Soumrak

Twilight

Súmrak

Drama / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA, 1998, 91 min

Velice rozvláčné a komorní drama, které s mysterióznem, podle mě, nemá nic společného. Po první půlhodince jsem si myslela, že to vypnu. Hrozilo mi vážné nebezpečí sebepoškození ukousáním nudou. Začalo to nehty, což jsem vyhodnotila jako varovné znamení a na chvíli jsem si dala pauzu. Pak jsem pokračovala a vydržela až do konce, jelikož mě příběh začal konečně trochu napínat a já si zkoušela tipovat, kdo je vrah. Zahradník to nebyl, žádného jsem neviděla. Paul, jako Harry - soukromé očko, se mi líbil. Obdivovala jsem ten jeho neuvěřitelný klid, se kterým řešil úplně všechno. A Gene to samé. Vlastně všichni tam byli klidní jak želvy přesto, že se tam vraždilo, porušovalo se Desatero, konkrétně bod šest a přesto se tam nezvýšil hlas, nezvýšilo se tempo, nikdo neprchal, všichni se všeho dovtípili v poklidu a tichu. Občas zazněly výstřely. Celkově dobré, takže za tři.(4.2.2016)

Zajímavý noir film s Paulem Newmanem v roli stárnoucího detektiva. Dvacet let stará vražda odhaluje nečekané skutečnosti, což nenechá osoby s tím spojené v poklidu. Ponuré myšlenky a neduhy života dávají příběhu i něco z reality. Počínání hollywoodského herce trpícího rakovinou mnohým připomene zoufalost a beznadějnost stáří. Zahrálo si tu několik hereckých legend a tak jako obvykle dali všichni svým postavám jisté neopomenutelné sympatie. Pro noir film je tempo velmi poklidné a pro mnohé dosti těžkopádné. Myšlenka příběhu dává všanc na vytvoření přímo art filmu a je škoda, že se tvůrci s takovým námětem nevydali touto cestou. Ale i tak je snímek ve své podstatě dokonalý a byť je určen jen pro určitý okruh diváků, není od věci ho shlédnout. Své osobní kouzlo jistojistě má. Jen je potřeba to správně uchopit.(23.1.2016)

• alambert

Ach jo, tolik známých jmen a taková nuda to ve skutečnosti byla. Není to vyloženě špatný film, ale na to, aby byl dobrý by: A) musely být hlavní postavy (především Paula Newmana, Susan Sarandon a Gene Hackmana) hlouběji chrakterizovány, tak aby v divákovi příběh vzbuzoval nějaké city, B) musely být důkladně propracovány i příběhy a osudy vedlejších postav (především Jamese Garnera, Reese Witherspoon a Liev Schreibera), aby příběh působil tak nějak komplexněji, C) musely být vedlejší role lépe zahrány, především Giancarlo Esposito, Liev Schreiber, Stockard Channing a Margo Martindale byli vážně hrozní, D) by musel film překvapit i něčím jiným, než minutovým záběrem na obnažená ňadra Reese Witherspoon, ač musím říct, že jsou skutečně nádherná.(12.8.2011)

Soumrak předloží několik témat, ale pracuje s nimi poměrně povrchně. Hlavně je pak důkazem, že skvostné obsazení nemusí být zárukou kvality. Z řemeslného hlediska nelze snímku nic moc vytknout, obsahově je ovšem nezajímavý. Chybí tomu atmosféra, nechybí Reese Witherspoon, která kvůli Newmanovi a spol. přerušila studia na Stanfordu, a potěšila mnohé mužské diváky.(2.10.2016)

Newman si myslí, že hrá v lepšom filme, Sarandonovej a Hackmanovi to je jedno. Newmanovi sa s Bentonom bohužiaľ nepodarilo zopakovať kvalitatívny úspech predchádzajúceho filmu, čo je vlastne iba ďalším sklamaním. Na papieri to možno bol super neo-noir, ale jeho vizuálne prevedenie, čiže to, o čo by v subžánri malo ísť predovšetkým, je mdlé. Inak je to celkom príjemné retro, kde je mi úplne jedno, kto za všetkým väzí a nie je ani ťažké na to prísť. Dal by sa napísať ešte dlhší komentár o tom, že Paul si aj na staré kolená dával pozor na ponúkané scenáre, na rozdiel od takého De Nira alebo Pacina.(29.9.2016)