Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

Orlau32

MEL GIBSON natočil film, který od samotného počátku vtáhne diváka do děje, ikdyž je natočen v jazycích doby Ježíše Nazaretského, t.j. hebrejštiny, latiny a aramejštiny. Není dabován. Od toho jsou zde české titulky. Nebo jiné, to podle přání a národnosti. Nechci hodnotit herecký výkon Jamese (nebo Jima ?) Caviezela. Ten byl neuvěřitelný a strhující. Všichni herci si byli vědomi toho faktu, že točí velmi dojemný a pravdivý film o životě člověka, který změnil dějiny lidstva a změnil chápání života. Otázkou zůstává, zda bylo nutné ztvárnit tak naturalistickou hrůzu té doby, mučení velkého člověka, Mesiáše a vlastně velkou IKONU katolické cirkve. Nemohu jinak, než vysoce hodnotit pravdivost tohoto příběhu, protože sám papež JAN PAVEL řekl na otázku novinářům, kteří se ptali na jeho názor : " Bylo to přesně tak, je to svatá pravda:" Byly tam okamžiky, hlavně při ukřižování, kdy jsem si dávala ruce před oči a dívala se jenom škvírkou přes prsty, protože tolik brutality jsem asi nečekala. Kolik agresse, vzteku a zloby musí člověk v sobě mít, aby dokázal takovým způsobem usmrtit člověka. Pilat, římský místodržící, pochopil, že se jedná o spor vysoce politický a že s tím přes veškerou snahu proti zpitomělému a fanatickému davu nic neudělá, tak Ježíše vydal farizejům. Myslím, až se trochu z té hrůzy vzpamatuji, že se za rok na to znovu podívám. ()

erased

Překvapivě úzký časový úsek, kterým se The Passion of the Christ zaobírá, mu sice brání být v jakémkoli ohledu novou či přínosnou záležitostí mezi biblické filmy a vlastně i samostatně fungujícím filmem, ale Gibsonovi výsledek přesto skvěle vychází. Nakonec to však není díky titulnímu mučedníkovi, a to ani přestože je skvěle zahraný (což je samo o sobě malý zázrak), ani přestože se od jeho krvavého utrpení nedá ani na vteřinu odtrhnout zrak. Zdaleka nejzajímavější je totiž zpracování historické etapy, autentický jazykový projev, a především pak zvrhlé potěšení, které z trýznění zarputilého blázna a řečeného spasitele lidstva mají římští vojáci. Ačkoliv postrádají jakékoliv hlubší psychologické vykreslení, jen jejich chování dodává jinak obsahově poměrně tuctovému zpracování důvěrně známého evangelního příběhu značně reálnějšího vyznění a snad i něco málo zamyšlení hodné tematiky. ()

vorheese

Pokud měl Gibson v úmyslu, aby divák prožíval hlubokou empatii, tak se mu to povedlo. Shlédnout tuhle bezbřehou nudu je v jistém smyslu taky UMUČENÍ. ()

Tony.cs

Moc krve??? Zdá se vám to brutální...bohužel je to pouze realistické. Jestli jsem někdy věřil, tak hlavně na to, že Ježíš byl člověk jako my...a plný krve!!! A pro ty pro kterým se to zdálo nudné... podívejte se na film o Mojžíšovi nebo jiný biblický kraviny a změníte názor. Mě to nadchlo ()

blackrain

Melu Gibsonovi se povedl velmi rozporuplný kousek vyvolávající obrovskou vlnu emocí. Setkáváme se zde se všemi účastníky pašijového příběhu. Děj mi ale přišel jako vytržený z kontextu a krapet přehnaný. Herci také nepředvedli žádné extra výkony, spíše jde o pořádnou dávku nasilí a krveprolití. ()

Thomas

Nepochybne film, o kterem se bude hodne diskutovat. Silny zazitek pro verici a pro ty, kdo se necha snadno strhnout emocemi ve filmu. Ostatni z nej budou prinejmensim rozpacity - motiv trpeni a odevzdani se Jezise neni prilis presvedcivy. Gibson evidentne miril na prvni signalni - brutalni muceni Krista je velice pusobive - ostatne stejne jako jsou pusobive krestanske chramy. Vsechno ostatni jako jsou vedlejsi postavy, retrospektivy jsou jen na efekt, stejne jako domnela autenticita. Nabizi se tedy hlavni otazka - skutecne Gibson tocil film s nejcistsim krestanskym vedomim a nebo tohle vsechno je do podrobna prokleslena masinerie s obrovskym marketingem? Od kazdeho trochu. ()

K.I.N.G.

Život a skutky našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista je a vždy bude věčné téma k filmovým zpracováním. Jak přesvědčivě a působivě však dokázal Mel Gibson vykreslit poslední etapu pozemského života Syna Člověka, tedy od Jeho zajetí, přes ukřižování a následné zmrtvýchvstání, nad tím zůstává rozum stát. Tento snímek je po technické stránce bezchybný a dokonalý, ale pro nás věřící bude znamenat něco mnohem víc. My, křest'ané, k němu připojíme i své srdce a slzy, protože jsme měli to štěstí a mohli poznat, jak byl Ježíš Nazaretský dobrý a že on byl Ten, který byl pro nás bičován, trním korunován, Ten, který se pro nás nechal na smrt odsoudit a zemřel v bolestných mukách. Ten, který zemřel za naše hříchy, za hříchy každého z nás. Pevně doufám, že mi tento srdceryvný film pomohl utvrdit mou víru a stanu se díky němu alespoň trochu lepším člověkem, ale i kdyby nebyl tak perfekcionisticky provedený a měl pomoct prohlédnout byt' jen jedné jediné zbloudilé duši, stál by za plný počet. ***** (S přihlédnutím k faktu, že komentář byl napsán bezprostředně v doznívající pofilmové extázi.) ()

Damiel

59 % - Nevím, nevím, ale celá ta celosvětová kontroverzní diskuse okolo filmu mi přišla jako bouře ve sklenici vody. Tohle podání mě prostě nevtáhlo, bylo jaksi chladné a odtažité. Za nejlepší film s Ježíšem považuju totiž POSLEDNÍ POKUŠENÍ KRISTA od Scorseseho. ()

Helo

Film mě skutečně moc nenadchnul. Zřejmě je to dáno tím, že jsem asi nepochopil ty vedlejší vsuvky (dnes se tomu říká flashbacky), které na první pohled nemají s dějem nic společného ( a pro mě ani na žádný další pohled) a zřejmě také tím, že křesťanství a život Kristův nejsou zrovna věci, které by mě nějak fascinovaly. Film jako takový je natočen velice zručně, což je vidět na každé scéně. Stejně tak herecké výkony jsou na vysoké úrovni. To je bohužel ale asi tak všechno. Je to zbytečně dlouhé, téměř nic se tam neděje (prvních 40 minut se hádají kdo ho odsoudí, dalších 40 minut táhne kříž ulicemi města, přičemž asi tak 6x upadne a zase vstane, to vše při zpomalených záběrech a ve zbylé části filmu vysí na kříži, ještě k tomu ho během filmu pořád mlátí, fackují, plivou na něj atd.). Ani hudba není nijak dechberoucí a nejlepší melodie zazní paradoxně až v titulcích. Po skvělém Statečném srdci vcelku zklamání. ()

Derek

o tomto filme bolo napísané už veľa polemík (stačí si prečítať hodnotenia na okolo), takže len stručne. kresťanom a zástancom biblie sa to určite páčiť bude (viz. recenzie filmu v katolíckych novinách – vážne by ste si to mali prečítať:-)) i keď budú (určite) mierne zaskočený brutalitou (ktorá je podľa mňa samoúčelná a miestami i zbytočná, ale dobre natočená i keď sa nejedná o nič prevratného). ľuďom neznalých biblických faktov film možno sklame, pretože sa totálne nič nedozvie o tom kto je kto a prečo robí to čo robí (napr. monica bellucci ako maria magdaléna je vo filme nevyužitá a pre človeka neznalého pôvodnú látku absolútne zbytočná) a budú dosť dezorientovaní, časom začnú otravovať i časté (zbytočné) spomaľované zábery (ktoré dej zbrzďujú), je tu i pár nelogickostí (ježiš kríž nesie zo začiatku sám, i keď by mal byť fyzicky na dne, avšak keď mu s krížom pomáha šimon, tak šimonovi robí problémy /napriek tomu, že je vo skvelej fyzickej kondícii/ niesť kríž chvíľu sám - toto mi bolo katolíkmi vysvetlené tak, že ježiš je syn boží a teda to dokáže), ale to by u filmu vôbec nemalo vadiť a možno si toho ani nevšimnete. takže pozrieť si to určite pozrite, aby ste mali čo v krčme rozoberať. ()

Bones!

Tak se mi zdá, že u tohoto filmu je slovní spojení:"nezapomenutelný film", jakožto cíl většiny režisérů, dovedeno téměř k dokonalosti a do důsledků...... ()

Aiax

Odsouzeníhodná evangelikálská agitka, která je o to nebezpečnější, oč je vizuálně k sežrání. Gibson kašle na přesahový rozměr víry v Ježíše a jeho poselství, kašle na civilizační a kulturní vliv, který tato víra měla a má, jen využívá přirozeně zvýšené lidské pozornosti k násilí k tomu, aby do světa prosadil své fundamentalistické, evangelikálské a příšerně primitivní a omezené pojetí Ježíšova příběhu (a samozřejmě taky trhl nějakou tu stovku milionu dolarů). Jedna hvězdička za krásnou výpravu a soundtrack. ()

Toshiro odpad!

Tak sem koukl co je pravdy na tom, že tenhle film je úpně o ničem a je to jen snuff. A musím to naneštěstí potvrdit. Myslím, že ani křesťani v tom filmu nemají co hledat. Ten film není o myšlenkách, ale jen a jen o brutální popravě člověka. A co se myšlenek týče tak mě napadlo, že bejt židem tak bych asi taky dvakrát nebyl nadšenej z toho, že ňákej týpek mi chce rozvrátit náboženství. ()

Brennos

"Pohleď, matko, teď se vše změní." Ano, rozvoj postav mi trochu chyběl, Pílát byl příjemnou výjimkou na poli jinak statických charakterů, nicméně emocionální, vizuální a hudební stránka filmu mě doslova pohltila. Rozhodně nejde o náboženskou agitku, žádný tlak z filmu cítit není, jde jen o realistické zobrazení utpení člověka, o to Melu Gibsonovi přesně šlo - a funguje to. Gibson má ohromný umělecký potenciál, zdánlivě kýčovité prvky filmu, především časté zpomalené záběry, nepůsobí samoúčelně, jen podtrhují emocionální stránku filmu. ()

Skip

Nic nového ani objevného. Víc krve a násilí než v jiných filmech o Ježíšovi. Vizuálně skvělé, obsahově již poněkud chudší. Ale co nového na toto téma ještě natočit? Jako velké plus považuji, že byla použita aramejština a latina. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)