Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

Aildrin

Tolkienův život byl velké drama a tím nemyslím bitvu na Sommě. Byť měl film pár zajímavých momentů, tak takhle plitký životopisný film si Tolkien rozhodně nezasloužil. Vše jde od jistě části jako po másle. Je vypuštěna prakticky veškerá kontroverze ohledně náboženství a komplikace ohledně sňatku s již zasnoubenou Edith, to jak napsal pro svého syna první knihu, jak během práce na univerzitě pracoval na Pánu prstenů, a spousta dalších zajímavých událostí. Neskutečně odbitý příběh, natahováný Tolkienovými halucinacemi, místo kterých se do těch stodvanácti minut mohlo vejít mnohem více obsahu. ()

l.enik.c

Čekala jsem, že tento film bude přece jen více zaměřen na literární tvorbu Tolkiena, ale bohužel se zde objevilo jen pár nástinů, jinak člověk sledoval pomalu celé jeho mládí, které bylo celkem o ničem. Jediné co by se dalo považovat za to, co jsem od filmu očekávala, byl akcent na přátelství, které je výrazným prvkem v Tolkienově tvorbě, avšak ani to mi nepřišlo jaksi uvěřitelné, nechápala jsem, kde se vzalo tak hluboké pouto mezi partou kluků a proto mě ani příliš nezasáhly scény z válečných zákopů. Podle mě mohlo být mnohem lépe napsané. A těším se, že třeba jednou vznikne lepší životopisný film o tomto svým způsobem geniálním člověku, protože právě i ta jeho genialita zde vyzní jaksi naprázdno. ()

subic

J.R.R. Tolkien udělal mimo jiné jednu velmi záslužnou věc, nastudoval jihofrancouzské Okcitánské legendy a sepsal je v knihách Hobit a Pán prstenů. Otázkou je, jako moc do toho vložil ze svých vzpomínek na přátele na na 1. sv. válku, kterou prožil a přežil v zákopech. Ale jako film je to místy nuda. 5/10 ()

riza-do

Nedovyprávěný příběh J. R. R. Tolkiena, který snese jen mírné porovnání s The Theory of Everything, jenž na rozdíl od Tolkiena má emoce v průběhu celého filmu. Chci tím říct, že opravdové emoce ve mě nastaly až v úplném závěru filmu, až za začátkem Hobita, který film zbytečně rychle ukončuje, v titulcích, které narychlo dovypráví co se s postavami stalo. Tohle šlo rozhodně udělat o dost lépe, aby se divák více ztotožnil s příběhem, s postavami, s dobou, nemusel se přemlouvat, že to chce dokoukat a třeba aby se taky něco málo dozvěděl. ()

helrohir

V menoslove tvorcov vidím samé neznáme mená, ale prekvapujúco sa mi tento film nezdal ako úplný prepadák. Herecky, vizuálne a po hudobnej stránke je to pomerne slušne spracované. Len ma ako fanúšika Tolkienovej tvorby mrzí, že tá etapa jeho života, ktorá by mňa osobne zaujímala najviac, teda písanie samotných kníh, je tu v podstate kompletne odignorovaná. Film sa zameriava skôr na peripetie jeho mladosti, dospievania, vzťahu k budúcej žene, a samozrejme aj zásah prvej svetovej vojny do životov zúčastnených. Ani v tomto smere však nejde o nejaký strhujúci životopisný zážitok, hlavne keď ide o takého velikána svetovej literatúry. 50%. ()

JenYu

Ševelící zelené a žluté listoví. Vypráví příběh o odvaze, přátelství, dobrodružství, dobru a zlu. Na zamlženém anglickém venkově vychází slunce a osud se odvíjí. Chvíli jemný, jindy zoufale drásavý. Velmi hezky natočeno - s kouzelnou hudbou. Nicholas Hoult hraje přesvědčivě. Nejzajímavější scéna: rozhovor s Edith v kavárně - Legend of Cellardoor. ()

ZHODNOTITEL

Je to pozoruhodné, je to možná inspirativní ale představa, že se jedná o fiktivní postavu, by celý film zabila. Film možná docení věrní čtenáři a diváci Tolkienových příběhů. ()

Wurths

Jak tady čtu některé ty nenávistné komentáře, začínám mít pocit, že si ten film asi někteří považovali za pokračování LotRa nebo co. To, že se tam jen jednou objeví slovo Hobit a stejně tak Středozem neznamená, že je ten film nudný a jestli jste neviděli náznaky středozemě od prvních minut přes celý film, asi vám nikdo nepomůže. ()

shaacul

Výborný film, který je ale něčím jiným než čekáte, když je v nadpise "Tolkien". Spíž než životopis je to univerzální příběh síly přátelství a lásky. ()

stafino

Mne sa to veľmi páčilo. Viac ale to detstvo a opisy toho ako tie vojnové scény, tie mi prišli trošku off. Inak som bol ale veľmi spokojný, vzhľadom na to že som nemal nijaké očakávanie a pozeral to spontánne. 85% ()

Ikewoo

Je třeba přiznat, že fanoušci Tolkienova díla zpravidla nechápou hluboký rozdíl mezi duševní dobrodružností, která tato díla stvořila, a vnější životní takřka uniformitou univerzitního profesora... Film vypráví lidský příběh a pro mě nebyl ani trochu nudný, ba naopak strhující, jako i životopis Tolkiena od Carpentera. Je to film plný emocí (někdy trochu nadbytečně), "draků za humny", kteří vás nenechají chladnými... Trochu mi vadil lehce násilný prostup s frontovými scénami a civilnější životopis bych ocenil více... Ale i tak, je to prostě o neobyčejném obyčejném mládenci a jeho cestě do dospělého života. A není tahle stránka také inspirující? ()

rigby

Celkem nezajímavě zpracovaný život autora slavných fantasy románů. Asi je to současná móda, chtít o každém významnějším spisovateli natočit film. Ale když je jeho život vlastně obyčejný, tak se i diváci nudí. Nemohu dát více než tři hvězdičky, a to jen z úcty fanouška Středozemě. ()

Sherty

Srovnávání s Teorii všeho se prostě nabízí. Ano Teorie Všeho se mi líbila víc. Tempo u Tolkiena je pomalé a jsou pasáže, které jsou až nudné, ale přikládám to skutečnosti, že okolnosti okolo prodělávání těžké diagnózy se dají na plátno převézt mnohem zajimavěji a pestřeji, než "jen" myšlenkové pochody člověka, který se nechává unášet vlastní představivostí a má zálibu v jazykovědě. Vlastně to dopadlo dobře. Hoult se své role zhostil dobře. DIskuze mladých gentelmanů na počátku 20. století mají taky něco do sebe. Na člověka to dýchne aspoň tím, že se lidé k sobě kdysi chovali jinak. Možná jsem zaujatý, jako vášnivý čtenář všeho co J.R.R. Tolkien napsal, ale mě se to líbilo. 70% ()

bonovox

Životopisný film o mladosti slávneho tvorcu fantasy, ktorý je ale miestami dosť nudný a nebyť vsuvky z I. svetovej vojny a jej následkov na samotnú Tolkienovu tvorbu, bolo by to ešte horšie. Hoult v hlavnej úlohe fajn. ()

meda2016

Kamerou zřejmě řekl vše, co vlastně chtěl. Obrazové sdělení - přesné. Dokresluje, z čeho čerpal pro své příběhy - z útrap, vzepětí sebevědomí, války, mordoru (území apokalypsy). Hudba ve filmu se spojuje s obrazem. Exhibice promluv bratrstva - oúú. Každý byl talent a J.R.R. byl génius na význam slov - což naštěstí využil pro naše potěšení. Ale... Neproniklo to ke mně. ()

Radek273

Snímek, který má svoje kouzlo hned z několika důvodů. Již od počátku je vidět, že jde o poctivou tvorbu, nehnanou digitálem ani prostě jen odbytou, která by se zaměřovala jen a pouze na odvyprávění příběhu. Naopak, pečlivě vybrané britské scenérie či městské čtvrti včetně úžasných vnitřních prostor anglických budov a Oxfordu, dávají pocítit tu pravou severskou atmosféru. Zároveň nikterak přebyté kostýmy a vykrášlování, zkrátka jen "chudé, opravdové" kulisy. Samozřejmě někomu bude vadit v určitých pasážích jisté "blábolení" ať již umělým jazykem či vyfantazírovanými příběhy. Avšak i to se nese v duchu Tolkienovy tvorby a odráží jeho tolik obdivovanou (spisovatelskou) originalitu. Výraznou a téměř nade vše čnící hvězdou je pak Lily Collins, jež se postarala o neobyčejné ztvárnění (ostatně jak to již bývá jejím zvykem) prosté Edit, z které zkrátka nelze nabýt jiného dojmu, než že tou "elfskou princeznou" z Tolkienových příběhů je právě ona. A že se rodina od snímku distancovala? Ano, chtěli bychom se dozvědět pravý příběh, tedy bezpochyby škoda, ovšem .. na kvalitě mu to zas až tolik neubírá! ()