Divotvůrkyně

• USA The Miracle Worker (více)

Helen je zázrak, Anne je divotvůrkyně... Americká spisovatelka Helen Kellerová (27. 6. 1880 – 1. 6. 1968) přišla jako batole o zrak i sluch vlivem těžké nemoci, tehdy ještě neznámém zánětu mozkových blan. Klíčovou roli v životě hluchoslepé dívky z elitní rodiny vysloužilého armádního důstojníka sehrála mladá lektorka pro nevidomé Anne Sullivanová, která dokázala sedmiletou Helen naučit prstovou abecedu, vnímat okolní svět a umožnila jí proniknout do tajů řeči a jazyka. S pomocí obětavé učitelky se Helen později dokonce naučila mluvit a v dospělosti se z ní stala celosvětově uznávaná spisovatelka. Trnitou cestu ze světa všudypřítomného ticha a tmy popsala ve své autobiografii "Příběh mého života". Silná autobiografická látka se později stala námětem pro životní dílo amerického dramatika Williama Gibsona. Ten podle osudu Helen Kellerové v 50. letech napsal televizní hru, kterou vzápětí následovala jeho nejúspěšnější divadelní hra nazvaná příznačně Divotvůrkyně, téma nakonec završil scénářem ke stejnojmennému filmu. Divadelní a filmovou verzi svorně režíroval věhlasný Arthur Penn, který v obou případech obsadil do ústředních rolí Anne Bancroftovou jako neortodoxní obětavou guvernantku a Patty Dukeovou jako hluchoslepou dívku s obrovskou touhou do života. Životní výkony obou hereček dodnes nepřestanou fascinovat přesvědčivostí a emotivností, obě si po zásluze vysloužily vyznamenání Oscarem. (Česká televize)

Tiiso

Silný filmový zážitek. Jak emocionální tak i z hlediska hereckých výkonů. Osobně tato témata cíleně nevyhledávám, ale tento snímek je vysoce nadprůměrný než aby ho člověk přepnul při sledování na jiný kanál. ()

Rattlehead

Drastické, a přitom nádherné. Jeden z případů, kdy Oscaři pro herce skončili ve správných rukách. Uvedeno dnes na ČT art. ()

Amonasr

Není úplně snadné sledovat tento film, tak jako nebylo snadné z nevychovaného spratka, byť osudem těžce postiženého, vypiplat nadlidským úsilím člověka. Snímek je dramaticky dobře vystavěný, i když se nevyhnul ani jistému americkému romantickému patosu a také určité schematičnosti. ()

mac000

Zasloužený Oscar pro Anne Bancroftovou. Z vychovatelky Anne Sullivanové vyzařuje úžasná emocionální síla, založená na jejím životním prožitku . A přestože i výkon mladičké P. Duke je výborný, měla zde o něco lehčí roli oproti nejednoznačnému (a vícevrstevnatému) charakteru Anne. Z filmu je vidět, že u opravdového filmařského umění nezáleží na stáří filmu (či zda je barevný nebo černobílý). Díky, ČT art! ()

ostravak30

Když už nic jiného, tak divák musí ocenit neskutečné nasazení a emocionálně vypjaté herecké výkony obou představitelek. Člověk by řekl, že podobné děvče se nedá vychovat ani nic naučit. Tím spíše v tehdejší době bez moderních prostředků. Pravda je, že některé dívčiny záchvaty mi připomínaly hlavní hrdinu z Vymítače ďábla. Je to velmi náročné dílo nejen co se námětu týče, ale i samotného provedení. Nakonec se děj týče výhradně právě vychování malé Helen. Škoda možná je, že nebyl zpracován její další osud. Dokázala toho dost a přitom zde není reflektováno nic z toho ani její umělecká kariéra. ()

Gortyna

Hodně trpělivosti vyžaduje tenhle film, skládající se povětšinou z křiku (včetně kapitána), skřeků a neustálých strkanic. Po hvězdě za výkon obou protagonistek. Přitom vůbec nezpochybňuji humanistické poselství filmu, naopak. ()

osslik

Neuvěřitelný příběh o nevidoucí a neslyšící, který je třeby vidět a slyšet . Nesobecký, trpělivý vstah a čin človíčka, který si sáhl na dno a bojuje v první linii dělá zázraky, nad kterými se vševědoucí "brouciPytlíci" tohoto světa s rukama za zády mohou jen nedůvěřivě potřásat hlavami. Věřím tomu. ()

jopal

Pocas celeho filmu som premyslal, nad dvomi vecami. Ze takuto vychvavatelku by potrebovala vacsina rodin s "normalnymi" detmi a preco je takychto kvalitnych filmov s pribudajucim rozvojom civilizacie pomerovo menej a menej. P.S.: S vychvou som prekvapeny nebol, dost mi to evokuje vycvik psov, ci inu drezuru zvierat, kde tiez treba byt vynachadzavy, tvorivy a hlavne dosledny a neustupny! ()

zigy

Velký Útok na Vaše city - cítíte velkou lítost vůči ubohé postižené holce a musíte fandit vychovatelce, která nepovolí a i přes odpor rodiny si jde za svým. Trochu zdlouhavé a teatrální...jenže obrovské sympatie vůči ústřední dvojce vše vyváží. ()

PTuranyi

Prekvapivo výborne natočená dráma malej hluchej a slepej Helen, ktorá vďaka odhodlaniu a úsiliu svojej vychovávateľky nájde možnosť komunikácie so svetom okolo seba. Počiatočný nábeh na patetickú melodrámu rýchlo mizne a nastupuje produkčne dobre zvládnutá rodinná i osobná dráma. Tu treba vyzdvihnúť neuveriteľný herecký výkon Patty Duke stelesňujúcej malú Helen a Anne Bancroft v úlohe vychovávateľky. Ani ostatní herci nezaostávajú a vďaka absencii pátosu sú ich postavy uveriteľné. 90% ()

Inrea

Pevně doufám v to, že se na tento film nezapomene.Při prvním shlédnutí jsem téměř nedýchla.Naprosto brilantní, skvělé výkony jak vychovatelky tak Helen vás nenechají jen tak v klidu sedět. Film velmi doporučuji. ()

VideneFilmy

Keď stačí k vytvoreniu skvelého filmu iba málo. Hoci je tempo rozprávania príbehu ovplyvnené dobou vzniku, je zaujímavý aj z pohľadu dnešného diváka a to najmä vďaka ústrednej dvojici - Anne Bancroft a Patty Duke. Mnohé scény sú postavené iba na ich hereckých výkonoch a precíznej práci na gradácii. Z dnešného pohľadu nájdeme zbytočné scény, ktoré nás odpútavajú od primárneho príbehu, ale keď zrazu na konci dostanete ohromný pocit určitej eufórie, žiaľu či uvoľnenia, zistíte, ako precízne bol celý film vystavaný. ()

KritikVlada

Velmi silný a výborný film! A na konci i dojemný. Smekám klobouk před všemi herci a tvůrci tohoto skvostu! Mladičká Patty Duke ve své životní a nepřekonané roli. Není divu, že za ni dostala Oscara. Scéna, kdy se rve s vychovatelkou v jídelně se myslím zapsala do dějin světového filmu. ()