Bývalý agent FBI Fox Mulder vypráví o podivných případech, kterými se kdysi zabýval. Zmizení své sestry přikládá mimozemskému únosu. Tato posedlost ho přivedla do FBI do oddělení Akta X, kde se zabýval řešením paranormálních jevů. Jeho kolegyní byla lékařka Dana Scullyová. V roce 2002 bylo oddělení Akta X zrušeno.

Vracíme se do roku 1947 do Nového Mexika, kdy je mladý lékař svědkem zastřelení mimozemšťana jen kousek od mimozemské vesmírné lodi. Rok 2016. Čtrnáct let poté, co byla Akta X zrušena, je bývalá agentka Dana Scullyová kontaktována zástupcem ředitele FBI Walterem Skinnerem. Ten ji a Muldera požádá o setkání s moderátorem zpravodajství Tadem O´Malleyem. Všichni tři se sejdou ve Washingtonu D. C., Tad O´Malley věří v UFO a chce odhalit spiknutí mimozemšťanů a lidí. Společně jedou za dívkou Svetou, které byla do těla několikrát implantována mimozemská DNA a pak jí byl vždy plod odebrán. Dívka umí číst myšlenky a tvrdí, že ji unášeli lidé. O´Malley ukáže Mulderovi repliku mimozemského stroje – letadlo na volnou energii.

Mulder se setká s lékařem, který byl svědkem zastřelení mimozemšťana. Mulder je přesvědčený, že byl celé ty roky podváděn. To lidé tvoří mimozemskou rasu, aby pak mohli vyhubit lidstvo a převzít vládu nad celým světem. Ví, že se nejedná o mimozemské spiknutí, ale o spiknutí lidí. O´Malley je přesvědčen říct o této teorii v dalším zpravodajství. Další den však Sveta v televizi vše zapře a vydá se na útěk. Když ujíždí v autě, najde ji vesmírná loď a auto nechá vybuchnout. Tad O´Malley ukončí své zpravodajství a zmizí. Dana Scullyová udělá krevní testy Svetě i sobě – a obě dvě v sobě mají mimozemskou DNA. Dana chce proti tomu začít bojovat. Skinner si k sobě nechá Muldera a Scullyovou zavolat a sdělí jim, že složka Akta X se znovu otevírá. (TV Prima)

Autogram

Toľko konšpirácie, mimozemšťanov, únosov nebolo v celej sérii doteraz. A dokonca konšpirácia v konšpirácii. Celkom slušný začiatok obnoveného seriálu. Hlavní hrdinovia sa v ňom našli, za 10 rokov ani príliš nezostarli. Len tu chýba trochu tajomna, keď je všetko servírované priamo na obrazovke. –––– Sú to naozaj iba podvody? Sme tu skutočne sami? Alebo nám neustále klamú? ()

jefff

Bohužel velký návrat mého srdcového seriálu dopadl tak jak jsem se obával. Akta X utkvěli v minulosti a nikam se ani po té dlouhé pauze neposunuli. Nic nového první díl desáté série nepřinesl, jen to stejné jako pořád dokola. Tohle bylo opravdu zklamání :-( ()

matolas

V dnešnom prekonšpirovanom svete to pôsobí ako nejaký spin-off hocakej anti-iluminátskej webovej stránky. Konšpirácie sú akési jalové, korunované klasickým "Všetko, čo sme doteraz robili, bola lož!" Moderná doba zatiaľ Aktom X nesedí, škoda. Uvidíme, čo prinesú "monster of the week" epizódy. Zatiaľ možno konštatovať len slabší rozbeh s príšerným McHaleom v roli voľajakého ultra-ľavičiarskeho youtubera. (Duchovného výkon sa zatiaľ podobá 9. sérii, kde sa mu už vážne nechcelo hrať.) ()

Loki_Six

"A government, driven not only by corporate greed, but by a darker objective, the takeover of America and then the world itself, by whatever means necessary, however violent, cruel or efficient. By severe drought, brought on by weather wars, conducted secretly using arial contaminants and high altitude electromagnetic waves, and a state of perpetual war, to create problem reaction solution scenarios to distract, enrage and enslave American citizens at home with tools like the Patriot Act and the National Defense Authorization Act, which abridge the constitution in the name of national security. The militarization of police forces in cities across the US, the building of prison camps by the Federal Emergency Management Agency with no stated purpose, the corporate takeover of food and agriculture, pharmaceuticals and healthcare, even the military in clandestine agendas to fatten, dull, sicken and control the populace already consumed by consumerism. A government that taps your phone, collects your data and monitors your whereabouts with impunity, a government preparing to use that data against you when it strikes and the final takeover begins." ()

fr3ak

Jsem velký fanoušek X-Files. Ten seriál opravdu žeru. Ani nespočítám kolikrát jsem ho celej viděl. Důvod je jasný - nikdo předtím ani potom nic lepšího nenatočil a bohužel to platí i pro Chrise Cartera samotného. První epizoda dlouho očekávané desáté řady je bohužel naprostej hnůj. Nejen že je tu popřená mytologie, kterou seriál devět let předtím tak pečlivě budoval, ale i chování postav je tady zcela postavené na hlavu. Mulder celou dobu hledal pravdu, na konci deváté série ji vlastně konečně našel a zaplatil za to nejvyšší cenu (trest smrti, kdyby si někdo nevšim). Pak mu bylo odpuštěno v chabém druhém filmu. No a teď si člověk, co na vlastní zažil vzlet obřího létajícího talíře, nákazu "černým olejem", fyzické proměny mimozemského lovce, farmu plnou klonů jeho sestry, vlastní únos mimozemšťany, atd... bavíme se tu o Mulderovi co dokázal dočasně díky mimozemskému viru číst myšlenky a já už ani nevím co všechno, tak přesně tento člověk hned v první epizodě, na základě zcela směšných "důkazů" prohlásí: "celých těch devět let mě vodily za nos" - to jako vážně? Ani nevím jestli se mám smát, nebo brečet. Každopádně je tato epizoda průser i proto, že se toho snaží za velmi krátkou stopáž říct strašně moc a tak krom velmi chatrného znovuotevření Akt-X neřekne vlastně vůbec nic. PS: A ten obživlej kuřák už je opravdu jak špatný vtip a to byl dřív má nejoblíbenější postava... ()

helraiser

Tak nevím co si o tom mám myslet. Samozřejmě, že jsem rád že se mám Akta X vrátila, ale z tohoto dílu jsem tak nějak spokojenej na půl. Začátek super, konec taky super, ale to co bylo mezi s tím až tak spokojenej být nemůžu. Co se týče mytologie, tak to je jako by ji vymýšlel někdo kdo se v aktech X moc neorientuje, je tu totiž plno nesrovnatelností. Tak předně se tu jede jako by předchozí série vůbec neexistovala, ba tzv. super vojáky se nějak úplně zapomnělo, mimozemšťan ze zříceného korábu nemá toxickou krev atd. Tak jediné co potěší a značně odporuje závěru 9. řády je objevení či návrat Kuřáka, což je super, toho chlapíka mám fakt rád. Mytologie tedy prozatím nic moc a to do deváté řady byla vždy top. Snad se polepší. ()

Baron Noktur

Výborný diel, ktorý po 16 rokoch od konca poslednej série nedáva vydýchnuť. Jeho otvorenosť voči teóriám mimozemských únosov je jeho najväčším kladom. Hudba Marka Snowa vytvára tú pravú auru Aktov X, skvelá a ťaživá atmosféra momentov a situácií skvelo rozohráva úvodnú symfóniu konšpirácií a odhalení. Je rok 2016, no Akty X nezostarli ani o píď. Stále to tam je! Toľko mysteriózna a vypätých situácií v jednom dieli, na toto som čakal celý život! Informáciami nadupaný, no štýlom pomaly sa rozbiehajúci thriller. Čo sa týka nejakých záporov, mínusom je hlavne Duchovny, ktorý sa tvári, ako keby sa mu tam ani nechcelo byť. Všetkým kritizujúcim by som chcel hlavne odkázať na úplne prvý diel seriálu vôbec, ak sa teda chcete baviť o nepodarenej časti Akty X... ()

Gardenboy

A prečo nie? Konšpiračná teória o ovládnutí sveta oligarchami upgradeovaná o UFO zložku. Šílene pritiahnuté za vlasy, ale vychádzajúce pravdepodobne z reálnych základov. Teda okrem toho UFO. Je to natočené "starým" štýlom na ktorom si Akty X vybudovali svoju slávu. A prekvapujúco to funguje aj po dvadsiatich rokoch. ()

swiss

Nutný (nudný) rozjezd. Mulder se vrátil z Kalifornie a Scully už doléčila Hannibala. Jsou mi mnohem sympatičtější, než za mlada (jejich mlada). Těším se na další a doufám - lepší díly! ()

andulasafarova

Maglajz současných konspiračních teorií, něco jako David Icke v kostce. Dialogy nechápu - takhle normální lidi nemluví - a jako hádat se o to, kdo věří/nevěří a kdo je blázen a není, tak to už snad máme za sebou, ne. ()

joelly01

Ne, me to neprislo tak strasne jak zde nekteri lide pisou. Zklamani se nekonalo. Cekala jsem prijemne & nostalgicke retro s Mulder & Scully (oba trosku ohlodal zub casu, ale da se. Nikdo nemladneme! Teda krome me, ja ted vypadam lip nez tehdy v 16ti). A dostala jsem prijemne & nostalgicke retro s Mulder & Scully. Konspirace a ufoni nebyli ve starych "aktech" me oblibene epizody (ja radsi uchylaky co jedli jatra), ale tuhle vec jsem uzivala v miru. Tesim se na dalsi dily! ()

WolfIssen

Kurňa, napojení na předešlá Akta, začátek a celý díl nemohl být lepší než tohle. Máme tu zpět KULT v celé své kráse. Teda aspoň doufám, že se pojede i nadále na stejné vlně a pravda ukrytá někde venku vypluje pompézně napovrch. ()

Leeslie

Pilot v krátkosti - málo akce a mnoho zbytečného kecání. Problémem pilotu je rozhodně to, že Carter se nám snaží rozehrát novou mytologii ve zkratkovitém čase, což má za následek hrozně rychlé podání informací, které divák v té krátké době nevstřebá. Škoda patetických dialogů, protože díl má pár velmi zajímavých scén, jenž se bohužel v tom naservírovaném uspěchaném guláši ztratí... Nicméně doufám ve velké zlepšení, pilot hodně slabých 70%... ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89% Úvodní díl revivalu je lehce kontroverzní. Rozporuplné přijetí docela skoplo očekávání na další epizody, u následujících tří ale bylo obecné přijetí mnohem lepší, asi protože se tak nepitvalo do té už "dávno ukončené" mytologie. Ale dle mého se to vážně povedlo, Mulder, Scully, oba jsou stejní, a stejně skvělý. Miluju pojetí této epizody, dala by se vylepšit, není to nejlepší možný začátek, ale i tak se jedná rozhodně o velmi nadprůměrný díl. Hodně se tu poukazuje na tu minulost, máme tu ten retro styl tempa atd., to si seriál furt zachovává, máme tu zajímavý příběh, který se ale rozhodně neřadí mezi kvalitativní špičku. Řemeslo je na bombastické úrovni. Epizoda měla velmi dobrou sledovanost, efekty se taky povedly, navíc to byla nejsledovanější epizoda od This is not happening, z osmé série. Je dost husté že jsme se poprvé od konce páté série vrátili do Vancouveru v Kanadě. Tak dlouho tam nenatáčeli! Já jsem byl velký fanoušek vybraného prostředí v prvních pěti sériích (lesy, temné uličky, atd.), samozřejmě i miluju prostředí šesté, sedmé, osmé a deváté, kde exceluje poušť (šestá a devátá), nové lesy a hory (sedmá) a temné město a vesnice (osmá), ale je to pěkné. Škoda že se více neexperimentovalo s nějakými děsivějšími scénami, ale to už je minimální výtka. ()

imaginer21

Nostalgie jako prase. Carter se nesnaží držet v rukávu esa, která už jsme beztak dávno viděli. Vypráví přímo a tím spíš nás nutí přemýšlet, v jakém momentě bude všechno nakonec úplně jinak. Taky Mulderova (Duchovnyho) unavenost je uvěřitelná vzhledem k okolnostem i jeho letitým zkušenostem. Ovšem jeho znovuzapálení nutí diváka uvěřit, že se zkrátka dozvíme něco úplně nového. Scullyová stále jediná, která se snaží držet konspirační teze na uzdě a držet se vědy. Šmudla z Youtube je zástupcem nové doby a Carter se tak snaží konspiraci udržet pro současnou generaci. Mnoho věcí může vyznít směšně, ale je třeba vycházet z toho, čím si za těch x let vývoje postavy prošly. Nejvíc člověka potěší plné nasazení hudebnkíka Marka Snowa a pochopitelně staré dobré intro. A závěrečná scéna je potěchou pro duši každého skalního příznivce tohoto kultu. Po nemastné neslané koncovce v "The truth" a ještě méně zdařilém druhém filmu - ohledem na teprve rozjetou novou sérii - plně složený reparát! Edit: Po druhém shlédnutí musím s hodnocením přeci jen dolů. Budu doufat, že všechno je přeci jen ještě jinak a Carter má v ruce schovanou kartu, kterou nás po odfláknutém intru vrátí do vytoužených kolejí s feelingem původní politicko-mysteriózní mytologie. ()

PeteBuck

Nie je to najhorší začiatok, ale tak čakal som viac. Na prvýkrát som ani nezachytil všetky tie informácie o tom, čo za konšpiráciu to vláda USA ohľadom emzákov ukula, tak si to musím pozrieť ešte raz. Akty X dostali trochu novší šat, len Mulder, Scullyová, Skinner riadne zostarli. Chris Carter sa to rozhodol ťahať trochu iným smerom, mierne resetovať, čo priniesli pôvodné Akty X. Zostáva dúfať, že aspoň udržia krok s ostatnými časťami. ()

the_weaver

Prvý diel série nesúcej podtitul Návrat žiaľ znamená návrat tých úbohých paranoidných konšpirácií, ktorými sa skončila 9. séria v dieli s názvom Prauda. Scenár akoby vypadol z klávesnice top fanúšikov facebookových stránok Zem&Vek, Infovojna či Aeronet (sprisahanie elít, policajný štát, zotročenie občanov atď.). Slovami Scullyovej ide o "strach šíriaciu nezmyselnú izolacionistickú technoparanoiu, takú falošnú a nebezpečnú a hlúpu, že [jej šírenie] hraničí s vlastizradou". Príbeh o mimozemskom víruse je oproti nej suchopárna dôkazmi podložená vedecká štúdia. Mulder sa to snaží zverejniť a "elita" sa rozhodla mu v tom zabrániť. Zúfalstvo scenáristov z nedostatku inšpirácie najlepšie vykresľuje zmŕtvychvstanie muža s cigaretou. O to prekvapujúcejšie potom je, že zvyšok produkcie je viditeľne nadpriemerný. ()