Film inspirovaný činností pracovníků kontrarozvědky: Jan Prokop hraje při každé příležitosti šachy. Mimoto pracuje se svým týmem na odhalení rezidentské sítě, která se pokouší získávat domácí odborníky pro práci v zahraničí. (oficiální text distributora)

carl.oesch odpad!

Fešáčtí estébáci z druhého odboru opět ukazují, jak si se vším poradili. Na scénáři Jaroslava Dietla je vidět, s jakou nechutí to psal, Vít Olmer to natočit taky musel a tak zbývají histrióni na čele s vždy nesympatickým Karlem Heřmánkem. Komické je, jak se soudruzi báli nazvat svojí vlastní organizaci pravým jménem a motiv náboru našich odborníků na Západ se monotónně opakuje v českých detektivkách už poněkolikáté (Akce v Istanbulu z roku 1975, jeden z dílů nesmrtelného majora Zemana či relativně apolitický, i když jen ve mezích možností Čas pracuje pro vraha), méně se zde ale uvádí, že ty vědce tady nemuseli až zas tak cizí agenti lovit, ti lidé (když to jenom trochu šlo) utíkali sami. Heřmánek se projíždí po tradičně zanedbané a temné Praze luxusním (na svou dobu) tuzexovým Renaultem (mimochodem jedním z nejohavnějších aut své doby, co se tady v malinkém počtu objevily) a snaží se nás přesvědčit o intelektuálních schopnostech příslušníka v kombinaci s morálními vlastnostmi a to i navzdory malověrnému a intrikujícímu Ondřejovi Pavelkovi (který sice obecně Heřmánka herecky převyšuje, ale tady z něj ta nechuť něco hrát doslova stříká...). Jediným plusem zde (který ale nezvrátí můj "opdad"), je přítomnost jedné z nejhezčích tehdejších hereček S. Bartošové, která se na rozdíl od prapodivných a dost často odpuzujících ženských "hvězd" tohoto období do slušnějšího filmu nedostala ani náhodou. ()

Riker

Na tehdejší dobu myslím velmi nadprůměrné. Co se taky dalo natočit v osmdesátých letech o tehdejších tajných službách? Heřmánek mi ale do role špičkového agenta moc nesedl. ()

TheMe

Celkem průměrná detektivka, avšak nevím, čím to je, že všechny podobné z české tvorby, vždy dokoukám do konce.. ()

Saxos

Sice celkem oproštěno od soudružské propagandy, ale příběh moc jednoduchý. Klady: vidět Praha 80. let. ()

brasek odpad!

Absolútne úbohý špionážny film! Film... nuž, vlastne sú to iba pozliepané scény plné cigaretového dymu a pitia kávy, ktoré niekedy ani na seba veľmi nenadviazali. Vyvrcholenie zápletky je silne naivné a smiešne. ()

Salvator

Jedna z nejmizernějších československých kriminálek. Tedy pokud vůbec lze film o špiclování nazývat kriminálkou. Bez nápadu, bez napětí, bez logiky. ()

rigby

Hodně slabá špionážní detektivka. Kdyby o tom pořád nemluvili, tak by se to ani divák nedozvěděl. Scénář je hodně plytký, neakční, sterilní a šedivě nudný. Ani kvalitní herecké obsazení to nezachrání. ()

rwa

Scénář je zoufale tragický (až si zase někdo přede mnou bude defekovat z úst o tom, jaký byl Dietl megatalent...), na druhou stranu díky filmu dostáváme docela přesnou představu o tom, jaký voprc (slovy filmu ovšem "hodinářská práce") asi takové zaměstnání agenta muselo být... Heřmánek díky svému charismatu dělá tu v postatě nesnesitelně sterilní postavu kontrarozvědčíka aspoň trochu bérebl. Velmi vyzdvihnout ovšem musím jednak práci Olmerova dvorního kameramana té doby Oty Kopřivy, jednak hudbu velmi talentovaného mladého Soukupa. Oba elementy tento film o v podstatě hnusné šedivé době dělají až skoro zajímavým... ()

Martin_L

I přes ideologicky zapáchající zápletku o tom, kterak americký průmysl vykrádá za mrzké dolary práci svědomitých československých vědců jde o slušnou podívanou. Dobré herecké výkony, vynikající kamera, skvělá hudba, reálné lokace a kvalitní režie řadí tento film do nejlepšího období Víta Olmera. Jaroslav Dietl si chtěl zkusit něco jiného než seriály o kombajnistech a prodavačkách a podařilo se mu napsat dobře koukatelnou tříhvězdičkovou detektivku ze které sálá atmosféra osmdesátých let. ()

Fenk

Hrozně zahulenej film. Nevim jestli to bylo ve scénáři nebo dobou, ale Heřmánek tu prohulí troje plíce a zbytek další kamion. Palec hore za taneček Standy Bartošový. ()

Sa.sa

Detektivka ze staré školy kdy byl nepřítel na první pohled jasný... 😎 Zajímavý nápad a námět, odhalení i rozuzlení stálo za to... ()

JerryPilsen

Docela dobrá kriminálka,která příjemně uplyne.Žádná mrtvola,ale napětí slušné a jako dobová ukázka postačující.Škoda drobných chyb,ale v tom co se tenkrát točilo nadprůměr. ()

sl4dy

Nudná a nenapínává kriminálka z prostředí české kontrašpionáže. Film se vzhledem k datu svého vzniku snaží líčit hlavního "hrdinu" (Karel Heřmánek) jako spravneho otce a soudruha, který věrně slouží státnímu aparátu. V dnešní době je to přinejlepším úsměvné, ale tenkrát to byla čistá propaganda. "Herecké" výkony jsou nijaké a jediný kdo to trochu táhne je snad právě Heřmánek. Pokud se vám chce spát, nezačínejte se ani dívat - zaručeně usnete. ()