Šprtky to chtěj taky

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie

USA, 2019, 102 min

Skôr príjemné, než vtipné. No vtipných momentov sa tu našťastie nájde dostatok (porno cez mobil, "Toy Story",...). Nečakajte Prci, prci, prcičky nabušené do štýlu Pařby ve Vegas. Dostanete komédiu o dvoch trapkách, ktoré za pomoci pre nich trapných situácií spoznávajú svojich spolužiakov. Dojem a zábavu narúšajú občasné výchovné momenty, kde sa Vám šprtky snažia "skryto" odovzdať niečo do života. Ústredná dvojka funguje bez zádrheľov. Vlastne celkovo casting vyšiel bez zásadných minel. Napriek tomu, že tvorcovia nechceli vytvoril len komédiu, tak atmosféra a dialógy fungujú od začiatku do konca. Fajn záležitosť, ktorá pri správne nastavených očakávaniach nesklame.(4.7.2020)

• Morien

Sakra, to je naposledy, co mi Třináctka na instagramu řekne, ať se na něco podívám, a já se hned natěšeně běžím podívat. Když pominu, že k smrti nemám ráda tady to vyhrocené zobrazování "přátelství", které by bez té hádky do krve, manipulace a skryté vzájemné nenávisti a opovržení snad ani nebylo přátelství nebo co, tak jsem si úplně zavařila mozek snahou přijít na to, jestli je to komedie jako žánr a tudíž jsou všichni karikatury cíleně, a nebo jestli je to coming of age drama a komediální je jenom mód vyprávění a v tom případě wtf? Další oříšek pro mě představovala otázka, kdo je vlastně cílové publikum tohohle filmu. Baví Booksmart současné středoškolské puberťáky? Protože mně přijde, že přes to téma a veškeré takzvané Generation Z pozlátko je film mířen spíš na dospělé (myslím tím mileniály, když už tady házím těmi pojmy), ačkoliv asi nemám konkrétní pojmenovatelné důkazy pro svoje tvrzení. Možná za to může "jenom" jakási křečovitá snaha o lehkost ze strany debutující režisérky, protože většina toho, co má ve filmu být vtipné a spontánní, bohužel pořád velmi slyšitelně šustí papírem a vnější manipulací. Příkladem budiž hned scéna prvního setkání hlavních hrdinek ve formě impromptu tancování, kde vidím prostě herce plnící pokyny a nikoliv dvě osoby bavící se svojí společností. A když už mluvím o tom papírovém scénáři, tak tam by se taky prostor pro zlepšení našel, hlavně v klasické kategorii "show, don't tell". Je tam víc scén, u kterých jsem si říkala, že postavy (hlavně Beanie Feldstein) zbytečně vyslovují nahlas něco, už vyplynulo, nebo mělo vyplynout z kontextu. Například první vážný rozhovor s Jaredem na lodi je toho plný, a ukázkovou vypravěčskou neobratností je první příjezd Billie Lourd na scénu, kdy už jenom ten slow-mo záběr na její dekadentní nicnedělačské zaujetí životem na představení postavy úplně stačí, navíc k tomu jako podkres hraje hudba se slovy "money, I got money", ale Olivia Wilde a scénář, který adaptuje, nám k tomu ještě nechají jednu z postav říct "tady přichází jedno procento". Možná to má sloužit spíš jako charakterizace té postavy, která to říká, a nikoliv té postavy, o které to říká, ale určitě by to v rámci dialogu šlo udělat bystřeji a vtipněji, a takhle to akorát dál vrší již známé informace a ucpává sdělovací kanály. A na závěr vytáhnu taky nějaké pozitivní věci: Za nejpodařenější scénku bych označila krátké setkání s rozvážečem pizzy, a co se týče herců, tak tam bohužel nemůžu říct, že by mě někdo zaujal svým výkonem, ale můžu říct, že Jessica Williams mi připadala neskutečně krásná.(6.10.2019)

Veľmi v pohode. Tiež sa to drží určitých hraníc žánru ale má to akýsi aktuálny feeling. Je to úprimné. Má to kopec obzvláštňovacích momentov a celkovo sú hlavné predstaviteľky natoľko sympatické, že som im celý čas držal palce aj keď dakedy zachádzali do veľmi podivných situácií. Superbad zo ženského pohľadu. A je to kupodivu vtipné. Scéna s riaditeľom v aute bola top. Aj napriek rovnako hrajúcemu Sudeikisovi. Je to príjemný film, ku ktorému sa oplatí ešte vrátiť. Je to hlas novej generácie. Ktorá žije, dýcha a sníva.(15.6.2019)

Prvá polovica príšerná, druhá môj dojem trochu vylepšila, každá postava v nej mala svetlú chvíľku. Zaujímavé je, že všetky scény, ktoré mi prišli aspoň trochu vtipné, sa odohrávali v motorovom vozidle. V tých vážnejších chvíľach to tiež zaujalo. Spracovanie nie je zlé, len ten scenár je slabý ako čaj. Muzika vynikajúca. 2,5*(18.6.2019)

Sexy Olivia Wilde debutuje komedií, která by se dala označit za novodobé a moderní prcičky pro ženy a je to velmi svěží. Na teen komedii je film velmi kreativní, co se týká nápadů ( barbie panenky), zvláštní né zrovna typické postavy pro žánr, slušné dialogy, slušivé herecké výkony a ve většině případech se filmu daří vyhýbat typickému klišé a krásně ho obměňuje. Po humorné stránce to mohlo být údernější, ale přesto skvělá zábava a příjemné překvápko. 80%(11.6.2019)