Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Luisis

Menzel natočil kaledioskop záběrů, které pohladí po duši.Některé záběry hraničí s genialitou.Tenhle film nemá konkurenci - 95% ()

AxelWers

Som 4 dni po operácii krčných mandlí a s tou hostinou mi robili neuveriteľné chute. Napriek tomu, celý tento film je doslova prešpikovaný podľa mňa zbytočnými scénami, bez ktorých by film bol o polovicu kratší a ešte stále by zachytával podstatu deja. Je to slušný snímok, ale ako komédia nič extra. ()

Stíba

Taková mezivesnická konkurence, to neni jen tak. Skvělé scény a hlášky postavené na poetismu našeho jedinečného spisovatele vytváří film s velmi osobitou v závěru poněkud pochmurnou atmosférou. ()

LadyEsik

Od tohoto filmu jsem čekala zážitek a opojení jako od Postřižin. Na to však byl děj dle mého názoru moc roztříštěný, i když, jak se na to dívám zpětně, možná ani ne. V Postřižinách bylo pár vážně propracovaných postav a pak další, které byly také něčím originální. V Slavnostech sněženek je mnoho originálních postav, ale v propracovanosti na úrovni těch vedlejších z Postřižin. Nemůžete taky vytvořit takové charaktery, když chcete ukázat velké množství lidí. Co se mi však velmi líbilo je velmi originální vykreslení života ne vesnici, myslivců, a to právě díky jednotlivým postavám, které všechny byly neotřelé. Film můžu určitě doporučit, ale Postřižiny mám radši ()

tranquill

Hrabalova a Menzelova poetika je nezapomenutelná. A také se vám nikdy nezprotiví. Spousta hlášek je nesmrtelných a přirozené herectví sbírky našich hereckých hvězd též. Přitom někdy stačí minimalistické záběry, podruhé naopak. "Já umim, i když neumim!" ()

Ozzy2

Fantazie....mnoho slovních a větných perel zlidovělo...tak mě napadá, prosím slovenské uživatele, aby ty hlášky nepřekládali do své mateřštiny.Je to pak docela něco jiného, ta lyrika je z toho tatam.Příklad od jednoho uživatele: „Tu máte vestu. Nemá gombíky ani dierky pre gombíky, krajčír bol ožratý... ale nekúpte to.“ Tak taková věta nikdy v této podobě ve filmu nezazní. ()

NiaWolf

Na tomhle filmu je pěkný jen ten divočák. Vše ostatní je uřvaná slátanina... ostatně jako všechno od Hrabala. ()

FOCKE_WULF

Dva znepřátelené gangy mysliveckých alkoholiků, jeden bohatý samotářský farmář-alkoholik + nevtipné hlášky slabomyslného Hanzlíka, který má tak dobré srdíčko, že úplně zadarmo daruje kamarádovi holinky, obě levé. Občané kocourkovští, laskavý hřejivý humor bysme mohli vyvážet na trakařích do světa, protože tam chybí a my ho máme. ()

Solly

Nemůžu si pomoct ale poetika Hrabala umocněná pochopením Menzla. Prostě lahůdka, která se dá kdykoliv naservírovat! ()

marshall

Parádní český film o kompromisech, ztrátách a nálezech, které doprovázejí v životě každého z nás, ale co bych vám povídal, je mi teprve sedmnáct... ()

Sosak

Zase jeden z dřívějších českých filmů a opět jde o jeden kousek z top 10 CZ movies :) Hrabala jsem nikdy nečetl a pábitelé mi leží v žaludku, ale i tak musím vzdát hold tomuto dílku. Zvlášť ten tlustej soused, co zeslábne, jen ty věci vidí za výkladem je fakt k sežrání :D Na ten jeho proslov nezapomenu, stejně jako na akademickýho malíře-cukrovkáře. Fakt jednoduchej a moc silnej film z normálního života. ()

Eyron161

Menzel prostě Hrabala umí vystihnout a ve Slavnostech sněženek to dokazuje. Komedie s tragickým koncem. Hanzlík a Hrušínský na vrcholu. ()

Veseldaa.!

Jiří Menzel je opravdu specialista na adaptace pana Hrabala. Ať už se to týká Postřižin nebo právě Slavností sněžek, vždy se mu výtečně povedlo převést knihu na filmové plátno. Pokud k filmům připočítám geniální obsazení do rolí, v nichž excelují ti nejlepší herci české kinematografie, nemohu se zbavit názoru, že jde o vrcholné, české, černokomediálně laděné filmy. ()

Werde

Spousta nezapomenutelných hlášek a kupa žrádla.Určitě nejen mně tekly sliny ve velkým (ze žrádla i z filmu :) ()

Hannibal1913

Perfektně herecky obsazená stará dobrá česká klasika. Rudolf Hrušínský je jeden z nejlepších herců československa a v tomto filmu to jasně dokazuje. A jestli mám mluvit za sebe, tak určitě na víně! ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr