Silný válečný příběh je připomínkou nedávné minulosti, války v Jugoslávii. Odehrává se v r. 1999, kdy se po bombardování Bělehradu NATO jugoslávská armáda stáhla z kosovské oblasti a zanechala tak srbské občany nechráněné před útoky, drancováním, znásilňováním a vražděním albánských banditů. Ruská speciální jednotka dostala příkaz převzít kontrolu nad kosovským letištěm Slatina a udržet ho, dokud nepřijdou posily. Vojáci si uvědomují, že musí využít veškeré své síly a odvahu. Není jisté, zda se dožijí dalšího rána. (TV JOJ)

mzss1

(72%) BALKANSKIY RUBEZH je pro mě vítaná filmová změna. Ruské filmy jednak moc nevyhledávám a jednak jich moc zkouknutých nemám. Ve výsledku jsem příjemně překvapen, trochu jsem váhal, jak to mám celé zhodnotit, ale ty slabší a rozhodně zasloužené 4* nakonec s radostí udílím a i se na to někdy znova vrhnu. Akci to má drsnou a realistickou. Je rozložená po celém rozsahu filmu, zejména poslední 40 minutovka mě opravdu bavila. To bylo skoro jako expendables. Ale to zas nechci přehánět, je to válečný film, takže v tomto žánru to bylo vše takové, jak má být. Nicméně to shrnu. Co se týče příběhu, tak ten mi přišel takový chaotický, mohl být lépe pojat a k tomu asi tak první hodinku tu bylo moc velké řetězení postav, tak jsem se v tom hůře orientoval, ale to byl spíše můj problém, nic zásadně nelogického tu není. Akorát délka 150 min mi přijde moc, aspoň tak o 20 min bych to zkrátil – což je asi tak vše k záporům nebo spíše k nedostatkům. Jinak veškeré scény mi přišly dost dobré a reálné – sem tam i dostatečně drsné + ta skvělá akce, ať už menší kontakty tak ta dlouhá a závěrečná. Nebo impozantní začátek, kde padal jeden výbuch za druhým v té nemocnici. Hudbu složili rusové opravdu dobře, v závěru se opakoval strašně podobný soundtrack Interstellaru, jak si všiml všímavý uživatel sniper18. No, určitě by se toho dalo víc vylepšit, zejména příběh, některé zbytečné scény s dialogy ubrat, přidat jiné atd. Vychvalovat to do nebes nebudu, ale i tak je to výrazný nadprůměr a ty 4* jsou u mě tak adekvátní. Dobrá práce. ()

verbal

K pochopení toho tolik „spravedlivého boje“ za osvobození Kosova snad i pro tu kohortu demagogicky vypláchlých zkurvených sluníčkářů se nabízí roztomilá fikční analogie. Představte si, že by se cigoši z Ústí, Litvínova a Mostu díky štědrým sociálním dávkám přemnožili do hrůzného počtu dvaceti procent ČR, a následně si parazitováním a kriminalitou načorovali tolik, že by si mohli dovolit nakoupit kvéry a raketky z Číny. Pak by prohlásili, že praotec Mižigar nesporně jako první dokočoval z Pandžábu na Ještěd se slovy “Výdim zemi zavšyvenou, pičomore, podporama, autoradyjama a barevnyma kovama oplívajícy …“, tím pádem jsou zákonitě jejich celé severní Čechy, ty by se měly ihned odtrhnout a získat samostatnost pod názvem Republika Romovo. Jejich největší a nejotrlejší krimoši by poté zformovali tak zvanou Romskou osvobozeneckou armádu (ROA), která by začala terorizovat původní obyvatelstvo a vraždit představitele dosud právoplatné výkonné státní moci, na což by tato samozřejmě zareagovala vysláním svých ozbrojených složek k zachování pořádku. Načež by došlo na obvyklé skučení do Kanady a Spojených sráčů, že „Gadža skurvene, porušovani lickich prav, pyčo, masakri cyvylistu a tak …“ podložené „skutečnou“ hrůznou historkou nálezu 40 těl uchlastavších se a na hepatitis a salmonelu pošlých vojáků ROA, navlečených do obleků od Armaniho s tím, že šlo o etnickou čistku a bezprecedentní biologický útok na ubohé romské civilní manažery z Čorstrýtu. A den nato by NATO „humanitárně“ vybombardovalo Prahu s odůvodněním, že bránila průjezdu konvojům s mědí, hliníkem a radiátory jakožto pomoci hladovějícímu a příšerným terorem strádajícímu obyvatelstvu Chánova. No a proti sdružení mocných světospásných zmrdů, hrající z dlouhé chvíle náhodným pícháním prstem do roztočeného globu geopolitickou hru „Člověče, tak komu bychom dneska zase humanitárně či demokraticky pomohli?!“, bychom mohli akorát tak držet piču a škemrat na hranicích u Mělníka o víza do Krkonoš, abychom je ještě viděli, než je to pracovité, ekonomicky zcela soběstačné a tolik progresivní etnikum za první dvě zimy kompletně ztopí. Pokud by ovšem bylo u koho škemrat, když všichni úředníci nové vzniklého perspektivního státu budou od počátku nepochybně na pracáku pobírat automaticky samoschválené šestimístné sociální dávky. Docela to nezní jako až takové sci-fi, co? Nehledě na to, že po Izraeli je na světě už druhý nebezpečný precedent, přispívající ke skvostnému soužití mezi národy. Neospraveditelně zaštiťovat zkurvené poturčence podporované Alkájdou, animální, islámem vypláchlá hovada bez jakékoliv úcty k životu či kultuře, na níž parazitují, národ, jehož Hrubý národní produkt je z dvaceti procent tvořen okopáváním brambor a ze sedmdesáti organizovaným zločinem, terorizujícím půlku Evropy, to byl od Mařenky Korbelové vskutku akt nejvyšší a nejcitlivější geopolitické prozíravosti a nesmírně uvědomělé židomarxistické zahraniční politiky cílené destabilizace a demonstrace nadřazenosti! Bravo! Bezprecedentní zločin, který by se dal v pohodě kategorizovat jako Washingtonská zrada a Srbské Sudety. Tedy, ač je Putinmultfilm v 80 procentech případů až komicky propagandistický, zde je plně na straně dobra a pravdolásky, Specnaz vybouchanci vzdorují skutečnému zlu a je škoda, že kluci neměli koule na to, ještě ve vykreslování vypatlaných zrůd z UCK, NATO a OSN impotentů pořádně přitvrdit. Ovšem i přes vlažnou vyhraněnost, nějaký ten patos a prkenného slizkého jelimana v hlavní roli správňáckého hrdinného politruka Ivana Obrnoviče Kožoksichtina, který se zoufale snažil parodovat Medvěda ze Seal Team Six, jde o velmi záživný, kulantně natočený, zábavný a solidně odsejpající válečný film, v pohodě dýchající na záda i takové 9. rotě. () (méně) (více)

Daddko

Dlho očakávaný NOT mainstream film o vojne Srbska s NAČO s premiérou v deň 20 výročia bombardovania Belehradu vzdušnými silami západnej demokracie nazývané aj „humanitárne“ bombardovanie alebo operácia Milosrdní anjeli. Belehrad bol v 20 storočí bombardovaný 2x. Od 6.4. do 12.4. 1941 Goringovou Luftwaffe. Bolo zhodených 440t zápalných bômb a zabitých cca 2.000 ľudí. Druhé bombardovanie bolo zahájené 24.3.1999 a trvalo do 10.6.1999, t.j. 78 dní a to bez schválenia BR OSN,t.j. podľa medzinárodného práva nelegitímne a tento raz pod vedením pražskej rodáčky Korbelovic Mařeny (All-NOT-right), nelichotivo prezývanú Balkánska Mäsiarka (a potom poskupovala s partiou strategické podniky v Kosove). Mimo iného letci Luftwaffe si zabombardovali znovu a potvrdili Goringovu školu.Bolo zhodených 14.000 bômb, navyše podľa medzinárodnými konvenciami zakázaných s ochudobneným uránom 238 a vypálených stoviek striel z vojnových lodí (mimo iné zasiahli títo kanonieri aj veľvyslanectvo Číny a zabili 3 čínskych novinárov). Bolo zabitých viac ako 2.000 civilistov vrátane 88 detí asi 1.000 nezvestných a rádovo stovky vojakov. A nevybuchnuté kazetové bomby sú postrachom v Srbsku dodnes. Miera výskytu rakoviny ťažko odhadnuteľná. A asi sa vyjasnieva, aj taký obyvateľ Vhite Domčeka McDonald priznal v 01/2019 že bombardovanie Srbska bolo chybou. Dej sa začína práve bombardovaním Belehradu neviditeľným bombardérom Lockheed F-117 Nighthawk, nasadeným 1x v bojovej akcii. Sláva netrvala dlho, jeden Srbi neskôr zostrelili. Dej filmu nie je žiadny výmysel, ale na základe reálnych udalostí konfliktu ruských výsadkárov a protiterostického komanda s musulmanskými hrdlorezmi a silami NAČO o strategické letisko Slatina nachádzajúce sa pár km od Prištiny. Konflikt sa vyhrotil 12.6.1999 keď Ruskí výsadkári zaujali bojové pozície proti vojskám NAČO. V tom čase vládol v Rusku Boris Vodkovič, Rusko ekonomicky a vojensky bolo na dne. Dovolím si tvrdiť že dnes by to mierovo a ústupom neskončilo. Na svoje si prídu aj priatelia military žánru, vojnové scény sú na dobrej úrovni. A pre citlivé diváčky upozornenie: musulmani popravujú pravoslávneho kňaza, srbského milicionára stelou do hlavy, ženy podrezávajú a následne masová poprava srbských civilov, odrezaná hlava nepriateľa má presvedčiť preživších ku kapitulácii. V závere cameo EMIR KUSTURICA, persona non grata Hollywood mainstremu a komentátorov typu Emma Smetana Pajerová (dcéra Moniky Pajerovej). A keďže Slovensko Kosovo neuznalo končím komentár....Косово је Србија! a pridám... Крым это Россия! Na IMDb cca 1550 hodnotení, za 8,2/10. Som skeptický že by sa v rámci proti Rusko/Srbskej hystérie objavil tento film v kinách a divák by mal možnosť vidieť pohľad aj z druhej strany. ()

netahlo

Tohle si asi Madeleine Albright pred spanim poustet nebude. Osobne zastavam nazor, ze tenhle vyklad je opacny extrem k te zido - americke propagande, kterou nas krmi media a pravda bude lezet asi nekde uprostred. Kdyz se ale clovek oprosti od sympatii k te ci one strane, dostane mimoradne kvalitne natoceny valecny snimek. Rozhodne palec nahoru. ()

Marek1991

Že na Kosovo a jeho existenciu mám dlhodobo trocha rozdielny pohľad než hlavný prúd médií je jedna vec. Druhá je, že si myslím, že aj keď tu boli prehnané pseudohrdinské zábery, tak ako celok ten film má gradáciu, zápletky, nenudí, nenaštve okrem islamistov asi nikoho a rozhodne sa dá pozerať s kamošmi/kamoškami. ()

• Písnička, která hraje ve 45. minutě, je „Coco Jambo“ od Mr. President. V 73. minutě hraje „Further We Will Operate“ od Kino and Viktor Coy. (Duoscop)
  • Gojko Mitič se odmítl nechat zaskakovat kaskadérem a i v 77 letech vše odehrál sám, jak byl zvyklý už od 60. let. (chamonix)
  • Útok na letiště začíná přes den, ale v dalších záběrech je už noc. (Duoscop)