Hlavní postavou úsměvného příběhu je osmnáctiletý zednický učeň a dobrovolný hasič Matěj Hůrka, který žije u babičky na malebné vesnici, ze všeho nejvíce miluje přírodu a chtěl by být lesníkem. Kromě toho ovšem prožívá první lásku k hezké Barče Cupalové, která se vrátila k rodičům po delším pobytu ve vzdáleném okresním městě. Matěj je však příliš nesmělý, a tak než se večer na tancovačce rozkouká, přebere mu Barču suverénní frajírek Evžen. A zatímco jeho babička přemýšlí, jak vnukovi, kterého po smrti jeho matky vychovává sama, oznámit, že se bude vdávat za energického důchodce Vokurku, Matěj se potýká se svými vlastními milostnými problémy a dalšími poněkud choulostivými potížemi. Schůze představenstva družstva řeší jeho přestupek proti mravnosti, když se večer koupal v lesním rybníku a "střetl" se tam s děvčaty, která se také koupala, samozřejmě nahá. A zatímco Matěj prochází dalšími mírně lechtivými peripetiemi, začíná si Barča uvědomovat, že skutečný charakter není samolibý frajírek Evžen, ale právě Matěj. Než však budou moci strávit noc v objetí, musí se ještě mnohé stát. Například se objeví zkušená, atraktivní Tereza, která se na krátký čas o Matěje zajímá, uchazeč o funkci předsedy Cupal přijde o naději, když je přistižen ve stohu s půvabnou sekretářkou Zdeničkou, shoří jedna stodola a Matěj se stane hrdinou. (TV Nova)

Enšpígl

Nějak jsem si nevšiml, že by Matěje ty holky nechtěly, naopak tolik holek neleze snad ani za Deppem. To bylo až trapný, jak mu každá chtěla dát. To já v jeho věku byl vůbec rád, když si přede mnou holky alespoň zhnuseně odflusly. A ty perly co tam Matěj ze sebe vyládoval "Ty jo to je kus ženský" a Matěj na to "Nelíbí se mě jak takhle mluvíš o holce" další Matějova perla - kluci : Matěji, vidíš tamhletu kozatou, když dostane prachy, tak se slíkne" No a Matěj ze sebe vybalill tuhle blbost "Ne, nezlobte se, do toho s Vámi nejdu, kluci." V tu chvíli u mě soudruh Matěj klesnul hodně hluboko. Odmítat pohled na kozy považuji za pozérské, nenormální a škodící klučičímu zdraví. ()

javlapippi

"Jestli zase něco zvořeš, tak dostaneš pumpičkou!" Nesmelý pubertálny prírody milovník Weisner by sa rád stal aj milovníkom iným, príkladom mu je aktivita borcov ako Husák, Jegorov, ba dokonca aj babka Ježková si na staré kolená nájde chlapa, ale náš hrdina sa okrem nesmelého pokukovania po dievčatách akosi na viac nezmôže. Napriek nulovým úspechom v tejto oblasti je po náhodnom kúpacom incidente v miestnom rybníku považovaný všeobecne za zvrhlíka, pred ktorým treba zamykať dcéry na dva zámky. Po pár trapasoch mu to nakoniec predsa len vyjde a ešte je ovenčený hrdinskou gloriolou čoby dobytku z plameňov záchranca. Vynikajúco zachytená dobová dedina a jej kultúrno-spoločenské udalosti v podobe hodov, kolotočov, svadieb, hasičských pretekov a tancovačiek v kulturáku, to všetko za zvukov dychovky. Márne nie sú ani postavičky ako bradatý sodomagomora excentrik Mrázek Hořický, mačo debil Podhůrský a obvyklá zmeska predsedov, zootechnikov a traktoristov. Vo filme o erotických pnutiach samozrejme nechýbajú šumné devy ako Kaplanová, Šplechtová, Kornová, Steimarová alebo Brejchová, niektoré dokonca na pár momentov odhalia poprsie, neoholené podpazušia, ba dokonca aj pár bobrov zdiaľky sa tu mihne. Režisér Muchna sa pokúšal kombináciou hercov a nehercov, dialógmi aj akoby dokumentárnymi zábermi nadviazať na atmosféru novej vlny a zopárkrát sa mu aj skoro podarilo, no aj tak ma viac bavil jeho o dva roky starší počin Hon na kočku na rovnakú tému, len z dievčenského pohľadu. Za tri vlastné vercajchy. "Vy to v Brně pijete?!" ()

Rattlehead

Tento film je docela tvrdý oříšek. Je to vlastně hrozná blbost, ovšem má svůj půvab. Nevýraznost hlavního hrdiny je zjevně režisérův záměr. Když točíte film o venkovském balíkovi, tak tu roli asi nesvěříte nejlepšímu herci Národního divadla. Právě určitá stydlivost Matěje dodává snímku uvěřitelnost a věřím, že v osmdesátkách se s ním mohlo ztotožnit plno chlapců, kteří u dívek neměli mnoho úspěchů. Podhůrský je dobrý magor, Kornová a Kaplanová hezké dívenky a hlavně scéna svlékání šesti dívek, když se jdou vykoupat, je nezapomenutelná. ()

zdeny99

Průměrný socialistický film, který je odrazem vesnického života 70. a 80. let (JZD, ples s dechovkou, každý vykládá hned o svatbě, poutě, sex v seníkách, holky koupající se v rybníku, hasičské závody, vkladní knížky...). Dnes to vše už je takové retro a stejně i ten film tak vypadá. Pro dnešního diváka je to spíše nostalgická záležitost na dobu dávno minulou. Zaujme tak jedině Evelyna Steimarová coby milfka v zelených šatech na plese a poté doma u sporáku. [1851. hodnocení, 86. komentář, 45%] ()

blackrain

Ony by ho i holky chtěly, kdyby nebyl takový psí čumák a ňouma. Očekávala jsem něco ve stylu Vesničko má středisková. Toho jsem se vůbec nedočkala. Příběh je hrozně nudný. Režisér to vůbec nezvládl. Někteří herci neměli ani pořádně co hrát a to bylo herecké obsazení velmi slibné. Na té vesnici bych žít nemohla. Dobrovolně bych se přestěhovala do většího města. ()

• Yvetta Kornová když si přečetla scénář a zjistila, že se tam má svlíknout došla za režisérem a řekla, že to neudělá. On jí mezi čtyřma očima řekl, že to po ní chtít nebude. Pak přišel onen den a co se nestalo chtěl, aby se svlékla, což odmítla a musel se stopnout celý natáčecí den, což byl veliký malér. Naštěstí se producent a pak i celý štáb za Yvettu postavil. (cariada)
  • Zdeněk Podhůrský když byl na vojně, tak na ten film museli jít. Vojáci volali, že by mu dali nakládačku, protože tam hrál zápornou roli a ve filmu se špatně choval k dívce. On měl štěstí v tom, že byl ostříhaný a nikdo ho nepoznal. (cariada)
  • Kulturní dům, kde se konal vesnický bál, se nachází v obci Bzová čp. 166. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)