Soumrak

Twilight

Súmrak

Drama / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA, 1998, 91 min

Oldschoolově laděná kriminálka se zápletkou, která se lehce otře o mysteriózní tón, s charismatickým hlavním představitelem-detektivem, jenž provází celým dějem mnohdy i za pomoci voiceoveru. Že by tedy pocta dávno mrtvému žánru noir filmů? Spíš bych řekl, že je Twilight, kromě v současné době dost nebezpečného názvu, něčím jako pokusem o pokus o složení pocty tomuto žánru, jenž zažil své nejslavnější chvíle okolo poloviny minulého století. Pocta nijak valná, spíše veskrze průměrná, ale přeci jenom má takové to naivní kouzlo, díky kterému dokázal i přes svůj nevalný námět nalákat k účasti slušné herce. Přeci jenom jména jako Paul Newman, Gene Hackman, Susan Sarandon nebo snad i Reese Witherspoon přeci jen v historii kinematografie nějakou tu stopu udělaly.(18.8.2014)

Soumrak předloží několik témat, ale pracuje s nimi poměrně povrchně. Hlavně je pak důkazem, že skvostné obsazení nemusí být zárukou kvality. Z řemeslného hlediska nelze snímku nic moc vytknout, obsahově je ovšem nezajímavý. Chybí tomu atmosféra, nechybí Reese Witherspoon, která kvůli Newmanovi a spol. přerušila studia na Stanfordu, a potěšila mnohé mužské diváky.(2.10.2016)

• alambert

Ach jo, tolik známých jmen a taková nuda to ve skutečnosti byla. Není to vyloženě špatný film, ale na to, aby byl dobrý by: A) musely být hlavní postavy (především Paula Newmana, Susan Sarandon a Gene Hackmana) hlouběji chrakterizovány, tak aby v divákovi příběh vzbuzoval nějaké city, B) musely být důkladně propracovány i příběhy a osudy vedlejších postav (především Jamese Garnera, Reese Witherspoon a Liev Schreibera), aby příběh působil tak nějak komplexněji, C) musely být vedlejší role lépe zahrány, především Giancarlo Esposito, Liev Schreiber, Stockard Channing a Margo Martindale byli vážně hrozní, D) by musel film překvapit i něčím jiným, než minutovým záběrem na obnažená ňadra Reese Witherspoon, ač musím říct, že jsou skutečně nádherná.(12.8.2011)

Newman si myslí, že hrá v lepšom filme, Sarandonovej a Hackmanovi to je jedno. Newmanovi sa s Bentonom bohužiaľ nepodarilo zopakovať kvalitatívny úspech predchádzajúceho filmu, čo je vlastne iba ďalším sklamaním. Na papieri to možno bol super neo-noir, ale jeho vizuálne prevedenie, čiže to, o čo by v subžánri malo ísť predovšetkým, je mdlé. Inak je to celkom príjemné retro, kde je mi úplne jedno, kto za všetkým väzí a nie je ani ťažké na to prísť. Dal by sa napísať ešte dlhší komentár o tom, že Paul si aj na staré kolená dával pozor na ponúkané scenáre, na rozdiel od takého De Nira alebo Pacina.(29.9.2016)

"Kdykoli klient řekne, že si nemusíte brát pistoli, tak si vemte dvě." Na Harry Rossovi již jistá sešlost věkem byla znát. Prostata se mu však zatím nezvětšuje, informace o jeho ustřeleném penisu také nejsou zcela ověřené a tak mohl v relativním poklidu šetřit poměrně průhledný případ zakončený soubojem dvou gentlemanů, z nichž jeden toužil znát pravdu a druhý zachránit svou životní úroveň. Na můj vkus to tedy mohlo být svižnější, ale to by taky Harry mohl dostat infarkt, takže to takhle asi bylo správně.(23.11.2016)