Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Mira90

Spojení Hrabal-Menzel opět zafungovalo. Knižní předloha je jedna z mých nejoblíbenějších knih a filmové zpracování též počítám mezi své TOP. ()

Jazz06

Tenhle kousek mi unikal už hodně dlouho. Skoro každou českou "klasiku" jsem viděl už alespoň 4x, ale Slavnosti sněženek poprvé až teď (2011). A musím říct, že nádhera:). Menzel vážně nezklamal. Pro Hanzlíka další krásná role. Ale nejvíc se mi líbil Jiří Krejčík jako nenažranec, co snědl všechen salámXD ()

TICHOPAN

Toť delikatózní záležitost a slastnost s nádechem trpké pomíjivosti lidské. Vskutku co postava, to znázornění osobitosti.Svíravé materiálno prosvícené lidským dobrem v podání Jaromíra Hanzlíka, echtovní dědkovitost zastoupená Rudolfem Hrušínským, až děsivý megerismus v podání Blaženy Holišové a Blanky Lormanové,nádherně pichlavý nimrod Miloslav Štibich, Jiří Krejčík coby slimákovytý žrout pan Karel a další skvěle obsazení- zkrátka není zde malých rolí, nezapomenutelný kus pod geniální taktovkou Jiřího Menzela ()

Armin82

Úsměvná záležitost se nezapomenutelným Petrem Čepkem a Rudolfem Hrušínským,která pobaví snad každýho.Spousta vtipných scének a výborných hereckých výkonů--->90% ()

Chip89

Klasika, která se na nás valí z televizních kanálů a přeto nás tále baví a rozemívá. Menzel si výborně pohrál s Hřebejkovským tématem a Hrušínský zase doakzuje,že umí hrát. Pověstná scéna,kdy se hádají jestli kance se zelím nebo se šípkovou omáčkou. Ladnost jak plet záhon a nemuset se u toho ohybat. Jak upozornit na to,že nemůžu dělat nějakou práci,protože to dobře nedopadne a nikdo mi nevěří:D:D Jen se obávám,že tenhle film nepochopí nikdo jiný než Čech:-) ()

Zodiak455 odpad!

Já tento film absolutně nesnesu.Líbí se mi jenom scéna ve které nahánějí kance na kole.Jinak mi tento film přijde neskutečně stupidní. ()

Inozuka

Slavnosti sněženek jsou pro mě prototyp hořké komedie. Pěkně vystihnutý úděl života, který není jen o radosti a zábavě, ale také o bolesti a někdy i o smrti. I když proti Hrabalově předloze je film až moc "milý" tzn. že mírně potlačuje tu temnou stránku našeho bytí. Herecký koncert, ve kterém vedle slavných herců vystupují v menších rolích i režiséři Krejčík a Vláčil. Hrozně rád mám linku milionáře s kozama a s ní spojenou hudbu. Manifest alternativního života. "Vám se bude těžko umírat." ()

boni

Ta naše povaha česká.... Možná to nejlepší zachycení, jaké se kdy prostřednictvím filmového plátna povedlo, a jeden z těch filmů, kdy byla překonána knižní předloha, což mimochodem neumí nikdo s větší úspěšností než právě Češi. Tolik nezapomenutelných scén, česká herecká esa v nejlepší formě, třeba u Jaromíra Hanzlíka jde dle mého názoru o jeho nejlepší roli (Postřižiny samozřejmě v těšném závěsu), a asi tak minutová kadence hlášek, které zevšedněly. To vše dělá ze Slavností sněženek mimořádně příjemný zážitek, jenž si kdykoli rád zopakuji. __ „Se zelim!" "Se šípkovou!" ()

Likan7 odpad!

Menzelova genialita pro mě zůstane navždy skryta. Pro mě nejspíš ztráta času sledovat jeho filmy... Není tady téměř nic, co bych mohl pochválit, včetně děje, který jsem nejspíš ani pořádně nepochopil.. ()

Psycho.R

Cely film je vlastně jakousi fraškou, coz vůbec nevadí. Hlášky tu jsou slavné, herci správně přehrávají. Ale bohužel me to nejak vic nevzalo. ()

src

I kdyz myslivce moc rad nemam, tak touto adaptaci Hrabala jsem byl nadseny. Skvele herecke vykony jen umocnuji kvalitni scenar. ()

touchud

Dokonalé ztvárnění Hrabala, úžasný R. Hrušínský, J. Hanzlík a P. Čepek a mohl bych vyjmenovat snad úplně všechny, mistrovské dílo Jiřího Menzela, spolu s Postřižinami jeho dvě životní díla. Na tomhle filmu nelze najít žádné negativum :), zasloužil by si 6*. ()

polonius

Brilantní scénář, režie a vynikající herci dělají z tohohle filmu opravdu kultovní záležitost. Je to nejzdařilejší filmová adaptace Hrabalových textů, na které se spisovatel sám podílel. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr