The Inhabitant

Chlapec

• Nizozemsko

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Čína / Kanada, 2016, 97 min

|57%| Shlédnuto v kině. Bohužel, CSFD projekce mi nevyšla, tak jak běžně bývá zvykem - pracovní vytíženost byla opět u mě. Ale vzhledem k tomu, že jsem měl body na club cartě v Cinema city tak jsem na to skočil zvolna. Po skončení tohoto snímku jsem byl docela na rozpacích, ikdyž pocity nebyly nejhorší. Jako horor to teda moc nefunguje či je to takové moc nevýrazné. Úvod není moc oslnivý, vše se vleče. Hlavní hrdinka mi naštěstí docela sedla. Ostatní postavy, kterých sice moc nebylo – vcelku nevýrazné ale budiž. Nějaké ty náznaky hororu, zajímavější scény, to začalo až někdy snad v půlce či za půlkou filmu. Lekačka tu je asi jen jedna. Finále už bylo lepší, ikdyž na úplném konci trochu odfláklé. Takže finále pointu má, pro někoho možná šokující, pro mě ani tak ne, ale nemůžu si stěžovat, bylo to rozhodně zajímavé. Je pravda, že k tomu konci bylo pár úsměvných scén, no nevadí. Kdyby si k režii sedl někdo jiný a bylo to třeba Rko, tak by to mohlo dopadnout lépe. Nemám s tímto ale velký problém, nenudil jsem se, v pohodě jsem to shlédnul, byla to odpočinková záležitost. Pecka to však nebyla, víckrát se k tomu vracet nebudu, jsou ale i tak horší filmy. Prostě kovatelný průměr.(3.3.2016)

Dokoukal jsem šestou řadu Walking Dead a pustil si tenhle film, abych se něčím oklepal z té patetické telenovelické břečky. A koho že to u všech ďasů uvidím hned v první minutě? Maggie, jednu z nej... Ne, tu bezkonkurenčně nejprotivnější čůzu z celého seriálu, která mě tím svým zpruzeným nesympatickým čumákem irituje už od druhé řady a já pořád marně čekám, kdy už ji "chodci" konečně sežerou. Takže mám na Boye důvodnou pifku hned od začátku. Postupně si mě film sice získal na svou stranu, jen mě trochu zklamalo fádní rozuzlení zápletky, které jsem vůbec nečekal, byl bych mnohem radši, kdyby... No nic. Příjemný komorní soft horrůrek, ale Chucky i Annabelle mají větší grády.(26.4.2016)

• verbal

Sračkovitý režisér Vilém Zvon se konečně naučil aspoň trochu točit, satanžel se však jeho scénárista vydal nepokrytě čorkařit na brakoviště. A tak tři čtvrtiny filmu sledujeme úmornou uspávačku alá „Anabel“ o trapném až unylém přemísťování břichomluvecké Barbíny po viktoriánském baráku, schopnou vyděsit leda tak labilního loutkoherce s nevyhraněnou sexuální orientací. Na posledních patnáct minut pak z „Hrůzné minulosti“ vyleze „Míša Majers“, aby celou tu kalvárii, plnou otlačených hemoroidů a znuděných oleženin, skvostně ukončil úplně jako … Tady musím toho pissálka pochválit za originalitu! Tak suchý a debilní závěr by nesplácal snad ani několikanásobný absolvent Akademie retardované hororové scenáristiky pro vegetativní pacienty. Etalonem nesporné kvality budiž „příjemně překvapený“ mozkoun Livingdead! A tak jediným pozitivem zůstává ta více než žvýkatelná roštěnka v hlavní roli, která sice dělá, co může, ale na druhou hvězdu by musela minimálně ukázat páreček kulantních mečivek nebo vkusnou díru v sýru.(10.4.2016)

Nemusím mít lekačku co 5 minut, ale chci se poctivě bát. A tady jsem se více než hodinu místy opravdu bál. Samozřejmě se filmu nepodaří udržet napětí donekonečna. Hlavně tedy opadne po tom co se proflákne jak to vlastně s porcelánovým chlapcem ve skutečnosti je. Kvalitní horor je vždy nedostatkové zboží a Chlapec mé očekávání zcela určitě splnil. PS: Hlavní hrdinka je neskutečně sympatická herečka. Prosím všimnout a obsadit do dalších filmů. 70%(4.5.2016)

Případ pro Chocholouška. Sympatická Američanka Greta je poněkud konsternována, když jí párek pomatených důchodců představí jako svého syna loutku, o níž by se měla starat. Práci chůvy na anglickém venkově si představovala přece jen jinak. Starobylé panství ukrývá dávné tajemství. A někomu tady zřejmě kvalitně hráblo. Jak je to s loutkou vlastně doopravdy, na to si divák bude muset počkat až do finální pointy. Stařečci záhy vyklidí pole působnosti a odjedou. Greta v rozlehlém domě osiří, ale nebude tam tak docela sama. Bude s ní loutka, která jí nedá ve dne a v noci ani vydechnout. V rámci pointy se nabízí hned několik variant, jak diváka v závěru uzemnit. Divák si postupně skládá, jak se to s celou záležitostí kolem loutky vlastně má. Říká si, to bude takhle, ne, to bude tutově takhle. Nakonec je to výsledné rozuzlení celkem jednodušší, než se jeví, tudíž odkrytí všech karet, podlah, zdí i jiných propriet nakonec nemá takový šokující účinek. Ve finále docela přituhne, objeví se i nějaká ta lehce brutálnější scéna, ačkoliv se tenhle horůrek spoléhá na strašidelnou atmosféru (bez příměsi krve) a tajemstvím opředené panství, které je daleko z dosahu nějakých sousedních stavení, uvnitř je vybaveno zastarale a dotek s moderní technologií neexistuje, až na staromódní telefon, který je v podstatě jediným spojením s venkovním světem. Důchodci se s nikým nepřátelí, jedinou jejich "blízkou" osobou je rozvozce potravin, který posléze naváže přátelství s Gretou. Jen od něj se dozvídáme, že podivný pár měl kdysi malého syna, který za podivných okolností uhořel ve věku osmi let. Celá událost dolehla na nešťastníky takovým způsobem, že loutka pro ně nyní personifikuje jejich tragicky zesnulé dítě. Každý rozumný jedinec by se otočil na podpatku a strašidelné sídlo s podivným párem by neprodleně opustil. Ne tak Greta, mající doma také své osobní problémy, hlavně s jejím násilnickým partnerem. Pár navíc za službu solidně platí. Film nenasadí nijak ostré tempo, plouživým tempem sledujeme, kterak mladá dívka postupně propadá šílenému přesvědčení, že strnulá loutka si žije svým vlastním životem. Někteří diváci pomalé tempo nezvládnou, je z filmu postupem času cítit, že je poměrně natahovaný. Ale ta hra na živou/neživou loutku, je celkem zdařile provedena. Netvrdím, že herecké výkony jsou něco nevídaného, ale Lauren Cohen v hlavní roli to celkem solidně táhne. Je fakt, že filmu chybí pořádný odpich, něco takového má až s příchodem finále. Režisér William Brent Bell nijak hororově netápe, horory jsou jeho specialitou. Film neshledávám mimořádným, je solidně natočen, moc financí sice nestál, to mu ale nijak nebrání, aby zabrnkal na nervy. Na můj vkus byl film dost málo krvelačně rajcovní, převládalo mírné pojetí, u hororů to nemusím, vše završeno posledním ultra stupid záběrem. Naprosto jsem alergický na tahle polopatická zakončení. Určitě ale tu loutku budete chtít rozkopat a zadupat do země. A o tom to je. 70%(9.4.2016)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 85. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Původně nesl film názvy In A Dark Place a The Inhabitant, ty ale byly změněny, jelikož se autorům nezdály vhodné. (hansel97)

• - Spoiler: Ve filmu zemřou tři lidé. (fiLLthe3DD)