Barva z vesmíru

• USA Color Out of Space (více)

Rodina Gardnerovcov žije na odľahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. (Marceloo)

Scaevola

Podle Lovecrafta a hraje v tom Cage?! Nevěděl jsem co čekat, respektive bál jsem se nejhoršího, leč byl jsem velice příjemně překvapen. Postupné budování napětí funguje výtečně, aniž by sklouzlo k vyvražďovacímu klišé, zápletka má logiku i potřebný tah k cíli a nebýt finálního, zbytečně surrealistického vyvrcholení, povedlo by se vše na jedničku. Samozřejmě... N. Cage má své nejlepší roky v béčkových vodách už za sebou a tady pouze přehrává pološíleného tatíka, ale jeho projev nijak nerušil a závěrečné odhodlání jeho postavy bylo věrohodně mrazivé. ()

Pan.Antonin

Barva z vesmíru patří mezi Lovecraftovy nejpovedenější povídky a režisérovi se jí adaptovat docela povedlo. Jak je u filmů podle autorových povídek typické, její děj je přenesen do současnosti, což přináší víc problémů než užitku (je třeba pro děj vyřadit automobil a elektroniku), dále je taky zhuštěn do několika dnů (což naopak nevadí) a lehce poupraven (hlavně ke konci). Tvůrci si podle mne mohli více vyhrát ve změnách okolních rostlin a moc se mi nelíbil ani závěr snímku. Naopak hodně se povedl úplný úvod a postupem času film dostal hodně dobrou a gradující atmosféru. Krom ní dostanem ještě maniakálního Cage a různé nechutnosti (Alpaky či matka se synem). Režisér ukázal, že bude spisovatelův fanoušek. Krom toho, že ve filmu má většinu důležitých motivů předlohy, tak v něm odkazuje i na jiná Lovecraftova díla (dcera čte Necronomicon a dělá rituál, v TV hlásí jaké je počasí v Dunwichi, Insmouthu a Arkhamu a pan hydrolog je z Providence). Přestože to šlo udělat ještě lépe, tak to hodnotím jako jedno z nejáčkovějších a nejstrašidelnějších autorových zpracování. Slabší čtyři hvězdy. ()

Sebule

Opravdu dobrý filmeček. I když to bylo béčkového rázu a efekty byly nic moc, tak to bylo zajímavé a zábavné. Člověk si furt klade otázku "co to sakra je". Herecky skvěle obsažené, ale škoda, že postava hydrologa vlastně byla jenom na úplném začátku a úplném konci. Skvělá byla hudba, která byla zvláštní a netradiční. Hodnocení: 7/10 ()

tele.kom

Dialogy a herecké výkony jsou na úrovni parodie, nicméně všichni krom Cage hrají své role zcela vážně, což v kontrastu se standardním výkonem Cage přehrávající všechny scény na 150 % působí naprosto bizarně. Hlavní postava naprosto nezajímavá, rodinná dynamika úplně mimo. Lovecraft z toho nedýchá ani omylem. Jediné pozitivum je slušný body horror. ()

Karbos

Neuvěřitelný, už dlouho jsem tak usilovně nepřál někomu smrt, jako dementní rodince Nicolase Cage. Strašné dialogy, strašný scénář, úplně všichni se chovají dementně a nikdo nemá půd sebezáchovy. Prostě totální průser. ()

Accuphose odpad!

Při sledování filmu se mě víc než děj, držely myšlenky, co vše bych o něm mohl napsat, jaké paralely se mi vynořují z paměti, a jak to celkově budu proboha hodnotit. Šlo o různé filmy, od Sám doma, přes Harryho Pottera na jedné straně a Děsivé dědictví a Věc od Carpentera, na straně druhé. V Lucerně bylo plno a nejlepší moment byl, když dvě slečny vedle mě, v jeden moment docela hlasitě leknutím vykřikly. Kdybych chtěl být hodně stručný, tak bych napsal prostou větu, že jakým stylem by česká produkce natočila komediálně Schindlerův seznam, stejným stylem natočil Richard Stanley The Thing. V momentě, kdy jsem já nevěřícně sledoval některé scény, publikum se bavilo, či lépe řečeno smálo. Pokud se o filmu můžeme bavit z filmařského pohledu, tak scénář byl béčkový a dlouhou dobu jsem si myslel, že režisér záměrně točí snímek jako parodii z osmdesátek. Nicméně to parodie být neměla. Vše ostatní bylo nekonzistentní, kamera občas skvělá, občas na zabití, Nicolas Cage, kterému jsem přišel na chuť až po filmu Mandy, hrál tu postavu naprosto přesvědčivě, jakkoliv to ten film nezachránilo. Závěrečný monolog mohli dát do traileru, přišlo by ještě víc lidí :-) Nejvíc se mi celou dobu honí hlavou, zda ten film chci svým zhodnocením zachránit, nebo ho poslat do propasti. Protože je rozdíl, když vás zklame film a měli jste očekávání vysoká a nebo žádná. Ta nekvalita stojí v tomto případě jednoznačně za režisérem a jelikož se podílel na scénáři, tak není komu co vyčítat. Festivalový film pro mě neznačí něco, na co se může někdo jen tak vysrat a protože jsem odešel z kina naštvanej, tak dávám odpad. ()

AmunRa

Zfilmovat Lovecrafta, kterého síla je vždy založená na atmosféře strachu vyvolaného barvitými popisy a náznaky, není nikdy snadné. Richard Stanley s "hvězdným" Nicolasem Cagem to totálně nezvládl. Zcestné chování hlavních postav, epizody bez pointy (Ezra, Ward, starostka), divná parodie na Věc, potlačení hlavních motivů původního díla - na tom filmu prakticky není nic k pochvale. Asi jediné, co se mi podařilo najít a ocenit jednou hvězdou je herecký výkon Madeleine Arthur. Jinak místo houstnoucí atmosféry dostaneme růžová chapadla a parodii na Věc, místo slušných hereckých výkonů Cage, který se nemůže rozhodnout, jestli hraje vesnického burana nebo vzdělaného akademika a když hlavní hrdinka vykonává čarodějnický obřad bílé magie a čte si Necronomicon v podobě moderní brožované knihy, to už milovníci Lovecraftových děl jen pláčou v rohu. Kdo se těšil na Lovecrafta, zapomeňte - tohle je B-čkový horor o příšeře z kosmu. ()

antolikopoli

Jaaaaaj, no kde by som začal. V prvom rade snímok mi prišiel extrémne dlhy a nezáživný. Od začiatku som začal hľadať koniec tejto ukrutnej tragédie. Nicolas Cage špatný ako vždy, nech si hovorí kto chce čo chce, ja toho herca nemám rád. Scénar stojí za starú Belu, bolestne spracované, originalita v nedohľadne jednoducho horor jak my byť. 3/10 za psa. ()

EasternJoe odpad!

Neposlouchajíce rady moudřejších, kteří prošli tímto mučednictvím, pustil jsem si jako obdivovatel Lovecrafta jsem si to pustil. Je to lovecraftovský horor. Nikoliv ten námět, ale to provedení je horší, než nejděsivější z lovecraftových hororů. Utrpení a mučení, kterým musí divák projít, hrůza a děs, která divákem láme při hereckých projevech a vystupování toho spolku devadésátkových herců... brrrr. Režisér by se klidně mohl stát Nyarlathotepovým služebníkem a patřil by mezi jeho nejnebezpečnější a scénárista mezi nejkrutější. Takže, co je Barva z vesmíru roku 2019? Rychlokvaška splácaného děje zasazená do postmoderního 21. století, kterou se snaží zachránit, jakýmsi bodyhororem. Jasně, původní předloha byla taky, jakýmsi "bodyhororem", ale na Lovecraftovo provedení bodyhororu fakt nemáte. Jedna hvězdička by byla, kdyby se film sám označoval za komedii. Takhle si zaslouží jen trest nejvyšší... ()

Ternary

Nicholas Cage, alpaky a opravdu hodně magenty. Filmaři dokázali na plátno převést nepříjemnou atmosféru událostí na Prokletém úhoru z mé nejoblíbenější Lovecraftovy povídky. Zatím nejlepší filmová adaptace Lovecraftova díla. Nedoporučoval bych jedině lidem s epilepsií. ()

RadaRAW

Tento film si bere z předlohy jenom pár věcí a to je Barva která přiletí na meteoritu, prvotní chování a závěr. Jinak je to úplně obyčejný horror který pracuje s principem ukázání divákovi nechutné a znepokojivě věci... Tohle moc nechápu poněvadž já si osobně myslím že předloha pro tento film je jedna z nejsnadněji zfilmovatelných děl od Lovecrafta, tak proč sakra to změnili k nepoznání? Proč napínavý děj vyprávěný jednou postavou která chodí navštěvovat místo toho to horroru zaměnily za pohled rodiny? (myslel jsem že tohle bude hrát Cage btw) Nejvíce mi asi vadilo že věci které by se měli dramaticky dít v průběhu let se jen tak odehrály v jednom týdnu. Já prostě nechápu proč to natočily tak jak to natočily i v moderním zasazením ten film furt mohl být dobrý zvlášť s Cagem který v takovýchto filmech vždycky za září a ano Cage hraje skvěle a herci i s režií jsou v pořádku ale prostě ten scénář! Jaké hovado mohlo zesrat něco tak jednoduchého k adaptaci do filmu kde všechny ostatní aspekty byli dobré??? Je bolest vidět jaký potenciál tento film měl. ()

LadyCroft

Absolutně zneklidňující, nečekaně hororový, skvělý. Lidi, mějte rozum, rozhodně si to zaslouží víc než pod šedesát procent. Tak dobrý sci-fi postrádající většinu klišé a nudy jiných scif-fi "blockbusterů" jsem už dlouho neviděla. Já to sledovala bez dechu, nechápu hnidopichy, který se nad tím tak šalamounsky ofrňují - že tomu chybí to a ono a "režie je divná" a Cage je tyvole do role se nehodící a bla bla bla. Není to dokonalý, ale je to JINÝ a NAPÍNAVÝ. A to cením v těchto žánrech nadevše. O tom si může taková Ad Astra nebo Život nechat leda tak zdát, sorry jako ()

Yamatosan

V málokteré adaptaci Lovecrafta jde cítit onu kosmickou hrůzu. Zde se to chvílemi povedlo. A to je něco, co si i přes řadu nedostatků, i přes Cageho herectví, zaslouží pochvalu. ()

Tom10000

No, jak se píše v ukázce, že bude mít na rodinu dopadnutý meteorit "Katastrofální důsledky", tak se to splnilo úplně do puntíku. Film byl hrozně zvláštní. V některých chvílích jsem neměl sílu na danou scénu koukat, ačkoliv ne, že bych se u ní nudil, ale protože byla fakt odporná. V jiných částech mne spíše popadal pocit, že film mi nic neposkytne (hlavně na počátku). Vydržel jsem u něj jen díky Madeleine Arthur, jež se zde vyjímala jako mladá "čarodějka" Lavinia. Velice půvabná herečka, jíž však nikdo neobjednává do podobných fantasy filmů jako je třeba tento. Ačkoliv, sem bych ji nestrkal, spíše do kousků jako After či třeba nějakých více čarodějnických, případně upířích filmů a seriálů. Nicolase Cage příliš neznám, zde se však ani on nemohl vyjímat. V podstatě nikdo. Tento film mi totiž nic zvláštního nepřinesl. A to mne mrzí, protože z námětu se dalo vytáhnout opravdu hodně. Bohužel, nikdo se ho nechopil, přesněji, nikdo schopný. O tom, že jakási "Barva" pomotá všem mysl, ok. (SPOILER) Ale to, že jsme se dostali do magického věta v podstatě jen na pár vteřin skrze Laviniu, než se vypařila (což mne mrzí ze všeho nešjvíc, mohla přežít), no hrůza. A nakonec celou tu oblast zatopili. No, na nic. 35 procent, film oceňuji (30 procent) za Madeleine Arthur a minimální pohled do magie a pět procent za tu scénu, kdy "ovládala" celou tu moc. Moc nedoporučuji, maximálně jen jednou. ()

Moonwalker

Richard Stanley se chopil režie snímku Color Out of Space podle povídky H.P. Lovecrafta, který opravdu stojí za poohlédnutí. Na doporučení známého jsem konečně zhlédl tento skvost, a řeknu vám že nelituji. Nick Cage už sice není ten nejlepší herec součastnosti, ale tady se opravdu předvedl. Když se ničeho nic z vesmíru přižene zvláštní meteorit, a z ničeho nic začne zářit růžovým světlem na celé své okolí. To zní jako fajn scí-fko že? Ale právě naopak, má to dopad na celou rodinu, když se začnou divně chovat jako např. když zapomínají věci, a upadají do zvláštního tranzu. Nebudu vám však prozrazovat veškerý děj, ale za sebe můžu říct, že tento snímek se opravdu povedl na výbornou, a světelné efekty připomínající synthwave růžové neony, nad zapršeným futuristickým městem jsou úžasné. Za mě si Cage dost polepšil v oblíbenosti hereckého žebříčku. Určitě mrkněte, je to takový divno-film ale neurazí, mně se líbil. ()

Carlito1

Když jsem to viděl prvně, tak jsem tomu dal 4 hvězdičky. Při druhém zhlédnutí jsem si uvědomil, že jsem vlastně při prvním zhlédnutí byl dost opilý a možná i malinko unavený. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu