Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Haller

Proč jsou nám charaktery Hrabalových děl tak blízké? Protože jsme to my sami, jen se vidíme zvenčí. Ani kdyby mi už v životě nebylo dopřáno tento film vidět (a to by mě šíleně mrzelo), nikdy bych nedovedl zapomenout na režiséra Krejčíka a jeho "sežraný salámy" a "výčitky svědomí", které zažene mávnutím rukou zdůrazněným slovem "hovno". ()

Uhura

Kromě toho, že je to nesnesitelně nudné, tak mi to přijde jako laciný výsměch, a kromě toho výsměch tomu, co Menzel obvykle zobrazuje jako kouzelné: Prostému člověku. Nemůžu bohužel porovnat s knižní předlohou, ale nechce se mi věřit, že by se Hrabal vysmíval. Reflektoval ano, konkretizoval ano, ale ne vysmíval. ()

fantomas19

* "...ta moje nová družka, to je učiněný Anděl! " * "... to zas bude v alejích nablito!" * "... se šipkovou omáčkou! ... se zelím!" * " ZAHRADKÁŘI KERSKU" **** Hrabal & Menzel *** Hanzlík, Hrušínský.... **** ()

ClapTrap

Pan Hrabal měl obrovský talent na psaní knih. Naopak Jiří Menzel má zase veliký talent na přenesní Hrabalových knih do filmové podoby. Moc jsem se u tohoto filmu bavil. ()

grossekopf

Brilantní! Vrchol spolupráce Jiřího Menzela a Bohumila Hrabala. Kdo nerozumí tomu, kdo je pábitel, nutně musí vidět tento snímek - zde se jich prohání celá řada. Film je dokonale vyvážený, humor i smutný konec, který by v Hollywoodu jednoduše nemohli natočit. Je třeba se soustředit na každý detail (pražští chalupáři s trabantem x vidlák vezoucí kozy na pastvu v pontiacu), krásné záběry přírody v kontrastu s lidským harampádím okolo či jímavou hudbu. Jímavost, oslava lidství a života - balzám na duši ()

DadysGirl

Velké množství hlášek pohromadě (myslím, že spousta lidí si ani neuvědomuje, e jsou z tohoto filmu)... a navíc je to místy i tak trochu hořké... Jojo... Pěkný film. ()

Jacccob

Prostě klasika, co víc dodat?? Snad jen, že u tohohle filmu dostanu vždy hlad. A navíc mi závidíte, že jsem udělal slabikář pro děti, a ti se podle něj učí už 10 let. ()

Voorhees

I přes to že mi je 16 tyhle filmy poměrně sleduju. Ale tenhle jsem asi nepochopil . Pár vtipů by tu bylo, myšlena žádná poměrně bledej děj, otravná vidlácká česká povaha a naprosto mě nasral konec. Možná na to ještě nemám věk, ale dokud mě ten film nepřesvědčí o nějakejch silnejch kvalitách tak zustává 3 hvězdičky. ()

PB2

Tak tohle je bohužel pro mě ten samý případ jako Postřižiny a Rozmarné léto...takže 1* za to, že je to barevné a hýbe se to :( ()

JohnZ87

Jedna z nejlepších českých klasických komedií, která má pro mě jedinou vadu na kráse, a to, že na konci zemře sympatická postava Jaromíra Hanzlíka - to je trochu smutná tečka za tímto jinak velmi humorným filmem. 90% ()

topi80

I v poklidné osadě uprostřed ničeho, kde se nic neděje, se dá ledacos zažít. A dá se o tom natočit i hodně svěží, vtipný, nezapomenutelný a zlidovělý film. Kdo z nás po někom nikdy nechtěl zfušofanej obraz, nepřitáhl si domů něco, co bylo tak levné, nevyvezl někoho za vesnici na káře, neupozorňoval na svou spotřebu klobás a salámů, nebyl nazván odborníkem na rozebírání aut, nerozhodoval se mezi šípkovou omáčkou a zelím či neměl pocit, že všichni mají štěstí, že jde zrovna kolem... Zajímavé je, že kniha mě příliš (nebo téměř vůbec) nezaujala. ()

Scraffy

No ja som sa až tak moc nebavil. Film má v podstate veľmi jednoduchú zápletku, kde sa dva spolky poľovníkov hádajú o diviaka. Mne by to až tak moc nevadilo, ale tvorcovia z toho mohli vyťažiť oveľa viac. Začiatok sa mi páčil najviac až pokým sa herci nestretli pri hostine. Potom to už stratilo svoje grády. ()

BrunoA

Opravdu kvalitni film, výborný scénař, citlivá režie a moře hereckých es, z nichž nejvíc záři J. Hanzlík. Jen někdy je té poetiky až příliš. ()

tenista

Přátelé já vám opravdu nevim. Já bych vám to neradil. Já totiž všecko sežeru. Já když du z práce, tak celou hodinu nakupuju. Plnou tašku toho nesu. 10 deka salámu, 10 támletoho, 15 deka selský tlačenky, 20 deka obyčejný, trošku majonézy a kyselý ryby. Ty já strašně rád. A já jak už to vidim za výkladem, tak na to dostanu tak strašnou chuť, že až z toho zeslábnu. A tak rychle nakoupim a du domu. Ale to nejdu, to já utikám. A doma to všecko sežerem. Díváme se na televizi a já pak šahám a šahám a žeru, až na stole nezbyde nic. Tak sem to sežral, povidám, a dem spát. Ale o pulnoci se hlady probudim a zápasim se svym svědomim. A pak si řeknu HOVNO! Du do špajsky, uříznu pulku salámu a tu pulku žeru v posteli. Manželka ze spaní řiká: jen ať mi neumastíš peřiny, a spí dál. A já taky usnu. Ale za hodinu se zase probudim a už to nevydržim, vstanu a du sežrat tu druhou pulku salámu. A tak to de až do rána. To pak snídám vepřovej bůček. Jak vám řikám přátelé, nevim, nevim. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr