Epizody(5)

Jeden z nejlepších a nejoblíbenějších českých seriálů, dnes už uznávaný jako klasika, vznikl v polovině sedmdesátých let. Znamenal novou kapitolu v historii našeho původního seriálu. Prozaik Jan Otčenášek a dramatik Oldřich Daněk, v té době oba již renomovaní tvůrci, označili své dílo termínem "televizní román". Dali tak najevo, že jím nejde o běžný, spotřební, zábavně - populární žánr, ale že míří k televiznímu dílu hlubšího záběru. Na vypjatých historických okamžicích let 1936 až 1945 sledují zvraty českého osudu i podoby českého charakteru. Ve scénáři našel zalíbení režisér, jehož jméno čteme na dlouhé řadě těch nejvýznamnějších seriálů od dob jeho počátků dodnes - František Filip. Přivedl před kameru celou plejádu hereckých mistrů všech generací: Miloše Nedbala, Karla Högera, Danu Medřickou, Janu Hlaváčovou, Vladimíra Menšíka, Jiřího Adamíru, Josefa Somra, Petra Čepka, Jiřího Hrzána, Jaromíra Hanzlíka, Slávku Budínovou a dlouhou řadu dalších.

Epizody:

1. Stěhovavá trafika
2. Bio Ilusion
3. Jízda do tunelu
4. Ďábelské ostrovy
5. Obvaziště Boccaccio

5. Barikáda ve vedlejší ulici - Přetočený poslední díl seriálu, doplněný o bojové revoluční scény (a s novými herci: Bohumil Švarc, Josef Čáp, Dana Syslová, Viktor Preiss, František Hanus, Vlastimil Hašek, Otto Lackovič a Jan Přeučil) a bez předčasně zemřelého Jana Libíčka. Po roce 1989 však tato verze odvysílána nebyla. (oficiální text distributora)

alimraj1

1)      Jakmile jsem zhlédla prvních pět minut seriálu Byl jednou jeden dům, hned jsem věděla, že z něj oči jen tak nespustím. Ačkoliv válečná témata moc nemusím, uznávám, že mě každá minuta tohoto seriálu něčím zajímavým upoutala.        Atmosféra seriálu je téměř nepopsatelná. Na jednu stranu je díky svému tématu války napjatá, ale občasně díky skvělým výkonům herců uvolněná.        Obsazení je velmi rozmanité – ostatně tak jako postavy samotné. Za všechny jmenuji třeba Danu Medřickou, Miloše Nedbala, Jiřího Valu, geniální Janu Hlaváčovou a spoustu dalších z tehdejší herecké špičky, počínaje Jiřím Sovákem, konče Marií Rosůlkovou či Zuzanou Ondrouchovou. -        Doporučuji zhlédnout všem, třeba i žákům či studentům, kteří si tímto nenásilným způsobem mohou zopakovat naše dějiny a k tomu se ještě skvěle pobavit. ()

toos

Nabitej ansámbl pod Filipovou taktovkou funguje na jedničku. Od nesmlouvavýho patriarchy Nerudného a jeho synů až po učitelku francouzštiny nebo slečnu instrumentářku. Klíčový situace ze života obyvatel domu se kryjí s historickými zlomovými událostmi. Mozaika je to atraktivní. Chlapi se v hospodě dohadují, pošťuchují, ale když na to přijde, táhnou za jeden provaz. Drvotu, jehož ve slabších chvilkách občas zrazuje jeho optimismus a vzdušný zámky, který si maluje, nakonec živí syn, kterej se stal šmelinářem. Promítač v kině, jehož rádoby odbojová činnost je směšná blbost, která ničemu nepomůže, zbytečně riskuje. Nejmladší z Nerudných si na svou vysněnou Růženu trpělivě počká. Pipina pro změnu pozná, že tam za dveřmi pavlačovýho domu je mnohem víc možností, i když je to mizerná práce v Reichu. A tak by se dalo pokračovat. A nakonec i rozuzlení, který mi v minulosti vadilo tím, jak nedopovědělo řadu osudů, mi dnes přijde trefný. I to patřilo ke zmatku začátku května roku 1945. Někdo má kliku, někdo na poslední chvíli padne. Někdo má naděláno v kalhotách, někdo chrání svou ženu, někdo jde hrdinně do boje. A na někoho se nejistě čeká. ()

Kekik

Skvělý seriál. Jen čtvrtý díl mě zklamal, nějak nebavil, ale zato pátý díl... To je pecka. Třešnička na vynikajícím dortu. Není třeba psát cokoliv k hereckým výkonům. V takto nabitém repertoáru to byla radost pohledět. ()

Hombre8

Pavlačová drbárna lidiček trpících pod protektorátním jhem. Takové typicky čeké, pročež oblíbené. Nebýt české herecké školy v době největšího rozkvětu, bylo by to asi na úrovni Ulice. To trochu kecám, ale daleko zas tak nejsem. ()

hostivít

Naprosto špičkový český seriál, který obsahuje propagandy jen na špičku nože (závěrečný díl). Výborně vykreslená české dějiny let 1938-45 s vynikajícím obsazením. Mne nejvíce zaujal a pobavil M.Nedbal, V.Menšík, J.Sovák a v menších rolích pak skvělý Vinklář nebo Hoger. ()

effulka_kebulka

Svělá práce pana Otčenáška a Daňka doplněná mistrovstvím pana Filipa. Každý díl mě udržoval v napětí a dokonce jsem se i na další díly těšila (což se mi stává málokdy). Celé dílo korunují samotní herci. Z mého pohledu 4 hvězda. Bylo by jich 5, kdyby se Přemek (V. Postránecký) vrátil z Anglie :) ()

Smells

Seriál o kterém se dá mluvit jen v superlativech.Herecké obsazení prostě nemohlo být lepší,skvělý námět.Ještě u ničeho se mě nestalo,že bych hercům roli tak věřil jak u Byl jednou jeden dům.Nejde jinak jak 5* ()

santa331

Naprosto úchvatně natočený seriál z období Protektorátu. Dle mého názoru nejlepší český seriál, který kdy vznikl. Dívat se na výkony herců Hlaváčová, Vinklař, Medřická, Menšík....zvláště pak výkon paní Dany Medřické v posledním díle je velmi dojemný. Samozřejmě ani toto dílo z televizní tvorby normalizačních let se v té době neobešlo bez cenzury, ale přesto - skvělý scénář, skvělé výkony a skvělá atmosféra doby. ()

Ekenc

Jeden z mých nejoblíbenějších českých seriálů. Snad proto, že mě období protektorátu zajímá, ale určitě proto, že se tu sešla skvělá parta skvělých herců. Některé dialogy Menšíka a Sováka jsou hotovým koncertem. ()

annifrith

Můj oblíbený tv seriál o době předválečné i válečné. Pro nás, kteří tuhle dobu nepoznali, dokument odkrývající dějiny našeho národa. Výběr herců velice šťastný. Upoutala mne postava, kterou skvěle ztvárňuje Miloš Nedbal. Vladimír Menšík, Dana Medřická, Jiří Adamíra, to je jen zlomek hereckých hvězd, které se ve filmu objeví. ()

tulikt

Ta rudost z toho dejchá na můj vkus až moc. Nevadí mi když se mi film snaží zkreslit realitu (chalupáři) ale nesnáším když mi někdo strká pod rypák kecy o tom, že za války byla KSČ náš anděl strážnej, a točil se okolo ní celej vesmír. Zachránilo to akorát to obsazení, bohužel.** ()

flanelek

Seriál mám rád, akorát mi někdo vysvětlete kdo dělal výběr herců do mladých rolí, protože aby například Hrzán v 35 letech hrál 18letého je celkem mazec. Kdyby vypadal mladší tak proč ne.To samé Hanzlík i když tomu je tu aspoň jenom 26 let. Asi mladší herci neexistovali :) ()

Radka.Skouma

Seriál považuji za vrchol české televizní tvorby. Skvělé herecké obsazení, výborně vystavěný příběh a velké množství postav, z nichž každá nese svou výpovědní hodnotu. Jediné, co mě mrzí, kdykoliv seriál vidím je to, že v podstatě dnes televize nevysílají původní závěrečný díl s názvem Barikáda ve vedlejší ulici, ve kterém bylo dovysvětleno několik dějových linek. ()

milos.bradik

Vynikající herci, kteří podávají perfektní výkony, ale to vše doplňuje spousta komančské propagandy. Více než 40 % to ode mne dostat nemůže. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip