Šprtky to chtěj taky

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie

USA, 2019, 102 min

Nečekaně skvělý a chytrý film, který mi neuvěřitelně sednul. Takhle sympatické dívčí duo tady bylo naposledy možná ve filmu Přízračný svět. Těm holkám jsem strašně fandil, jsou to takový dokonalý zlatíčka, který si nejde nezamilovat. Měl jsem rád ale i ostatní postavy, všechny jsou něčím zajímavé a věrohodné, a ten film hýří neskutečným vtipem a skvělými dialogy, a hraje k tomu super soundtrack, a já prostě nemůžu uvěřit, že to natočila ta kočka z hororu Lazarus Effect, u kterého jsem se kdysi klepal strachy (i když největší zásluhy zde podle všeho mají autorky scénáře, který projevuje mimořádné pochopení ke svým postavám, až jakousi něhu - a v žádném případě není k nikomu krutý, a nebojí se občas i sklouznout do vážné polohy). Na 5 * to sice není - občas to tam lehce scenáristicky zaskřípe - ale stejně za sebe musím dát plné hodnocení, protože mě ten film prostě dostal svým obsazením a inteligentním humorem, jakož i tím, že je celý prostoupen výrazným ženským elementem (možná i proto zde takřka absentují jakékoli nechuťárny) a že se scénáři skvěle daří vyhýbat obvyklým žánrovým klišé a že to celé působí autentickým, moderním a svěžím dojmem, jako by člověk sledoval něco nového, což je s podivem, protože filmů ze středoškolského prostředí už existují mraky a zdálo by se, že už nikdo nemůže přijít s nějakým závanem invence. Zde se to podle mě povedlo - a mě to hodně nadchlo a odcházel jsem z kina ve velmi dobré náladě, která se mě drží ještě druhý den. Škoda debilního českého názvu a celkově zpackané distribuce, ale na tom už vlastně nesejde. Pokud by takhle nějak skutečně vypadal reprezentativní vzorek současných amerických teenagerů, tak je to podle mě hodně pozitivní zpráva.(7.11.2019)

Tajně jsem se těšil na druhé a lepší Superbad, takže nemůžu zastírat nepatrné zklamání, žádný Booksmart je tak nějak ve všem "v pohodě", ale v ničem neexceluje. S vývojem postav se pracuje příliš obtížně, když se film odehrává prakticky během jednoho dne, taktéž žádných legendárních vtipů typu McLovin se nedočkáme. Booksmart rozhodně není stupidní, ani lacinný film pro náctileté, je to neurážející a jak bylo řečeno "pohodová" komedie pro mladé dospělé... 6/10(2.10.2019)

Booksmart je ten typ filmu, u kterého jsem se bál, že bude neskutečně nudný, trapný a bez špetky vtipu. Naopak se to fakt povedlo a u půlky filmu jsem se smál jak malé děcko. Byl to takový ten fakt ulítlý, hloupý a absurdní humor, který já prostě miluju a většina scének se povedla a šíleně pobavila. Hodně povedené jsou i netradiční sestava studentů, kteří jsou vtipní sami o sobě, a skvěle doplňovali základní příběh, který nebyl úplně dementní, ale naopak měl hlavu a patu. Hodně povedená a hlavně zábavná komedie. Dlouho jsem se takhle nezasmál.(6.7.2019)

Teda až na to, že Michael Cera nebyl gay, tak ona je totální Jonah Hill, i tak vypadá. Pro mě ženská verze Superbad pro dnešní dobu. Uznání pro Olivii. Po těch letech bezduchých, facebookových a do smartphonů hledících teen komediích to vypadá, že tenhle žánr v posledních asi dvou letech zažívá renesenci. Není to super, ani moc vtipný, přece jen jsem vyrůstal spíš v době Superbad, ale na dnešní dobu je to milé.(20.6.2020)

Není to trefné jako filmy Johna Hughese ani ujeté jako Project X. Ale tak nějak to skvěle vystihuje Generaci Z, kterou to popisuje. Je to milé, nenudí to, nekáže to. Na druhou stranu je to taky vykalkulované. Tématicky to navazuje na Lady Bird. Twitter hype to zase trochu přehnal. PS: Hlasuju pro to, aby Skyler Gisondo byl v každé hollywoodské komedii. 3,5*(27.5.2019)