Zvláštní, pomalinku plynoucí drama. V luxusním barokním zámku se skrývá nemocnice specializovaná na operace srdce. Tým zkušených lékařů pod vedením primáře Hrůzy se chystá na operaci chlopní. Ta je předvedena v dlouhých, reálných záběrech. Nečekejte žádné rychlé, až zmatečné chování, pípání desítek přístrojů a výkřiků "Nabíjím". Operace je klidná, dvě zástavy srdce po ní jsou klidné, skoro rutinní. Vedle dramatů profesních jsou zde dramata osobní: nezdárný syn, schůzka na inzerát, láska i zloději aut. Vše je prokládáno nečekanými snovými, lyricky laděnými vložkami. Ty ovšem dosti ruší. A vše je komentováno stoicky vědoucím zřízencem Cajthamlem ve výtečném podání Josefa Hlinomaze. Film ovšem není bujarou oslavou komunistického zdravotnictví, je velice neokazalý a jeho vyznění je spíše melancholické. Jedna hvězdička dolů za pomalost.(13.12.2010)

"A je po ptákách. Zase o jedno sdrátovaný srdce víc. A svatýmu Péťovi jsme udělali bordel v příchodech." Tenhle film, o němž jsem dodnes neslyšel, mě velice překvapil. Jednak vynikajícím civilním výkonem Josefa Hlinomaze, dále hvězdně zahranou lékařskou partou, fascinujícími reálnými záběry operace i Dietlovým "mozaikovitým" scénářem, který kromě tradičně precizně vykreslených charakterů hercům nadělil i řadu vtipných hlášek ne nepodobných těm z M*A*S*H*e. Je pravda, že bych se obešel bez některých snových scén a že veselý hudební motiv Jana Klusáka, který zněl hlavně při scénách s Vlastimilem Brodským a automobilem, sem taky tak docela nepasoval, ale ve výsledku jsem byl nadprůměrně spokojený a ani jedna z postav a ani jeden z jejich příběhů mi nebyl ukradený. Tři a půl hvězdy.(24.2.2012)

Pro mě dodnes neznámý Jan Matějovský posbíral jedny z nejlepších herců které mohl (Menšíka jako chirurga opravdu hned tak nevidíš) a dosadil je do krásného scénáře pana Dietla. Osobitý zřízenec a jeho fantazijní realita, černý humor spojený s jeho prací a krátké, ale výborné osudy doktorů i všeho personálu. To vše v bývalém zámečku, který se teď stává místem smutku i nadějí, protože občas tomu svatému Petrovi ti doktoři naruší příchody. Starost o jednotlivce i srovnání se s osudem operačního chirurga. Zbytečně nenatahovaný, precizně zpracovaný filmeček s pohodovou atmosférou.(18.8.2013)

Docela zajímavá pologroteska o "srdečních" chirurzích. Spíš než reálný příběh je to slepenice menších historek a profilů jednotlivých doktorů, sestřiček a zřízence Cajthamla. Do toho se občas začnou dít divné scény s ještě divnější hudbou (část s Brodským v kradeném autě mi vybavila Bédu Hudečka, co opravoval auta v Jáchyme, hoď ho do stroje). Celkově to na dopolední vysílání na TV Barrandov nebylo špatné.(26.1.2011)

Pro mne až do doby před několika hodinami naprosto neznámé drama z lékařského prostředí, které vám v paměti utkví především detailními (a velice zajímavými) záběry z operace srdce. I přes účast kvalitních herců té doby však jde o malinko nadprůměrný film. Snové scény mne docela rušily a vadily, zřízenec Cajthaml však tyhle pasáže vyvažoval. Za zmínku také stojí (opět) skvělý Vladimír Menšík a jeho krásná moravština! :)(12.12.2010)

• - Prakticky veškeré exteriéry a podstatná část interiérů nemocnice byla natáčena na zajímavém pozdněbarokním zámku v Měšicích u Prahy, původně rezidenčním zámku Nosticů. (Šandík)