Příběh vesnického faráře, který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. (oficiální text distributora)

blixadovan

Vladimír Michálek potvrdil, že je to jeden z nejtalentovanějších současných českých režisérů, který bravurně ovládá zejména práci s herci, vyjímku potvrzující pravidlo je představitel manžela Veroniky Žilkové. Bravurní herecký výkon zde předvádí Bolek Polívka, který potvrzuje, že je skutečně fenomenálním hercem s velmi širokých záběrem a je velká škoda, že nedostává mnoho takovýchto, řekněme, vážných rolí. Byl jsem velmi potěšen, že film má začátek, prostředek a konec, což nebývá pravidlem v českých filmech poslední doby. Postava faráře Holého je neobyčejně silná, plastická a skutečně lidská (ať už to zní jako klišé či nikoliv). Co je však smutné, že boj s úředním šimlem je i v současnosti marný a ubíjející, komunismus, nekomunismus. ()

jefff

Jeden z těch opravdu dobrých českých porevolučních filmů. Výborný Polívka, který mi seděl víc než v jeho komediálních rolí. Žilkovou nemusím a dle mého její výkon na Lva nebyl. Atmosféra tísnivá, reálie autentické, povedený film. ()

solskjaer

Velice temný film s neobyčejně dobrou Veronikou Žilkovou a Bolkem Polívkou ve vyjímečně dramatické roli, která mu opravdu sedla a dost se mu povedla. Film mě zas až tak nebavil a nebýt těchto dvou velmi ale velmi dobrým hereckým představením tak bych asi bodoval o dost méně! ()

Houda666

Film Zapomenuté světlo si napriek pomerne priemernému scenáru a skromnému rozpočtu, udržuje veľmi príjemnú poetickú atmosféru a to najmä vďaka vydarenému hereckému obsadeniu a pohodovému hudobnému doprovodu. Hodnotenie: 75% ()

Sdoom

Jeden z nejlepších porevolučních filmů, ve kterém Polívka dokazuje, že je to opravdu pan herec. V těchto civilních rolích je prostě skvělý. Škoda že celý film stojí víceméně čistě na něm, i tak to ale na 4 hvězdičky stačí bohatě, když k tomu přičtu úžasnou hudbu od kytarového mistra všech mistrů, pana Hladíka. ()

klúčik

Tento film ma zaujal okamžite. Belek Polívka vo vážnej postave, Veronika Žilková ťažko chorá. Film má svoj náboj...90%. ()

velkyvezir

Film, po kterém jsem začal jinak přemýšlet o Bohu... Pro mne vedle Obecné školy nejlepší film, který v 90. letech vznikl. Velké plus Vladimíra Michálka narozdíl od Svěráka či Hřebejka, kteří neustále sklízí různé ceny, je schopnost měnit autory, nespoléhat se na jistotu osvědčených scénáristů-literátů. Celému filmu kraluje svým výkonem nezapomenutelný Boleslav Polívka, který všem jeho příznivcům ukázal, že je výborný herec nejen v komediálních rolích, ale i dramatických a podle mne tento film mu otevřel dveře k dalším vážnějším rolím. Nezapomenutelná je i Veronika Žilková, a to ne ani tak pro scény, kdy umírá, ale pro scény, kdy dokáže zachytit křehkost a zranitelnost Márinčiny duše. Ve vedlejších rolích nezklame ani Jiří Pecha, užívající si roli židovského bohéma sarkasticky komentujícího drobnou byrokratickou šikanu komunistické totality, či neherec Antonín Kinský, sázející na vrozený aristokratický šarm. Last but not least - Jaromíra Mílová, která kdysi měla vetší roli v seriálu Třetí patro, od té doby se z filmu a televize vytratila, ale v tomto filmu je nazpomenutelná jako věřná manželka Kinského, dodržující manželský slib - být s druhým v dobrém i zlém. Ve vlastním příběhu nejde o nekonečné tahanice s úřady, ale o sílu, kterou Bůh faráři Holému opakovaně dodává v trpělivosti, s jakou Holý bojuje o svůj kostel. ()

Matts

Pro mě nezapomenutelný zážitek. Krásná podívaná, která musí probudit soucit snad i u člověka bez srdce. Naprosto exceletní je zde Veronika Žilková v roli novodobé světice. Dle mého názoru rozhodně nejpůsobivější Michálkův snímek. ()

bari68

4,5* Nemusíte mať radi farárov ani komunistov. Avšak verím, že budete mať radi tento film. Tieto dva protiklady,z pohľadu církvi,sú tu vyobrazené jemne,citlivo... Proste tak, že do pomalej tichej atmosfére celá táto skladačka skvelo zapadá.Nemožno opomenúť ešte Bolka Polívku .Musím sa priznať, že v prvom momente na obrazovke, v hábite farára som sa začal smiať. Ono,príde to ako dobrý vtip pri spomienke na Dědíctvi,avšak ku konci filmu mi neostalo nič iné,ako mu teraz v tejto chvíli vzdať hold. Bravo! ()

