Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V moderní nemocnici se provádějí náročné srdeční operace. Každodenní provoz osobitě komentuje zřízenec Cajthaml... Stylizované ,,snové" scény jsou kombinovány s dokumentárními záběry skutečných operací, které byly natočeny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Ojedinělý kinematografický pokus divadelního a TV režiséra si po letech připomene jen nemnoho diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

"A je po ptákách. Zase o jedno sdrátovaný srdce víc. A svatýmu Péťovi jsme udělali bordel v příchodech." Tenhle film, o němž jsem dodnes neslyšel, mě velice překvapil. Jednak vynikajícím civilním výkonem Josefa Hlinomaze, dále hvězdně zahranou lékařskou partou, fascinujícími reálnými záběry operace i Dietlovým "mozaikovitým" scénářem, který kromě tradičně precizně vykreslených charakterů hercům nadělil i řadu vtipných hlášek ne nepodobných těm z M*A*S*H*e. Je pravda, že bych se obešel bez některých snových scén a že veselý hudební motiv Jana Klusáka, který zněl hlavně při scénách s Vlastimilem Brodským a automobilem, sem taky tak docela nepasoval, ale ve výsledku jsem byl nadprůměrně spokojený a ani jedna z postav a ani jeden z jejich příběhů mi nebyl ukradený. Tři a půl hvězdy. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Skvělé komediální drama s výborným scénářem, tohle je opravdu krásně napsané.. Jeden den ze života chirurgů, pana primáře, sestřiček a zejména nemocničního zřízence, který je divákovi průvodcem a komentátorem dění v nemocnici.. Herecké obsazení parádní, Vlastimil Brodský, Eduard Cupák, Vladimír Menšík jedním slovem báječní, no a černý humor + snové pasáže jsou pro mě příjemným zpestřením, u mě filmová spokojenost.. ()

Reklama

Šandík 

všechny recenze uživatele

Nesmírně citlivě natočený, byť poněkud nevyvážený film. Bodré postřehy zřízence Cajthamla se s celkovým vyzněním filmu poněkud míjí, stejně jako stylizované "události ze života lékařů", byť jsou samy o sobě vcelku zajímavě aranžované. Trochu méně by v tomhle případě bylo asi více. Nesmírně civilní a přesvědčivé podání operace, včetně toho, že to není žádný "akční trhák" á-la ER, je snad nejvěrohodnějším zachycením medicínského prostředí v českém filmu vůbec, a to včetně přípravy nebo následné pooperační péče. Ocenit je nutné i to, že se dozvídáme něco o "lidech kolem", ale přitom to není žádné uslzené melodrama. Škoda, že Matějovský neudržel v téhle civilní rovině celý film a nechal se zlákat zbytečnými efektními vsuvkami... Celkový dojem: 70% Zajímavé komentáře: Karlos80, Mackin, Master19, Brejlil, FireTight PS: Film je dnes mj. i zajímavým dokumentem, ukazujícím stav měšického zámku a zámeckého parku na počátku sedmdesátých let. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tohle mi setsakra sedlo! Herecká elita, skvělý scénář a do toho ty poetické vize nemocničního zřízence Josefa Hlinomaze. Navíc Menšík jako kardiochirurg byl naprosto boží a neskutečně uvěřitelnej! Prostě PAN herec. K němu Cupák, Růžek, Kostelka v roli anesteziologa! Fantazie! Prostě tohle bylo skvělé a přes vážnost tématu výborně okořeněno černým humorem. Ty představy zřízence v ostrém kontrastu s chirurgickou rutinou, při níž chtě nechtě u operací srdce mnohdy lékaři bojují se smrtí o život pacienta byly v zajímavém protipólu. Zprvu to rušilo, ale pak jsem si na to zvykl na jako takové osobní karty jednotlivých doktorů a nakonec se těšil i na to jaké budou další. Do toho to bylo natáčeno buď někdy brzy na jaře, nebo pozdě na podzim na zámečku ze kterého se udělala nemocnice... Vše to mělo takovou tu správnou pachuť sedmdesátek, melancholie, toho nemocničního strachu za dveřmi s nápisem operační sál  i naděje. Ač už je dnes lékařská věda mnohem dále, přesto a nebo právě proto smekám před neskutečným umem doktorů, kteří umí Sv. Petrovi udělat binec v papírech... Film je jim poctivou poctou  a svým způsobem ukazuje i určitou osamnělost všech těch, kteří se rozhodli svůj um a mnohdy i volný čas věnovat našim životům. Za to jim budiž dán obrovský dík.  Rešisér Matějovský (až na dříve viděné Podezření)  mi do dnešního dne nic neříkal, ale po tomhle vynikajícím kousku se na něj více zaměřím! Dávám za 5 MG adrenalinu! * * * * * ()

garmon 

všechny recenze uživatele

Je na tom ostře znát normalizační kvalitativní propad. Herci jsou tam “všichni”, krásná Černá, výtečná minutovka Třebické, Regině táta, Šulcová ještě nepodobná sobě v S tebou mě baví… - a samo “všichni” chlapi. Šlapetova kamera výtečná, leč Dietl to bohužel vše přebije. Halucinační scény v parku začínají jak z Ovoce stromů rajských jíme, leč když jedou podruhé a potřetí, je jasné, že je konec: je děsivé to tvůrčí nenasazení - takhle odsýpá forma díla, pro které tvůrce nedýchal. Klusákova hudba to bohužel způlky do té fachy utvrzuje - snad je to hudební dramaturgií, obávám se ale, že kšeftem - dobré asi je, že mu v té době vůbec dali práci. O režii se toho moc říct nedá. Divný film. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (1)

  • Prakticky veškeré exteriéry a podstatná část interiérů nemocnice byla natáčena na zajímavém pozdněbarokním zámku v Měšicích u Prahy, původně rezidenčním zámku Nosticů. (Šandík)

Reklama

Reklama