoho pamätihodnejšie. Realistické a podrobné zobrazenie lúpeží bohužiaľ nedoplnila aj presvedčivá psychologická a vzťahová stránka, ktorej bolo pritom paradoxne venovanej omnoho viac priestoru. A keď sa záver zvrhne do primitívnej kovbojky, je to zlé. ()

andrii

James Caan natankoval a jede, plnokrevně. Tenhle džob byl ale STROP. Nebezpečně se zadírá motor. Má všeho dost a pálí... most. ()

Brain-D

Celé to bylo nádherně rozkreslené. Velmi zdařilá kriminálka, ale Mann si neodpustil a udělal naprosto fatální konec kdy se mi zastavilo a znovu rozpumpovalo srdce. James Caan je pán herec a škoda, že neměl příležitosti jak velikáni Al Pacino či De Niro. ()

VanTom

Zde se nehrálo na očekávané atrakce - příprava a samotná velká loupež zabraly tak 15 minut. Cituprostý nesoudržný scénář se totiž zaměřoval hlavně na momentky z osobního života titulního profíka, který ale nebyl žádný sympaťák, spíš vznětlivý, nepřátelský, cílevědomý samorost - viz třeba jeho manželství "na dohodu". Ale ať už za to mohla Mannova principielně chladná, nepřístupná režie, nebo něco jiného (synťáková hudba mi zrovna nevadila), docela jsem se nudil. 50% ()

liuk

První kinový film Michaela Manna, jeden z prvních filmů v produkci Jerryho Bruckheimera a hudba od Tangerine Dream, od kapely, která se řadí k průkopníkům synťákové elektronické hudby a dodnes vydala více než sto alb. Thief stojí za vidění už jen kvůli těmto faktům, naštěstí nejen kvůli nim. Spíše než o konkrétní zlodějské akci je Thief takovou delší zpovědí jednoho majitele autobazaru (perfektní kameňák James Caan), který občas ukradne nějaký ten diamant. A tak sledujeme, co vše příjemného ale spíše zkurveného se mu tak může stát pokud přestane být na volné noze a upíše se jistému syndikátu. Hlavní devizou filmu je jasně režie s kamerou, která zachycuje osvětlené noční město velmi neotřele a strašně poutavě a poněkolikáté dokazuje, jak je Mann vyprofilovaným režisérem. Bohužel dialogy tak trochu skřípou, zejména ze začátku jsem se v nich opravdu ztrácel, Mannově režii se ovšem slušně podařilo docílit toho, že spíše než jeho film jsem považoval sám sebe za toho, kdo je mimo. Hudba, i když je hodně osmdesátková, tak k filmu sedí, hodně jí ovšem s hodnocením napomáhá, že mám Mandarinky docela rád. A závěrečný rozstřel? Kam se hrabe Taxi Driver. I'll whack out your whole family. People'll be eating 'em for lunch tomorrow in the hamburgers and not know it. ()

Autogram

Trochu nudný zlodej. Zvlášť scény kradnutia boli mimoriadne zdĺhavé, a to pri filme o zlodejovi dosť vadilo. Akčný záver to trochu napravil, ale len na slabé tri hviezdy. ()

Devadesát Dva

Mannův 'Thief' okolo mě taky proplouval roky, až mi to nakonec nedalo... James Caan je zlodějem, antihrdinou, který se ale řídí kodexem, připomíná mi filmy jako pozdější Mannův 'Heat' (trefně i zde jakoby předvysvětleno "It means heat. Police. It's hard for me to make moves from now on."), nebo třeba 'Payback' s Gibsonem. Definitivně skvělý soundtrack a vizuál, i po letech se na to fajnově kouká, speciálně, když máte nějakej remaster version, ale myslím si, že u scénáře už to trochu pokulhává, film tak trochu o ničem (a fakt, že mi trvalo to dočumět asi dva týdny taky o něčem svědčí), popravdě, stejně jako v Heat se dostáváme i hodně do osobního života hrdiny a tak akci příliš nečekejte, spíše dávkovanou, zato řádně násilnou. ()

Han22

Prvotina Zloděj je netradiční zlodějský film. Nechybí tu tradiční špičkový kasař, velký plán, ale zbytek je posunutý do reálna. Hrdina (výborný Caan) není lupič gentleman/sympaťák, není to ani psychopat nebo hajzl. Je to normální kriminálník co byl většinu života v base, nic jiného neumí, což v perfektní scéně vysvětluje holce se kterou to myslí vážně. Chová se slušně, ale tvrdě. Má svůj sen (ženu, dítě, pěkný dům), zlodějna je reálná (kabely, vrtáky, tavící trubky), nežije ve vzduchoprázdnu (šikanující poldové, slizký mafián). K tomu netradiční elektronická hudba, zajímavý noční vizuál. Zkrátka reálně a moderně působící film. Bohužel se to dost vleče, to opájení hudbou/atmosférou začne být nakonec otravné a finále mě vyloženě nasralo (SPOILER - před střetnutím s mafií se hrdina bez mrknutí oka vykašle na ženu, dítě i své podniky). Přes všechny klady mě to jako spousta Mannových filmů zase nestrhlo... zajímalo by mě jestli by se mi vůbec po letech líbil Nelítostný souboj nebo Poslední mohykán? Lepší 3*. PS: Akční je to asi tak poslední 3 minuty. ()

J.F.B.

"Lie to no one. If there 's somebody close to you, you'll ruin it with a lie. If they're a stranger, who the fuck are they you gotta lie to them?" Průměrná kriminálka, jejíž největší kvalitou není příběh sám, ba ani postavy, nýbrž v ní zachycená atmosféra nočního velkoměsta. Jeho ulic a zákoutí překrásně oděných do blyštivé záře pouličních lamp, světel z oken mrakodrapů a reklamních neonů vrhající barevné odlesky na lak automobilů, které proplouvající touto zvláštní a tajemnou krajinou, tak jako loďky po řekách tropických pralesů. V jedné z těchto loděk sedává také hlavní protagonista tohoto filmu – Frank. Navenek obchodník s automobily, jinak lupič a muž snící o dokonalém životě, perfektní rodině a klidu. Aby tohoto snu dosáhl, tak se zaplete se šelmami, což jak známo z bajek, není často úplně nejlepší nápad. Caan v hlavní roli sice nepostrádá charisma, přesto mi Frank příliš sympatický nebyl a někdy se mi úplně nechtělo držet mu palce. Z antihrdinů subžánru "neon noir" zůstává mým nejoblíbenějším Goslingův Řidič z Drive, snímku, který má s Mannovou prvotinou na velkém plátně mnoho styčných bodů, ačkoli jej Refn údajně až do začátku produkce svého filmu neviděl. [viděno 3.10.2020] ()

eratni

Zvláštní film s poměrně ponurou atmosférou a soundtrackem. I přes docela dlouhou stopáž a občas nesmyslně velké skoky v ději se mi na to docela dobře koukalo. Hvězda navíc za vloupačky, ty byly super. ()

Disease

Heat to sice není, ale v rámci 80s v pohodě. Parádní soundtrack a místy super vizuál. Jen ty dialogy a závěr jsou zkrátka takové osmdesátkové. ()

LBsmoke

perfektní film do poslední jiskry! je jasné kde převzal Refn styl pro Drive.. (a vlastně i to hlavní z příběhu..jen pozměnil charaktery postav) .. a btw příšerně mimo text distributora(asi to ani neviděl).. ()

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan