Příběh vesnického faráře, který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. (oficiální text distributora)

gabin(a)

Překrásný film, životní role Bolka Polívky, i když si ho každý zapamatuje spíš jako Bohuša, ale to nevadí, ten byl taky dobrej:-) ()

BoXBe

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů. Jedna z nejlepších rolí Bolka Polívky a asi nejlepší role Veroniky Žilkové. Film s myšlenkou, s opravdovými lidmi, s duchem doby, duchem svatým i duchem materialistickým. ()

otík

Skvělý český film, ve kterém září Bolek Polívka a Veronika Žilková, oba hodně překvapivě. Tento film se českým ručičkám opravdu povedl. ()

sator

Je překvapení že skvělý " komediant" umí střihnout charakterní roli? Není, vzpomeňte na V. Menšíka v Ikarově pádu nebo na J.Dvořáka v Hřbitovu pro cizince... Jinak úžasný scénář ,skvělá režie Michálkova ,krásné exteriéry.Kouzelný a noblesníý hrabě Kinský v roli hraběte Kinského :-) Rád dávám 100% Četl jsem i knihu a je úplně jiná než film... František Kinský uvedl že, skutečným předobrazem postavy hraběte Antonína Kinského, kterou hrál ve filmu jeho bratr, Antonín Kinský, byl ve skutečnosti hrabě Děpold Czernin a jeho manželkou princezna Lobkovicová, oba zaměstnáni v té době ve zdravotnictví, ona jako sestra on jako řidič sanitky, oba ještě žijící lze spatřit v tomto síle:https://www.ceskatelevize.cz/porady/11453913494-modra-krev/414235100141001-czerninove/ Zámek Bečváry koupil rocker Rober Kodym v roce 2000, po rozsáhlé opravě se do něj nastěhoval a má v něm i hudební studio. ()

SoolenJV

Michálek opět nezklamal a natočil zajímavý, na české poměry výbornou kamerou vybavený film. Rovněž herecké výkony jsou kvalitní, bohužel příb ěh mi přišel trochu nenápaditý a předvídatelný. ()

Decker

Dojemne, smutne a skvele natocene. Bolek Polivka exceluje a stejne tak i Veronika Zilkova, ktera zahrala jednu ze svych nejlepsich roli (skoda ze se nechala naverbovat do Tele Tele). ()

filmmovier

No nebylo to špatné, od takového filmu jsem nic nečekal, ale překvapilo to - příběh měl sice občas mezery a tak jsem se občas nudil, ale taky jsem se párkrát od srdce zasmál. A tak, vzhledem k vtipným situacím, skvělým hereckým výkonům a pár dalším drobnostem, jsem se nakonec přiklonil ke 4*. 75%. ()

Endyis

Úchvatné dílko největšího mistra současné kinematografie. Díky bohu za Vladimíra Michálka, jenž drží naší kinematografie v současné době jakožto jeden z mála nad vodou. Kouká se na to krásně od začátku do konce. Myslím si, že Deml by měl radost... ()

gjjm

Nějak nechápu, co to má společného s Demlovou "předlohou". Ta kniha je v podstatě esej o tom, jak geniálního básníka Jakuba Demla nikdo nemá rád a nechápe ho, a proto musí on, ač génius, dělat faráře v nějakém zapadákově a udělovat poslední pomazání tuberákům. Ve filmu jsem odhalil jeden citit z knihy, a jeden k nepoznání přetvořený motiv. To je všechno. Je to příběh o tom, jak Polívkův farář Holý (mírně obšlehnutý z Guareschiho) bojuje proti komunistům o záchranu kostela. Setkává se s nepochopením úřadů, kolaborantských kněží z neblaze proslulého Pacem in Terris i běžných lidí, nakonec je ale zachráněn. Herecký koncert Bolka Polívky kazí málo zajímavý a poněkud inkoherentní scénář a příšerná hudba. Přesto jde o zajímavý a dobrý film o osmdesátých letech, jedno z těch lepších děl české porevoluční kinematografie. A zase budu kladný hrdina a zase budu mučedník a zase mě všichni budou nenávidět... ()

progression

Geniální dramatický výkon Bolka Polívky v roli vesnického faráře v socialistickém Československu. Michálkovo zpracování scénáře podle knižní předlohy Jakuba Demla je nezapomenutelné nejenom celkovým pojetím - lidské a duchovní hodnoty versus realita socialistického Československa, výborná kamera a skvěle příběh dokreslující hudba znásobená výbornými hereckými výkony Polívky, jeho dlouholetého kamaráda z "Provázku" Jiřího Pechy (také "překvapivě" v roli nikoliv komické), Veroniky Žilkové (asi v její životní roli) i hraběte Kinského v roli sama sebe, daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů novodobé české historie, který musí hluboce zasáhnout jak pamětníky oné hodně "divné" doby, tak i přesvědčené (i nepřesvědčené) ateisty. ()

Linka2

Nechápu co převratného a geniálního na tomhle filmu ostatní vidí. Měla jsem potíže ho dokoukat, nic jsem si z něj nevzala (nebo jen velmi málo), neoslovil mě ani děj ani cokoliv jiného. A viděla jsem rozhodně poetičtější filmy. ()

Spock

Pro mě nejlepší český film 90. let, skvělé herecké výkony a šťastná ruka při obsazování hlavních rolí. Bolek Polívka v roli vesnického faráře exceluje. Působivě vykreslená atmosféra tehdejší společnosti. Těžký osud faráře, kterému se hroutí nejenom jeho duchovní svět, ale zároveň i jeho vztahy s okolím. Bezmoc a snaha se jí postavit, se stávají ústředním tématem filmu. ()

NoFiction

Skvělé výstižné, deprimující drama z předrevoluční doby. Tak tohle mi za těch deset let stálo za to ! Výborný Polívka v roli faráře, který dokáže ztrestat i vysoce postaveného tajemníka. ()

Autogram

Film, pri ktorom by sa dalo nadchýnať nad dobrým a netradične nekomickým výkonom Polívku, ale celý príbeh je natoľko nudný a fádny, že sa to takmer nedalo pozerať. Pritom téma ponúkala zaujímavé možnosti rozvinutia, čo sa ale nestalo. ()

Mr.KarlAdler

Smutná poetika zachycená doslova geniální kamerou, skvělé herecké výkony a myšlenková hloubka tvoří jeden nezapomenutelný český film. Znáte ten pocit, když se z něčeho snažíte vyhltat úplně všechno do posledního detailu? Tady jsem ho měl, tady to totiž šlo. ()

vyfuk

[KVIFF 2022] Asi spíš chápu, proč si zrovna tohle vybral Polívka jako svůj film pro Vary. Jeho výkon je skvělý. Něžný, empatický a dobře zahraný. Film už je jiná kapitola. Víra hory přenáší. Jasně, proč ne. Ale proč jsme neustále museli čelit nelogickým a necharakterním vývojům přes to, že někdo chce kostel zrušit, pak se zatýká, pak se zapaluje nebo morduje, pak je všechno v pohodě. No jako v něčem morální eintopf. Filmu by však slušela restaurace. Už takto bylo vidět, že mnoho záběrů si skvěle hraje se světlem a nebo je jí nabídnuto mnoho krásných míst, ale film na plátně vypadal, jako by ho včera sestříhali. ()

Madlene

Pusobivy snimek. Polivka a Zilkova jsou dokonale vybrana ustredni dvojice. Vzdycky se mi libil i samotny nazev. Vytvarel dojem prazdneho, poniceneho prostoru. Presne, jak vypada ten kostel ve filmu . Rozhodne jeden z nejlepsich Michalkovych pocinu. ()

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku