Když se najde tělo zašité v kravské kůži, vyšetřovatelka z Vratislavi zjistí, že vražd, které napodobují trýznivé popravy zločinců z 18. století, bude víc. (Netflix)

Hapretor

tohle je v rámci Vegovi tvorby fakt top ... nechutný ... dějově i promyšlený ... celkem napínavý ... nečekal jsem ... čuměl jsem s otevřenou hubou ... ()

tammsin

Protoze je hlavni postava vysetrovatelka, musi byt nesympaticka, to je jasny, preci nemuze byt mila, kdyz vidi ty hruzy a ke vsem se musi chovat jako k odpadkum. A taky musi byt trochu psycho a mit trauma, protoze to prece na detektivkach vsechny strasne zajima, ze sou taky jen lidi, protoze je to pro ten dej vzdycky strasne zajimavy. Smichy sem teda brecela u te sceny, jak kun bezi pres most a obcane Vratislavy se bezhlave vrhaji na auta, padaji z kol, div ne z mostu, jako kdyby se tam prochazela Godzilla… no proste namet zajimavy, provedeni hruza. ()

Dogfish

Poláci prostě tyhle filmy umí. Vrhli se obdobu Sedm a povedlo se. Velice šikovně propracované typy umírání, za které by se nemuseli stydět ani sympaťáci z Pachu krve 5. Hlavně ten sud s těmi hroty se moc povedl. Samozřejmě, jen tam pár nesrovnalostí, kterým film "padá" jen na 4 *, ale zase je tam ta krásná jadrná spisovná polština. ()

hanibal73

Vlastně ani nevím,jestli to bylo myšleno vážně nebo to byla parodie. Jediný sympatický herec usnul cca ve 20 minutě a prospal celý film. Některé situace byli přinejmenším zvláštní. ()

helraiser

Tak jo, tohle byla tedy pecka. Temná kriminálka o sériovém vrahovi, který napodobuje popravy ze středověku, takže brutální část filmu je zaručena. Vizuálně to vypadá moc pěkně, má to perfektní spád a dost temnou atmosféru. Jediné co se tomu dá snad vytknout tak je snad to, že ve filmu hlavní roli hrají opravdu nehezké baby, ale jinak opravdu parádní podívaná. Jen takový dotaz na konec, proč pro Boha něco s podobnou kvalitou nejsou schopni natočit u nás. ()

Maximilianus

Klasický lepší Vega, ktorý sa trochu inšpiroval Se7en. V porovnaní s inými Vegovými filmami tento nie je v ničom primitívny, aj keď Tomasz Oswiecinski nemohol chýbať, ale ani zábavný. Všetko by bolo super, len ten koniec trochu nesedel logickosťou a hoci by som to mohol tomuto filmu odpustiť, neodpustím, pretože je to dosť dôležité v celkovom fungovaní filmu. Takže 7/10. ()

Hellknight12

Pozreté . Poľsko tento krát prekvapilo. Docela slušná kriminálka. Docela mi to pripomína filmy Sedem a Purpurové Rieky. Režisér sa nebál ísť na gore zábery a samozrejme nechýbajú ani nadávky ale to už je v poľsku nejako norma . Snímok má 93 min. Koniec je docela prekvapivý. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. ()

Crosshair

3,5* Toz Poloci umi. Remeslne na svetove urovni, kez by takhle vypadaly filmy z ceske produkce. Film je na Netflixu. Karieru Patryka Vegy, bude treba sledovat. Pral bych mu nejakou Hollywoodskou staci. ()

ShiShinka

Svým způsobem neotřelý námět, byť stále zapadající do vzorce "vraždy podle předlohy". Škoda jen té (na dnešní dobu) krátké stopáže, kdy na mě vše mělo až moc rychlý spád a nedokázala jsem si tak jednak vytvořit k hlavním postavám určitou potřebnou vazbu, a také mi pak nedávaly určité pasáže smysl - mimo jiné např. v tom směru, jak to ten vrah vůbec dokázal (ať už šlo o proces zločinu, až nadpozemské přesvědčovací schopnosti, nebo především! osychrování rozdílu mezi vraždou a sebevraždou u posledního úmrtí ve filmu). ()

papadoce

Małgorzata je skvelá. Ja som tu babu žral od prvej po poslednú klapku. A do Wroclavi nejdem ani bohovi. Patryk natočil skvelú kriminálku plnú európskeho násilia a brutality. Podľa mňa to lízalo hranicu medzi prekombinovanosťou a akceptovateľnosťou faktov vo filme, ale z tej správnej strany. Asi, asi, by som to zastavil na štyroch keby to bolo dnes niekde na 78 alebo tak nejak, ale keďže to líže iba nejakú tú 74ku, tak tu dám päť nech nežeriem. Ale to len kvôli Małgorke, asi som sa zabuchol do dziewczynky. A tiež za tú odvahu natočiť toto takto. Kciuky do góry. ()

sunfreedom

Z aktuální polské tvroby to není to nejlepší, co jsem viděl, ale rozhodně je to o dost lepší než cokoliv detektivního na jih od polských hranic, tedy v našem kutlochu. Ale možná už jsem jen moc zaujatý. Je to klasická variace na 7even a podobné trestající zločince. Tady to má jeden dva zajímavé twisty navíc. Rozhodně neztracená hodina a půl. ()

Shitonit

Nu, co dodat. Přes zkutečnost, že se jedná o film z produkcije panstwa polskiego, bych to tak nějak lehce připodobnil ke klasickému Seven, a to protože to má podobnou atmošku, střihošku, a mít to na kebuli punčošku tak je to bez chybky. Krve tak akurát, při pitvě jsem vydávil žerstvě nastrouhanej tatarák zalitej loňskou čepovanou Plzní. Nápaditosti je v tom též po kokot, a odborně řečeno, či napsáno, jsem rád, že jsem se narodil na Patrika, páč je to borec, a já tím pádem trochu taky. Jsem zvědav, čím Patrik naplní mou misku zvědavosti příště... ()

celticek

Luxus! Perfektní kriminálka. Obě hlavní hrdinky jsou drsné jak samo peklo, ani jedna není zrovna růže prérií, ale má to neskutečné koule. Nádherná Wroclaw v kontrastu s říznou polštinou, kde není nouze o nespočet variací na slovo kurva! Příběh se povedl, vrah to má dobře vymyšlené a nelze ho ani zatratit - přesně tak bych to chtěl udělat:) Líbí se mi i styl, jak je to natočené, takový ten civilní evropský způsob. 90 minut uteklo jak voda, výborně jsem se bavil! ()

scarlock

Syrovy polsky krimi, ktery bavi! 5* Netflix je skoro osymoron, ale tady to plati dokonale. A hlavni zensky postavy jsou castingove vybrany na jednicku. ()

makakus

Mory Vratislavi jsou nejlepším příkladem toho, že světový thriller se dá natočit i mimo Hollywood, dokonce v Polsku. Inspirace klasikou Seven je nepochybná, ale vývoj a vyznění zcela originální. Líbí se mi zjevné Vegovy sympatie pro anarchii - hranice mezi dobrem a zlem se tady pozvolna otáčí a vývoj má skvělé, nečekané, a přitom logické vyvrcholení. Slovo "originalita" je vůbec pro tento film klíčové. Například dvojice hlavních anti-hrdinek - tlustá, nehezká ženská v ošuntělých teplácích a zdeprimovaná, cynická post-punkačka, obě dvě přitom chytré jako Holmes, to byla nádhera sledovat. Dialogy oživené černým humorem a odpozorovanými pouličními detaily, které asi plně docení jen Středoevropané (televizní kameraman vypíná kameru poté, co hrdinka zkrotila splašeného koně a reportérka ho nabádá: "Toč dál, kurva, třeba jí ještě kopne". Nebo patoložka při pitvě policistce "Na oběd s tebou dnes nepůjdu Helenko, musím tady ještě rozebrat ty prstíčky"). Od plného hodnocení dělí film jen pár zbytečných blbostí. Například postava prokurátora je mimo, hodila by se možná do žánru politické satiry, pokud by byla lépe zahraná a méně prvoplánově napsaná. Scéna s matkou podezřelé je překotně vysvětlující, opět mizerně zahraná i zrežírovaná (opravdu žádný šok z toho, co se matka dozvídá a vidí?). A ta již zmíněná inspirace Seven je nakonec vlastně zbytečná, jako by se tvůrci báli, že jinak by byl film komerčně moc nenápadný. Jinak bravurní řemeslo, zábavné reálie, hezky nechutný naturalismus, parádní drama plné zvratů - za mě čistých 80 %. A jako bonus mě pobavilo, že mobil se polsky řekne "telefon komůrkový". ()

Hemlock

Pořádně tvrdá krimi v podání našich severských sousedů. Nesympatické postavy, špetka brutality a slušné tempo - tři hlavní ingredience úspěchu, jež byly smíchány přesně podle mého gusta. Jasný čtverec a slušných 75%. ()

DJ Kritik

Pre mňa podobné ako film Sedem, ale podané európskym spôsobom. Poliaci si naďalej držia svoj spôsob podania a momentálne sú spolu s Čechmi a Francúzmi špička. Film je plný zápletok, citu nenávisti a aj pochopenia. Všetko v tej správnej miere. ()

LeChouan

Výborná polská kriminálka. Ukázka jak neotřele vložit do kriminálního žánru motivy z historických legend i soudobou politiku (pokusy o vložení výtek na adresu politiků v kriminálním žánru obvykle dopadají trapně a nudně). Polský sériový vrah, inspirující se časy, kdy zločinci scházeli ze světa nehezkou, veřejnou smrtí jako varování pro jejich případné epigony, nenudí ani minutu. Nenudí ani poněkud nasertivní kriminalistka Helena Rus (Malgorzata Kozuchowska). Plusem je i fakt, že Poláci chápou, že občas i policisté, zločinci, sérioví vrazi vzhledově neodpovídají standardům silikonových manekýnů. Poznámka - netuším, proč každý jen mírně temnější, drsnější detektivka se musí porovnávat se „severskou“ („skandinávskou“) školou nebo americkým filmem „Sedm“ (výjimečným snad jen svou nechutností). Jen mne mrzí, že marně hledám onu ve filmu zmiňovanou legendu. ()

oasismanik

Vzhľadom na predchádzajúce pecky, ktoré som od Patryka videl, som bol pravdupovediac dosť sklamaný. Také se7en z aliexpressu, nech sa radšej do budúcna Patryk venuje svojím absurdným poviedkam z prostredia poľskej mafie, ktorá ešte stále žije v 90. rokoch, pretože to mu ide rozhodne lepšie. ()

Pitryx

Přestože ve filmu snad není jediná sympatická postava, nenudil jsem se. Překvapily a potěšily některé gore záběry a svižnost děje. O překvapení taky nebyla nouze, takže za sedmdesát.    *** APŮL ()