Příběh vesnického faráře, který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. (oficiální text distributora)

agassi68

Polívka dokázal, že nie je len komediant a o Žilkovej platí to isté. Film, ktorý vás v terajšej záplave podpriemernosti pohladí na duši.. ()

rekkky

Ryzí a surový popis poklidného vesnického života jehož hlavní postavou je iniciativní farář s extrovertními povahovými vlastnostmi. Je zajímavé sledovat jak dokáže fiktivní příběh věrohodně reflektovat skutečné problémy, kterým lidé museli čelit v roce 1987. Všudypřítomné vlivy komunistického režimu svými chapadly ovlivňuje životy i těch nejodlehlejších míst v republice a Bolek Polívka v roli faráře Holého bojuje za hodnoty, které on uznává za vhodné. Jen nezlomná vůle a touha po znovu nalezení Zapomenutého světla přináší ovoce a když tvůrci k silnému tématu přidali obzvlášť povedený zvuk a perfektní kameru, vznikl z toho film, řadící se mezi to nejlepší co v Česku po roce 1989 vzniklo. ()

korok

„Ve svém snu jsem potkal v kostele Boha modlícího se k člověku. Hle člověk. Ale Bože vždyť jsi mě sám stvořil? Tak dlouho jsem již neviděl vstoupit člověka do tohoto chrámu, že jsem pochyboval jestli ještě existuješ.“ Zajímavý film o tom jak komunisté zavírali kostely protože byly trochu zchátralé (což se jim náramně hodilo do krámu), namísto aby je opravili. ()

valheru

ukázalo se že Polívka není žádný slabý vývar, ale Herec. ale roli by mu měli dát v o dvě hvězdy lepším filmu. ()

GIK

Jak mám rád Bolka, tak tady mi příliš nesed a chrchlající Žilková už vůbec ne a Antonín Kinský "hrající" sám sebe rovněž. ()

Fredericus

Jak uvádí Pohrobek a jiní, film nemá s "předlohou" striktně vzato společného téměř nic. To ale považuji za přednost, také pro svéráznost Demlova díla, ale především proto, že se zde režisér rozhodl pro tvůrčí adaptaci a ne ilustrování literatury! ()

siloalampa

Veľmi vydarený a jednoducho pekný film. Čo ma na ňom štvalo, že inak vskutku výborného Bolka Polívku v úlohe kňaza som za 100 minút (znovu) videl 4x opitého. Príjemne a plynule plynúci dej vyvoláva v divákovi rôzny druh emócií a to je na ňom to krásne. Do pozornosti by som uviedol ukážkový záver filmu, pretože sme v akejsi začarovanej dobe, kedy nám dobré, klasické drámy a filmy prestávajú dávať na konci bodku a namiesto nej sa končia nedopovedanou vetou. Tu sa to na moje šťastie nestane a v naozaj silnom konci nám pán farár nadelí svoju kázeň "a la" balzam na ubolenú dušu. Veľmi tesne pod plný počet... ()

Dimo

Nejlepší role Veroniky Žilkové a fantastická role Bolka Polívky. Dobré ČESKÉ filmové DRAMA aby člověk lupou hledal. Tohle je však jedno z nich. ()

Al44...

Rozhodně zajímavý film - kdo by nechtěl vidět B.Polívku v roli vesnického faráře. Tento tah se rozhodně vydařil a je to všeobecně ku prospěchu celému snímku. Co mi ale moc nesedlo bylo zobrazení romance mezi farářem a nemocnou ženou. To působilo dost nerealisticky a hlavně uměle. Vynikající J. Pecha v jedné z vedlejších rolí. ()

Biopler

Film, ktorý nepochybne stojí za to vidieť. Bolek predvádza jeden zo svojich najlepších výkonov a rola dedinského farára mu sadla. Zvyšok hercov hrá veľmi dobre a jediné čo mi akurát vadí je záver, ktorý je nedomyslený, vzhľadom na to koľko starostí a opletačiek mal pán farár. ()

arkie

Polivka, Žilková, Pecha i Lábus hrali super, príbeh bol lepší priemer, ale výkony vo vedľajších roliach - strach a hrôza. Taktiež ten kostol bol príliš zjavne čerstvo vymaľovaný na to, že podľa scenára mal byť polorozpadnutý - ale to už je len taký detail. :) ()

waska

Donquichotovský boj faráře Holého s větrnými mlýny, zde ve filmu s komunistickým režimem. Film přesně vystihuje tehdejší poměry a je stavěn na silně emocionálních prvcích. Skvělý dramatický výkon Bolka Polívky..."poznal jsem ve vězení tolik skvělých lidí, že se tam snad zase těším"... ()

Lupes

Neznám lepší a pravdivější filmovou výpověď o víře a hledání Boha. Neznám silnější odvahu, než odvahu faráře Holého, odvahu věřit. Navzdory lidské přízemnosti kolem něj, navzdory otázkám po smyslu a budoucnosti, navzdory smrti, která vítězí. Rozhovory s Bohem, které vede; naděje, kterou si nenechá vzít... TO JE VÍRA. „Není nic smutnějšího než lampa za bílého dne, kterou zapomněli zhasnout.“ To říká Deml ve své literární předloze, která propůjčila filmu námět i název. Michálkův hrdina se ovšem zhasnout nenechá. Naopak, sám nám svítí na cestu. ()

danny_21

Sakramentsky dobrá podívaná na český porevoluční snímek, který se v mých očích řadí jednoznačně k tomu nejlepšímu, co jsem v nové éře českého filmu viděl. Poetická, ponurá a smutná záležitost, která ukazuje tragičnost 80. let v celé své ironii a ukazuje pravé lidské hodnoty. Výborný Šašek počmáraný Bolek, od kterého bych takhle dobře zahranou dramatickou roli opravdu nečekal, skvěle mu sekunduje jak Veronika a ostaní - Jirka Lábus, Peca atd. Ono to jde, ale chce to opravdu dát do toho všechno, napsat krásný noty a přidat ještě kus srdce navíc - 85 % ()

Ceberus

Říkám to pořád - na filmy chodím, abych viděl něco, s čím se v normálním životě nemůžu setkat (proto ostatně u mě vede sci-fi). Tento snímek je bohužel z mého pohledu typický reprezentant skupiny českých filmů s předrevoluční tematikou, kde se "nic neděje". Zpracovávaná látka jistě originální (církev vs komunismus), nicméně nepřineslo mi to nic navíc oproti běžným historkám z normálního života. Je však třeba uznat, že Polívka a Žilková - v myslích lidí nezřídka zafixovaní jako pseudoherci (Manéž, resp. Tele Tele) - tady předvádějí kvalitní výkon. ()

Puerdraco

Námět filmu mi nepříjde moc originální, těch sfilmovaných přiběhů z let budování socialismu a věcí spojených s Církví je vícero, pro mně takový průměr. Kladně hodnotím scénář, děj není tak jednoduše předvídatelný, dialogy jsou v rozumné míře a celkově se film nesnaží tlačit na pilu a ponechává poměrně dost prostoru pro to, aby si divák utvářel vlastní názor. Reálie mi přijdou reálné a zodpovídají skutečnosti jak si ji pamatuji. Klobouk dolu před p. Polívkou, své role se chopil bravůrně, ()

josieaddms odpad!

Alibistický odpad s trapnou Žilkovou. Polívka se snaží hrát civilně, a za to ho ocenili. To docela chápu. Ale Žilková je tak nesympatická paní že se ji nedá takováhle role ani náhodou věřit. Navíc co je vlastně tohle za sladko medovou slátaninu? Co to je za divadýlko na diváka? Připadalo mi to až trapný. Zamilovaný kněz, krásná hodná Marjánka co má zlýho manžela a umírá na rakovinu.... Možná to na někoho funguje. Ale určitě ne na mně. ()

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku