Pro mne až do doby před několika hodinami naprosto neznámé drama z lékařského prostředí, které vám v paměti utkví především detailními (a velice zajímavými) záběry z operace srdce. I přes účast kvalitních herců té doby však jde o malinko nadprůměrný film. Snové scény mne docela rušily a vadily, zřízenec Cajthaml však tyhle pasáže vyvažoval. Za zmínku také stojí (opět) skvělý Vladimír Menšík a jeho krásná moravština! :)(12.12.2010)

Zvláštní, pomalinku plynoucí drama. V luxusním barokním zámku se skrývá nemocnice specializovaná na operace srdce. Tým zkušených lékařů pod vedením primáře Hrůzy se chystá na operaci chlopní. Ta je předvedena v dlouhých, reálných záběrech. Nečekejte žádné rychlé, až zmatečné chování, pípání desítek přístrojů a výkřiků "Nabíjím". Operace je klidná, dvě zástavy srdce po ní jsou klidné, skoro rutinní. Vedle dramatů profesních jsou zde dramata osobní: nezdárný syn, schůzka na inzerát, láska i zloději aut. Vše je prokládáno nečekanými snovými, lyricky laděnými vložkami. Ty ovšem dosti ruší. A vše je komentováno stoicky vědoucím zřízencem Cajthamlem ve výtečném podání Josefa Hlinomaze. Film ovšem není bujarou oslavou komunistického zdravotnictví, je velice neokazalý a jeho vyznění je spíše melancholické. Jedna hvězdička dolů za pomalost.(13.12.2010)

• pytlik...

Vcelku mě překvapilo, že se jednalo o scény z chirurgického oddělení, podle hlasitých Hlinomazových samomluv jsem měl za to, že spíš půjde o ukázky z oddělení psychiatrického, kde Hlinomaz nepracuje jako zřízenec, ale jako pacient. Jinak tak nějak šlo o typickou dietlovinu, což v tomhle případě nemyslím pochvalně, protože jsem osobně ještě nepotkal doktora, který by s nadhledem pronášel takové tvrdě sentimentální, filozofické proslovy, jako to dělá v Dietlových seriálech každý druhý.(12.6.2014)

Jednotlivé příběhy pracovníků chirurgického oddělení jsou staženy do celistvého snímku. Navštívíme jeden běžný den s náročnými a složitými operacemi a starosti a život personálu. Přiznávám, že do dnešního den jsem film neznal a TV Barrandov mi zase rozšířil obzor. Vcelku zajímavý film s vynikajícím obsazením a výborným vypravěčem panem Hlinomazem.(25.2.2012)

Nesmírně citlivě natočený, byť poněkud nevyvážený film. Bodré postřehy zřízence Cajthamla se s celkovým vyzněním filmu poněkud míjí, stejně jako stylizované "události ze života lékařů", byť jsou samy o sobě vcelku zajímavě aranžované. Trochu méně by v tomhle případě bylo asi více. Nesmírně civilní a přesvědčivé podání operace, včetně toho, že to není žádný "akční trhák" á-la ER, je snad nejvěrohodnějším zachycením medicínského prostředí v českém filmu vůbec, a to včetně přípravy nebo následné pooperační péče. Ocenit je nutné i to, že se dozvídáme něco o "lidech kolem", ale přitom to není žádné uslzené melodrama. Škoda, že Matějovský neudržel v téhle civilní rovině celý film a nechal se zlákat zbytečnými efektními vsuvkami... Celkový dojem: 70% Zajímavé komentáře: Karlos80, Mackin, Master19, Brejlil, FireTight PS: Film je dnes mj. i zajímavým dokumentem, ukazujícím stav měšického zámku a zámeckého parku na počátku sedmdesátých let.(24.2.2012)

• - Prakticky veškeré exteriéry a podstatná část interiérů nemocnice byla natáčena na zajímavém pozdněbarokním zámku v Měšicích u Prahy, původně rezidenčním zámku Nosticů. (Šandík)