Létat jako pták

Dva přátelé (Nicolas Cage a Matthew Modine) se vrací z války ve Vietnamu, z níž si oba nesou své šrámy. Jeden utrpěl fyzická zranění, druhý má duševní trauma. Žije v představě, že se proměnil v ptáka - tvora, který ho odjakživa fascinoval. Vystoupejte do nových výšin v tomto strhujícím a podmanivém filmu, v jehož hlavních rolích se představí Matthew Modine a Nicolas Cage. Pírko (Matthew Modine), veterán z války ve Vietnamu, sedí téměř v katatonickém stavu na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny. Přivedla ho sem představa, že je jedním z opeřenců, o kterých už jako malý chlapec snil. Jeho psychiatr se rozhodne povolat na pomoc Pírkova nejlepšího přítele z dětství Ala Columbata (Cage). Al, který si z války přinesl své vlastní šrámy, se zoufale snaží přivést kamaráda zpátky do reality. Odpověď možná spočívá hluboko v jejich dětství, kdy si podivín Pírko poprvé navlékl křídla a lehkovážný Al mu pomohl vzlétnout. Film Křídla je příběhem o věrném přátelství. Zčásti komedie, zčásti drama. Zčásti něco, s čím jste se ještě nikdy nesetkali. Připravte se na vskutku povznášející zážitek. (HBO Europe)

Indiana

Emocemi nabité drama, které diváka nenechá v klidu. Matthew Modine a Nicolas Cage předvádějí vynikající výkony, v případě Alana Parkera se jedná o jeho vrcholné dílo. Prostě skvost. ()

Aky

Zajímavá je linka mužského přítelství, naopak mne rozladila až vadila rovina psychické poruchy vedle roviny válečného syndromu. Připadalo mi to jako dvě z donucení sešité části, v nichž v každé pulzuje jiná krevní skupina a ne a ne na sebe sednout; spíše ve styčných plochách jako by hnisaly. ()

Mi Nü-Chai

Snaha ždímat z diváka slzy za každou cenu se u mne minula účinkem. Jediné, co se mi líbilo, byla obvázaný Nicolas Cage, přimlouvám se, aby měl zafačovaný obličej ve všech filmech:). ()

misterz

Poňatím hlavnej postavy mi to trochu pripomenulo Lumetov Equus (1977), ale nemalo to tú psychologickú hĺbku. Príbeh síce sleduje smutný a nešťastný život chudáka chalana, ktorý si myslel, že je vták, tiež pekne poukázal na silu priateľstva, avšak po problémoch a ich príčinách týkajúcich sa hlavnej postavy skĺzol iba povrchne. Po dramatickej stránke teda snímok neobsahuje žiadnu pridanú hodnotu. 65/100 ()

Vančura

Docela zvláštní film, ale líbil se mi. Je to zatím nejstarší role Nicolase Cage, v níž jsem ho mohl vidět, a musím říci, že už tehdy coby 20 letý mladík hrál velmi dobře. Stejnojmennou románovou předlohu Williama Whartona jsem nečetl, ale soudím, že by to mohl být zajímavý text, který by celkem stál za pozornost. Film retrospektivně vypráví o osudech jednoho nerozlučného mužského přátelství a psychických traumatech z války, tzn. je to relativně ambiciózní podívaná, která chce na diváka hodně zapůsobit. V mém případě se to povedlo - ten film obsahuje celou řadu dechberoucích momentů, které jsou samy o sobě za pět hvězd. Plný počet nakonec nechci dát hlavně proto, že jsem film viděl v televizi v příšerném českém dabingu, který bohužel stáhl výsledný dojem z filmu trochu dolů. Vidět to ale v kině a v původním znění, pak není co řešit. ()

Snorlax

Mírně optimistické, poněkud depresivní a překvapivě poetické drama o následcích války na lidskou duši. Parker dokázal vyždímat z Cage velice úctyhodný výkon, ostatní jsou tak nějak do počtu. A ty záběry z pohledu ptáka jsou prostě úžasné. ()

nascendi

Pochopil som, o čo tvorcom filmu išlo. Sympatická mi bola snaha hercov pretlmočiť divákovi hlavnú myšlienku. Výnimočne mi neprekážal Nicolas Cage v mladšom vydaní. Mal som s týmto filmom vlastne iba jeden problém - absolútne ma nezaujal. Je iste hrozné vidieť, čo dokáže vojna spraviť s mladými ľuďmi, ale neľahké pre diváka je aj nekonečné pozorovanie vtáčkara v psychiatrickej liečebni, prerušované častými flashbackmi, ktoré celkovému dojmu nepomohli. O traumách z vietnamskej vojny i o celoživotných nenaplniteľných snoch bolo nakrútených viacero dobrých filmov. Tento nakrútený byť nemusel. ()

Tomco

vyborny vykon matthewa modina a nicolasa cagea vo velmi citlivom a vynikajuco spracovanom filme o priatelstve, vojne a o tom, ako sa realizuje tuzba vzlietnut ako vtak. ()

eLeR

O priateľstve a o jazvách, ktoré spôsobila vojna. Nielen na tele, ale hlavne na duši. Herecky a hudobne výborné. 3,5* ()

classic

Záruka v podobe režiséra Alana Parkera je na mieste,tento tvorca nemá príjemné snímky,ktoré som mal možnosť vidieť,ale všetky sú to zaslúžené cenené počiny,k tomu pripočítavam dvoch mladých hercov,ktorí mali možnosť využiť ich herecký potenciál,čo aj urobili,no potom prišli horšie časy a jedného z nich totálne zničil prepadák,a ten druhý po získaní sošky Oscara pre najlepšieho herca mu narástli krídla ako Birdymu... Začnem Nicolasom Cageom,ktorý mal pozíciu herca o niečo jednoduchšiu,pretože je z rodiny Francisa Forda Coppolu,ktorý v kinematografii znamená to,čo napríklad The Beatles pre hudbu. Všímam si jeho herectvo dosť impulzívne prežívajúce s vyjadrujúcimi emóciami,ktoré lezú pomerne často na nervy,ale vtedy ho považujem za herca,ktorý disponuje talentom,dnes pochybujem,že sa mu oplatí byť v tejto profesii. Matthew Modine je taktiež talentovaný mladý herec,ktorý zatieňuje aj Cagea,Stanley Kubrick určite videl Birdyho,a tak mu zveril úlohu vo Full Metal Jacket,kde jeho postava Joker zažíva Vietnam ešte extrémnejším spôsobom ako tu,kde sa tento príbeh zaoberá aj touto tématikou vojny vo Vietname. Matthew premrhal svoju šancu byť talentom ako dokazuje v týchto 2 spomínaných snímkoch,kde mu do cesty vošiel prepadák,ktorý mu vyhliadky do budúcnosti odobral.Takto sú tu dvaja talentovaní herci,po ktorých dnes možno ani pes neštekne?To je škoda,aspoň,že majú niekoľko tých filmov,ktoré sú zaujímavé. Nicolasov strýko nakrútil Apocalypse Now,kde peklo je možné vidieť neustále,jeho synovec si zahral tiež v tejto tématike,i keď je to totálne odlišné,ale po filmovej stránke sa nemusí menší-väčší Birdy v ničom hanbiť,ja som videl príbeh dvoch kamáratov v retrospektíve ako sa im zmenili kompletne životy,keď prišli na pôdu,ktorá zmení každého,ale predtým je Birdy posadnutý lietaním ako voľný vták,táto myšlienka každého povzbudí byť na chvíľu voľným a hocikedy odletieť... ()

jojinecko

4,5*/5...Alan Parker je záruka kvality! Po mojej top srdcovke The Wall (ktorú mi tu pár záberov silne pripomenulo!) sa režisér pustil do drámy o dvoch kamarátoch na život a na smrť. Matthew Modine v náročnej roly chlapca, čo túži lietať a stať sa vtákom obstál na výbornú, mladý Cage je tak isto vynikajúci (kde sú tie časy...). Maximálne citlivo a krásne natočený príbeh, plný pekných myšlienok a odkazov. Jeden z filmov, na ktoré sa nezabúda... ()

rikitiki

Křídla a létání jako metafora nedosažitelné svobody se ve filmu stále opakují a přitom nenudí, protože vždy poněkud posouvají svůj význam. Tak se i ze svobodné radosti z letu může stát metafora válečných hrůz (vojáci ve vrtulníku) nebo dokonce smrti (letadla shazující napalm). ____ Jenomže z příběhu dvou válkou zraněných kamarádů příliš trčí literární předloha, chyběla mi větší uvolněnost. ()

HellFire

To ano, takové filmy můžu. Krásný snímek o přátelství až za hrob. Prvně nutno říci, že mě nadchnuli představitelé obou rolí. Matthew Modine není žádný známý obličej, ale jeho postava chlapce/muže, který miluje ptáky a jejich svět byla věrohodná. A je to sympatický herec. Nicolas Cage byl pro mě ještě větším překvapením, protože dnes už bohužel nehraje, ale dělá ze sebe vola. Bylo krásné sledovat, že ve svých raných filmech opravdu hrál a šlo mu to. Film se odehrává v léčebně, kam za Modinem (Birdy) přijíždí Cage (Al) a snaží se jej dostat k vědomí. Po traumatu z války totiž Birdy nemluví a nevnímá svět kolem sebe. Tahle zápletka je důvodem k hlavní pointě filmu, což jsou flashbacky do období, kdy se tihle dva dali dohromady a prožívali spolu krásné chvíle jako kamarádi. O filmu jsem před zhlédnutím nevěděl zhola nic a příjemně mě překvapil. ()

Mordenroth

Neopísateľný príbeh nádherného priateľstva, poznačeného vojnou. Vynikajúci Modine a Cage. Miestami to bolo až také smutné, že mi z toho bolo do plaču... Film, ktorý ma prinútil zamyslieť sa nad sebou. ()

Terva

Birdy ( Matthew Modine ) je mladý muž, na jehož mentalitě se podepsal úraz ve válce ve Vietnamu. Nyní je jeho jediným cílem a také náplní dlouhých dní sen o létání... Scénář : Sandy Kroopf a Jack Behr, podle románu Williama Whartona. Kamera : Michael Seresin. Hudba : Peter Gabriel. ()

DEXTER099

Film o přátelství dvou kamarádu,kteří jsou na první pohled odlišní ,ale v jádru je to naopak.Film o traumatu z války ať je jakákoliv a kdekoliv.Film o lidech a pro lidi ,kteří se v kůži člověka necítí zrovna svoji a cítí,že by měli být kupříkladu ptáky...cítím to stejně a nejen za to,ale i za dobré výkony herců dávám 85 % a pět hvězd. ()

sta

Další dokonalý snímek dotýkající se Vietnamu. Já tu válku mám rád z jednoho důvody, nebýt jí, nemáme tolik geniálních snímků, že by to byla vážně škoda (namátkou: Lovec jelenů, Apocalypsa a také Birdy). ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker