Policista John McClane přilétá na Vánoce do Los Angeles za svou manželkou Holly a dětmi. Holly pracuje pro japonskou společnost Nakatomi, v jejímž mrakodrapu se právě koná vánoční večírek. Holly odešla z New Yorku za prací, zatímco John tam zůstal. Nyní zjišťuje, že Holly používá v práci své jméno za svobodna. Jde se do koupelny upravit a mezitím do budovy přijíždějí ozbrojení muži. Zabijí strážce, uzamknou výtahy, všechny vchody a odpojí telefony. Potom proniknou na večírek a John z koupelny zaslechne střelbu. Podaří se mu nepozorovaně utéct do vyššího patra, kam později útočníci odvedou ředitele společnosti Nakatomi. Chtějí po něm přístupové heslo k počítači, který mimo jiné řídí trezor, ze kterého chtějí ukrást dluhopisy v hodnotě stovek milionů... Ředitel se jim snaží vysvětlit, že trezor má sedm zámků a on zná kód pouze k jednomu – a i ten jim odmítne dát. Hans, vůdce útočníků, ho zastřelí. John spustí požární alarm, aby přivolal pomoc, ale útočníci zavolají hasičům, že poplach je falešný. Díky tomu ale zjistili, že je někdo v horním patře, a pošlou tam muže se zbraní... John teroristu zabije, sebere mu zbraň a vysílačku a jeho tělo pošle dolů výtahem. Bratr zavražděného, Karl, chce Johna ihned najít a pomstít se. John použije ukradenou vysílačku a snaží se přivolat pomoc, ale jeho volání slyší i teroristé a dojde jim, že John bude někde na střeše. Volání zachytí i policie, ale nevěří Johnovi, že se něco děje. Když pak ale ve vysílačce zaslechnou střelbu, pošlou tam na kontrolu hlídku. Seržant Powell dojede do Nakatomi, promluví si se strážným, což je ale nastrčený terorista, a v klidu odjíždí s tím, že nic podezřelého nenašel. Když ho John vidí odjíždět, vyhodí z okna mrtvolu dalšího teroristy, kterého při přestřelce zabil, a začne z okna střílet... (TV Prima)

Marty568

Fantastická akční klasika z 80. let. Bruce Willis jako hláškující polda John McClane, Rickman jako skvělý záporák a mrakodrap odříznutý od okolního světa. Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. ()

Alagaesie

„Až uslyšíte řev, vystupte.“ Film mnou nedoceněný. „Píchali jsme do něj oštěpy.“ Zlodějna? Však ono to nebude tak horký… What the he(a)ck? A máme tu honičku par excellence. Tak to je dobrej model… :-D Ne Bruci, ani ty hlavou zeď neprorazíš. Ten samopal tam neměl nechat. Přirovnat člověka k Sardince - tojevůl. Akce „stůl" bezchybná. „É - bohužel..." Jupiajej. Ups - cajti by občas mohli trochu přemejšlet. Bum - tak tohle šmejd nečekal... Jo, Vyliž je nedoceněnej... Kurva - s teroristama se nevyjednává a Helsinskej syndrom je PÍČOVINA! No, na hajzlu krve jak z vola. Lotinka? Sázky? Doprdele... Fire solidní. A šmejd dodělal. „Jestli jsou tohle Vánoce, co musí bejt na Silvestra?" No, já se poseru! ()

Pleazzy

Film který nám dal Bruce Willise,akčního hrdinu který nevypadá jako kulturista a samozřejmě nejlepší roli Alana Rickmana. Nejlepší vánoční film. ()

Petraan

Jeden mrakodrap, jeden vánoční večírek, jeden německej terorista s jedním geniálním plánem a jeden Bruce. Nejlepší akčňák i vánoční film všech dob. ()

eRKo

Viděl jsem to poprvé po 30 letech od premiéry. A musím říct, že je to jeden z mála filmů tohoto žánru, který je i po takově době zábavný i bez nostalgie. Snad s výjimkou závěrečné scény (to snad už ani není béčko). Český dabing (VHS) je na hranici únosnosti ("machine gun" přeloženo jako strojní puška [sic!], "the last resort of diplomacy" jako poslední resort diplomacie). ()

A_Shearer

Osmdesátkovej akčňák s cool hláškama, zápornym záporákem a sympa pochůzkářem na drátě? Inu v kategorii béčkovejch filmů top, ale i hezký béčko je furt béčko, že jo... ()

louislumiere

Krystalický Bruce. Je to děsný béčko,ale já toho kluka mám rád. Pět hvězd ze sentimentu a za dobu, kdy ještě chlapovi mohly smrdět nohy, nevadilo že z něj táhne chlast a zapaluje si cigaretu o tu ještě nedokouřenou. ()

Jirkacek

Snímek Smrtonosná past 1 jsem poprvé viděl někdy v devadesátých letech, nedlouho po sametové revoluci a tehdy jsem z něj byl nadšen. Jako mladíka mne fascinoval akční žánr a neohrožení hrdinové, kteří tváří v tvář přesile dokázali vyhrávat jeden souboj za druhým a přežít několikrát vlastní smrt. Pravda je, že v tomto filmu hlavní hrdina přišel o několik kapek krve a rozhodně nepůsobil nijak suverénně, ale svůj boj dokázal také vyhrát téměř bez ztráty kytičky. Na druhé straně jsem neméně obdivoval elegantního a sympatického teroristu Grubera v podání Alana Rickmana, který měl tak promyšlený plán, ale nepočítal s jedním policistou. Z tohoto důvodu považuji smrtonosnou past za výjimečný film, neboť se málokdy stává, abych držel palce jak kladnému hrdinovi tak tomu zápornému. Navíc režisér a scénárista dokázali namixovat po vlažném začátku úžasně napínavou podívanou s vtipnými dialogy a hláškami, že jsem se u tohoto akčního snímku dokonce také zasmál. Vše začalo příjezdem policisty Johna McClanea (Bruce Willis) z New Yorku do Los Angeles. kde chtěl strávit vánoce se svou manželkou Holly (Bonnie Bedelia), která zde pracovala ve firmě Nakatomi. Ta sídlila v rozestavěném mrakodrapu a její šéf Takagi (James Shigeta) právě pořádal pro zaměstnance vánoční večírek. Japonský boss nechal na letiště pro newyorského policistu poslat limuzínu, řízenou mladým černochem Argylem (De'voreaux White), který jej dovezl do sídla firmy. Po nutném seznámení se s lidmi na večírku a hádkou s manželkou, které vyčetl, že odešla pracovat do jiného města, se McLane šel umýt, když v tom do mrakodrapu vtrhla banda 12 německých teroristů v čele Hansem Gruberem (Alan Rickman), který zajal všechny účastníky vánoční párty včetně jeho ženy Holly. McLane se jako policista rozhodl jednat a tím začal jeho osobní a osamocený boj proti teroristům, kteří se zatím snažili dostat do sejfu, kde se nacházelo 600 milionů dolarů. Gruber měl dokonale vymyšlený plán, jak peníze získat, jak zmást policii a také jak z mrakodrapu uniknout. nejdříve zabili strážce, uzamkli výtahy, všechny vchody a odpojili telefony. Potom pronikli na večírek a John z koupelny zaslechl střelbu. Podařilo se mu nepozorovaně utéct do vyššího patra, kam později útočníci odvedli ředitele Takagiho, po němž chtěli přístupové heslo k počítači, který mimo jiné řídil trezor, ze kterého chtějí ukrást dluhopisy v hodnotě stovek milionů. Ředitel se jim snažil vysvětlit, že trezor má sedm zámků a on zná kód pouze k jednomu, ale i ten jim odmítl dát. Hans Gruber ho zastřelil, což na vlastní oči viděl John, kterého napadlo spustit požární alarm, aby přivolal pomoc zvenku. Nicméně teroristé zavolali hasičům, že poplach byl falešný, ovšem díky tomu zjistili, že někdo zůstal v horním patře a poslali tam muže se zbraní. John teroristu zabil, sebral mu zbraň a vysílačku a jeho tělo poslal dolů výtahem. Bratr zavražděného, Karl Vreski (Alexander Godunov) chtěl Johna ihned najít a pomstít se. John použil ukradenou vysílačku a snažil se přivolat pomoc, ale jeho volání slyšeli i teroristé a došlo jim, že John bude někde na střeše. Volání zachytila i policie a když po počáteční nedůvěře uslyšeli ve vysílačce střelbu, poslali tam na kontrolu hlídku neboli další legendární postavu filmu, kterou byl seržant Powell (Reginald VelJohnson). Černošský policista, který se později stal přes vysílačku oporou osamělého McLanea, dojel do Nakatomi, promluvil si se strážným alias nastrčeným teroristou a pak chtěl odjet, protože nic podezřelého nenašel. Když ho John viděl odjíždět, vyhodil z okna mrtvolu dalšího teroristy, kterého při přestřelce zabil, a začal z okna střílet, takže Powell ihned přivolal posily. Pro Mclanea to však nic neznamenalo, neboť místní policie zůstala venku po nepovedeném pokusu o vpadnutí do budovy, který teroristé odrazili. Náš hrdina tak musel i nadále bojovat sám a sám ve výtahových šachtách, schodištích a strojovnách obří budovy proti velké přesile, navíc jen v nátělníku, bosý, vyčerpaný a zraněný. Celou situaci pak zkomplikoval příjezd dvou agentů FBI se stejnými jmény Johnson (Robert Davi a Grand L. Bush), kteří nehleděli na bezpečnost rukojmích a vyrazili ve vrtulníku na zteč budovy. Další problémy způsobil horlivý televizní reportér (William Atherton), který odhalil totožnost McLanea a vydal tak jeho ženu do rukou Grubera. Mezitím se teroristům podařilo prolomit kódy a otevřít trezor, takže chtěli z budovy utéci. Byl jsem tedy zvědavý, jak si útěk naplánovali, jestli se hlavnímu hrdinovi podaří zvítězit a zachránit tak rukojmí i svou ženu a také jakou úlohu ještě sehraje Powell a Argyle, který se svou limuzínou parkoval v podzemní garáži a vůbec nevěděl nic o přepadení budovy. Zkrátka tento film mne dokázal až na vlažný začátek naprosto přikovat k obrazovce a perfektně pobavit. Smrtonosná past měla spád, dramatické napětí, nesčetné souboje a přestřelky, pyrotechnické efekty, dokonalé časování děje a v neposlední řadě i odlehčující humor a proto jsem film ohodnotil nejvyšší možnou známkou. V říjnu 2019 jsem si Smrtonosnou past koupil na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na tento film podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu, který jsem si navíc už moc do detailu nepamatoval. Během sledování jedničky Smrtonosné pasti jsem se ujistil, že se režiséru Johnu McTiernanovi povedlo v roce 1988 natočit přelomový film pro Bruce Willise a také pro Alana Rickmana, kteří od té doby neměli o nabídky od filmových producentů i žen nouzi. Snímek s několika vynikajícími herci, vtipnými dialogy a napínavým dějem svižně odsýpal a diváka pobavil. Své investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji a určitě v budoucnu zase na tento vynikající film podívám. Suma sumárum, snímek Smrtonosná past ode mne zaslouženě získal pět smrtonosných hvězd *****. () (méně) (více)

T1000

Bruce Willis v roli policajta Johna McClana, co zachraňuje mrakodrap držený teroristy s jejich vůdcem Alanem Rickmanem, který byl zvolen za nejlepšího filmového záporáka všech dob. Jeden z deseti nejlepších akčních filmů historie. ()

mistr97

Bruce Willis ve Smrtonosné pasti je prostě klasika. Ve filmu sice není nic, co by mě vyloženě nadchlo, ale je tam všechno, co tam být má. Bruce Willis podává svůj standardní výkon – nikdo pro něj není překážkou a sem tam je trochu vtipný. Poctivý akční film 80. let. ()

Fed25

Tohle je jeden z nejlepších filmů co jsem viděl a do poslední chvíle jsem neměl sebemenší představu jak skončí. Alan Rickman je fantastický v tomto filmu, čest jeho památce. Do své role dal hodně svého umění, ale i ty emoce, které jsou potřebné. Za mne Alan dělá 60 procent filmu a Willis zbylých 40. Hudba perfektní. Nejlepší hláška asi. Pane Takagi, mohl bych mluvit o industrializaci a pánské modě celé dny, ale obávám se, že práce má přednost, můj společník Theo má na Vás pár otázek. Něco na způsob vyplnování dotazníku :D. Tohle mne rozsekalo. Celkově je to nesmrtelná klasika, která je u mne v top 3. ()

Ospalek

Jedním slovem neuvěřitelné. Vynikající akčňák, který ani po tolika letech neztrácí na půvabu. Bruce Willis srší svoje skvělé hlášky, Alan Rickman je zlý až na půdu a jejich souboj se stal legendárním pilířem celosvětového akčního filmu. ()

evita_

A máme tu moje prvé zoznámenie s Johnom McClainom. Nuž, kľudne ma ukameňujte ale v roku 2020 som pascu videla po prvýkrát. A teda skutočne niet čo ľutovať. Aj po veľa veľa rokoch od jej natočenia je to fantastický kúsok, ktorý ma bavil od začiatku po koniec. A hnusácky Hans Gruber s ešte hnusáckejším menom a kumpánmi Uwem a Udom to doviedli do dokonalosti. Akcia bola premakaná aj na dnešnú dobu, John vytrel všetky ventilačky (nemusia upratovať dlhšiu dobu) a s noblesou vybavil všetkých zloduchov v okolí. Niet čo dodať, je to legenda. ()

HAMLOCK

Akční klasika ,viděl jsem stokrát a stále se bavím. Jedná se o součet všeho nejlepšího z akčńáků ,nervy drásající a zajímavá akce, úžasný humor ,zapamatovatelné hlášky a postavy. Jedná se o ikonu hrdě stojící vedle snímků jako Star Wars ,Indiana Jones ,Terminátor či Rambo. Klasika ,kterou by měl každý vidět. 10/10 ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil

17.02.2023

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

29.07.2021

Pět let strávil producent Lorenzo di Bonaventura přípravou šestého filmu v sérii Die Hard neboli Smrtonosná past. Snímek pojmenovaný jednoduše jako McClane byl totiž původně oznámen ještě před… (více)