První kráva

• USA First Cow (více)

Tichý a samotářský kuchař Cookie putuje se skupinou lovců kožešin americkým Oregonem. Spřátelí se s podnikavým Číňanem King-Luem a společně rozjedou nečekaně úspěšný byznys se smaženými koblížky. Důležitou ingredienci ovšem musí krást. Tajně za tmy chodí dojit první krávu, jedinou v širokém okolí, kterou do Oregonu přivezl bohatý Angličan. Americká nezávislá filmařka Kelly Reichardt ve svém křehkém antiwesternu o mužském přátelství vykresluje autentický portrét drsného života na počátku devatenáctého století na americkém severozápadě. Film se umístil na předních příčkách mnoha českých i zahraničních výročních žebříčků. (Aerofilms)

classic

Prvá krava” má takéto motto: „Vtákovi hniezdo, pavúkovi sieť, človekovi priateľstvo” , keď sa akurát zastavím pri poslednom skonštatovaní (filmovej) myšlienky, ktorá sa bezprostredne týka dvoch postáv - Američana Otisa "Cookieho" Figowitza a Číňana Kinga Lua, ktorí sa na začiatku 19. storočia stretli v oregonských lesoch, a to vďaka obyčajnej náhode, kedy prvý pán práve cestoval s lovcami kožušín, ako ich kuchár, pričom konkrétne druhý pán bol len na úteku pred akousi "ruskou mafiou" , kde mu Otis pomohol, aby bol z najhoršieho vonku... ? A síce sa napokon na nejaký čas rozdelili, že sa zase neskôr opäť stretnú, čím už konečne prechádzam k ich spoločnému rozbehnutiu biznisu, ktorý sa ale úplne míňa s tradičnými predstavami o „Divokom západe” , a la "zlatá horúčka" , kde sa bude tentokrát jednať o niečo naprosto iné, čo by sme asi na prvý pokus (nikdy) neuhádli, no zároveň "dojnica" v názve snímku, tam určite nie je len tak pre srandu králikov, a už máme k dispozícii hneď i ďalšiu indíciu, od ktorej sa môžeme skrátka ďalej odraziť. Už som o pár riadkov vyššie spomínal, že Otis rád kuchtí, akonáhle k tomu ešte pridám i "pečenie šišiek" , máte reálnu predstavu o tom, na čo sa vzťahuje ich (krátkodobé) podnikanie. No, má to však jeden zásadný háčik: „K daným ingredienciám potrebujú aj mlieko” , ktoré poskytuje široko-ďaleko jediná dostupná "MILKA" pána Factora, šéfa miestnej obchodnej stanice. Jeho zamestnanci ju cez deň podojiť nevedia, ale Cookie to počas noci jednoznačne dokáže. Po "koblížkách" sa doslova všetci zákazníci len tak oblizujú, dokonca aj samotný pán Factor, no súčasne sa pýtam: „Dokedy budú môcť takto (neustále) kradnúť túto bielu sladkastú tekutinu ?” Povedzme, pokým ich ktosi (ne)nachytá na hruškách !? A čo potom ? / Od nezávislej režisérky Kelly Reichardtovej som doposiaľ absolútne nič nevidel, a pritom som si o nej už čosi prečítal. Jej najnovší počin je mimoriadne atypickou skúsenosťou, na čo asi často nebývam zvyknutý. Je to dosť pomalý film so zaujímavými hereckými výkonmi, a to ani nehovoriac o autentickej výprave, ktorá ale na seba zbytočne nestrháva veľkú pozornosť... Pozrite si to, ľutovať by ste nemali ? ()

Othello

Anekdota o tom, jak chodí Číňan pánovi na mlíčí roztažená na strašlivě nežnou bromanci, kde si osamělí muži pečou sušenky a nosí kytky v drsné a chladné divočině, ve které smrt nakonec působí jako pohlazení a satisfakce. A nějakou záhadou to funguje pořád úplně hetero. ()

Padme_Anakin

Kelly Reichardtová má ohromný cit, vytříbený smysl pro detail, něhu, křehkost a s divákem se o to vše v tomto snímku nádherně dělí, je to pastva pro oči.. Příběh dvou obyčejných mužů, jimž náhodné setkání změní život, stanou se přáteli a začnou spolu podnikat (lahodné smažené koblihy), mě vtáhnul svým půvabem, soucítěním (pomoc bližnímu v nouzi i malé ještěrce), no a John Magaro je jako vyučený pekař k zulíbání, působivá a zajímavá záležitost.. ()

radektejkal

U filmů Kelly Reichardtové mám vždy pocit, že se děje něco skutečně nového. "Obsah a výraz" je v nich podán jiným způsobem, než bylo dosud obvyklé. Nejsou to již filmy nabité psychologií, dramatickými zápletkami, jasnou a ostrou vizualizací, ani pevným uchopením světa zážitků. Její filmy se neženou k svému cíli (konci) o překot, děj se pozvolna vytrácí s tím, jak se čas prodlužuje. Přesto jsme však svědky něčeho komplexního, nějakého wagnerovského gesamtkunstwerku, jen možná s opačným znaménkem. "První krávu" považuji za nejvýznamnější film posledních pár let, a současně za silný náznak změny pojetí filmového přednesu (pro mě jednoznačně k lepšímu). ()

M.i.k.e

Pomalé artovky mi nevadí,ale i díky hodně pozitivnímu hodnocení jsem upřímně čekal trošku víc než jen hodně pomalý kousek,který je v jádru primárně o přátelství dvou lidí a většinu času se tam vlastně nic moc neděje...60% ()

Aljak

Po scenáristickej stránke super, ale to prevedenie ma nejako neoslovilo. Celé to pôsobilo tak akosi melancholicky, chýbala tomu taká svižnosť a pružnosť. Zaujímavý dej bol zbytočne naťahovaný a film mal kvôli tomu mnoho relatívne hluchých fáz, počas ktorých sa nič zásadné nedialo. Každopádne, príbeh mal čosi do seba, a pôsobilo to celé nanajvýš ironicky. Škoda, že sa dej nejako zásadnejšie nevetvil a ani po dialógovej stránke to nebolo nič extra. Ale predovšetkým za ten super scenár a milú buddy story dávam 3*. ()

SeanLSD

Veľmi svojské dielo, ktoré neprekvapivo nie je o krave, ale o priateľstve. Pozoruhodné historické zasadenie do pionierskych časov osídľovania Ameriky a poctivý realizmus s dôrazom na detailné vyobrazenie každodennosti. ()

elanius

(84/2023) / Už ako film začal bolo jasné, že to bude svojská záležitosť. 1,37:1 pomer strán obrazu je fakt výrazný a vcelku zásadne mení pocit z filmu. Všetko je komornejšie, intímnejšie. Tentokrát ale okrem ocenenia originálneho spracovania som si toho moc nenašiel. Zvláštny príbeh, pomalé tempo, otvorený záver. Všetko veci čo mám v zásade rád, ale tentokrát to moc na mňa nefungovalo, aj keď v zásade chápem zmysel toho filmu. Toby Jobes na jednotku. (5/10) ()

vyfuk

Bohužel po asi půl hodině jsem v koncích. Film mi absolutně nic neříká a ani ve mne nic nezanechává. Mluví se o tom, jako o skvělém filmu minulého roku, který se musí vidět a je dokonce nejlepší ozvěnou roku, tak toto mne silně neoslovilo. ()

SpaceOdyseus

Minimalisticky vypravena banalni historka o dvou chlapcich ztracenych mezi trapperama. Je to film temer bez konfliktu, ktery ale poeticky zabavi na cele dve hodky. ()

panWolf

Někdo film přirovnal k Mrtvýmu muži. Tak to sedí. Není to sice úplně TOP,ale já byl spokojen. V kině jsme byli tři. ()

nonick1

Text distributora tentokráte kupodivu sedí: jde skutečně o autentický portrét drsného života na počátku devatenáctého století na americkém severozápadě, podobně jako je třeba vykreslen v případě Revenanta, až na to, že Kelly Reichardt není Alejandro González Iñárritu. Film již svým prologem avizuje, že diváka čeká něco na způsob Marquézovy Kroniky ohlášené smrti, pokud tedy přijmeme premisu, že majitel slepice - místo aby mu snášela zlatá vejce - jí prostě zatne tipec. Každopádně, založit svůj byznysplán výroby koblih na surovinách, z nichž tu nejdůležitější musíte krást, není zrovna šťastný nápad. ()

tomashrabek

Arthousové tempo ma väčšinou rozčuľuje, ale tu mi sadlo ako riť na šerbeľ. Antiwestern s jednoduchou zápletkou a skvelou, špinavou atmosférou, kde romanca medzi chlapmi nie je homo, v špine a drine je nefalšovaná romantika a iskru nádeje v inak posratom živote im chcete pomôcť rozdmýchať aj napriek tomu, že viete, ako to skončí. Zaslúžene a opakovane titulované ako jeden z filmov pandemického roku, pre ktorý bol tento únik do sveta bez dejín ako stvorený. ()