Princezna zakletá v čase

Princess Lost in Time

(festivalový název)

Pohádka / Fantasy / Komedie

Česko, 2020, 115 min

Do kina bych na českou pohádku v normálním případě ani nepáchl, tady mě ale ihned zaujalo téma časové smyčky a protože do těchto subžánrů fušuju, neváhal jsem a vyrazil na film už v den premiéry. Koncept smyčky byl typický - arogantní hrdinka, první šok z opakujícího se dne, dělání blbostí, posléze uvědomění, že to taková sranda není, snaha nalézt řešení a závěr, kde zkrátka pravá láska vždy zvítězí nad zlem a nenávistí. Nic nového pod sluncem. Ohromným plusovým bodem byl ale jasný důvod, proč se to všechno děje a originální zasazení do pohádkového fantasy prostředí. Úhlavní princezna byla sympatická a celé to tak nějak táhla, tedy další postavy dostaly méně prostoru. Lehce vyniklo leda duo potrhlých strážců, nebo alchymistka, ale třeba princ byl takový nijaký a stejně tak i vývoj jeho vztahu s princeznou. Zbytek byl ale překvapivě fajn, smyčka plnila svou roli, zhruba v půlce děj hodně zvážněl a přestal si z věcí okolo utahovat. Obecně velice chválím veškerou snahu natočit na české poměry dobrou a duchaplnou pohádku, která navíc zahrnula sice ohrané, ale pro vyloženou pohádku netypické téma. Měla své nedostatky, ale z toho, co za pohádky od zhruba 90. let v našich končinách vychází, jde snad o dosud ten nejlepší počin. Jsem rád, že jdou čeští filmaři do sebe a nebojí se na tomto poli i trochu experimentovat - jak vidno, někdy to vyjde. Nejsem odvařený, ale z kina jsem odcházel velice spokojen.(17.9.2020)

Ze začátku docela nejisté, ale postupně čím dál lepší. Sice bych pár věcí ještě doladil (holt Hvězdný prach to není), ale jinak fantastická pohádka, která umí pracovat s hudbou - naposledy to dovedl Lotrando a Zubejda. Hudba fakt velkolepá. Dále bych pochválil herecké výkony a scénář, který dává smysl, dialogy jsou vtipně sakrastické. S vyšším rozpočtem, preciznější režií to mohla být úplná bomba. Takhle je to sice jen malá bombička, ale já jsem za ní nesmírně rád, proto přimhouřím oko, ucho i pusu a dám za plný počet. :-)(28.9.2020)

Přiznávám bez mučení, že tenhle snímek byl pro mě asi nejočekávanějším českým filmem roku. Proč? Pohádky patří dlouhodobě mezi moje oblíbené žánry a poctivě se snažím sledovat všechny nové celovečerní i televizní příspěvky. Projekt mi byl od začátku natáčení sympatický svým neokoukaným obsazením hlavních rolí (a na Marka Lamboru se moc ráda dívám už minimálně rok) a samozřejmě svým námětem. Časové smyčky a paradoxy patří k vyhledávaným tématům filmových tvůrců, ale v českém prostředí se jedná v podstatě o originální nápad. Přidejte si velice povedené triky, hravou hudební složku (a velice příjemnou doprovodnou píseň nazpívanou herci v hlavních rolích), několik povedených vtípků a nula procent afektovaných nanynek/skřítků/čertů a dostanete možná opravdu nejlepší celovečerní českou pohádku desetiletí.(3.10.2020)

Princezna zakletá v čase je vedle Sedmera krkavců, obou Andělů Páně a Hodinářově učni bezpochyby jednou z nejlepších pohádek z naší produkce od roku 1993 výš. Příběhově jde o mile a umně natočenou kompilaci Zloby, Na hraně zítřka a do jisté míry i Warcraftu (kdo viděl, pochopí), která nesází na ukvičené charaktery, banální děj a ploché postavy, nýbrž se snaží překročit tradiční pohádkové hranice (jako například zahraniční Hvězdný prach), což se jí daří. Herecké výkony jsou vcelku uvěřitelné (i přes místy viditelné postsynchrony) a realistické - vedle sympaťáka Marka Lambory a civilní Natalie Germani mě překvapily "hubatá" Eliška Křenková i démonická Simona Zmrzlá. Princezna rovněž zaujme slušnými vizuálními efekty, nepřeslechnutelně okázalým hudebním doprovodem (krásná píseň Tam za řekou), kameramanskou prací a netradičními kostýmy (viz "pánské" princezniny šaty). Rozhodně se jedná o velké překvapení na poli svého žánru a zaslouží si diváckou pozornost. Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, a jelikož jsem byl vážně spokojený, tak si přidám.(13.9.2020)

Pohádka má v našich luzích a hájích velkou tradici a čeští filmaři po ní sahají pravidelně.Protože je to ale žánr náročný a drahý ,neobjevuje se tak často a v posledních letech obzvlášť.Na každou se proto velmi těším a nebylo tomu jinak ani tentokrát.I když už z traileru bylo vidět ,že režisér Petr Kubík se nevydá cestoui klasické české pohádky ,ale svou vlastní.A tou se taky vydal.je to takový mix žánrů ,kde sice vévodí pohádka ,ale velmi se prolíná s fantasy žánrem ,který má poměrně často navrch ,místy je také trochu komediální a místy zase dost temná.Námět je vcelku prostý a není to nic nového pod sluncem - princeznu Ellenu jako miminko zaklela zlá čarodějnice a kletba se má vyplnit v den jejich 20-tých narozenin.A tak se čeká a čeká. A Ellena zjistí ,že po dovršení onoho věku se den jejich narozenin neustále opakuje.A pořád a pořád.Troufám si tvrdit ,že režisér si pořádně nastudoval filmy ,které si také pohrávají s časem a které si dle mého s tím poradily mistrovsky a to "Návrat do budoucnosti" a "Na hromnice o den více".V druhém jmenovaném dokonce hlavní hrdina též uvízne v časové smyčce a neustále se mu opakuje ten samý den.Scénář se řídí pravidly časové smyčky a velmi se snaží ,aby vše bylo uvěřitelné a logické.Myslím ,že všichni tři scénáristi odvedli skvělou práci , i když někdo namítne ,že nejde o nic origináolního a já zase namítnu, proč by muselo?Důležité je zpracování a to se tady opravdu povedlo.Ellena musí najít a poznat ,jak to všechno zastavit a vrátit do normálu.Inu ,jak prosté.Ale svěřovat se tady komukoliv je samozřejmě velmi těžké.Pochopí to jen dvorní alchymista ,který kdysi ochránil Ellenu časovou runou a tak hned věděl ,koli uhodilo.Elleně zdatně sekunduje mladý princ v podání Marka Lambory , koneckonců hlavní motiv je jak jinak láska a její pobočnice , v podání Elišky Křenkové.Na těch třech leží hlavní břímě uvěřitelnosti celého příběhu.A myslím ,že se s tím poprali skvěle.Eliška Křenková místy Natalii Germani ,která hraje princeznu Ellenu mírně zastiňuje ,což ukazuje ,jak jsem už dávno věděl ,že je to opravdu skvělá a nadaná herečka.Skvěle jim sekuinduje Roman Zach jako alchymista a musím říct ,že jsem si ho moc užil a jeho hůl taky.Opravdu není nepodobná té Gandalfově.Vše vyústí až v závěrečný souboj ,který je opravdu perfektně natočený a samozřejmě se taky několikrát opakuje ,než dojde k finálnímu.I když jde o pohádku ,tudíž je jasné ,že musí končit dobře ,měl jsem o hlavní hrdiny strach a to je velká deviza ,která pak nakonec převážila v mém hodnocení onu pomyslnou ručičku výše.Teď budu malinko vytýkat a ne proto ,že musím ,ale proto že to tak prostě je.Předně je pohádka opravdu zbytečně dlouhá.115 minut je na takový příběh velmi a slušelo by mu o takových 15 minut méně , i když upřímě říkám ,že sám nevím ,co bych vystřihl ,ale prvních 50 minut ,kde se opakuje neustále onen den a pomalu se vše vysvětluje ,může chvilkami nudit.Ale plně to vynahradí druhá polovina ,jkterá je opravdu perfektní a bezchybná.Musím pochválit kameru Pavla Koppa ,která dělá co může ,aby si divák přišel na své ,stejně tak i hudbu ,která je také skvělá.Vizuální stránka ,která je neméně důležitá ,je perfektní a triky opravdu vynikající.Českou pohádku jsem si tak po dlouhé době (od "Andělá páně 2") velmi a velmi užil a chvilinku se zamyslím a dávám jasných a zasloužených 100%.Teda co to tady najednou na ruce mám za divné písmeno.A jak se najednou třpytí.Hmmm.(22.9.2020)

• - Roli princezny Elleny získala slovenská herečka Natalia Germani. „Jsem poprvé v roli princezny. Pro mě je zajímavé, že to není klasická pyšná princezna. Postavy jsou normální lidé, nejsou to karikatury. Stýkají se s normálním problémy, tedy až na ty fantasy prvky. A snaží se vše řešit lidskou cestou,” řekla. (SONY_)

• - Kvůli epidemii koronaviru se odložila premiéra pohádky do kin, která byl plánovaná na 19. března 2020. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)

• - Na téměř 20 minutách trikových záběrů pracovalo ostravské QQ studio v celkovém počtu 9 lidí bezmála půl roku. (Ren.Rus)