Vánoční skřítek

Vianočný škriatok

Elf

Komedie / Rodinný / Fantasy

USA / Německo, 2003, 97 min

Jsem tradičním fandou infantilních kousků Willa Ferrella i Jona Favreaua, vždy mám upřímnou slzu v oku, když se rozhádaná rodina na vánoce "nečekaně" stmelí a ani na okamžik se neváhám zasmát, když Buddy opustí jistou Severního pólu a jeho skřítkovské myšlení se dostane do konfliktu s výplody konzumní společnosti. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že jsem se, při nepřehlédnutelném potenciálu přerostlého skřítka, mohl bavit o pár procent lépe.(27.11.2011)

Buddy (Will Ferrell), ještě jako malé mimčo, náhodou vleze Santa Clausovi do pytle při roznášení dárků. Pak, na dalekém severu, jej Santovi pomocníci vychovávají jako jednoho z nich, Vánočního skřítka. I když je Buddymu leckdy něco podivné (např. že je dvakrát větší než ostatní), až po mnoha mnoha lety zjistí, že je vlastně člověk. Vydává se do světa lidí, aby našel svého otce (James Caan), a přesvědčil jej vůbec o své existenci, což vzhledem k tatíkově povaze nebude nejlehčí úkol .... Ano, je to pohádka. A ano, je to americká pohádka. Pokud tedy netrpíte averzí vůči Santa Clausovi a vůbec americké kultuře vánočních svátků, budete se docela dobře bavit. Je pravda, že největší podíl na tomto má samotný Will Ferrell, kterému nedělá problém dělat si legraci sám ze sebe. Sice od prvních dost zábavných fórků postupně film zvolňuje, ale i tak jemnější povahy ke konci uroní nejednu slzičku...(3.4.2005)

Je to sice jako desítky jiných vánočních filmů, ale nedá se tomu upřít fakt, že vánoční atmosférou to celé přímo překypuje a že příběh přímo srší vtipnými a zábavnými situacemi. A navíc je v hlavní roli Will Ferrell, asi největší herecké individuum současnosti, který se s vidinou pobavení publika nezdráhá snad ničeho. A já ho mám proto i rád a jeho výstupy, pokud nejsou součástí vyloženě nudného a tupého scénáře, mě vždycky hodně baví. A Vánoční skřítek opravdu není špatná komedie, která dává Ferrellovi vyniknout opravdu do sytosti a způsobem, který není ani na chvíli přímo trapný nebo neúnosný. Pokud jsou Vánoce a je dobrá nálada, nevidím důvod tohle roztomilé dobrodružství až ze Severního pólu nějak zavrhovat. 70%(24.12.2012)

Postavené čistě na Ferrelovi a jeho umu hrát degena. Severní pól se zvířaty, které Ferrel potkával když šel do NY se mi nelíbil... Ve velkoměstě už to bylo o něčem jiném. Stravitelná komedie s docela velkým množstvím známých tváři, ale jako "ČESKÁ" televize bych to na štědrodenní dopoledne určitě nezařadil.(27.12.2011)

Will Ferrell je proste..... Will Ferrell a pokiaľ sa vám jeho "suchý" humor páči, osloví vás aj jeho Elf. Pokiaľ nie, čo by ma vôbec neprekvapilo, tak vás proste neosloví ani v tejto úchylnej gay úlohe. Ale nás chlapov viac zaujíma elfí sexy obleček Zoey Deschanel a jej blond preliv. Spočiatku prekvapivo vtipné, postupom času stále viac a viac cukrovinkovo vianočné. Raz za čas, pod vianočným stromčekom s deťmi, prečo nie. Čudujem sa, že to nebolo u nás v kinách, pretože to malo prekvapivo vysoké tržby. Product placement: Nike.(22.12.2012)

• - Vata, ktorú Buddy (Will Ferrell) konzumoval u doktora, bola v skutočnosti nezafarbená cukrová vata. (Astonko)

• - Režisér Jon Favreau si vo filme strihol cameo doktora. (Astonko)

• - Takmer všetky scény Buddyho prvého príchodu do New Yorku boli natočené v jeden deň a veľmi netradične. Režisér Jon Favreau a kameramani sa pýtali okoloidúcich, či nechcú byť vo filme, zatiaľ čo Will Ferrell behal okolo nich a správal sa ako Buddy. (Raccoon.city)