Princezna zakletá v čase

Princess Lost in Time

(festivalový název)

Pohádka / Fantasy / Komedie

Česko, 2020, 115 min

Princezna zakletá v čase je vedle Sedmera krkavců, obou Andělů Páně a Hodinářově učni bezpochyby jednou z nejlepších pohádek z naší produkce od roku 1993 výš. Příběhově jde o mile a umně natočenou kompilaci Zloby, Na hraně zítřka a do jisté míry i Warcraftu (kdo viděl, pochopí), která nesází na ukvičené charaktery, banální děj a ploché postavy, nýbrž se snaží překročit tradiční pohádkové hranice (jako například zahraniční Hvězdný prach), což se jí daří. Herecké výkony jsou vcelku uvěřitelné (i přes místy viditelné postsynchrony) a realistické - vedle sympaťáka Marka Lambory a civilní Natalie Germani mě překvapily "hubatá" Eliška Křenková i démonická Simona Zmrzlá. Princezna rovněž zaujme slušnými vizuálními efekty, nepřeslechnutelně okázalým hudebním doprovodem (krásná píseň Tam za řekou), kameramanskou prací a netradičními kostýmy (viz "pánské" princezniny šaty). Rozhodně se jedná o velké překvapení na poli svého žánru a zaslouží si diváckou pozornost. Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, a jelikož jsem byl vážně spokojený, tak si přidám.(13.9.2020)

Do kina bych na českou pohádku v normálním případě ani nepáchl, tady mě ale ihned zaujalo téma časové smyčky a protože do těchto subžánrů fušuju, neváhal jsem a vyrazil na film už v den premiéry. Koncept smyčky byl typický - arogantní hrdinka, první šok z opakujícího se dne, dělání blbostí, posléze uvědomění, že to taková sranda není, snaha nalézt řešení a závěr, kde zkrátka pravá láska vždy zvítězí nad zlem a nenávistí. Nic nového pod sluncem. Ohromným plusovým bodem byl ale jasný důvod, proč se to všechno děje a originální zasazení do pohádkového fantasy prostředí. Úhlavní princezna byla sympatická a celé to tak nějak táhla, tedy další postavy dostaly méně prostoru. Lehce vyniklo leda duo potrhlých strážců, nebo alchymistka, ale třeba princ byl takový nijaký a stejně tak i vývoj jeho vztahu s princeznou. Zbytek byl ale překvapivě fajn, smyčka plnila svou roli, zhruba v půlce děj hodně zvážněl a přestal si z věcí okolo utahovat. Obecně velice chválím veškerou snahu natočit na české poměry dobrou a duchaplnou pohádku, která navíc zahrnula sice ohrané, ale pro vyloženou pohádku netypické téma. Měla své nedostatky, ale z toho, co za pohádky od zhruba 90. let v našich končinách vychází, jde snad o dosud ten nejlepší počin. Jsem rád, že jdou čeští filmaři do sebe a nebojí se na tomto poli i trochu experimentovat - jak vidno, někdy to vyjde. Nejsem odvařený, ale z kina jsem odcházel velice spokojen.(17.9.2020)

60. Zlín film festival - KINO - předpremiéra 8.9. s tvůrčí a hereckou delegací/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Efekty 10/10/// PLUS: především hudba, ta je světová, efekty, které nemají na českou tvorbu obdoby, neokoukané tváře, poutavý námět, dospělé vyprávění MÍNUS: Simona Zmrzlá, respektive její záporná postava mohla dostat více prostoru (připomínala mi Helu /Cate Blanchett/ z filmu Thor: Ragnarock)/// Shrnutí: Dlouho očekávaná pohádka splnila moje vysoká očekávání. Tohle je příběh, který bych chtěl vidět znovu a znovu. Tvůrcům se podařilo vytvořit snímek, který může s přehledem konkurovat světové produkci ve všech možných směrech. Navíc Lukáš Daniel Pařík je pro mě objev desetiletí, jestli tohle nebyla náhoda, tak se nám zrodil skladatel světové úrovně. Při předpremiéře bylo milé se s většinou tvůrců "vidět" naživo a dozvědět se něco víc o tvorbě filmu. V pohádce se mi velice líbila neokoukaná hlavní dvojice, herci v nezvyklých rolích a hláškující Eliška Křenková. Rozhodně doporučuji vidět v kině, atmosféra je neuvěřitelná./// Celkem 93%///(17.9.2020)

Nádherná pohádka! Vysoké hodnocení zde hovoří za vše. I když má své mouchy - stopáž, některé zbytečně natahované scény a méně humoru, než by člověk od novodobé české pohádky mohl čekat - , má velmi silné téma, jak změnit svůj osud. Když se každé ráno probouzíte do stejného dne. Ano, téma z kultovního Na Hromnice o Den více nebo Na hraně zítřka, ale bystrý synek Kristi mně vysvětlil, že přímý motiv si tvůrci asi přebrali z animované Eleny z Avaloru - na to se musím podívat!, příběh není předvídatelný a závěr je hodně silný. Opravdu úžasná hudba a krásné exteriéry, nejen zámků, ale i přírody, dělají film dramatickou podívanou. Kdyby herci trochu přidali na emocích, bylo to ještě lepší, přesto pochvalu zaslouží jak Natalia Germani v roli Eleny, tak půvabná Eliška Křenková v roli mladé alchymistky, ještě si dobře pamatuji její Vendulu z Rafťáků! V našem kině v Mimoni nás sice bylo jen 7, ale rozhodně je to nejlepší letošní česká pohádka společně se Zakletým pírkem. V dnešní době - akce do 10 lidí s rouškami, které se dají v kině zvládnout 🙂 - asi nejpohodovější kultura!(18.9.2020)

Viděno dnes na předpremiéře v Hradci. Dlouho jsem přemýšlel, kdy mne takhle zaujala česká pohádka. Došel jsem k tomu, že se mi takhle líbil naposledy Anděl páně. Princezna je skvělá. Film mě bavil od začátku do konce. Plno překvapivě skvělých efektů. Sympatičtí herci, nikdo nepřehrává a každý se svého charakteru zhostil velmi dobře. Obával jsem se, že bude přeLamborovaná, ale Marek je tam tak akorát, až jsem si říkal, že je tam zase nějak málo. Mladá a vcelku neokoukaná krev filmu získává šmrnc. Ale největší paráda filmu je děj. Nebyla to vůbec nuda. Naopak. Plno zajímavých nápadů, skvěle servírováno, lehce, neotravně a svižně. Velice odvážný a chytrý scénář, který rozhodně na české poměry překvapuje a nutí diváka přemýšlet. Obzvlášť se mi líbila hlavní záporačka, která měla vždy perfektní intro, kolem sebe skvělé efekty a do puntíku splňovala šablonu pohádkové záporné postavy. A v neposlední řadě musím zmínit samotné finále pohádky, které si atmosférou nezadá s opravdu velkými západními produkcemi, k tomu vypracovaná perfektní hudbou. Prostě paráda. Ja jsem z kina odcházel maximálně spokojený s celou rodinou. A pokud zdejší komentáře čte někdo z filmařů Princezny, tak diky za super odvážný film. Nebyl to vůbec ztracený čas. Nakonec se však obávám, že pohádka bude v širokém českém diváctvu nedoceněná. A to hlavně ze dvou důvodů. Zaprvé, Princezna dle mého neni úplně pro menší děti. Ty budou mít problém pochytat děj. A zadruhé, divák bude muset u pohadky trochu přemýšlet a to neni každému pochuti. Ja ale Princeznu řadím k velkému překvapení v luzích české kinematografie a přeji pohádce úspěch, protože je fakt výborná.(13.9.2020)

• - Roli princezny Elleny získala slovenská herečka Natalia Germani. „Jsem poprvé v roli princezny. Pro mě je zajímavé, že to není klasická pyšná princezna. Postavy jsou normální lidé, nejsou to karikatury. Stýkají se s normálním problémy, tedy až na ty fantasy prvky. A snaží se vše řešit lidskou cestou,” řekla. (SONY_)

• - Během natáčení u „Národního památníku odposlechu“ bylo několik lidí ze štábu zasaženo letícími šípy, včetně kameramana Pavla Koppa. (Azurose)

• - Většina herců absolvovala kaskadérský trénink akrobacie na závěsných lanech. (Azurose)