poster

Carmen

 • český

  Burleska o Carmen

 • anglický

  Burlesque on Carmen

 • anglický

  Carmen

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1915, 37 min

Režie:

Charlie Chaplin

Předloha:

Prosper Mérimée (kniha)

Scénář:

Charlie Chaplin
 • Pohrobek
  ***

  První Chaplinova "Burlesque on Carmen". Něco mezi groteskou a celovečerním filmem. Chaplinova variace na slavný román Prospera Mérimée. Pochopitelně silně zparodováno až "zneváženo". Vše za doprovodu hudby z Bizetovy Carmen. Chaplin sám představuje Dona Josého, Carmen ztvárnila sličná Edna Purviance, která se tu chlubí obnaženými pažemi, ba i rameny. Na grotesku příliš dlouhé, na regulérní film poněkud moc groteskní. Stejně se však jedná o slušnou zábavu. Minimálně Chaplin jako šermíř stojí za to. Film je k mámí ve dvou verzích: první byla dokončena Chaplinem v roce 1915, druhou vyrobilo studio Essanay Company v roce 1916 poté, co z něj Chaplin odešel. Bylo tam přidáno mnoho Chaplinem vyřazených míst a sám Charles s ní nebyl vůbec spokojen. Nicméně, distribuovala se právě tato až do roku 1990, kdy byla zrekonstruována původní verze.(28.7.2005)

 • filmmovier
  ****

  Další výborná věc. Rozjezd byl sice trošku pomalejší (a slabší), ale když se to pak rozjelo (pravda, až v polovině) báječně jsem se bavil. Chaplinův autorský film, navíc (nejspíš) první takhle dlouhý a je to na tom poznat, tvůrčí svoboda (snad) se prostě nezapře a zrovna u Chaplina už vůbec ne. Jeho Don José je samozřejmě naprosto perfektní figurkou a minimálně jeho šermířské kreace rozhodně stojí za to. A i Edně to tady mimořádně sluší, v tomhle filmu byla fakt hodně pěkná- a navíc její Carmen je postavou možná i o něc lepší a zajímavější, než je Don José. Prostě velmi dobrá zábava, u které její (na první pohled možná příliš dlouhá) stopáž vůbec nevadí a naopak je k užitku. Chaplin má sice jiné velehity, ale tahle Carmen je prostě fajn. 70%.(20.7.2018)

 • dwi
  **

  Chaplinovi herecké počátky zdaleka nedosahují úrovně jeho pozdějších děl. Komika, kterou se snaží zaujmout diváka, je zbytečně nudná, kýčovitá až trapná. Nechci snižovat talent údajného krále komiků, ale to co předvádí např. Buster Keaton, je nesrovnatelně lepší a propracovanější. Chaplin alias Dearn Hosiery zde vystupuje jako mdlý policejní strážník. Mnoho gagů zůstává nevyužito a naopak mnoho jiných (např. bitka v hostinci) zavání již zmiňovanou trapností.(2.9.2003)

 • everlong
  ****

  dle mého názoru nadprůměrná groteska....je pravdou, že vše stojí a padá na Chaplinovi....momenty, kdy se na scéně neobjevuje jsou při nejmenším nudné, ale jakmile se objeví je příběh mnohem zajímavější a hlavně vtipnější. DÁLE HRAJÍ: Ben Turpin (Don Remendado) Leo White (Officer of the Guard) John Rand (Escamillo) Jack Henderson (Lilias Pasta) May White (Frasquita) Bud Jamison (Soldier) Frank J. Coleman (Soldier) Lawrence A. Bowes (Gypsy) Fred Goodwins (Gypsy)(15.10.2009)

 • Autogram
  ****

  Skutočne výpravná groteska s dejom, ktorá sa dosť vymyká ostatným z prvých rokov Chaplinovej tvorby. Až sa čudujem, že som ani časť z nej nikdy doteraz nevidel. Edna ako celkom biela cigánka Carmen je počas filmu, keď prichádza o odev a strojený účet stále krajšia. Film obsahuje množstvo veľmi vydarených scén, jednou z nich je pokojne konzumujúci chlapík počas šermiarskeho súboja nad jeho hlavou. –––– Your words hit hard, but I hit harder. –––– Carmen belongs to no man. She is free.(12.4.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace