Seriál celkem přesvědčivě přibližuje atmosféru strachu českého národa za protektorátu, méně už pak život vyšších vrstev (i když výkon Jiřího Adamíry považuju za skoro nejlepší.) Jediné, co autoři přehnali, bylo, když dělníci a rolníci v květnu 1945 na barikádách předpovídali zánik soukromého podnikání :-D(14.1.2003)

Výborný český seriál. A stačí jen jedna pavlač, špička nej herců a výborné dialogy. Jen bzch rád viděl konec tohohle seriálu, jak si to přála strana - tj. jak dají na závěr jak to dopadlo s hrdiny, že Čepek byl zastřelen, Postránecký v nemocnici v Británii apd. Tuto verzi už asui nikdy neuvidím. Přec bych ji rád jednou viděl.(2.5.2012)

(4x) Národní klenot, který nelze komentovat, který se prostě musí vidět! Dokonalé po všech stránkách, kupodivu úplně stačilo na takový seriál pouhých pět celovečerních dílů a je tam vše... Asi fakt úplně nejlepší z toho všeho množstva, co v letech 1974-75 vzniklo v naší kinematografii k 30.výročí konce 2.světové války. Nádherná znělka J.Fischera, skvělý scénář pánů Otčenáška a Daňka s mnoha nezapomenutelnými dialogy, režijní kumšt Františka Filipa s jedinečným dobovým ztvárněním, no především hvězdné HERECKÉ OBSAZENÍ: od téměř 90-tiletého svérazného Františka Kováříka, babičky v podání Marie Rosůlkové až po "mládež" Trejtnarovou, Ondruchovou, Hrzána, Čepka, Hanzlíka; od hlavních postav z ústřední rodiny Nerudných (především výtečný pan profesor Nedbal a jedinečný Jiří Adamíra se svýma sarkastickýma poznámkama), domácí paní Anděly (jedna z životních rolí Jany Hlaváčové), přes další obyvatelé onoho domu (dva umělecky i charakterově odlišnými malíři v podání Karla Högera a Jiřího Valy, trafikanta v podání Josefa Somra, policejta Josefa Větrovce, "klasiky" Jiřího Sováka a Vladimíra Menšíka i mnoho skvělých a krásných hereček - Obermaierová, Šulcová, Vránová, Švormová,...) až po ty nejmenší štěky v rovněž hvězdně obsazených (Šmeral, Němec, Moučka, Brousek, Vrchota, Havelková). Nejvydařenější epizodou jsou patrně Ďábelské ostrovy, se silným příběhem kolem tragické postavy v podání Zdeňka Řehoře a dramatických válečných dnů ve všech rodinách po atentátu na Heydricha.(15.1.2017)

Za bolševika natočený, přesto poměrně kvalitní a koukatelný "televizní román", který ovšem trochu sráží snaha třicátníků hrát děti (no dobře, tak teenagery) - takovej Hanzlík v tříčtvrtečních gatích s prakem v ruce to je něco.... Ovšem jinak casting bez chyby a to je i největší devizou seriálu. Moje nejoblíbenější postava je samozřejmě nerudný radní Alexandr Nerudný v podání Miloše Nedbala, který v roli dokonalého despoty opět nezklamal. ;-) 3,5*(13.4.2010)

Byl jednou jeden dům po právu řadíme ke klenotům tuzemské výroby. Málokde jako tady se sešla taková plejáda našich hereckých hvězd. Děj je zasazen do toho nejtěžšího období naší historie, do let 1936-45, ale to vůbec neznamená, že by se divák nezasmál. Vynikajícím způsobem jsou zobrazeny osudy obyvatel pražského sídliště od počátku německého obsazení Rakouska a nás, přes atentát na Heydricha, až po dramatické boje na barikádách. Propagandistických dobových záběrů přijíždějící Rudé armády na samém konci je škoda, jinak nemám, co bych tomuto skvělému seriálu vytknul.90%(3.7.2007)

• - I když si Otčenášek s Daňkem historické téma vybrali schválně kvůli jeho relativní politické nekonfliktnosti, cenzoři přesto nějaké mouchy našli. Poslední, pátý díl se jim zdál málo revoluční a bez dostatečného důrazu na zásluhy Rudé armády. Závěrečné scény na barikádách se proto musely přetočit. (BoredSeal)

• - Na fotografických materiálech uložených v archivu České televize se dochovaly scény, které nebyly buď vůbec natočeny, nebo byly při finálním sestřihu vystřiženy. Vystupují v nich herci, kteří se jinak v seriálu neobjevili: Dana Syslová a Josef Čáp (pracovní tábor v Německu), Bohumil Švarc (vojenská nemocnice), Viktor Preiss a Vlastimil Hašek (v kuchyni Anděly Hrachové). Osudy jednotlivých postav se v seriálu měly více rozvinout. Např. pilot Přemek Tvaroh (Václav Postránecký) se objevuje ve vojenské nemocnici, promítač Adolf Svárovský (Petr Čepek) se ocitá v koncentračním táboře, Pipina Ulčová (Eva Hudečková) je vyfotografovaná v pracovním táboře v Německu. (Bart)

• - V posledním díle "Obvaziště Boccaccio" jde ve 22. minutě ve smutečním průvodu za rakví Martin (Jaromír Hanzlík) se svojí seriálovou matkou (Jana Hlaváčová). Teprve za 5 minut se ale vrací z totálního nasazení. (wictoria)