Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 134)

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Deset důvodů, proč milovat jeden dlouhý špatný film...7/10 Trója je vykastrovaná od toho nejlepšího, vytržená z antických kořenů, důsledky existují bez příčin…Petersen provedl důslednou genocidu všech olympských božstev, scénárista viděl Iliadu maximálně z oken japonského šinkanzenu (ne, Paris trojskou válku opravdu neprežil a to je ještě maličkost:-) a dialogy jsou místy stejně pateticky hloupé jako v Stoneově propadáku Alexandrovi. (and that says a lot:) Psychologizace kukuřičného eposu-hodně Hollywoodu, málo Homéra. Ale…na druhou stranu vah pokládám: tři ultimátní scény: 1. Patrokles a Achilles trénují a hláškují: Nervous? Petrified? (a to Petersen jaksi „zapomněl dodat, že vztah mezi nebyl jen…přátelský:-) 2. duel hrdinů- Achilles vs Hektor. 3. milostná scéna Achilles, Bríseis a dýka 4. nejkrásnější zombie pár století: packal Paris Orlando Bloom a unylá Helena Diane Krueger soutěží, kdo je horší a nudnější herec. A oba se snaží, co jim prázdné obličeje stačí. Snaha je půl úspěchu-při vážně míněných scénách jsem se kuckala smíchy. výborné výkony: 5. rozšafného Odyssea Seana Beana /i bez žárovky/ 6. rozpolceného poloboha Brada Pitta 7. mužného Erica Bany, který zvládl přímo herkulovský úkol: scénář mu předepsal roli Mirka Dušína obohaceného tím nejlepším od správňáka z brdských lesů (pro neznalé-Kája Mařík) , ale Bana uhrál důstojného, hrdého, až do morku kostí dokonalého Hektora tak, že nevíte, komu držet palce. 8. modré oči Petera O´Toolea kraulující v umělých slzách (prý pohltily polovinu rozpočtu) , já mu hrozně baštím výraz, kdy se tváří oduševněle jak Sokrates před číší jedu a stojí nad Trójou. Zlé jazyky tvrdí, že je to mrtvola, ale ...de mortuis nil nisi bene. 9. jeden ze tří filmů, kde to Bradu Pittovi sluší. 10. Jeden z mála filmů, který jsem shodou okolností viděla dvakrát v kině (a vždy zadarmo:) ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack James Horner: 1. 3200 Years Ago [3:37] ,2. Troy [5:01] ,3. Achilles Leads the Myrmidons [8:30] ,4. The Temple of Poseidon [3:28] ,5. The Night Before [3:29] ,6. The Greek Army and Defeat [9:39] ,7. Briseis and Achilles [5:19] ,8. The Trojans Attack [5:01] ,9. Hector's Death [3:28] ,10. The Wooden Horse/The Sacking of Troy [10:02] ,11. Through the Fires, Achilles... and Immortality [13:28] ,12. Remember Me - Josh Groban/Tanja Tzarovska [4:18], ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Asi takhle: netěšil jsem se vůbec a teď jsem nepokrytě nadšený. Osobně mám radši jiný druh umění, než je to oslavované antické, takže pouhá inspirace velkým dílem mi nevadila. Jediné, co by se dalo vytknout, byla ta věc, že se o bozích ve filmu stále jen mluvilo (a proč tedy, když tam větší úlohu neměli?) a Bluma, jehož "plakátový" herecký výkon jsem však čekal. A dál...už je to všechno jen dobré. Herci, režie (dokonce jsem našel i pár dobrých nápadů!!! :-), kamera, výprava a dokonce ani ta zatracovaná hudba mi nepřišla nijak strašná. A vražedná stopáž utekla jako voda!!! SLUNCE ZÁŘILO, KDYŽ TĚ TVÁ ŽENA OPUSTILA! ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Ale spíš asi 2,5 hvězdičky. Co se týče výpravy, kamery a technické stránky filmu není co vyčítat. Ale k příběhu, režii a některým hercům už výhrady mít musím. S tím, co celý námět, Homérův epos a období antiky nabízí si myslím, že výsledný scénář je hodně slabý a velmi průměrně zrežírovaný (a to nemluvím o úplné absenci bohů, která je pro mě nepochopitelná, protože právě z postav Olympských bohů by se dalo vytěžit strašně moc - viz. třeba technicky slabý, ale příběhem velmi povedený Souboj Titánů). Co se týče herců tak velmi se mi líbil Peter O'Toole (který je opravdu fantastický), ucházející je i Brad Pitt jako Achilleus, solidní Sean Bean jako Odysseus a Eric Bana jako Hektor. Naprostým zklamáním je ale pro mě Orlando Bloom a Diane Kruger, kteří jsou oba zoufale necharizmatičtí a prkenní. Bohužel musím říct, že mě tentokrát nzaujala ani hudba (James Horner) která místy téměř věrně kopíruje hodně výborných soundtracků minulosti (mj.jsem v ní slyšela Zimmerova Gladiátora, Jarreho Lawrence z Arábie, Arnoldovu Hvězdnou bránu (která je sama podobná Lawrenci z Arábie), Muže se železnou maskou a samozřejmě taky spoustu dřívějších Hornerových kompozic). ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Nevím jak to, ale během filmu jsem se opravdu hrozně nudila. Navíc mi pokaždé stoupla žluč, když jsem viděla projev Otřesného Orlanda. Dokonce mě pár záběrů na jeho lesklé vytřeštěné oči děsil. Myslím, že tohle je naprosté dno jeho (ne)herectví a co hůř, nemá ani trochu šarmu, abych mu věřila aspoň že tu Helenu svedl. Vedlejší postavy to naštěstí zachraňují a film mě bavil pouze, když se zjevil Bana, Burrows nebo O'Toole, dalo by se říct, že za každého po hvězdě. No a Pitt vlastně taky nebyl špatný. Jinak akční sekvence neurazí, hudba OK, ale u některých scén až moc připomíná Lisu Gerrard a Gladiátora. Je to možná zábava, ale naprosto bez jiskry. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Před spálením zesnulých postav jsou ve filmu na jejich oční víčka pokládány mince. Staří Řekové však pokládali mince na ústa, nikoli na oči. (Duoscop)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno