Ecce homo Homolka

• Československo Ecce homo Homolka (více)
TV spot 1

Příběh filmu je vzat, podobně jako v případě všech děl tvůrčího kolektivu Forman – Papoušek – Passer, přímo ze života. Podíváme-li se totiž pozorněji kolem sebe, setkáváme se často s rodinou Homolkových. Rodinou, v níž jakoby hráli prim mužové, ale ve skutečnosti se všechno točí tak, jak o tom rozhodnou příslušnice něžného pohlaví. Film je výbornou satirou na život „malé české“, byť početné, rodiny pražského taxikáře Homolky za jedné letní neděle 1969. (Ateliéry Bonton Zlín)

PogoJoe

Proč jsem proboha živýho čekal tak dlouho, než jsem se na tuhle úžasnou věc podíval? Už jen úvodní dějství "úprku z lesa" mě naprosto dostalo. A pak ty geniální dialogy :-) V minulosti jsem vídával jen útržky téhle trilogie, teď po shlédnutí celého prvního dílu jsem docela unešen. Má to své zdlouhavé pasáže a hlušší místa, ale ty přebíjí hlavně charakter dědy Homolky. Třeba jeho "uvěznění a ponížení ohledně ustlání postele" nebo láskyplné hašteření s bábou, to je prostě nádhera :-) ()

salalala

Netřeba moc slov. I po více než padesáti letech je první díl trilogie až nepříjemným a svým způsobem mrazivým zrcadlem české povaze, společnosti a mravů. Jaroslav Papoušek po celou dobu nerozehrává žádný příběh, ale jen a pouze se soustředí na geniálně odposlouchané a napsané dialogy a zachycení jednoho běžného nedělního dne v úplně normální rodině. Jejich hádky neřeší zásadní problémy, ale pouze banality, které jsou ovšem prostorem pro množství trefných hlášek a pro to, aby se v nich každý našel. Excelentní jsou herecké výkony, kterým kraluje úchvatný Šebánek, který je tak autentický, jak to jen jde, ale i František Husák, Marie Motlová a Helena Rúžičková jsou fenomenální a opomenout se nesmí ani raubíři v podání dvojčat Formanových. De facto každá scéna je skvěle vypointovaná a stala se legendou (popis fotbalového zápasu je neuvěřitelně nadčasový a geniální), navíc nejde o humor, který je hrubiánský a lidový, ale inteligentní, i když až nepříjemně trefný. Jediné, co se snad dá vytknout, je minilinie s dvěma mladými, kteří si chtějí užít, ale není jim to dopřáno, která nikam nevede a je trošičku navíc. Československá nová vlna v nejlepší formě a naprostá legenda. 90 % ()

Aleee89

Legendární komedie, kterou zná asi každý. Podání typicky české rodiny? Docela bych s tím souhlasila, protože taková svérázná Heduš a uťápnutý Ludánek se nevyskytují jen na plátně. Film je legrační. Dvojčata, ale hlavně babi s dědou nemají chybu. ()

kajas

"A příště půjdu na fotbal a ještě se vožeru! Anebo...půjdu za děvkama." Ale jo, já bych dala i 4*, protože alespoň v jedné scéně najde paralely s vlastní rodinou asi každý Čech, osekala bych ale úvod z lesa a vůbec bych vynechala mikrozápletku s mladým párem. "Kluci, nehrajte si furt na toho tátu..." ()

Fanucci

Skvělý film. Jen žánr komedie je silně matoucí. Tento snímek sice obsahuje řadu komických momentů (kraluje jim postava hraná Šebánkem) a hlášek, ale v jádru jde o velmi chladný, odtažitý a smutný film o lidských charakterech, soužití a rodině, která drží pohromadě víc ze setrvačnosti, než z lásky. Je mi naprosto jasné, že takto syrově to také bylo zamýšleno, ale na mne to působilo víc depresivně než komicky...Za komediální stránku dávám 3 hvězdy, za stránku sociálního dramatu a studie charakterů 5 hvězd. Celkově tedy 4 hvězdy. ()

Hennes

Přidávat "chytré" komentáře nemá význam. Je to naše klasika a obrázek mnoha rodin 60 a 70 let. Svým způsobem jsme takový i dnes, i když se doba pohnula. Šebánek prostě nehrál, on jen žil a někdo to točil. Třeba scénka když "umělkyně" spálila řízky, nebo děda ukazuje průběh fotbalového zápasu jsou prostě nej.. ()

rakovnik

Vynikající komedie o jedné "typické" české (pražské) rodince, kde sdílí jeden byt tři generace. Díky tomu sdílí také svoje radosti i strasti. Geniální je spojení Husák - Růžičková, ale úžasný je i pár dědečka a babi. Šebánkův popis fotbalového zápasu či scény v lese jsou nezapomenutelné. ()

Martin741

Normalizacia sa v roku 1969 v byvalom Ceskoslovensku stala uz pomaly neoddelitelnou sucastou zivota spolocnosti - raz darmo, Moskovske Protokoly 1968 uz platili. A tak nastupil tvrdy rezim - v politike, televizii, rozhlase, radii, novinach, filme, hudbe- proste vsade. A preto, aby sa odlahcila ubijajuca realita normalizacie, vsemocnej KSC a ich prisluhovacov StB, tocili sa taketo komedie. Na odlahcenie, nic viac za touto komediou totiz netreba hladat. Apropo : Presne takto to dopadne, ked pominie prvotna laska a zamilovanost v pare. Perfektna ceska komedia, ktora u mna vyvolava zachvaty rehotu aj po 40 rokoch. 95 % ()

roorybacky

Nikoliv komedie, nýbrž extrémně tíživé a přesto nadějné psychologické drama s absurdně komickými prvky o zákonitém stupňování vzájemné agrese vzcházející prvotně z naprostých blbostí. Pro mě jeden z nejsilnějších filmů české nové vlny. ()

kaposlav odpad!

Nepochopiteľné hodnotenie a podľa komentárov nie som jediný, čo si to myslí. To ako keby natočili 4 hodiny bežného života záznamu len tak a zostrihali to na film. To sa viacej zabavím, keď behnem na pivo s kamarátmi, alebo si zahádžeme na koš, či prejdeme sa po nákupnom centre. To sa musí človek strašne nudiť a nemá s kým ani kecnuť, keď toto je ochotný pozerať a ešte aj opakovane. František Husák zomrel v roku 1991 v nemocnici na následky, že ho niekto dobil. Po takomto filme sa nedivím, že sa nejeden našiel, čo mal chuť nie len jemu jednu streliť, keď vyhodil prachy za lístky do kina. Prepáčte za tu prostorekosť, ale cukrovať to tu falošne nebudem ako to niektorí "odborníci" robia tu na čsfd, aby boli populárni. Beriem na vedomie, že je to z roku 1969, ale už Hitlera pred 30 rokmi než toto dielo vzniklo točili na farebný film. ČB laciná nuda, ktorú natočili za max. dva dni. Najviac roboty mal asi ten, čo mal tento bordel nastrihať. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011