Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. (Falcon)

Alden_Larson

Nejhorší aspekt tohoto filmu je rozhodně humor, film se někdy snaží až moc být vtipný a kvůli tomu většina vtipů (aspoň u mě) skončila bez reakce, je jich tam zkrátka až moc. Jinak je film fajn, zápletka je zajímavá a postavy jsou dobře napsané. Musím ale podotknout, že herci jsou výrazně slabší v porovnání s jejich jinými rolemi. Dyková a Čermák jsou většinou skvělí, ale tady se jim nějak nedaří. A ta slečna, co hraje dceru Marii, hrát skoro neumí a s Piškulou nemá žádnou chemii. Co se vzhledu týče tak je film fajn, vypadá jako každý jiný Vejdělkův film, což není špatně, jenom není ničím vzhledově výrazný. Hudba je fajn, ale přijde me, že ji film používá nezdrávo často. 6/10 ()

klara.leb

Normálně lituju, že se Vejdělek k těm právům vůbec dostal.. První zásadní chyba? Pan Boček do filmu nemluvil a taky je to vidět. Osoba, která dávala film dohromady, trpí poloviční pamětí a polovičními bludy, že je tam tak přesně polovina z knihy a přesně polovina vycucaná z prstu? Kde je Deniska? Kde je zabijačka? Kde je Vivienina lámaná čeština? Kde jsou Olin s Laďou v jejich pravé - psí podobě? Kdo je do háje Jess? Proč má románek s Bendou? Co to mělo být s tím zastaveným bytem? Kde a kdy přesně se Kostka měla prodávat? Co měl znamenat ten "odlet"? A vůbec, proč, když je předloha Mariin deník, je Marie ve filmu vedlejší, vlastně úplně zbytečná postava? Prostě přesně jak jsem psala hned v prvních minutách u trilleru - průser, který zachraňovala jen Balzerová. Očekávala jsem ještě i Čermáka, ale tomu role neseděla. Což bylo hlavně tím, že Frank byl totálně ochuzen o svůj charakter, ne jeho vinou. Obsazení bylo opět napůl, jako cel, film. Mladá Marie byla fajn, paní Tichá coby Balzerová byla brilantní, Josef taky, pan Spock jakoby Liškovi z oka vypadl, ale Benda vůbec neseděl, Frank byl naprosto jiná osobnost, Vivien taky moc neseděla.. Celkově souhlasím vlastně se vším, co napsal ve své recenzi František Fuka a s jeho poukázáním na velmi zřetelné a obrovské díry ve filmu - způsobené právě tím, že do skvělého díla bylo zasahováno. Když se celkově podíváme na Vejdělkovu tvorbu, myslím, že se shodneme na jedné věci: pan Vejdělek by se neměl pouštět to zpracování toho, co má knižní předlohu. Nejvíce smutné na tomto filmu právě není ani tak to, že bude v nejbližší době ten nejlepší, ale že dělá ostudu knize. ()

Katjushkator

Jak říká pan Pohlreich, žádná velká gastronomie se tu neodehrává. Film je v podstatě o ničem, přitom má tak slibnou předlohu, kterou jsem si nenechala ujít, naštěstí. Pana Spocka si nepředstavuji jako Pavla Lišku, který mi vadil od začátku do konce. Čermák by si měl dát chvíli pauzu, protože je těžce přečermákováno a Dyková tak strašně přehrávala, až to vtipné nebylo. Dvě hvězdy dávám za naprosto výbornou paní Tichou ( Elišku Balzerovou) a za Josefa. Pan Pechlát to zvládl skvěle. ()

JFlower

Srovnávání s knihou je nefér, téměř vždy z toho filmové zpracování vyjde hůř. Nicméně i kdyby tohle stálo samo o sobě a nemělo za sebou předlohu, nepřišlo mi to jako povedená komedie. Všechny vtípky působily křečovitě, postavy byly nepřirozené a zoufale se snažily pobavit. Lze vyzdvihnout mladou Marii, která předvedla pravděpodobně nejlepší výkon z celého osazenstva. ()

Fuksinka

Potencional knihy i herců nevyužitý. Ale i tak se jedná o vcelku pohodovou komedii, která neurazí, což je v našem rybníčku a i ve Vejdělkově tvorbě docela vzácnost. Jo a pěkná kamera. ()

ThereskaD

Zasmála jsem se moc a víc jsem od toho nechtěla. Co se mi moc nelíbilo byl herecký výkon představitelky Marie, přišlo mi to trochu amatérské a spíš divadelní, ale ne že by se na to nedalo dívat. Ani projev Taťány Dykové mě tady moc neoslovil. Některé vtipy hodně tlačily na pilu a celé mi to způsobem natočení připomínalo pohádku. Chtěla jsem na to vzít mámu, které se těšila a trochu jsem počítala, že to kdyžtak přetrpím - nakonec jsem byla příjemně překvapená. ()

tomashinka

Lehce nemastný a neslaný, mírně naivní a dětinský pokus o komedii s pohádkovým nádechem. Dá se vidět, přitom neurazí, ale rozhodně nenadchne. První polovina sice dějově celkem běží a nenudí, druhá polovina bohužel poněkud zhloupne, táhne se a ubíjí umírajícím nedějem. Podruhé bych do kina nešel určitě, v televizi jako kulisu k večernímu rodinnému mumraji si reprízu umím představit. Herecký průměr jinde nadprůměrných herců zachraňují hlavně dva výstavní lipicáni a celkovou atmosféru filmu sem tam kamera zámeckých prostor a velmi slušně vybraná klasická hudba. Jediným příjemným překvapením je pro mě Yvona Stolařová, která, narozdíl od tatínka Hynka a maminky Tatiany hraje normálně a nepůsobí po většinu filmu jako blbeček. ()

Soupalka

Už kniha mi přišla plná vydřeného humoru a jako by někdo udělal kompilaci vtipných scének a hlásek z 30 jiných knih a filmů. Nicméně vtipná byla a byla jaksi kompaktní a žánrově držela pohromadě. To se o filmu říci nedá a tak scénář podle mne zabil skvělý materiál na komedií. V kině jsem se nudila jako už dlouho ne. Přemýšlela jsem, jestli se jedná o komedii, melodrama, film pro 60+ a nebo bakalářskou povídku kterou někdo roztáhl na celovečerní film výplněmi pohledů na zimní krajinu apod. Neuvěřitelná nesourodá plichta s herci, kteří měli mnohem větší potenciál a celkem dobře fungují dohromady. ()

Novko

Opět, zase, pořád do kola. Typická Podprůměrná česká komedie. Jiří Vejdělek, opět nevymyslel nic světborného. Humor je moc na pěst, vybavím si maximálně dvě scény které byly zábavné. Ale, abych pořád neurážel tak Poslední Aristokratka má hezký vizuál. 5/10. ()

EddieIron

Kdybych nečetl knížky, líbilo by se mi to víc, takhle bylo očekávání až příliš velké.Tři hvězdy a jedna navíc za ty záběry jako z Popelky. ()

erpe

Tohle je tak zbytečnej a nezvládnutej film! :( Velká škoda. Z knižní předlohy si to vyzobalo jen motivy a to ani ta knížka není žádný veledílo. Duch knížky ve filmu je ovšem ten tam. Naprosto selhává vyprávění příběhu. Od toho v jaké době se to odehrává až třeba po to, že jsou to Američani. Tohle si musí divák jen jaksi odvodit z kontextu. A proč se film jmenuje "Poslední aristokratka"? Proč se ptáte? To přece není podstatné, klidně se to může jmenovat "Zelená broskev" a bude to asi tak stejně vypovídající. Postavy se chovají divněji, než v knížce a tam se chovají fakt divně a nereálně. Realita je vůbec to, co tomuhle dílu chybí. Samozřejmě u určitých typů filmů to nevadí, ale tady to nějak bije do očí. Ne. Těšil jsem se, ale ne, tohle ne :( ()

rigby

Vynikající herecké obsazení v tomto Vejdělkově nejnovějším kuse nemá moc co předvést. Pokud se ale dostanou jednotliví aktéři ke slovu a mají prostor, stojí to za to. Jen těch okamžiků je hodně hodně málo. Přitom prostor by tu byl. Zbytek je totiž zaplněn nicneříkající nudou a prázdnou vatou. Mohla to být výborná, i když poněkud lehká komedie. V této podobě to už na druhé zkouknutí nestačí. ()

fafejt001

Jediné plus tohoto mdlého příběhu je Yvona Stolařová . Jinak je to taková vlastně pohádka . Vejdělek již , asi , nic lepšího točit nebude . Scénář slabý , jen hudba byla opravdu nádherná , to jo . No a Eliška se také snažila , ale měla málo prostoru . ŠKOOODA . S českými filmy to jde pomalu z kopce . Snad letos překvapí Šarlatán , jinak fakt už nevím . ()

montelie

Stále nemůžu uvěřit, co jsem právě viděl. Vejdělkovy filmy mají kolísavou kvalitu, ale tohle se mu, aspoň z toho co jsem viděl, o několik tříd vymyká. Vzpomněl jsem si na dva filmy z porevoluční doby, Ještě větší blbec, než jsme doufali a Hotýlek v srdci Evropy , ale i tyto skvosty jsou proti aristokreténce, čirá Bergmanovina. Mám ve zvyku tuzemským projektům spíše nadržovat než křivdit, tak jedna hvězda za kameru... ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu