Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Blazis34

Velice zajímavý film, hlavně na rok, ve kterém vznikl. Velice podařená postava sympatického Lestera, výborný herecký výkon Annette Beningové v roli Carolyn. Naopak se mi nelíbila postava Jane a podivína, kterého sehrál Wes Bentley. Děj plný satiry a hraní si na skutečnost byl zajímavý a divák musel být ve střehu. Nikdy neviděl, co se může stát dále, důkazem je poslední scéna. Americká krása je kvalitní film s výbornou hereckou dvojkou a já ji uděluji čtyři hvězdy - 75%. ()

PaTeXx

Matoucí, divné, extrémně zvláštní. Už na začátku, kdy se dozvíte, že hlavního hrdinu čeká smrt, dostanete zajímavou směsici myšlenek. A to se vlastně táhne až do konce. Místy máte blbý pocit kvůli tomu, že se bojíte, jak to skončí. Na druhou stranu jste rádi, jak to celé probíhá, protože tomu nic nenasvědčuje. Když se nad tím zpětně zamyslím, tak ten film je opravdu americká krása. Ať už to berete ironicky nebo ne, něco na tom bude. ()

TonyHawk94

Takmer dokonalosť skrytá vo vnímaní krásy sveta zmiešaná so syndrómom vyhorenia. Brutálny koktail, a šialený nápad, ktorého sa chopil chopiť skvelý mág Sam Mendes. Že sa mu to podarilo, to rozhodne. Spôsob vyprávania príbehu, rozhovory, vynikajúca hudba Thomasa Newman-a a aj celkové stupňovanie napätia na konci bolo vynikajúce. Vo finále je to medzi 4* a 5*. S prižmúrením oka za Spacey-ho (a aj skvelého Wesa Bentley-ho by som to dal nahor, ale to finálne vyznenie (čo mi chce ten film povedať) mi nejako (ešte zatiaľ) odchádza. Trebárs časom aj príde a budem môcť tomuto skvostu dať absolutérium. Dovtedy ale zostávam na 4*. ()

honzic

Zvláštní film, který mne ale až tak přímo nezaujal. Určitě by se dalo na něm ledacos ještě vylepšit. Hodnocení: 60 % ()

capka

Film jsem viděla poprvé před mnoha lety... a s odstupem můžu říct, že jsem si z něj nezapamatovala vůbec nic. Prostě mi neutkvěl. Teď jsem ho viděla znovu, asi se mi osvětlilo, proč mi tehdy neutkvěl - je mému světu příliš vzdálený, až nereálný. Uznávám možnost, že toto realita vztahů a lidí do značné míry je, ale já se s tím (díky bohu) ve svém vlastním životě nesetkávám. Sama jsem zvědavá, jestli film v následujících měsících a letech dokonale zapomenu zase. :)  Mimochodem svým způsobem podobné téma řekněme "povrchnosti vztahů a skrytých bolestí zdánlivě dokonalých lidí" zpracoval nedávno film Parazit. Ten mi z hlavy doteď nevypadl. I ten závěr je v něčem podobný. ()

CocaCola

Páni. Byla jsem ospalá, než jsem si film pustila, ale vžila jsem se do toho okamžitě a celý to zkoukla bez mrknutí. Nevim, jak je možný, že jsem do dneška neviděla. Fakt smekám za tenhle kousek. ()

Fin_429

Kráska je složitá. Nevím čím mě překvapila více, jestli tím, že je to fight club lidí, kteří zažívají stejné problémy, jako Lester, nebo svou nepředvídatelností v posledních minutách filmu. Je to vlastně příběh muže v krizi středního věku. Navíc muže, který se snaží najít jakousi svobodu. Příběh má hodně zajímavé pojetí. Celkově ten spouštěč krize po té, co uvidí Angelu, je skvělý. Zoufalý muž je zahrán bravůrně, režie Sama Mendese je hodně kvalitní a scénář jen pomáhá filmu. Není to nejkvalitnější z tohoto odvětví, ale je to jeden z těch nejlepších debutů 8,5/10 ()

cimrman2.

5 Oscarů? Tak to fakt ne! Za mě je to dost přeceňovaný film. Nic extra mě zde nezaujalo. Kevin Spacey mě nebavil, divní mladí dospělý taky ne. Průměrná Mena Suvari je sice hezká ale nezachrání to. Jediné co mě zaujalo je konec a chování postavy která ho zastřelila. Myšlenka toho že Suvari odstartovala jeho změnu a toho že se vykašlal na práci a byl konečně šťastný je dobrá ale strašně málo. ()

hrumsrt

Možná nejlepší celovečerní debut všech dob, to je Americká krása od Same Mendese. Musel to být paradoxně právě britský režisér, který natočí film o plytkosti amerického snu a nahlédne do nedokonalosti lidství prostřednictvím všední tamní rodiny.. Co je Americká krása je to komedie, tragédie? Ne, je to drama ve své původní podstatě jakou vnímalo divadlo od jakživa, a na téhle paradoxní nuanci soustavně klouže a neustále osciluje mezi absolutním dnem a vrcholem.. Příběh rodiny Burnhamových, kteří definují rozpad vlastní identity a jednou pro vždy mění svůj status quo. A co prvně začíná jako přehlídka snobů a nedokonalostí, mění postupně scénář v absolutní vytlačení superega a vypuštění sebe samotného.. Nejlegendárnější Kevin Spacey coby Lester Burnham si tady kupuje nesmrtelnost a svou postavou je skoro ideálem, jakého by chtěl člověk dosáhnout. Vše začíná idylou, v níž všichni ústřední hrdinové příběhu, tedy dvě rodiny Burnhamů a Fittsů, každá úplně odlišná, ale v zájmu zachování si společenské odměřenosti úplně stejně podřízena všeobecnému očekávání za cenu potlačení svých unikátních osobností.. Jenže, co když jednoho dne už se prostě rozhodnete, že už Vás to sere a s touhle hrou jednou na dobro skončíte! Od začátku do konce poutavá metamorfóza titulních hrdinů, kterou divák bude milovat už jen proto, že vidí svého závistivého souseda padnout.. Absolutní zasněná nádhera, která díky satirickému náhledu na životní osudy dokonale balancuje mezi melancholií a radostí, že už je asi jedno, co je co. Lidi se mají smát na pohřbu, vztekat se na svatbě a na okolí se vykašlat!.. Americká krása je nádherný film zahalený zasněnou rouškou paradoxu, jaký je radost vidět znovu a znovu.. P.S. Není nic víc osvobozujícího, než když si uvědomíte, že 1 a -1 se liší jen v té pomlčce.. 100% ()

Salus

Jeden z parádních kousků "pokleslé americké pakultury" Vynikající Kevin Spacey a Anette Bening, skvělý režijní debut Sama Mendese. ()

gédé

Všechno podstatné už bylo řečeno, takže bych jen upozornil na krásnou hudbu Thomase Newmana. Člověk si to při sledování filmu ani neuvědomí, ale právě ona z valné většiny vytváří onu křehkou atmosféru. Čistá pětka. ()

nash

Jeden z mých top 5 filmečků, ne-li ten vůbec nejlepší. Kevin Spacey se rozehrál k výkonu opravdu brilantnímu. Film má spád, scénář je skvělý, vtipný, ironický a závěr přijatelným způsobem dojemný. Zkrátka paráda. Nepřestává mě to bavit ani po pěti shlédnutích. ()

casyy

Cokoliv napíšu k filmu samotnému už určitě někdo vyslovil přede mnou. Ale to, jak jsem po shlédnutí filmu seděl ješte dobrou čtvrhodinku na p*deli, hlavu plnou toho, co jsem právě viděl, a hlavně pocit, že před námi je svět plný věcí, které stojí za to být objeveny, bylo pro mě jedním z nejsilnějších prožitků, které díky umění a filmu mám. ()

matoada

Má to síce drobné (naozaj len drobné) chybičky čo sa réžie týka, ale inak je to skvelý film. Hlavne scenár a herci. ()

TotalFilm

Proč právě Americká krása je tak úspěšná? Protože kromě bezvadně odvedené řemeslné práce na všech postech je tak trochu příběhem o každém z nás. Z velmi obyčejného startovního bodu se vyvine velmi neobyčejně, přičemž se tvůrci vyhnuli patosu, sentimentu a fatalistickým prvkům, jako jsou láska až za hrob nebo smrtelná nemoc. Lester se zamiluje do krásné kamarádky své dcery a touží se s ní vypsat. Amorální? Jistě. Pervezní? Nikoli. Pochopitelné? Snadno. Ona však není cílem, jen lékem na slepotu, která Lestera postihla. A to lékem velmi silným! Stačí jediná dávka, aby začal vidět dlouho nevídané. Angela ovšem není jediným léčivem, je tu ještě Ricky, syn souseda, všeobecně považovaný za magora, přestože je paradoxně tím nejzdravějším jedincem na plátně. A jestli Angela je pro oči, tak Ricky je antidepresivem. Nejen pro Lestera, ale i pro jeho postpubertálně naštvanou dceru. Ve filmu neuvidíme "personifikované" zlo, žádná z postav sama o sobě není zlá. Černobílost zde nemá své místo. Lester není dobrák a jeho žena, dcera a zaměstnavatel nejsou jeho tyrany. každý z nich má svůj díl viny na dnes existujících, velmi patologických vztazích, které ovlivňují jejich chování i myšlení. Hlavní hrdina je sice svou rodinou považován za chronického losera, ale nikdo z jeho okolí rozhodně není vítěz. Jsou na tom stejně jako on, často i hůře. Kevin Spacey si roli Lestera viditelně užívá. je cynický, lehkomyslný, impulsivní, ale zároveň velmi rozumný a cílevědomý. Ví, co chce, a jde za tím. Jeho proměna z člověka, jenž je podle vlastních slov mrtvý, v chlápka, co začne sportovat, kouřit trávu a znovu poslouchat Pink Floyd, je prostě úžasná. Annette Bening coby Hysterická, afektovaná a sexuálně neukojená Carolyn Burnham podává svůj nejlepší výkon od Švindlířů. Nelze také zapomenout na představitele Rickyho, Wese Bentleyho, kluka s pronikavým pohledem a určitě skvělou budoucností. Americká krása rozhodně nevynáší žádné křiklavé morální soudy a zkaženosti vztahů, ani o rutinní šedé konzumnosti. Nicméně je nenápadným a v podvědomí šťourajícím varováním. Ano, dnes jsme mladí, úspěšní a ambiciózní, ale do ubíjejícího stereotypu lze sklouznout velmi snadno. Existuje sice ještě slušná šance, že přijde z vnějšku nějaký impuls a my nakrátko znovu objevíme kouzlo života, ale téměř stoprocentně nebudeme mít takové štěstí, aby nás potkal stejně skvělý konec jako Lestera Burnhama. Přišel sice o vše, ale už nikdy nebude "loserem". ()

FrankieSS

Jeden z nejlepších filmů jaké sem kdy videl, vsechno bylo 100% dotažené, Spacey je cool :-)) Vsechno bylo prefektní, proc se rozepisovat, lepsí nez PM kdyby neco!!! !!!!!!!! ()

ma1arkey

Možná nechápete o čem to mluvím, ale jednou to pochopít. Já jsem to pochopil hned po prvních 5 minutach filmu, kdy vyřídil první telefonát :-) ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)