Zagros

Na tenhle film budu vzpomínat především díky naprosto excelentním hereckým výkonům Bolka Polívky a Veroniky Žilkové. Oba mě velmi mile překvapili, když překročili své komediální stíny. Zbytek filmu také funguje jak má. Hodně dobrá, i když smutná podívaná. ()

Davej

Kupodivu divák při tom hereckém koncertu Bolka Polívky a Veroniky Žilkové téměř nevnímá, že dějová linka není příliš silná. Ovšem tento film dokazuje, že příběh není všechno. Je spíš plný emocí než čehokoliv jiného. Při srovnání s jiným Michálkovým filmem- Babím létem- se téměř nechce věřit že se jedná o díla jednoho autora. Jenže vytvořit dobrý snímek, to nevyžaduje jen dobrého režiséra, herce a podobně. Je to také ve velké míře štěstí a náhoda. A toho měl zřejmě Michálek při natáčení Zapomenutého světla vrchovatě. ()

bila.tecka

Film, který mrazí a hladí zároveň. Mrazivost komunistického marasmu v kontrastu s pokorou, vnitřní silou a uvědomělostí faráře-outsidera. Boj o jeden zapomenutý kostel je morálním sporem mezi tehdejší mocí a pěšákem snažícím se žít v souladu se svým svědomím. Motiv smrtelně nemocné Marjánky (výtečná Veronika Žilková) Polívkova faráře zlidšťuje a jeho postavě dává další důležitý rozměr navíc. ()

cab

(Bolek Polivka) jako farar, ktery se snazi pomoci ve vesnici na konci komunisticke ery. Neobycejny strhuje divaka a poutave vykony dodavaji filmu na vetsi svitivosti a krase. 85% ()

Paity

Původně jsem dal 3*, ale změnil to na 4. Prostě velice rád jsem viděl také Bolka Polívku v jedné povedené dramatické roli, kdy nedělá ty své opičky. Téma, které film zpracovává, je navíc poměrně silné. Boj faráře proti komunistické mašinérii dostává v našich luzích a hájích naprosto jiný rozměr, i když nejsme téměř nikdo věřící. ()

ClimbVibe

Výborný příběh a Michálkovo vedení všech herců z tohoto snímku dělá velice příjemný zážitek... Ano, Polívka hrál i jiné vážné role, ale tady mu to všechno věřím. ()

ondrula

Na tento film jsem se chystal se podívat asi 12 let, ovšem pořád jsem ho nemohl sehnat. A přestože jsem trpěl dlouholetým očekáváním, že uvidím film, kde Polívka ukáže, jakej je výbornej herec, tak jsem ani nebyl zklamán, protože Polívka fakt hraje výborně (mimochodem, je naprosto neuvěřitelný, jak stačil od tý doby fyzicky zpustnout) a ostatní herci mu zdatně sekundujou. To jímavé utrpení Veroniky Žilkové mně tam ale nezapadlo a vůbec její a Polívkův vztah pro mě zůstal záhadou. Ten film je pro mě hodnotný taky proto, že věrně vystihuje atmošku 80. let, kdy komouši dokázali být pořád ještě velký svině. Agáty Hanychový jsem si tam naštěstí nevšiml. ()

Rozjimatel

Vcelku príjemná záležitosť, no nič výnimočného, akoby sa mohlo javiť podľa hodnotenia. Film ťahajú hlavne výborná hudba Hladíka a tiež herecké výkony neobvykle serióznych Bolka Polívku a Veroniky Žilkovej a aj Jiřího Pechu. Z ďalších hercov ma ešte zaujal Jiří Lábus, v maličkej, ale skvelej role. Na druhej strane som sa ale nemohol zbaviť dojmu plytkosti jednotlivých charakterov a v podstate aj celkovej povrchnosti. ()

Damielka

Bolek Polívka ze sebe definitivně strhl nálepku komediálního baviče. Dokázal, že je to PAN HEREC, který si s bravurou a přirozeností poradí i s vážnou, dramatickou rolí. Film navíc skvěle vykresluje šeď, bezvětří a beznaděj tehdejší doby. A i když jsem si Žilkovou v roli tajné lásky pana faráře nejdřív nedokázala představit, svým výkonem mě přesvědčila natolik, že jsem její poslední chvilky upřímně oplakala. ()

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku