Skřivánci na niti

• angličtina Larks on a String
Komedie / Podobenství
Československo, 1969, 95 min (Alternativní 91 min)

Film Skřivánci na niti natočil v roce 1969 Jiří Menzel na motivy povídek z knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Dlouhých dvacet let zůstal film uzavřen v trezoru, protože vypovídal o absurdní realitě české společnosti padesátých let, která měla zůstat navždy skryta. Děj satirického filmu se odehrává na šrotišti kladenských oceláren, jež se stalo pracovním táborem pro ty, které komunistická společnost vyvrhla až na samý svůj okraj a zde je hodlala převychovat k obrazu svému. Vedle sebe se tak sešli prokurátor, který nechtěl pochopit, že právo by se mělo podřídit politickým cílům totalitní moci, adventista, odmítající chodit v sobotu do práce, filozof, nehodlající své myšlení vtěsnat do nových pouček, saxofonista, jehož nástroj byl odsouzen coby buržoazní přežitek, živnostník a řada dalších. O kus dál pracují „kopečkářky“, dívky a ženy, jež jediné východisko viděly v útěku za hranice, který se však nepodařil... Každá postava je poznamenaná tragickým lidským osudem, ale pohled Bohumila Hrabala je hřejivě lidský, plný porozumění a hledající v každé beznadějné situaci jiskřičku naděje. Jeho hrdinové, oblečeni do starých hadrů, se sice hrabou ve starém železe, ale zdají se šťastnější než ti, kteří je sem poslali. Do kin se tvrdě zakázaný film dostal až po jednadvaceti letech, premiéru měl v lednu 1990. Diváci jej až zpětně mohli zařadit do sledu zdařilých adaptací hrabalovských předloh, jejichž tvůrcem byl Jiří Menzel. Na Berlinale 1990 získal hlavní cenu Zlatého medvěda. (Česká televize)

buchannon

Samotný film je dle mého soudu lehce nadprůměrný, ale kvůli zobrazení nelehké doby 50. let dávám hvězdu navíc, ačkoli jsem komáry moc nezažil, takže nemohu posoudit věrohodnost filmu. Pár věcí si však pamatuji: oslovení "soudružko učitelko", ledňáček za korunu a hlavně si pamatuji, že při TV přenosu projevu Gustáva Husáka jsem zalezl pod postel, kdo by se komára nebál. 70% ()

fooggyy7

Přenádherný film. Dokonce i pan Svěrák si v něm zahrál sám sebe. Samozřejmě pod pseudonymem, protože StBáci jsou pěkný svině. A vyplatilo se. Za odměnu pak mohl točit filmy, psát scénáře, zakládat divadla a hrát ve filmech. Dokonce mu bylo umožněno i podepsat Antichartu. Čest jeho památce ()

Dvojirakri

Snímek, který mi chyběl k tomu, abych si mohl o práci režiséra Menzela udělat kompletně plastický obraz. Ano, přiznávám, poprvé jsem Skřivánky viděl až teď, i když mnoho scén jsem znal z různých dokumentů. Je to ostuda a stydím se za to, z části za to ale může jak moje zázemí, doma se o tomto filmu nikdy nemluvilo, nikdy nebyl na rozdíl od jiných filmů stejného autora mými rodiči oblíbený, ani v televizi jsem na něj nenarazil. Pohříchu. Náladou, stylem vyprávění a tempem je přesně mezi Rozmarným létem a Postřižinami. Ale není tolik vyklidněný jako prvně jmenovaný, ani tolik humorný jako ten druhý. Vtip je zde velmi jemný, například repetitivní slogany ("...tak se ožeňte/tak se nežeňte...", "...to je dobře..." atd.), až filozofický, tak aby nepřehlušoval naléhavost sdělení - skutky kterými se mohla chlubit 50.léta v ČSR. Na to dává největší důraz. Takto bych v rozboru mohl pokračovat dál, ale myslím že to není nutné. Snad už jen pochválím krásnou kameru Jaromíra Šofra a ty vlídné měkké barvy. Podívejte se na to! ()

PTuranyi

Krásny poetický príbeh o časoch socializmu, keď pýtať sa kde zmizol človek nebolo bezpečné kvôli národnej bezpečnosti. Jemný Hrabalov humor vpletený do hrubej oceľovej konštrukcie socializmu. Buržoázne živly na šrotovisku dejín spolu "kopečkárkami" môžu vytvoriť spoločenstvo, v ktorom vyrastie láska. ()

Blažena

K Hrabalovým hnihám si nejak nemůžu najít cestu, ale Menzlovy adaptace mě vzdycky donutí předlohu znovu otevřít a hledat to, co jsem viděla ve filmu. Menzel je prostě borec, který dokáže z literatury vytáhnout to nej a geniálně to přetavit do skělého filmu. Další český režisér světového formátu! ()

maarr

Perla československé kinematografie. Skřivánci se ani nedají nazvat pravou komedií, ale tragikomickým příběhem jedné zvracené doby, kdy dělníci se stali "vůdčí elitou" a intelektuálové se stali dělníky. Film působí opravdu věrohodně hlášky typu "čest práci!" odpověď holiče: "Když je dobře zaplacená tak čest" vyvolávají úsměv avšak jsou i smutnou pravdou té doby. Například dojemná je scéna kdy František Řehák se vrací ke své rodině, děti spí v jeho patentovaných neckách, chlapci koupil námořnický oblek ale ostatním nic protože na to mu peníze nestačí. Film odkrývá opravdovou tvář tzv. budování socialismu. Zároveň si z něj dělá legraci. Výbornou roli zde ztvárnil pan Brodský. Jeho ztvárnění filozofa je opravdu geniální a dojemné. Především závěrečný výrok filozofa: "Ach lidi já jsem ale tak šťastnej, já jsem se narodil! Všechen ten žal, všechna ta zlost, všechno to shořelo ohněm, který mě očistil. Jsem šťasten. Našel jsem se." ()

Pignon

Pro mě učebnice poměrů v 50.letech a spolu s Uchem první porevoluční otevírání archivů. Inteligence na smětišti dějin a senilní Zdeněk Nejedlý na exkurzi. Doba. kdy jedna věta mohla převrátit lidský život. Neokoukaný a skvělý V.Neckář, "Copak je to za předčasně přemoudřelého chlapce?" J.Satoranský se svou krásnou, ale trochu jinou nevěstou. ()

sospik

Zajímavá partička podnikatelů / intelektuálů odsunutá na vrakoviště, aby třídila železo.. Naše republika za komunistů, no jestli to tady vypadalo jak tom filmu, tak potěš koště. Komedie socializmu, dělnici v kvádrech a inženýři v montérkách. Biograf. Filozofie a různá moudra očima profesora. Kdo si tam otevřel hubu šel do basy.. Kruté a krásné, běžné problémy lidí v tomhle absurdním světě, dva se do sebe zamilují, vezmu a žijí snad šťastně až do smrti. Vítězí dobrota prostého člověka :)) ()

Spike86

Pro mě dost velký zklamání vzhledem k hodnocení na ČSFD. Možná proto, že jsem tu dobu nezažil. Poměrně mě to nudilo až na pár vtipných situací. 1 hvězdička za Brodského a 1 hvězdička za ztvárnění doby s groteskními fragmenty. 45% ()

e-pilot

Natočen 1969 - premiéra 1990, co může být výmluvnějšího? Ačkoliv jde o tvrdou kritiku komunistické zvrácené morálky a nejtěžších zločinů proti lidskosti, je to podáno poetickou formou, ve které nechybí sladkohořký humor, při němž máme sice úsměv na rtech, ale slzu v oku. "A chleba bude, i máslo bude, i Smetana a Dvořák..." Ještě, že ta jáma, ve které jsme byli všichni zavření, měla trvání jen 42 let. ()

saaaky

Známý a typický český film. Ničím mě nepřekvapil :-) Nemám příliš rád čs. filmy z dob normalizace, tento naštěstí srší vtipem, elegancí a příjemným spádem. I přesto "pouze" 80%, hold to prostě není nic pro mne :) ()

iveta234

Děj opravdu kopíruje události padesátých let. Tak to prostě chodilo. Rezisér Menzel trefně popsal situaci daného času a herci svoje role zahráli úžasně a naprosto objektivně. Prostě dávám plný počet bodů. ()

Grid

Atmosféra tomuto počinu rozhodně nechybí. Naplno vás zasáhne osud mnoha lidí. Co se provedení týče, je film ale nedomyšlený, možná také tím, že byl natočen za 2 měsíce. Každopádně všechna čest, že v té době něco takového Jiří Menzel natočil zrovna po 68 roce. Bohužel v té době to lidé stejnak neviděli, takže to asi nesplnilo účel. Jinak na mne sálá z filmu doba kterou jsem nezažil a herecké výkony (přirozenost), které dnešní rádoby herci nedokážou už podat. ()

tomas15

"Morálka mizí, ale co je důležitější, mizí tady člověk. A ne ten abstraktní, konkrétní lidi se nám ztrácí. Mlíkař zmizel, protože řekl pravdu." Asi jedinej film, ve kterým byl genius Hrušinský zastíněn jak herecky, tak charismatem. Konkrétně Vlastimilem Brodským. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007